संयुक्त अरब इमिरेट्समा, संघर्षरत समुद्री कछुवाहरूले सहयोगी हात पाउँछन्

0
75
समुद्री कछुवाले समुद्रमा तल झर्दा आफ्नो फ्लिपर फ्याप्यो, बलियो ज्वारबाट किनारमा धकेल्न मात्र। यसले फेरि प्रयास गर्‍यो, र यस पटक यो बनायो, समुद्री किनारमा रहेका पर्यटक रिसोर्टहरूको स्ट्रिङमा पर्शियन खाडीको पानीमा छिटो र गहिरो पौडी खेल्दै।

अबु धाबीको वातावरण एजेन्सीले तीन वर्षअघि जलवायु परिवर्तन र अन्य समस्याबाट पिडित कछुवाहरूलाई सहयोग गर्ने कार्यक्रम सुरु गरेदेखि उद्धार गरिएका, पुनर्स्थापना गरिएका र छाडिएका करिब ५०० समुद्री कछुवाहरूसँगै कछुवा आफ्नो प्राकृतिक बासस्थानमा फर्किने वैज्ञानिकहरूले आशा गरेका छन्।

जुनको सुरुमा पछिल्लो रिलीजमा, समुदायका सदस्यहरूसँगै एजेन्सीको वन्यजन्तु उद्धार कार्यक्रमका सदस्यहरूद्वारा करिब 80 वटा कछुवाहरूलाई पानीको किनारमा लगिएको थियो। धेरैलाई उपग्रह ट्र्याकिङ गियर लगाइएको थियो जसले वैज्ञानिकहरूलाई माइग्रेसन ढाँचा र पुनर्वास विधिहरूको सफलतालाई अझ राम्रोसँग बुझ्न मद्दत गर्दछ।

कछुवाहरू ऐतिहासिक रूपमा तिनीहरूको मासु र अण्डाहरूको लागि शिकार गरिएको छ, तिनीहरूका गोलाहरू गहनामा प्रयोग गरिन्छ। तर धेरै मानव निर्मित कारकहरूले सबै सात समुद्री कछुवा प्रजातिहरूमा गिरावट आएको छ।

वातावरणका सहायक वैज्ञानिक हिन्द अल-अमेरी भन्छन्, "हामीले प्लाष्टिक प्रदूषणले हानि पुऱ्‍याउने, भाँडाहरू हड्ताल गर्ने, जालहरूले तिनीहरूमा फसेको र तटीय विकास जस्ता समस्याहरू देख्छौं, जसले तिनीहरूसँग उपलब्ध गुँड बासस्थानको मात्रा घटाउँछ," हिन्द अल-अमेरी भन्छन्। एजेन्सी अबु धाबी।

जलवायु परिवर्तनको ठूलो योगदान रहेको अनुसन्धानकर्ताहरू बताउँछन्।

न्यानो महासागरहरूले कोरल चट्टानहरूलाई हानि पुर्‍याउँछ, जुन कछुवाहरू बाँच्नको लागि आवश्यक पर्दछ, र नयाँ सिकारीहरूमा कछुवाहरूलाई पर्दाफास गर्न धाराहरू परिवर्तन गर्दछ। बढ्दो समुद्री सतहले समुद्र तटहरू घटाउँछ जहाँ कछुवाहरूले गुँड राख्छन् र अण्डा दिन्छन्।

अबु धाबी इमिरेट्स मा एक मात्र एजेन्सी होईन जसले समुद्री कछुवाहरूलाई सहयोग पुर्‍याउँछ। Emirates Nature-WWF ले यस क्षेत्रका हक्सबिल र हरियो कछुवाहरूको व्यवहारको अध्ययन गर्दै एक दशकभन्दा बढी अघि समुद्री संरक्षण पहलहरूको एक जोडी सुरु गरेको थियो।

र दुबई कछुवा पुनर्वास परियोजनाले लगभग दुई दशकदेखि बिरामी र घाइते समुद्री कछुवाहरूलाई मद्दत गर्दै आएको छ, त्यस समयमा 2,000 भन्दा बढी कछुवाहरूलाई फारसको खाडीमा पुनर्स्थापना गरी फिर्ता गरेको छ।

वैज्ञानिकहरूले उनीहरूले समुद्री कछुवाहरूले जलवायु परिवर्तनसँग अनुकूलन भइरहेको प्रमाण देखेको बताएका छन्।

कछुवाको लिंग अण्डाको विकास हुने तापक्रमबाट प्रभावित हुन्छ, न्यानो तापक्रमले पोथी कछुवाहरूको उच्च अनुपात उत्पादन गर्छ। अल-अमेरीले भने कि संयुक्त अरब इमिरेट्सको अवस्था यति न्यानो भएको छ कि पुरुष जनसंख्या विनाश हुनुपर्छ - तर यो स्वस्थ र प्रजनन हो।

"त्यसैले यसले हामीलाई हाम्रो प्रजातिहरू किन तिनीहरूको तरिकामा अनुकूलन गरिरहेको छ र यसले जलवायु परिवर्तनको सन्दर्भमा के अर्थ राख्छ र कछुवाहरूले भविष्यमा जलवायु परिवर्तनसँग अनुकूलन गर्न सक्षम हुनेछन् कि सक्दैनन् भनेर बुझ्न प्रेरित गरिरहेको छ," उनले भनिन्।

यस ग्रहले ग्लोबल वार्मिङलाई कसरी सीमित गर्न सक्छ, र समुद्री कछुवा र बाँकी विश्वमा यसको हानिकारक प्रभावहरू नोभेम्बरमा दुबईमा जलवायु परिवर्तन सम्बन्धी अर्को संयुक्त राष्ट्र संघको शिखर सम्मेलनको आयोजना गर्दा लम्बाइमा छलफल गरिनेछ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here