बलिउडको यो महाकाव्यको विरुद्धमा दर्शक किन लागे ?

0
69
दर्शक र समीक्षकहरूको प्रतिक्रिया पछि धेरै-हाइप गरिएको, भव्य भारतीय चलचित्र आदिपुरुषले बक्स अफिस क्र्यास ल्यान्डिङको सामना गर्यो। बीबीसीका मेरिल सेबास्टियन फिल्ममा के गल्ती भयो भनेर हेर्छिन्।

आदिपुरुषसँग ब्लकबस्टरका सबै तत्वहरू थिए - ठूलो फ्यान फलोइङ भएको मुख्य अभिनेता, सम्मानित हिन्दू महाकाव्यमा आधारित कथा, ठूलो बजेट र सत्तारुढ भारतीय जनता पार्टी (BJP) का केही नेताहरूबाट पनि समर्थन।

यो हिन्दू धार्मिक विश्वास वा राष्ट्रवाद र केही अवस्थामा, दुबैसँग केही सम्बन्ध रहेको दाबी गर्ने फिल्महरूको लाइनमा सबैभन्दा नयाँ थियो। सूत्रले कसैको लागि काम गर्‍यो तर आदिपुरुषका लागि उल्टो भयो - जसलाई यसले खुसी पार्ने र मनोरञ्जन गर्ने अपेक्षा गरिएको थियो तिनीहरू यसको विरुद्धमा गए।

आदिपुरुषका निर्माताले यो फिल्म हिन्दू महाकाव्य रामायणबाट प्रेरित भएको बताएका छन् ।

रामायणले हिन्दू देवता रामले दानव राजा रावणमाथि आफ्नी पत्नी सीताको अपहरण गरेपछि उनको विजयलाई चित्रण गर्दछ।

हिन्दी र तेलुगु भाषामा बनेको यो फिल्मले बक्स अफिसमा बलिउडको लागि कमजोर क्वाटर उल्टाउनुपर्थ्यो। तर यसको भाग्यमा गिरावट द्रुत थियो।

रिलिज भएपछि, फिल्मले लगभग सर्वसम्मत नकारात्मक समीक्षा प्राप्त गर्यो। विपक्षी नेताहरूले फिल्मको आलोचना गरे जबकि छिमेकी नेपालका दुई शहरहरूले सबै बलिउड फिल्महरू प्रतिबन्ध लगाए जबसम्म यसमा "आपत्तिजनक" लाइन नमेटिएको थियो।

अन्तिम पंच दर्शकहरूको प्रतिक्रियाको रूपमा आयो जसले निर्माताहरूलाई पनि अचम्ममा पार्यो। भारतका विभिन्न भागमा विरोध प्रदर्शन भएको थियो भने केही हिन्दू समूहहरूले फिल्ममाथि प्रतिबन्ध लगाउन माग गरेका थिए। आदिपुरुषका निर्देशक ओम राउत र लेखक मनोज मुन्तासिरलाई ज्यान मार्ने धम्की आएपछि अहिले प्रहरी सुरक्षा छ ।

आलोचकहरू भन्छन् कि आदिपुरुष हिन्दू दर्शकहरूलाई आकर्षित गर्ने उद्देश्यले भर्खरैका चलचित्रहरू मध्ये एक हो। तिनीहरूमध्ये केहीलाई धार्मिक ध्रुवीकरणलाई इन्धन गरेको आरोप पनि लगाइएको छ। द कश्मीर फाइलहरू र द केरला स्टोरी जस्ता फिल्महरू - जसलाई धेरैले तथ्यहरू र इस्लामोफोबियाको विकृत रूपमा आलोचना गरेका थिए - बक्स अफिसमा ठूलो हिट थिए।

हिन्दू देवता शिवका भक्त, प्रतिभाशाली संगीतकार र शक्तिशाली राजा रावणलाई फिल्ममा कसरी चित्रण गरिएको छ भन्नेमा पनि कतिपयले आपत्ति जनाएका छन्।

