एआईलाई रिसाइक्लिंगका लागि फोहोर पहिचान गर्न तालिम दिइएको छ

0
83
संसारमा धेरै फोहोरहरू छन्।

विश्व बैंकका अनुसार सन् २०२० मा करिब २ अर्ब २४ करोड टन ठोस फोहोर उत्पादन भएको थियो । सन् २०५० सम्ममा यो संख्या ७३ प्रतिशतले बढेर ३ अर्ब ८८ करोड टन पुग्ने अनुमान गरिएको छ ।

प्लास्टिक विशेष गरी समस्याग्रस्त छ। १९५० को दशकमा सामग्रीको ठूलो मात्रामा उत्पादन सुरु भएदेखि २०१५ सम्म, ८.३ बिलियन टन भन्दा बढी प्लास्टिक फोहोर उत्पादन भएको थियो, जर्जिया र क्यालिफोर्निया विश्वविद्यालयहरूको अनुसन्धानले गणना गरेको छ।

ती तथ्याङ्कहरू अचम्मको कुरा नभेट्ने कोही मिकेला ड्रकम्यान हुन्। हामीले के फ्याँक्छौं भनेर हेर्दै उनले धेरै समय बिताएकी छिन्, ग्रेपारोटको संस्थापकको रूपमा, बेलायतको स्टार्ट-अप जसले फोहोर प्रशोधन र पुन: प्रयोग गर्ने सुविधाहरूको विश्लेषण गर्न डिजाइन गरिएको एआई प्रणाली सिर्जना गरेको छ।

"एउटै दिनमा तपाईसँग एक सुविधामा फोहोरको पहाड शाब्दिक रूपमा आउनेछ, र के धेरै अचम्मलाग्दो र अचम्मको कुरा के हो भने यो कहिल्यै रोकिँदैन," उनी भन्छिन्। फोहोरको लागि कुनै छुट्टिहरू छैनन्, यो केवल आउँदैछ।"

ग्रेप्यारोट ले युरोपमा लगभग ५० फोहोर र रिसाइक्लिङ्ग साइटहरूको कन्वेयर बेल्ट माथि क्यामेराहरू राख्छ, वास्तविक समयमा के पास हुन्छ विश्लेषण गर्न ए आई सफ्टवेयर प्रयोग गर्दछ।

एआई टेक्नोलोजी गत वर्षमा फराकिलो रूपमा आएको छ, र छविहरू प्रशोधन गर्ने क्षमता अब धेरै परिष्कृत भएको छ। यद्यपि, सुश्री ड्रकम्यान भन्छिन् कि फोहोर पहिचान गर्न प्रणालीलाई तालिम दिन अझै गाह्रो छ।

"कोकको बोतल जस्तो उत्पादन, एक पटक यो बिनमा जाँदा, टुक्रा टुक्रा, कुचल र फोहोर हुनेछ, र एआई दृष्टिकोणबाट समस्या धेरै जटिल बनाउँछ।"

ग्रेप्यारोट को प्रणालीहरूले अब प्रति वर्ष ३२ बिलियन फोहोर वस्तुहरू ट्र्याक गर्दछ, र फर्मले फोहोरको ठूलो डिजिटल नक्सा बनाएको छ। यो जानकारी फोहोर प्रबन्धकहरू द्वारा अधिक परिचालन कुशल बन्न प्रयोग गर्न सकिन्छ, तर यसलाई अझ व्यापक रूपमा साझा गर्न सकिन्छ।

"यसले नियामकहरूलाई सामग्रीसँग के भइरहेको छ, कुन सामग्रीहरू समस्याग्रस्त छन्, र यसले प्याकेजिङ्ग डिजाइनलाई पनि प्रभाव पार्दैछ भन्ने बारे अझ राम्रोसँग बुझ्न अनुमति दिइरहेको छ," सुश्री ड्रकम्यान भन्छिन्।

"हामी जलवायु परिवर्तन र फोहोर व्यवस्थापनको बारेमा छुट्टाछुट्टै कुराको रूपमा कुरा गर्छौं, तर वास्तवमा तिनीहरू एक अर्कासँग जोडिएका छन् किनभने हामीले स्रोतहरू प्रयोग गर्नुको धेरैजसो कारणहरू हामीले वास्तवमा तिनीहरूलाई पुन: प्राप्ति गर्न नसकेको हो।

"यदि हामीसँग कडा नियमहरू छन् जुन हामीले उपभोग गर्ने तरिका परिवर्तन गर्छौं, र हामी कसरी प्याकेजिङ्ग डिजाइन गर्छौं, यसले मूल्य श्रृंखलामा र हामीले स्रोतहरू कसरी प्रयोग गरिरहेका छौं भन्नेमा ठूलो प्रभाव पार्छ।"

