जिम्मेवार र जवाफदेही ढंगले काम गरिरहेका छौं : अख्तियार प्रमुख

0
93
अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका प्रमुख आयुक्त प्रेमकुमार राईले भ्रष्टाचार नियन्त्रण र सुशासन प्रवर्द्धनका लागि अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले जिम्मेवार र जवाफदेही ढंगले काम गरिरहेको बताए ।

राष्ट्रियसभा, राष्ट्रिय सरोकार तथा समन्वय समितिको आज यहाँको बैठकमा बोल्दै उहाँले अख्तियारले इमान्दारिता कायम राख्दै भ्रष्टाचारमुक्त समाज निर्माण गर्ने लक्ष्य राखेर काम गरिरहेको बताउनुभयो ।

अख्तियारका प्रमुख आयुक्तले राष्ट्रिय विकास र सार्वजनिक सेवामा जनताको सहज र सहज पहुँच स्थापना गरी निवारक, प्रवर्द्धन र उपचारात्मक कार्यविधिमार्फत भ्रष्टाचार नियन्त्रण र संस्थागत सुदृढीकरणको लक्ष्य हासिल गर्न प्रयास भइरहेको बताए ।

विकास निर्माण र आयोजना व्यवस्थापनमा बाधक नभई विकास र निर्माण आयोजनाको गुणस्तर र गुणस्तर कायम गर्न सहयोग पुर्‍याउन आयोग सक्रिय रहेको बताउँदै उहाँले समयमै सम्पन्न गर्न सहज हुने गरी अनुसन्धान गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्नुभयो । राष्ट्रिय गौरवका आयोजना र अन्य आयोजनाको गुणस्तर कायम गरी

प्रमुख आयुक्त राईले सार्वजनिक जग्गा अतिक्रमण, सरकारी बजेटको दुरुपयोग, राजस्व संकलनमा भ्रष्टाचार, घुसखोरीलगायत अन्य अनैतिक क्रियाकलाप रोक्न अख्तियारले प्रतिबद्ध रहेको दोहोर्‍याए ।

उनले भ्रष्टाचार नियन्त्रण, संवैधानिक अख्तियार र जिम्मेवारी कसैप्रतिको पक्षपात नगरी सुशासन र समृद्धि हासिल गर्न अख्तियारको ध्यान केन्द्रित रहेको बताए ।

आयोगले अनुसन्धान र अभियोगमा सरोकारवाला सबै पक्षलाई जिम्मेवार बनाउने निवारक रणनीति अपनाएको छ ।

कार्यक्रममा आयोगको प्रवर्द्धनात्मक रणनीति अन्तर्गत भ्रष्टाचार नियन्त्रण र सुशासन प्रवर्द्धनका लागि निकायस्तरीय समन्वय, सहकार्य, छलफल, अन्तरक्रिया, प्रचारप्रसार, संस्थागत सुशासन र क्षमता अभिवृद्धिमा जोड दिइएको जानकारी दिइएको थियो ।

गत वर्षको ट्रान्सपरेन्सी इन्टरनेशनलको प्रतिवेदनमा नेपाल ३४ अंकका साथ भ्रष्टाचार धारणा सूचकाङ्कमा ११०औँ स्थानमा रहेको थियो र यस सन्दर्भमा भ्रष्टाचार नियामक तथा अनुगमन निकायको क्षमता अभिवृद्धि र कर्तव्य र जिम्मेवारीबाट पन्छिने संस्कृतिमा सुधार भएको उल्लेख गरिएको छ ।

प्रमुख आयुक्त राईले अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा सेमिनार वा अन्य कार्यक्रमको नाममा रकम तिर्ने र उपलब्ध गराउने गरेकोले नेपालमा भ्रष्टाचार अन्तर्राष्ट्रिय स्तरबाट भइरहेको बताए ।

उपभोक्ता समितिले बिचौलियाको रुपमा काम गरिरहेको भन्दै उपभोक्ता समितिको औचित्यमा प्रश्नचिन्ह खडा भएको उनले बताए । उपभोक्तालाई सहयोग गर्ने उद्देश्यले संघ, प्रदेश र स्थानीय तीनै तहमा समिति गठन गरिएको हो । ‘समितिको काम सन्तोषजनक हुन सकेको छैन, भ्रष्टाचार बढेको छ, विसंगतिले फुकुवा गरेको छ, अनुशासन छैन,’ आयोगले भन्यो । सो अवसरमा तीनवटै सरकारले परामर्श सेवाको नाममा ठुलो रकमको भ्रष्टाचार गरेको, वडाले गाउँको प्रोफाइल बनाउने काममा जथाभावी गरेको तथ्यांक प्रस्तुत गरिएको थियो ।

यसअघि समितिका सभापति दिलकुमारी थापा र सदस्यहरूले आयोग प्रभावहीन भएकाले भ्रष्टाचार भएको भन्दै सुशासन प्रवर्द्धनका लागि आयोगले गरेका कामबारे जानकारी माग गरेका थिए ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here