कोहल-रिम्ड आँखा र अँध्यारो पोशाकमा, "रावण [आदिपुरुषमा] मुगल खलनायकको बलिउडको लोकप्रिय छविमा मोडेल गरिएको छ", लेखक र आलोचक सौम्या राजेन्द्रन भन्छिन्।
फिल्मले एसएस राजामौलीको आरआरआर र बाहुबली र मणिरत्नमको पोन्नियिन सेल्वन जस्ता ब्लकबस्टर फिल्महरू द्वारा सेट गरिएको मापदण्डहरू पूरा गर्ने अपेक्षा गरिएको थियो जुन उनीहरूको आकर्षक कथानकहरू, कुशलतापूर्वक-लिखित संवादहरू, आश्चर्यजनक सेट टुक्राहरू र सक्षम दृश्य प्रभावहरूको लागि बाहिर खडा थियो।

तुलनामा, आलोचकहरू भन्छन् कि आदिपुरुष शौकिया अभिनय र मेम-अनुकूल CGI संग एक स्कूल खेल जस्तो देखिन्छ।

तिनीहरूले यसको "भिडियो गेम" अनुभूति, "चपड ग्राफिक्स", कल्पनाको कमी, लर्ड अफ द रिङ्स र गेम अफ थ्रोन्स जस्ता पश्चिमी कल्पनाहरूको सन्दर्भ, र दुई-आयामी कथा कथनलाई ल्याम्पून गरेका छन्।

श्रोताहरूले यसका संवादहरूको साथ रिस उठाए - धेरैले बोलचालको भाषाको प्रयोगलाई चित्रण गरिएका देवताहरूको अपमानजनक भने। उनीहरूले रामको चित्रणको पनि आलोचना गरे - जसलाई विश्वासीहरूले "मर्यादा पुरुषोत्तम" वा आदर्श पुरुष भनेर चिन्छन् - क्रोधित देवताको रूपमा।

फिल्मको बक्स अफिस यसको उद्घाटन सप्ताहन्त पछि ध्वस्त भयो, जसले व्यापार विश्लेषकहरूलाई पनि आश्चर्यमा पारेको छ।

करिब ५ अर्ब रुपैयाँ ($ ६१ मिलियन, £ ४७.८ मिलियन) को बजेटमा बनेको फिल्मको हिन्दी संस्करणले मात्रै रिलीजको पहिलो हप्तामा कम्तिमा २ अर्ब रुपैयाँ कमाउने अनुमान गरिएको थियो। यो अब करिब १.३ अर्ब रुपैयाँमा टुंगिनेछ, विश्लेषक कोमल नाहटा भन्छिन्।

नाहटाले बीबीसीलाई भने, "सोमबारदेखि नै फिल्मको हिन्दी संस्करणको सङ्कलनमा ७५-८०% कमी आएको छ।" "र यो हरेक बित्दै गएको दिन संग छिटो खस्न जारी छ।" यसको तेलुगु संस्करणको आम्दानीमा पनि यस्तै गिरावट आएको रिपोर्ट गरिएको छ।

फिल्म प्रतिबन्धको माग गर्ने हिन्दू समूहहरू र पुजारीहरूसँग असन्तुष्टि गहिरो देखिन्छ।

रामको जन्मभूमि मानिने अयोध्यामा राम मन्दिरका मुख्य पुजारीले संवादले उनको ‘रगत उमाल्ने’ बताए । हिन्दू महासभा, एक दक्षिणपन्थी समूहले फिल्मको "गलत" वेशभूषा, चित्रण र शब्दहरूको छनोटलाई लिएर प्रहरीमा उजुरी दायर गरेको छ। अखिल भारतीय सिने वर्कर्स एसोसिएसनले फिल्मले हिन्दुहरुको भावनामा चोट पुर्याएको बताएको छ ।

जबकि रामायणको दक्षिणपूर्व एशियामा विभिन्न पुनरावृत्तिहरू छन्, भारतमा, यो वाल्मीकिको संस्कृत कविता हो जुन सबैभन्दा प्रभावशाली रहन्छ। आदिपुरुष एक लामो अस्वीकरणको साथ सुरु हुन्छ कि यो यो संस्करण हो।

