भारतका ग्रामीण अस्पताल र क्लिनिकहरूले रूफटप सोलारमा भरपर्दो शक्ति पाउँछन्

0
29
दक्षिणी भारतको पुरानो सहर रायचुरलाई प्रायः ढाक्ने प्रचण्ड गर्मीमा, सरकारी प्रसूति अस्पतालका नवजात शिशुहरू र उनीहरूका आमाहरूलाई कुनै अवरोध बिना घुम्ने छतको पंखाले मीठो राहत ल्याउँछ।

तर भारतको ओभर मिल्दो बिजुली ग्रिडमा बारम्बार बिजुली कटौती हुने क्षेत्रमा घण्टौंसम्म यस्तो राहतको ग्यारेन्टी थिएन। यो अस्पतालले एक वर्ष अघि रूफटप सौर प्यानलहरू स्थापना नगरेसम्म यो बत्ती बाल्ने, बिरामी र कर्मचारीहरूलाई आरामदायी र भ्याक्सिन र औषधिहरू सुरक्षित रूपमा फ्रिजमा राख्ने निरन्तर बिजुलीमा निर्भर हुन सक्छ।

आपतकालीन ब्याकअप प्रदान गर्ने डिजेल जेनेरेटर - ग्रह-ताप्ने ग्यासहरू र विषाक्त धुवाँ नवजात शिशुहरूको श्वासप्रश्वासको दूरीमा प्रत्येक पटक चलिरहेको बेला - हराएको छ। त्यसोभए अस्पतालको लगभग 600 जन्महरू मध्ये एक वर्षमा हेर्नको लागि फ्ल्यासलाइटहरू प्रयोग गर्न आवश्यक छ, किनकि कर्मचारीहरूले कहिलेकाहीँ पुराना जेनेरेटरहरू काम नगरेको खण्डमा अचानक ब्ल्याकआउटको बीचमा गर्नुपर्ने हुन्छ।

मार्था जोन्सका लागि, एक वरिष्ठ नर्स जसले अनगिन्ती बच्चाहरूलाई जन्माउन मद्दत गरेको छ, सौर्यले ल्याएको विश्वसनीयता एक खुलासा भएको छ। जोन्सले भने, "बिजुली कहिले काटियो वा कहिले फर्कियो भन्ने हामीलाई थाहा छैन।"

भारतका अर्ध-शहरी र ग्रामीण क्षेत्रहरू र अविश्वसनीय पावर ग्रिडहरू भएका अन्य विकासोन्मुख देशहरूमा, विकेन्द्रीकृत नवीकरणीय ऊर्जा - विशेष गरी सौर्य - आधुनिक स्वास्थ्य सेवा प्रदान गर्नमा सबै फरक पार्दैछ। र यो अझ अपरिहार्य बन्दै गएको छ जहाँ जलवायु परिवर्तनका कारण गर्मी र मौसमको चरम सीमा बढिरहेको छ। उदाहरणका लागि, रायचुरमा, तापक्रम सबैभन्दा न्यानो महिनाहरूमा ४२ डिग्री सेल्सियस (१०७ डिग्री फरेनहाइट) सम्म पुग्न सक्छ।

अस्पताल, सरकारी प्रसूति, एक खाली-हड्डी सुविधा जसले हजारौं जो निजी स्वास्थ्य सेवा किन्न सक्दैन, राईचुर जिल्लामा 251 चिकित्सा सुविधाहरू मध्ये एक हो जुन सेल्को फाउन्डेशनको नेतृत्वमा एक कार्यक्रम अन्तर्गत रूफटप सोलारमा चल्छ। बैंगलोरस्थित गैर-नाफामुखी संस्थाले सन् २०१७ देखि स्थानीय सरकारसँग समन्वय गरी भारतीय र अन्तर्राष्ट्रिय निगमहरूबाट रकम उठाउँदै आएको छ।

रातको समयमा प्रयोगको लागि शक्ति भण्डारण गर्ने लीड-एसिड ब्याट्रीहरू सहित सार्वजनिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्रहरूमा प्रणाली स्थापना गर्न लगभग $8,500 खर्च लाग्छ। साना क्लिनिकहरू लगभग $ 2,000 को नजिक चल्छन्। साइटहरू पावर ग्रिडमा जडान रहन्छन्, तर केवल सौर्यमा ब्याकअपको रूपमा।

२५ वर्षीया सन्ध्या शिवप्पा जस्ता सरकारी प्रसूति बिरामीहरूमध्ये केहीले अस्पतालको सौर्य उर्जाको प्रयोगको बारेमा थोरै वा केही पनि थाहा नभएको र नि:शुल्क सेवाका लागि कृतज्ञ रहेको बताए।

"यदि मैले मेरो बच्चालाई निजी अस्पतालमा जन्म दिन चाहन्छु भने हामीले 30,000 रुपैयाँ ($ 367) तिर्नेछौं," 25 वर्षीया सन्ध्या शिवप्पाले भनिन्, जसले भर्खरै एक रिपोर्टरलाई भेट्दा स्वस्थ बच्चा जन्माएकी थिइन्।

अस्पताल र क्लिनिकहरू सफा ऊर्जामा सार्दा विश्वव्यापी सङ्ख्याको ४.४% ओगटेको क्षेत्रमा उत्सर्जन घटाउन मद्दत गर्छ, त्यसलाई कम गर्न वकालत गर्ने अन्तर्राष्ट्रिय गैर-नाफामुखी संस्था हेल्थ केयर विदाउट हार्मले गरेको अध्ययनले देखाएको छ। र त्यो भारतमा फराकिलो लक्ष्यहरू फिट हुन्छ, विश्वको सबैभन्दा जनसंख्या भएको राष्ट्र र ग्रह-ताप्ने ग्यासहरूको तेस्रो-सबैभन्दा ठूलो उत्सर्जनकर्ता।

भारतले हाल आफ्नो बिजुलीको लागि कोइलामा धेरै निर्भर रहेको बेला, यस दशकको अन्त्यसम्ममा यसको आधा आवश्यकता पूरा गर्ने ४५० गिगावाट नवीकरणीय ऊर्जा जडान गर्ने लक्ष्य राखेको छ। सोलारमा तीव्र वृद्धि, विशेष गरी रूफटप सोलार, त्यो लक्ष्य पूरा गर्न आवश्यक हुनेछ।

WorldWide Khabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here