उद्धारकर्ताहरूले स्नाइपरहरूलाई रुसले कब्जा गरेको बाढी क्षेत्रहरूबाट युक्रेनीहरूलाई बाहिर निकाल्न साहस गरिरहेका छन्

0
88
अन्तमा, भिताली स्फलिन को लागि मद्दत आयो। टाढाबाट, उसले बाढीको पानी पार गरिरहेको सानो युक्रेनी उद्धार डुङ्गा देख्यो जुन देशको द्वन्द्वग्रस्त दक्षिणमा विनाशकारी बाँध भत्किएपछि 60 वर्ष पुरानोको सम्पूर्ण छिमेकलाई डुबेको थियो।

उनी र अरूहरू राहतको सास लिएर चढेका थिए - अचानक गोलीको क्र्याकले अवरुद्ध भयो।

श्पालिन हान्यो, र एउटा गोली उसको ढाडमा खसेको थियो। उसले आफ्नो हातमा एउटा छेडेको महसुस गर्यो, त्यसपछि उसको खुट्टा। डुङ्गाका उद्धारकर्मीले सुदृढीकरणको लागि रेडियोमा रोए। "हाम्रो डुङ्गा चुहिँदैछ," श्पालिनले उसलाई भनेको सुने। एक वृद्ध मानिस उनको आँखा अगाडि मरे, उसको ओठ नीलो भयो।

तिनीहरूको जहाज, नदी पारी खेरसन सहरमा नागरिकहरूलाई सुरक्षामा लैजाँदै, नजिकैको घरमा अवस्थित रूसी सैनिकहरूले गोली हानेका थिए, युक्रेनियन अधिकारीहरू र डुङ्गाका प्रत्यक्षदर्शीहरूका अनुसार।

"उनीहरू (रूसीहरूले) मानिसहरूलाई उद्धार गर्न आउनेहरूलाई डुङ्गाहरू पार गर्न दिए," श्पालिनले भने। "तर जब डुङ्गा मानिसहरूले भरिए, तिनीहरूले गोली चलाउन थाले।"

जून 6 मा काखोभका बाँधको विनाशबाट आएको ठूलो बाढीले खेर्सन क्षेत्रको तल्लो नीपर नदीको छेउमा रहेका शहरहरूलाई ध्वस्त पारेको छ, जुन युद्धको अग्रपंक्ति हो। रुस र युक्रेनले एकअर्कालाई उल्लंघन गरेको आरोप लगाउँदै आएका छन् ।

बाढीको अराजक प्रारम्भिक दिनहरूमा, निजी डुङ्गामा युक्रेनी उद्धार कार्यकर्ताहरूले रुसी-कब्जा पूर्वी बैंकको बाढीग्रस्त क्षेत्रमा फसेका हताश नागरिकहरूलाई जीवनरेखा प्रदान गरे - त्यो हो, यदि उद्धार अभियानहरूले ड्रोन र रूसी स्नाइपरहरूलाई साहसी बनाउन सक्छ।

डुङ्गाहरूले स्वयम्सेवकहरू र सादा पोशाकका सैनिकहरू बोकेका छन्, पश्चिमी किनारमा युक्रेनी-नियन्त्रित क्षेत्रहरूबाट छतमा, अटारीहरूमा र अन्य ठाउँहरूमा अड्किएका मानिसहरूलाई बाहिर निकाल्नका लागि।

अब, त्यो विन्डो बन्द छ। बाढीको पानी घट्दै जाँदा, उद्धारकर्ताहरू माटोको माटोले काटिएका छन्। र थप रूसी सैनिकहरू फर्किरहेका छन्, नियन्त्रण पुन: जोड दिँदै।

रूसी सहायताको खाताहरू बाँचेकाहरू बीच फरक-फरक हुन्छन्, तर धेरै विस्थापितहरू र बासिन्दाहरूले रूसी अधिकारीहरूले विस्थापित बासिन्दाहरूलाई मद्दत गर्न थोरै वा केही नगरेको आरोप लगाउँछन्। केही नागरिकहरूले भनेका छन् कि यदि उनीहरू छोड्न चाहन्छन् भने खाली गर्नेहरूलाई कहिलेकाहीँ रूसी राहदानी पेश गर्न बाध्य पारिएको थियो।

रुसको रक्षा मन्त्रालयले तुरुन्तै एसोसिएटेड प्रेसको अनुरोधलाई रुसले कब्जा गरेको बाढी क्षेत्रमा अधिकारीहरूले गरेको कार्य वा उद्धार डुङ्गामा आक्रमणको बारेमा टिप्पणीको लागि प्रतिक्रिया दिएन।

एपीले पूर्वी बैंकबाट उद्धार गरिएका १० परिवारका साथै उद्धारकर्मी, अधिकारी र उद्धार अभियानमा घाइते भएका पीडितहरूसँग कुराकानी गरेको थियो।

"रूसी संघले केहि प्रदान गरेको छैन। कुनै सहायता छैन, कुनै निकासी छैन। उनीहरूले प्रकोपसँग जुध्न मानिसहरूलाई एक्लै त्यागेका थिए, ”रूसले कब्जा गरेको ओलेस्की शहरबाट निकालिएका युलिया वाल्हेले भनिन्। "मसँग मेरा साथीहरू छन् जो त्यहाँ बसेका छन्, मैले चिनेका मानिसहरू जसलाई मद्दत चाहिन्छ। अहिले म उनीहरूलाई ‘होल्ड’ भन्न बाहेक केही गर्न सक्दिन।

युक्रेनले रुस नियन्त्रित क्षेत्रबाट जोखिमपूर्ण निकासी अभियानमा कम्तिमा १५० जनाको उद्धार गरेको सरकारी प्रवक्ता ओलेक्जेन्डर तोलोकोनिकोभले बताए । युक्रेनद्वारा नियन्त्रित बाढीग्रस्त क्षेत्रहरूबाट उद्धार गरिएका करिब २,७५० मानिसहरूको तुलनामा यो सानो अंश हो।

रुसी कब्जामा रहेका युक्रेनीहरूलाई भाग्न मद्दत गर्ने स्थानीय संस्था हेल्पिङ टु लिभले ओगटेड क्षेत्रमा ३,००० मानिसबाट अनुरोध प्राप्त गरेको संस्थाको निकासी विभाग प्रमुख दिना उरिचले बताए।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here