ग्रामीण भारतमा, गर्मीको गर्मी घातक हुन सक्छ

0
80
सायरन बज्दै सुनील कुमार नाइकको एम्बुलेन्स सुक्खा र चट्टानी ग्रामीण इलाकामा खतरनाक दिउँसोको गर्मीले विस्फोट भयो, बान्ता र चक्कर आइरहेको 30 वर्षीय व्यक्तिलाई सम्भावित गर्मी स्ट्रोकले जाँच गर्न हतारिएको थियो। मानिसको गाउँमा पुग्ने बित्तिकै, नाइकको प्यारामेडिक साझेदारले पीडित व्यक्तिलाई एम्बुलेन्समा डोऱ्‍यायो, त्यसपछि उसको पल्स र अक्सिजनको स्तर जाँच गरे जब नाइक सार्वजनिक अस्पतालमा फर्कियो।

अलिकति पानी पिउन र अनुहार छोप्न मुस्किलले, पुरुषहरूलाई फेरि पठाइयो, यस पटक तापक्रम ४३ डिग्री सेल्सियस (१०९.४ फरेनहाइट) मा बढेपछि सुत्केरी भएकी गर्भवती महिलालाई उठाउन पठाइयो। र यसैले भारतको बढ्दो घातक गर्मीमा १२-घण्टाको अर्को उग्र परिवर्तन भयो, जब नाइक र प्यारामेडिक जितेन्द्र कुमारले कहिलेकाहीँ सामान्य संख्याको दोब्बर कल गर्न हतार गरेको पाउँछन्।

चरम गर्मी चाँडै भारतमा सार्वजनिक स्वास्थ्य संकट बन्न गइरहेको छ, जुनमा पछिल्लो क्रूर गर्मीको लहरमा १५० भन्दा बढी व्यक्तिको मृत्यु भएको छ। लामो समयसम्म तातो लहरहरू, कहिलेकाहीं ढिलो-सुरु प्रकोपको रूपमा वर्गीकृत गरिएको छ, भारतले सामना गर्ने ग्लोबल वार्मिंगको सबैभन्दा घातक परिणामहरू मध्ये एक हो। यस शताब्दीमा तातो लहरका कारण करिब ११,००० मानिसको मृत्यु भएको सरकारले अनुमान गरेको छ, तर विज्ञहरूले त्यस्ता तथ्याङ्कहरू धेरै कम गणना हुन सक्ने बताएका छन्।

लगभग 13,000 को बसोबास भएको गाउँ बनपुर, भारतको भित्री भागमा सबैभन्दा गरिब बुन्देलखण्ड क्षेत्रमा पर्छ। यो सुक्खा र ढुङ्गा छ, राष्ट्रको सबैभन्दा तातो क्षेत्रहरू मध्ये एकमा मानिसहरूलाई बचाउनको लागि सानो रूखको आवरणको साथ। नाइक र कुमार दुई एम्बुलेन्स चालक दल मध्ये एक बनाउँछन् जसले गाउँ र वरपरका क्षेत्रहरू ढाक्छन्, बिरामीहरूलाई सरकारी सार्वजनिक स्वास्थ्य केन्द्रमा लैजान्छ। राज्य र संघीय सरकारहरूले गैर-लाभकारी एम्बुलेन्स सेवालाई बिरामीहरूको लागि निःशुल्क जीवन रेखा बनाउँदै कोष गर्न मद्दत गर्छन्।

"म हरेक बिरामीलाई मेरो परिवारको सदस्य मान्छु। मलाई गर्मी होस् वा भोक लागेमा वास्ता गर्दिन, म बिरामीलाई बाहिर निकालेर अस्पताल पुर्‍याउने अभियानमा जान्छु," नाइकले भने, जसको एक मात्र सुरक्षा हो। तातो र सुख्खा, तातो हावा उसको टाउको वरिपरि बेरिएको सेतो कपासको तौलिया हो। "मलाई अत्यधिक गर्मीमा गाडी चलाउन गाह्रो छ, तर यो मेडिकल आपतकालमा बिरामीको कठिनाइको तुलनामा केही होइन।"

स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन् कि गर्मीले बिस्तारै - र चाँडै मार्न सक्छ। द्रुत मार्ग साधारण तातो स्ट्रोक मार्फत हुन सक्छ, जबकि एक ढिलो मृत्यु हुन सक्छ जब पहिले नै गम्भीर स्वास्थ्य अवस्था भएका मानिसहरूले विस्तारित गर्मीबाट पीडित हुन्छन्, दिलीप मावलंकर, भारतीय जनस्वास्थ्य संस्थान, गान्धीनगरका पूर्व प्रमुखले भने।

मावलङ्करले भारतको पहिलो गर्मी कार्य योजना विकास गर्नमा महत्वपूर्ण भूमिका खेलेका थिए, अहमदाबाद सहरको लागि २०१३ मा, त्यहाँ तातो लहरमा १३०० भन्दा बढी मानिसको मृत्यु भएको तीन वर्षपछि। यस योजनामा ​​तापक्रम ४१ डिग्री सेल्सियसभन्दा माथि पुग्दा तातो सतर्कता जारी गर्ने, बाहिरी कामदार, किसान र गर्मीमा परेका अन्य मानिसहरूलाई उनीहरूले सामना गर्ने जोखिमहरूबारे शिक्षा दिने, र स्थानीय स्वास्थ्य केन्द्र र अस्पतालहरूलाई यसको सामना गर्न स्रोतहरू उपलब्ध गराउने दिशानिर्देशहरू तोकेका छन्। गर्मी सम्बन्धित रोगहरु।

"जब चक्रवात हुन्छ, सबैजना सतर्क रहन्छन्, र तिनीहरू तुरुन्तै काम गर्छन् तर अत्यधिक गर्मीसँग सामना गर्न थोरै जागरूकता वा कार्यहरू छन्," मावलंकरले भने। "त्यहाँ मिडिया ब्लिट्जक्रेग हुनु आवश्यक छ, स्थानीय सरकारहरूले मानिसहरूलाई घर भित्रै बस्न चेतावनी दिनुपर्छ र उनीहरूको अस्पतालहरूलाई गर्मी सम्बन्धी केसहरू सामना गर्न तयार बनाउनु पर्छ," उनले भने।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here