नोभाक जोकोभिचले फ्रेन्च ओपनको फाइनलमा क्यास्पर रुडलाई हराउँदै कीर्तिमानी २३ औं ग्रान्डस्लाम उपाधि जितेका छन्

0
57
ठूला खेलाडीहरूले आफ्नो जगमा रेकर्डहरू छोड्छन्, तिनीहरूलाई किनारमा छालहरू जस्तै जम्मा गर्दै, अरूलाई पुग्न वा पखाल्नको लागि उच्च-पानी चिन्ह छोडेर।

पहिले रोजर फेडेरर थिए, त्यसपछि राफेल नाडाल थिए र अब नोभाक जोकोभिचले क्यास्पर रुडलाई फ्रेन्च ओपनको फाइनलमा ७-६ (७-१) ६-३, ७-५ ले हराएर नयाँ नयाँ सेट बनाएका थिए। उनको २३औं जितसँगै सबैभन्दा बढी ग्रान्डस्लाम उपाधि जित्ने पुरुष कीर्तिमान।

र, अन्तमा, "बिग थ्री" बीचको रेकर्डको वर्षौं पछि यो अब जोकोभिचसँग मिलाउन सक्छ। फेडेररले गत वर्ष सन्यास लिएका बेला ग्रान्ड स्ल्याममा उनको दबदबा घट्ने संकेत देखिँदैन र नाडालले अर्को वर्षको अन्त्यमा चोटका कारण सन्यास लिनेछन् जसले उनलाई यस वर्षको फ्रेन्च ओपनमा प्रतिस्पर्धा गर्नबाट रोकेको छ।

खेलको आफ्नो पहिलो सर्भिस खेलमा रुडले उनलाई तोडेको भए पनि, जोकोभिच सधैं नियन्त्रणमा देखिन्थे, विशेष गरी लगभग 90 मिनेटसम्म चलेको एक राम्रो तरिकाले तयार, डरलाग्दो ओपनिङ सेट जितेर।

र दुई सेट पछि, अन्य उत्कृष्ट खेलाडीहरूले घेरिएका - टम ब्राडी, केलियन एमबाप्पे र ज्लाटन इब्राहिमोभिच सबै भीडमा थिए - जोकोभिचले आफ्नो स्थितिलाई सबै समयको सबैभन्दा सफल पुरुष टेनिस खेलाडीको रूपमा पुष्टि गरे।

नोभाक जोकोभिकले पहिलो पटक फ्रेन्च भाषामा भीडलाई सम्बोधन गरे, आफ्नो छातीमा कढ़ाई गरिएको "२३" भएको कस्टम हुडी लगाएर, रुडलाई अङ्ग्रेजीमा बोल्नु अघि उहाँ "टूरका उत्कृष्ट व्यक्तित्वहरू मध्ये एक हुनुहुन्छ"।

उनले थपे: "मेरो टोली, मेरो परिवार, मेरा बच्चाहरू, मेरा आमाबाबु, सबै यहाँ छन्, मेरा दुई भाइहरू यहाँ छैनन् तर म तिनीहरूलाई धेरै माया गर्छु। तपाईलाई थाहा छ कि हामीले के भोग्यौं, हरेक दिन परीक्षा र कष्टहरू।

"मलाई थाहा छ म एक दुःस्वप्न हुन सक्छु। म तपाईको धैर्यता र सहिष्णुताको लागि सबै भन्दा पहिले धन्यवाद दिन चाहन्छु र त्यो बाहिर खडा छ। म तिमीलाई साँच्चै यातना दिइरहेको थिएँ त्यसैले म तिमी मेरो चट्टान, र मेरो समर्थन र ममा विश्वास गरेको कदर गर्छु।
सबभन्दा ठूलो

जोकोभिच बिस्तारै सबै समयको महान बहसमा उत्रिएका छन्, उनको पहिलो ग्रान्ड स्लाम नाडाल र फेडेररको वर्चस्वको आधा दशकको विरामको रूपमा जित्यो जब उनी अनौठो आउट हुने भाग्यमा थिए, दुर्भाग्यपूर्ण उनीहरू जस्तै युगको हो।

तर, बिस्तारै र निश्चित रूपमा, उनीहरूको शक्ति घट्दै जाँदा र चोटहरूले जरा गाडे, जोकोभिच भ्रमणमा प्रमुख खेलाडीको रूपमा उभिए - उनको फिटनेस, उसको सर्भरमा फर्कने र उसको विपक्षीलाई केवल एक थप शट खेल्न सक्ने क्षमताले उसलाई लगभग अपराजेय बनायो।

खेलपछि नाडालले ट्विट गर्दै भनेका छन्, ‘यो अचम्मको उपलब्धिको लागि धेरैलाई बधाई छ । "23 एक संख्या हो जुन केहि वर्ष पहिले सोच्न असम्भव थियो, र तपाईंले यसलाई बनाउनुभयो! आफ्नो परिवार र टोलीसँग यसको आनन्द लिनुहोस्! ”

जहाँ फेडेरर र नाडाललाई एकअर्काद्वारा परिभाषित गरिएको छ, तिनीहरूको प्रतिद्वन्द्वी र मित्रता एकअर्कासँग जोडिएको छ, जोकोभिचले आफ्नै ठाउँमा ओगटेका छन्, सम्मानित तर सायद "बिग थ्री" का अन्य दुई सदस्यहरू जस्तै माया नगर्ने।

