जलवायु संकट बढ्दै जाँदा एशियाको पानी, ऊर्जा आपूर्ति जोखिममा – अनुसन्धान

0
14
महत्वपूर्ण हिन्दुकुश-हिमालय जल प्रणालीमा जलवायु-सम्बन्धित अवरोधहरूले 16 एसियाली देशहरूमा आर्थिक विकास र ऊर्जा सुरक्षामा जोखिम खडा गरिरहेको छ, र क्षेत्रीय पानीको बहावलाई जोगाउन ठोस कदम चाल्न आवश्यक छ, अनुसन्धानकर्ताहरूले बुधबार भने।

हिन्दुकुश-हिमालयका पानी टावरहरूबाट बग्ने १० प्रमुख नदीहरूको बेसिनहरू १.९ ट्रिलियन मानिसहरूको घर छन् र वार्षिक GDP मा $ 4.3 ट्रिलियन उत्पन्न गर्दछ, र हिमनदी पग्लन र चरम मौसम जस्ता जलवायु परिवर्तन प्रभावहरू पहिले नै "गम्भीर खतराहरू" खडा गरिरहेछन्। चाइना वाटर रिस्क थिंक ट्याङ्कले जनाएको छ ।

अन्वेषकहरूले चेतावनी दिए कि सबै नदीहरूले "बढ्दो र कम्पाउन्डिङ पानी जोखिमहरू ... यदि हामी उत्सर्जनमा लगाम लगाउन असमर्थ छौं" सामना गर्नेछन् र पानी-गहन ऊर्जा पूर्वाधारको थप निर्माणले समस्याहरू बढाउँदैछ।

10 नदीहरूमा भारत र बंगलादेशमा बग्ने गंगा र ब्रह्मपुत्र, चीनको याङ्त्जे र पहेँलो नदीहरू साथै मेकोङ र साल्वेन जस्ता अन्तरदेशीय जलमार्गहरू समावेश छन्।

तिनीहरूले अफगानिस्तान, नेपाल र दक्षिणपूर्वी एसिया पनि समावेश गर्ने १६ देशहरूमा झन्डै तीन चौथाइ जलविद्युत र ४४% कोइलाबाट चल्ने ऊर्जालाई समर्थन गर्छन्।

१० नदीमा रहेको ८६५ गिगावाट (जीडब्ल्यू) विद्युत क्षमतालाई जलवायु जोखिमको दृष्टिले असुरक्षित मानिन्छ, जसमध्ये अधिकांश पानीमा निर्भर छन्। 300 GW भन्दा बढी - जापानलाई शक्ति दिन पर्याप्त - "उच्च" वा "अत्यधिक उच्च" पानी जोखिम सामना गर्ने क्षेत्रहरूमा अवस्थित छ, अनुसन्धानकर्ताहरूले थपे।

चीनको याङ्त्जे नदी बेसिन, जसले देशको लगभग एक तिहाइ जनसंख्या र यसको उर्जा क्षमताको लगभग 15% लाई समर्थन गर्दछ, गत वर्ष रेकर्ड-लामो खडेरीको अनुभव गर्‍यो, जलविद्युत उत्पादनमा आएको गिरावटले विश्वव्यापी आपूर्ति शृंखलामा बाधा पुर्‍यायो।

खडेरी पछि, सरकारले भविष्यमा हुने जलविद्युत अवरोधहरू कम गर्न दर्जनौं नयाँ कोइलाबाट चल्ने प्लान्टहरूलाई अनुमोदन गर्यो। यद्यपि, कोइलाबाट चल्ने उर्जालाई पनि पानी चाहिन्छ र चीन र भारतमा क्षमतामा भएको वृद्धिले अभावलाई अझ बढाउन सक्छ।

जलवायु जोखिम बढ्दै जाँदा, ऊर्जा र पानी सुरक्षाको "डोवेटेलिङ" सुनिश्चित गर्ने नीतिहरू बनाउन देशहरू दबाबमा छन्, अनुसन्धानकर्ताहरूले उल्लेख गरे।

"विद्युत छनोटले पानीलाई असर गर्न सक्छ र पानीको अभावले पावर सम्पत्तिहरू स्ट्रान्ड गर्न सक्छ, पानी सुरक्षाले ऊर्जा सुरक्षाको निर्णय गर्नुपर्छ," उनीहरूले भने।

WorldWide Khabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here