आकाश माधवाल- टेनिस बल क्रिकेटबाट रोहित शर्माको मुख्य व्यक्ति

0
90
१२ मे, २०२३  मा, वानखेडे स्टेडियममा, आकाश माधवाल, उत्तराखण्डको टेनिस-बल पृष्ठभूमिबाट लगभग अज्ञात फास्ट बलर, शुभमन गिल, एक पुस्ताको प्रतिभा, बलिङ गर्दै थिए। उसले अफ-स्टम्प कार्टव्हीलिङ पठाउन गिलको डिफेन्सलाई पछाडि पार्छ।

यो जसप्रित बुमराह बनाम विराट कोहलीको भिडन्त थिएन, तर यसले मुम्बईको स्काउटिंग नेटवर्क मार्फत अर्को अपरिवर्तनीय प्रतिभाको आगमनलाई चिन्हित गर्‍यो। बुमराह र जोफ्रा आर्चर दुवैको अनुपस्थितिमा, माधवाल निर्बाध रूपमा मुम्बईको गो-टू बलरमा परिवर्तन भएका छन्। चेन्नईमा लखनऊ सुपर जायन्ट्स विरुद्धको एलिमिनेटरमा उनी चरणबद्ध रूपमा उनीहरूको जाने बलर थिए।

उनले आईपीएलमा प्लेअफ खेलमा सबैभन्दा उत्कृष्ट ३.३-०-५-५ को विरलै विश्वासयोग्य अंक फर्काए - के.ओ  सुपर जायन्ट्समा। टी-२० क्रिकेटमा माधवालसँग धेरै कुराहरू छन्। उसले बललाई स्किड गर्न र द्रुत-आर्म एक्शनबाट जिप थ्रु गर्न सक्छ र बल ब्याटरहरूले अपेक्षा गरे जति बढ्दैन। र उनको योर्करमा उत्कृष्ट नियन्त्रण छ, जुन उनले उत्तराखण्डमा टेनिस-बल क्रिकेटका दिनहरूमा सम्मान गरेका थिए।

ती सबै सीपहरू बुधबार राती उज्यालो प्रदर्शनमा थिए। आयुष बडोनी रवि बिश्नोई जस्तै स्किड र (लो) बाउन्स द्वारा गरे। मोहसिन खान परफेक्ट योर्करमा ढले । तर पावरप्लेमा प्रेराक मङ्कड र १०औं ओभरमा निकोलस पूरनले विकेट लिएका थिए ।

रोहित शर्माले ऋतिक शोकिनलाई गहिरो बिन्दुबाट गहिरो तेस्रोमा ह्विस गरेपछि, माधवालले मङ्कडको स्विङिङ चापबाट एक टाढा लुकाए र उनलाई गहिरो तेस्रोमा समात्न लगाए। माधवाल आफ्नो सातौं आईपीएल खेल मात्र खेल्दै थिए तर उच्च दबाव परिदृश्यमा योजना कार्यान्वयन गर्न सक्षम थिए। रोहित र मुम्बईले यस्ता बलरलाई मन पराउँछन्।

पूरनलाई बर्खास्त गर्नु अझ उल्लेखनीय थियो। विकेटको वरिपरि बलिङ गर्दै, माधवालले बायाँ-ह्यान्डरलाई भित्री कोणबाट खेल्नको लागि छल गरे, तर बल बाहिरी किनारामा चुम्बन गर्न टेस्ट-म्याच लम्बाइबाट सीमबाट ढिलो सिधा भयो। सुपर जायन्ट्स शरीरको त्यो झटकाबाट कहिल्यै निको हुन सकेनन्।

मधवालले आईपीएल २०२२ को मुम्बईबाट नेट बलरको रूपमा सुरु गरेका थिए र सूर्यकुमार यादव चोटका कारण बाहिरिएपछि मुख्य टोलीमा थपिएका थिए। उनले गत सिजन खेल पाएनन् र यो सिजन सुरु गरेनन्, तर उनले यस महिनाको सुरुमा मोहालीमा पञ्जाब किंग्स विरुद्ध डेब्यु गरेदेखि मुम्बईका लागि हरेक खेल खेलेका छन्। उनका १२९ बलमध्ये ७५ बल पावरप्ले र डेथमा आएका छन् । रोहितले उनलाई धेरै विश्वास गर्छन्।
"हो, हेर, उनी गत वर्ष एक सहायक बलरको रूपमा सिजनको हिस्सा थिए," रोहितले मुम्बईले दोस्रो क्वालिफायरमा आफ्नो स्थान पक्का गरेपछि भने। "हामीले उसलाई गत वर्ष टोलीमा ड्राफ्ट गर्यौं तर [उनी] खेल्न पाएनन्। तर हामीलाई थाहा थियो कि उहाँसँग के थियो। एक पटक जोफ्रा गएपछि, हामीलाई थाहा थियो कि हामीलाई पछाडिको छेउमा बलिङ गर्न कोही आवश्यक छ र उहाँसँग, उहाँलाई देखेर। पर्याप्त, म विश्वस्त थिएँ कि उसले हाम्रो लागि काम गर्न सक्छ।

