साइकल यात्री सन्देश रक्तदानको महत्वबारे चेतना जगाउन विश्व भ्रमणमा जाँदै

0
16
रक्तदानको महत्वबारे जनचेतना जगाउन एक नेपाली साइकल यात्रीले विश्व साइकल यात्राको लक्ष्य लिएका छन् ।

पर्वत जिल्लाका सन्देश सुवेदीले भर्खरै आफ्नो नेपाल भ्रमण पूर्वदेखि पश्चिमसम्म साइकल चढेर पूरा गरे र विश्रामका लागि रोकिएका समुदायमा रक्तदान अभियान सञ्चालन गरे।

"रक्तदान सम्बन्धी चेतना जगाउन मैले साइकल चलाउन थालेको दुई वर्ष भइसक्यो। र हालसालै मैले मेरो देशमा पूर्वदेखि पश्चिमसम्म साइकल चलाएँ। साइकल चलाउन र मानिसहरूमा रक्तदानको महत्त्व जगाउनको लागि भूमिका खेल्न पाउँदा मलाई असाध्यै आनन्द लाग्छ।" सुवेदीले भने ।

आफ्नो पूर्व–पश्चिम (मेची–महाकाली) साइकल यात्रामा सुवेदीले विभिन्न स्थानमा रक्तदान अभियान सञ्चालन गरी करिब ५७० युनिट रगत संकलन गरेका थिए ।

नेपाल रेडक्रस सोसाइटी र नेपाल स्वैच्छिक रक्तदाता समाजका आजीवन सदस्य साइकल यात्री सुवेदीले अर्का नेपाली विश्व साइकल यात्री अजित बरालबाट विश्व भ्रमणको प्रेरणा पाएका छन् ।

रक्तदानको महत्व फैलाउन सुवेदीलाई विशेष लगाव हुनुको कारण उनको व्यक्तिगत र दुखद घटनासँग जोडिएको छ ।


“म कक्षा ६ मा पढ्दा सानो बच्चा थिएँ जब मेरी आमाको ब्रेन ट्युमरको शल्यक्रिया भयो। आमाको शल्यक्रियाका लागि रगतको ब्यबस्थापन गर्न कठिनाइ भएको मेरो बुबाले बताउनुभयो। यो घटना र जीवन बचाउने रगत पाउन कठिनाइ भयो। मनमा छापिएको छ,’ सुवेदीले भने । शल्यक्रिया गरेको केही वर्षपछि सुवेदीकी आमाको निधन भयो । शल्यक्रियाको क्रममा रगत प्राप्त गर्न कठिनाइको बारेमा उनको भावना रहिरह्यो, उसलाई यो मानवीय कारणको लागि केहि गर्न उत्प्रेरित गर्यो।

विश्वभर साइकल चलाउँदा एकैपटक दुईवटा काम गर्न सक्छु भन्ने मलाई लाग्छ, पहिलो, मेरो लिङगले मेरो देश नेपाललाई विश्वभर चिनाउनेछ र दोस्रो, रक्तदानको महत्त्वबारे जनचेतना जगाउनेछु । पर्वतको कुश्मा नगरपालिका–१० पिपलटारीका स्थायी बासिन्दा सुवेदीले बताए ।

रगत दान गरौँ जीवन बचाऔं, वातावरण बचाऔं, लागुऔषध दुव्र्यसन विरुद्ध सचेतना’ भन्ने नाराका साथ छिट्टै सुरु हुने विश्व साइकल यात्रामा अरु दुई साइकल यात्री सुरेश आचार्य र अर्जुन सुवेदीसँगै आउने सुवेदीले बताए ।

WorldWide Khabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here