बालविकास शिक्षकका सुविधालाई सम्बोधन गरिने : मन्त्री राई

0
98
शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री अशोककुमार राईले संघीय शिक्षा ऐन लागु भएपछि सामुदायिक विद्यालयमा बालशिक्षाका शिक्षक र कर्मचारीको सुविधा बढाउने चिन्तालाई सम्बोधन गरिने बताउनुभएको छ ।

आज यहाँ विनियोजन विधेयक, २०८० अन्तर्गत मन्त्रालयको आगामी आर्थिक वर्षको बजेटमाथि सांसदले उठाएका प्रश्नको जवाफ दिँदै मन्त्री राईले यस्तो बताएका हुन् । यी समस्या समाधान गर्न चार सदस्यीय वार्ता समिति गठन गरिएको छ ।

हाल पेशागत र प्राविधिक शिक्षा सुधारका कार्यक्रमहरु सञ्चालन भैरहेको बताउँदै उनले शिक्षाको गुणस्तर अभिवृद्धिका साथै शिक्षण क्षेत्रमा दक्ष जनशक्ति उत्पादन गर्न शिक्षकका लागि प्राविधिक तालिम र तालिम समेत राखिएको बताए ।

उनका अनुसार शिक्षा क्षेत्र सुधार र शिक्षाको गुणस्तर अभिवृद्धि गर्न तीन तहका सरकारसँग समन्वय गरी विभिन्न कार्यक्रम सञ्चालन भइरहेका छन् ।

साथै, मन्त्रीले आगामी आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ का लागि कुल प्रस्तावित बजेटको ११ दशमलव २७ प्रतिशत शिक्षा क्षेत्रबाट प्राप्त भए पनि अपुग नभए पनि उपलब्ध स्रोतसाधनको मापदण्डमा शिक्षा सुधारका कार्यक्रमलाई निरन्तरता दिइने बताए ।

‘लर्निङ बाई अर्निङ’ कार्यक्रमलाई आगामी आर्थिक वर्षमा थप ५० विद्यालयमा विस्तार गरिने मन्त्रीले बताए ।

कार्यक्रमले विद्यालय तहदेखि नै विद्यार्थीहरूलाई कृषिमा आकर्षित गर्ने र आधुनिक खेतीका बारेमा सिकाउने लक्ष्य राखेको छ । साथै, देशका सरकारी विश्वविद्यालयहरूको शैक्षिक क्यालेन्डर लागू गर्ने, त्यहाँको परीक्षा प्रणालीमा सुधार गर्ने र विद्यार्थीहरूमा अनुसन्धानमूलक उच्च शिक्षालाई प्रोत्साहन गर्ने पहल गरिनेछ।

संघीय शिक्षा ऐनको मस्यौदा कानून, न्याय तथा संसदीय मामिला मन्त्रालय र अर्थ मन्त्रालयबाट स्वीकृत भइसकेको भन्दै मन्त्रीले छिट्टै संसदमा पेश गरिने जानकारी दिए ।

शिक्षकको दरबन्दी घोषणा गर्ने तयारी भइरहेको र शिक्षकको दरबन्दी समायोजन र थप्ने काम भइरहेको छ ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here