महाकाव्यको सबैभन्दा लोकप्रिय रूपान्तरणहरू मध्ये एक 1987 को टिभी कार्यक्रम हो, जसलाई पत्रकार र लेखक दिलीप मण्डलले वाल्मीकिको महाकाव्यको निश्चित व्याख्या भएको बताए।

"1987 संस्करण द्वारा लगाएको कठोरताले स्थानीयकृत व्याख्याहरूले ल्याउन सक्ने सांस्कृतिक समृद्धिलाई सीमित गर्यो, विविध परिप्रेक्ष्य र सूक्ष्मताहरूको लागि थोरै ठाउँ छोड्यो र कथालाई विभिन्न समुदायहरूसँग प्रतिध्वनि गर्ने सम्भावनालाई रोक्यो," उनले द प्रिन्टमा लेखेका थिए, आदिपुरुषलाई "बस" वाल्मीकिको रामायणको पुन: आविष्कारको इतिहासको अर्को अध्याय।"

भारतभरि, मानिसहरू यस क्षेत्रका लोकप्रिय गीतहरू र वाक्यांशहरूले सजिएका विद्यालय र चाडपर्वहरूमा मञ्चन गरिएका नाटकहरूको रूपमा महाकाव्यको रूपान्तरण हेर्दै हुर्केका छन्। आदिपुरुषमा आफ्नो रचनात्मक छनोटको पक्षमा, लेखक मनोज मुन्ताशिरले उत्तर प्रदेशको आफ्नो गाउँको वरिपरि सुनेर हुर्केका कथाकथन परम्परामा फिल्म लेखेको बताए।

आदिपुरुषको पतन महाकाव्यको लोकप्रिय धारणासँग मिलाउन नसक्नु हो, सुश्री राजेन्द्रन भन्छिन्।

यसको "भयानक संवादहरू र घटिया विश्व-निर्माण" को साथ, उनी यसलाई "लज्जापूर्ण फिल्म जसले महाकाव्यको समृद्धिमा डुब्न चिन्ता गर्दैन" वा यसले मानिसहरूमा पार्ने प्रभावलाई बुझ्छिन्।
तर फिल्म समीक्षक राहुल देसाईले फिल्म अस्वीकार गर्नुको कारण फिल्म जत्तिकै चिन्ताजनक र समस्याग्रस्त भएको पाउँछन्।

उनले बीबीसीलाई भने, "आधुनिक हिन्दू राष्ट्रवादको आक्रामक भाषालाई मापन गर्ने फिल्मको कुनै पनि पक्ष छैन।" "तर तथ्य यो हो कि यहाँ धेरैजसो मानिसहरू आक्रोशित छन् किनभने तिनीहरूले परम्पराको छेडछाडलाई सम्हाल्न सक्दैनन्।"

"हामी हिन्दू पौराणिक कथाहरू (रामायण र महाभारत जस्ता) छुन नसकिने चरणमा पुगेका छौं," उनी भन्छन्। "मानिसहरूले यसलाई उनीहरूको सत्यमाथि आक्रमणको रूपमा हेर्छन्, ऐतिहासिक रूपमा विपरीत, जहाँ घृणा फैलाउने राजनीतिक कथाहरू अनुरूप तथ्यहरू नियमित रूपमा परिवर्तन गरिन्छ।"

जसका कारण फिल्ममा नयाँपनको झलक पनि खिल्ली उडाइएको उनको भनाइ छ ।

"यो सत्य हो कि आज भारतीय दर्शकहरूको ठूलो प्रतिशत हिन्दुत्व कथाहरू किन्छन्। तर तिनीहरू मनोरञ्जन गर्न र आफ्नो पैसाको मूल्य प्राप्त गर्न थिएटरहरूमा पनि जान्छन्," सुश्री राजेन्द्रन भन्छिन्। "उनीहरूले यसलाई अल्छी, निष्ठाहीन फिल्ममा खेर फाल्ने छैनन्।"

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here