"त्यसोभए, उहाँको बारेमा हेर्न र स्काउटहरूको बारेमा कुरा गर्न पाउँदा धेरै खुसी लाग्यो, धेरै वर्षहरूमा हामीले धेरै केटाहरू मुम्बई इन्डियन्स मार्फत आएका देख्यौं र भारतको लागि खेल्न गएका छन् र राम्रो पनि गरेका छन्। त्यसैले, धेरै। पछाडिको छेउमा रहेका केटाहरूलाई श्रेय, पर्दा पछाडि बसेर हाम्रो लागि काम गरायो।"

रोहितका अनुसार मुम्बईको भूमिका स्पष्टता र टोली संस्कृतिले माधवाललाई टोलीमा राख्न मद्दत गर्यो। "पहिलो र मुख्य कुरा यो हो कि उनीहरूलाई विशेष महसुस गराउनु र उनीहरूलाई टोलीको हिस्सा महसुस गराउनु महत्त्वपूर्ण छ," उनले भने। "उनीहरूले धेरै घरेलु क्रिकेट खेल्छन् तर यहाँ धेरै मानिसहरूसँग यो फरक बल खेल हो। त्यहाँ धेरै दबाब पनि छ। त्यसैले कप्तानको रूपमा मेरो काम भनेको उनीहरूलाई मैदानमा सहज महसुस गर्नु हो। तिनीहरूले ब्याट वा बलले कार्यान्वयन गर्न लागेका कुराहरू कार्यान्वयन गर्न लागेका छन्, हाम्रो काम - म र कोचिंग स्टाफ - उनीहरू आफ्नो भूमिकामा एकदमै स्पष्ट छन् भनी सुनिश्चित गर्नु हो। जबसम्म तपाइँ उनीहरूका लागि यो धेरै स्पष्ट हुनुहुन्छ, त्यति मात्र हो। तपाईं चाहनुहुन्छ।"

चेन्नईको एलिमिनेटर रोहितले माधवाललाई उनको टाउकोमा थप्पड दिएर र आतिशबाजीको मुनि उसलाई अँगालोमा बेरेपछि मुम्बई दोस्रो क्वालिफायरमा पुग्यो।

"वास्तवमा मेरो बल मेरो योर्कर हो," माधवालले खेल पछि भने। "रोहितलाई मेरो बल के हो थाहा थियो। कप्तानको रूपमा, उसले मलाई टोलीलाई आवश्यक पर्ने ठाउँमा प्रयोग गर्यो। पछि, मैले नयाँ बलले पनि नेटमा बलिङ गरें। त्यसैले उसले नयाँ बलले पनि बलिङ गर्न सक्छु भन्ने सोच्यो। अभ्यास खेलमा, मैले नयाँ बलबाट विकेट लिन राम्रो गरेको थिएँ। जहाँ उसले मलाई विश्वास गरेको थियो, उसले मलाई बल दियो। र मैले आफूलाई प्रमाणित गरें। म धेरै चिसो छु र आराम गरिरहेको छु। रमाइलो किनभने म मेरो जुनूनलाई पछ्याउँदै छु। रोहितले मलाई शान्त र चिल राख्छ र मलाई समर्थन गर्छ। त्यो बाहेक, म मेरो क्रिकेटको आनन्द लिइरहेको छु।"

माधवालले व्यावसायिक क्रिकेटर बन्न इन्जिनियरिङ र आफ्नो जागिर त्यागेका छन्। आफ्नो पहिलो पूर्ण आईपीएल सिजनमा, उनले पहिले नै बल र आफ्नो कम्पोजरको साथ हेड फेर्न सकेका छन्। शुक्रबार, उनीसँग अहमदाबादमा गिललाई पराजित गर्ने र मुम्बईलाई छैटौं आईपीएल उपाधिको कगारमा पुर्‍याउने अर्को मौका छ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here