अन्नपूर्ण गाउँपालिकाले १० लाखभन्दा बढी रोयल्टी पाउने ८० मिलियन

0
15
म्याग्दीको अन्नपूर्ण गाउँपालिकाले एक करोडभन्दा बढी रोयल्टी पाउने भएको छ । चालु आर्थिक वर्षमा संघीय सरकारबाट ८ करोड

जलविद्युत र पर्यटनको राम्रो क्षेत्र रहेको र जलविद्युत आयोजनाको हब भनेर चिनिने गाउँपालिकाले रोयल्टी रकम रु. प्राकृतिक स्रोतको उपयोगका लागि रु ८० लाख ७८ हजार विनियोजन गरिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अमृत सुवेदीले जानकारी दिनुभयो । उनले यसअघि नै गाउँपालिकालाई रु. ७८ लाख र बाँकी रकम आर्थिक वर्षको अन्त्यसम्ममा प्राप्त हुनेछ ।

सञ्चालक समितिले प्राप्त रकमलाई सबैभन्दा कम प्रभावित वडामा वर्गीकरण गरी विकास योजना र सामाजिक क्षेत्रमा खर्च गर्ने निर्णय गरेको छ । जलविद्युत आयोजनाबाट सबैभन्दा नजिकका र बढी प्रभावित वडाले २५/२५ प्रतिशत रोयल्टी पाउने र ५० प्रतिशत रोयल्टी नगरपालिका तहका योजनामा ​​खर्च हुने सुवेदीले बताए ।

सुवेदीले आगामी दिनमा रोयल्टीको सहज वितरणका लागि गाउँपालिकाले नीति तर्जुमा गरिरहेको बताए ।

यसैबीच जलविद्युत् आयोजनाबाट वडा सबैभन्दा बढी प्रभावित भएकाले नारच्याङका स्थानीयले रोयल्टीको ५० प्रतिशत माग गर्दै आएका छन् । वडाध्यक्ष लोकबहादुर फगामीले कार्यसमितिको बैठकमा नारच्याङलाई ५० प्रतिशत रोयल्टी माग गरेको बताए । उहाँले भन्नुभयो, "धेरैजसो जलविद्युत आयोजना नारच्याङमा सञ्चालित छन्। हामीले हाम्रो जमिन र जलस्रोत गुमाएका छौँ, हाम्रो जीवनशैलीमा परिवर्तन आएको छ र अत्याधिक तारका कारण गाउँको सौन्दर्य गुमेको छ।"

कार्यपालिकाको निर्णयप्रति असहमति जनाउँदै उनले माग सम्बोधन नभए आन्दोलनमा जाने बताए ।

अन्नपूर्णमा ४२ मेगावाट क्षमताको मिस्त्री खोला जलविद्युत आयोजना र ६ मेगावाट क्षमताको घलेम्दी जलविद्युत आयोजना सञ्चालनमा छन् । १४ मेगावाट क्षमताको घरखोला हाइड्रोपावर, १०९ मेगावाट क्षमताको निलगिरी क्यास्केड हाइड्रोपावर र ६ मेगावाट क्षमताको रेलेखोला हाइड्रोपावरको निर्माण कार्य अन्तिम चरणमा पुगेको छ ।

WorldWide Khabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here