वुहान प्रयोगशालाबाट कोभिड सुरु भएको कुनै प्रत्यक्ष प्रमाण छैन, अमेरिकी गुप्तचर रिपोर्टले भन्यो

0
87
अमेरिकी गुप्तचर एजेन्सीहरूले कोभिड-१९ महामारी चीनको वुहान इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलोजीमा भएको घटनाबाट उत्पन्न भएको कुनै प्रत्यक्ष प्रमाण फेला पारेनन्, एक प्रतिवेदनले खुलासा गरेको छ।

नेशनल इन्टेलिजेन्स (ओडीएनआई) को निर्देशकको कार्यालयको चार पृष्ठको प्रतिवेदनले भने कि अमेरिकी गुप्तचर समुदायले अझै पनि यो भाइरस प्रयोगशालाबाट आएको हो भन्ने सम्भावनालाई अस्वीकार गर्न सकेन र यसको उत्पत्ति पत्ता लगाउन सकेको छैन। माहामारी।

"केन्द्रीय खुफिया एजेन्सी र अर्को एजेन्सीले COVID-19 महामारीको सटीक उत्पत्ति निर्धारण गर्न असमर्थ छन्, किनकि दुवै (प्राकृतिक र प्रयोगशाला) परिकल्पनाहरू महत्त्वपूर्ण अनुमानहरूमा भर पर्छन् वा विरोधाभासी रिपोर्टिङका ​​साथ चुनौतीहरूको सामना गर्छन्," ODNI रिपोर्टले भन्यो।

रिपोर्टमा भनिएको छ कि वुहान इन्स्टिच्युट (डब्ल्यूआईवी) मा कोरोनाभाइरसमा "व्यापक काम" गरिएको थियो, तर एजेन्सीहरूले प्रकोप निम्त्याउन सक्ने कुनै खास घटनाको प्रमाण फेला पार्न सकेनन्।

"हामीसँग WIV को पूर्व-महामारी अनुसन्धान होल्डिङहरूमा SARSCoV-2 वा नजिकका पूर्वजहरू समावेश छन् भन्ने कुनै सङ्केत छैन, न त कुनै विशेष अनुसन्धान-सम्बन्धित घटना महामारीको अघि WIV कर्मचारीहरू समावेश भएको प्रत्यक्ष प्रमाण छ जसले COVID महामारी निम्त्याउन सक्छ, " प्रतिवेदनले भन्यो।

सन् २०१९ को अन्त्यमा वुहानमा पहिलो मानवीय घटनाहरू रिपोर्ट भएदेखि नै कोरोनाभाइरस महामारीको उत्पत्ति संयुक्त राज्य अमेरिकामा उग्र बहसको विषय बनेको छ।

अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले मार्चमा महामारीको उत्पत्तिसँग सम्बन्धित जानकारीलाई वर्गीकरण गर्ने विधेयकमा हस्ताक्षर गरे।

बिडेनले हस्ताक्षर गर्ने क्रममा भने कि उनले COVID-19 को उत्पत्तिको बारेमा सकेसम्म धेरै जानकारी जारी गर्ने कांग्रेसको लक्ष्य साझा गरे।

फेब्रुअरीमा वाल स्ट्रिट जर्नलको रिपोर्टले बहसलाई उत्तेजित गरेको थियो कि अमेरिकी उर्जा विभागले वर्गीकृत खुफिया रिपोर्टमा "कम विश्वास" को साथ मूल्याङ्कन गरेको थियो कि महामारी सम्भवतः चिनियाँ प्रयोगशाला चुहावटबाट उत्पन्न भएको थियो, बेइजिङले अस्वीकार गरेको आकलन।

FBI निर्देशक क्रिस्टोफर रेले फेब्रुअरी 28 मा भने कि उनको एजेन्सीले केही समयको लागि यो महामारीको उत्पत्ति चिनियाँ शहर वुहानमा "सम्भवतः सम्भावित प्रयोगशाला घटना" हो भनेर मूल्याङ्कन गरेको थियो। चीनले यो दाबीको "कुनै पनि विश्वसनीयता नभएको" बताएको छ।

मार्च 20 सम्म, अन्य चार अमेरिकी एजेन्सीहरूले अझै पनि कोभिड-१९ प्राकृतिक प्रसारणको परिणाम हो भनेर निर्णय गरे, जबकि दुई अनिर्णित थिए।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here