उनको करियर विवादरहित भने रहेन । कोविड-१९ विरुद्ध खोप नदिने निर्णय नगरेको भए उनले पहिले नै २३ वटा ग्रान्डस्ल्याम जित्न सक्थे। नतिजा स्वरूप, उनलाई २०२२ मा अस्ट्रेलियन ओपन अघि अष्ट्रेलियाबाट निर्वासन गरिएको थियो र त्यसै वर्ष युएस ओपनबाट छुटेका थिए, यात्रुहरूलाई भाइरस विरुद्ध खोप लगाउनु पर्ने देशहरूको आवश्यकताको कारण।
उनले अहिले ग्रान्डस्लाम रेकर्ड मात्रै होइन । उनले फेब्रुअरीमा स्टेफी ग्राफलाई उछिन्दै अर्को कीर्तिमान कायम गर्दै विश्व नम्बर १ को रूपमा ३८७ हप्ता बिताएका छन्। यस वर्षको फ्रेन्च ओपन जितले उनलाई विश्व नम्बर १ को आफ्नो परिचित स्थानमा फर्काइदियो। यसैबीच, फेडेररले सबैभन्दा धेरै हप्ताको लागि पुरुष रेकर्ड राखेका छन्, 237, र्याङ्किङको शीर्षमा।

"बिग थ्री" मध्ये प्रत्येक आफ्नो करियरको दौडान फरक सतहसँग जोडिएको छ - घाँस र विम्बल्डनसँग फेडेरर, क्लेसँग नाडाल र रोलान्ड ग्यारोस, जोकोभिच युएस ओपन र अष्ट्रेलियन ओपनको हार्ड कोर्टसँग।

तर, आइतवार जितेर, जोकोभिच कम्तिमा तीन पटक प्रत्येक ग्रान्डस्लाम जित्ने पहिलो पुरुष खेलाडी बनेर हरेक सतहमा आफ्नो प्रभुत्व पुष्टि गरे। यो जितले जोकोभिचलाई "क्यालेन्डर स्ल्याम" मा आधा बाटोमा पुर्‍यायो, एक वर्षमा सबै चार प्रमुख प्रतियोगिताहरू जित्दै, फेडेरर र नाडालले अहिलेसम्म पाएको एउटा उपलब्धि हो। उनी सबैभन्दा जेठो फ्रेन्च ओपन च्याम्पियन पनि बनेका छन् ।

Ruud द्वारा एक प्रभावशाली सुरुवात

जोकोभिचको बारेमा सबै प्रि-म्याच वार्ताका लागि, यो रुउड थियो जसले प्रभावशाली सुरु गर्‍यो, प्रेमको लागि सेवा होल्ड बन्द गर्दै, जोकोभिचलाई सर्बको पहिलो सर्भिस खेलमा तेस्रो अवसरमा तोड्दै, र ३-० को अग्रतामा दौडियो।

तर जोकोभिचले उनलाई खेलको शीर्ष स्थानमा पुर्‍याउने गुणहरू प्रदर्शन गरे, २८ शटको र्‍याली पछि पछाडि फर्किए र ब्रेकपोइन्ट स्वीकार गरे पनि 4-4 को बराबरीमा स्कोर गरे।

गति परिवर्तन भएको देखिए तापनि रुउड अडिग रहे - खुट्टाको बीचमा रहेको शटको साथ राउस भीडलाई आफ्नो खुट्टामा ल्याए जसले अन्ततः पोइन्ट जित्यो - र पहिलो सेट टाईब्रेकसम्म राम्रोसँग स्थिर रह्यो।
टाइब्रेकमा दबाब बढेसँगै जोकोभिचको खेल पनि उत्तिकै बढ्यो । रुडले केही गल्ती गरेनन्, उनले कुनै गल्ती मात्र गरेनन् तर जोकोभिकको ग्राउन्डस्ट्रोकहरू अलि बढी शक्तिशाली देखिन्थ्यो, उसको चाल अलिकति तीखो थियो, र उनले एक घण्टापछि सेट लिनको लागि ७-१ को जित निकाल्दा उनले एउटा पनि अनफोर्स्ड त्रुटि गरेनन्। २१ मिनेट।

लामो ओपनिङ सेटमा झटका अवतरणको यति नजिक पुगेपछि, रुउड कोर्टमा फर्किए र सुरुवाती तीन खेलहरू हार्दा डिफ्लान्ट देखिन्थ्यो।

भीडबाट पनि सबै उर्जा खत्तम भयो, मानौं कि उनीहरूले पनि अपरिहार्य कुरालाई स्वीकार गरिरहेका थिए, कि जोकोभिचले उनलाई चुनौती दिनको लागि एकदमै राम्रो थियो।

र त्यसको लगत्तै, जोकोभिचले दुई सेटको अग्रता लिए र कोर्टको अर्को छेउमा रुउडलाई मार्ने क्रममा ब्याकह्यान्ड विनरको साथ सेट जित्यो।

रुडले अझै पनि उपज गर्न अस्वीकार गरे, तथापि, तेस्रो सेटमा प्रारम्भिक ब्रेक पोइन्ट बचत गर्दै र जोकोभिचको सेवा गर्दै र ३-४ ले पछि पर्दै ०-३० को स्थितिमा इन्जिनियरिङ गरे, तर आफ्नो प्रतिद्वन्द्वीका २२ विजेताहरूको सामनामा उनले केही गर्न सकेनन्। अन्तिम सेट।

जोकोभिचले अन्तत: तेस्रो सेटमा रुडलाई तोडेर ६-५ को अग्रता लिए र एक प्रसिद्ध विजयलाई पूरा गर्न रोके जब उनी भुइँमा खसे, रेकर्ड-ब्रेकिङ डे मनाउँदै।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here