उनी आशा गर्छिन् कि ठूला ब्रान्डहरू र अन्य उत्पादकहरूले ग्रेप्यारोट जस्ता फर्महरूद्वारा उत्पन्न डाटा प्रयोग गर्न थाल्नेछन्, र अन्ततः थप पुन: प्रयोज्य उत्पादनहरू डिजाइन गर्नेछन्।
ट्रोइ सोप एक कम्पनी चलाउँछ जुन राम्रो प्याकेजिङ्ग बनाउन को लागी इरादा छ। फुटप्रिन्टले सुपरमार्केट र जिलेटसँग मिलेर यसको प्लाष्टिक रेजर ट्रेलाई बिरुवामा आधारित फाइबरबाट बनेकोमा रूपान्तरण गर्न काम गरेको छ।

फुटप्रिन्टको वेबसाइटमा रहेको ब्लग पोष्टमा, श्री स्वोपले दावी गर्छन् कि उपभोक्ताहरू "रिसाइक्लिङको मिथक" द्वारा भ्रमित छन्।

उनले प्लास्टिक सलाद कन्टेनरलाई सन्दर्भ गरे जसलाई "रिसाइकल गर्न तयार" लेबल गरिएको थियो र यसको अर्थ के हो भनेर सोधे।

"यो पहिले भन्दा कम सम्भावना छ कि तिनीहरूको खारेज गरिएको एकल-प्रयोग प्लास्टिक ल्यान्डफिल बाहेक कहिँ पनि समाप्त हुन्छ," श्री स्वोपले लेखे। "प्लास्टिक संकटबाट बाहिर निस्कने एउटै उपाय भनेको पहिलो स्थानमा यसमा निर्भर रहनु हो।"

तथाकथित हरियो धुने एउटा ठूलो समस्या हो, सुश्री ड्रकम्यान भन्छिन्। "हामीले पारिस्थितिकी वा हरियो प्याकेजिङ्गको बारेमा धेरै दावीहरू देखेका छौं, तर कहिलेकाहीँ तिनीहरू वास्तविक तथ्यहरूसँग जगेडा हुँदैनन्, र उपभोक्ताको लागि धेरै भ्रमित हुन सक्छ।"

प्रयोग गरिएका प्लास्टिकका बोतलहरू वास्तवमा रिसाइकल भइरहेका छन् र कति संख्यामा, युके-फर्म पोलिट्यागले उनीहरूलाई मानव आँखाले नदेखिने अल्ट्राभायोलेन्ट (युई.भि.) ट्यागले ढाक्छ भन्ने कुरा खुद्रा विक्रेताहरूलाई मद्दत गर्न मद्दत गर्दछ।

जब बोतलहरू निर्धारित रिसाइक्लिंग प्लान्टहरूमा आइपुग्छन्, ट्यागहरू पोलिट्याग मेसिनद्वारा पढिन्छन्। त्यसपछि बोतलहरूको संख्यालाई क्लाउड-आधारित एपमा वास्तविक समयमा अपलोड गरिन्छ, जुन पोलिट्यागका ग्राहकहरूले पहुँच गर्न सक्छन्।
पोलिट्यागका परियोजना प्रबन्धक रोजा नोक्स-ब्राडली भन्छिन्, "उनीहरूले कतिवटा बोतलहरू रिसाइकल भइरहेको छ भन्ने कुरा देख्न सक्छन्, जुन यी ब्रान्डहरूले पहिले कहिल्यै पहुँच गरेका थिएनन्।"

अहिलेसम्म फर्मले युके रिटेलर को-अप र ओकाडोसँग काम गरेको छ।

मानिसहरूलाई रिसाइकल गर्न सजिलो बनाउन र त्यसो गर्न थप प्रोत्साहन गर्न, बेलायत सरकार र वेल्स र उत्तरी आयरल्याण्डका प्रशासनहरूले २०२५ मा निक्षेप फिर्ता योजना सुरु गर्न लागेका छन्।

यो पसल र अन्य सार्वजनिक क्षेत्रहरूमा अवस्थित "रिभर्स भेन्डिङ मेशिनहरू" देख्नुको कारण हो, जहाँ मानिसहरूले प्रयोग गरिएको प्लास्टिकको बोतल र धातु पेय क्यानहरू जम्मा गर्न सक्षम हुनेछन् र त्यसो गरेबापत पैसा तिर्नेछ - प्रति वस्तु लगभग २०पियाल 

फोहोरबाट छुटकारा पाउनको लागि ग्रह-अनुकूल तरिका खोज्ने खोज एक कठिन दौड रहन्छ, तथापि, हरेक वर्ष नयाँ प्रवृति कामहरूमा स्प्यानर फ्याँक्ने देखिन्छ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here