आठ वर्षमा २५०,००० भन्दा बढी स्वास्थ्य सम्बन्धी जनशक्ति आवश्यक: एम्.ई.सि. रिपोर्ट

0
89
Portrait an unknown male doctor holding a stethoscope behind
चिकित्सा शिक्षा आयोगले आर्थिक वर्ष २०८७/८८ सम्म स्वास्थ्य क्षेत्रमा २ लाख ५० हजारभन्दा बढी जनशक्ति आवश्यक पर्ने अनुमान गरेको छ । एमईसीले आर्थिक वर्ष २०७७/७८ को अध्ययनका आधारमा यस्तो प्रक्षेपण गरेको हो ।

यो अवधिमा सरकारी तथा निजी स्वास्थ्य संस्थामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका र कार्यालय सहायकसहित स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित ३ लाख ५८ हजार ९३८ जनशक्ति आवश्यक पर्ने आयोगले जनाएको छ । जसमध्ये २ लाख ५७ हजार ९१ जना चिकित्सक र स्वास्थ्यकर्मी हुनेछन् ।

आयोगका उपाध्यक्ष प्रा डा श्रीकृष्ण गिरीले सरकारले अवकाश पाएका र विदेशमा गएका जनशक्तिका साथै आधारभूत स्वास्थ्य संस्थाका आधारमा स्वास्थ्य क्षेत्रमा यति धेरै जनशक्ति अनुमान गरिएको बताए । निर्माण गर्दै।

विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार प्रति एक हजार जनसङ्ख्यामा न्यूनतम ४.४५ स्वास्थ्यकर्मी हुनु राम्रो मानिन्छ।

आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ मा स्वास्थ्य संस्थामा २ लाख ३४ हजार ३ सय ६१ जनशक्ति आवश्यक रहेकोमा सो अवधिमा १ लाख ७८ हजार ३०९ जनशक्ति मात्रै कार्यरत रहेको थियो ।

आयोगले २०८८ सम्म १६ हजार ७ सय ८४ एमबीबीएस चिकित्सक, १५ हजार ४ सय ३५ विशेषज्ञ परामर्शदाता (एमडी) र ४११ नर्सिङ पेशाकर्मी आवश्यक पर्ने प्रक्षेपण गरेको छ ।

त्यसैगरी ३३५९ नर्सिङ सहायक (स्नातक तह), ८८०२४ नर्सिङ तथा प्रसूति सहायक (प्रमाणपत्र तह), २०८३ परम्परागत तथा वैकल्पिक चिकित्सा व्यवसायी (स्नातक र स्नातकोत्तर) र २११८ परम्परागत तथा सहायक चिकित्सक प्राविधिक (प्रमाणपत्र तह) आवश्यक हुनेछन्।

त्यसैगरी अन्य स्वास्थ्य पेशामा (स्नातक तह) २६८८ जनशक्ति, अन्य स्वास्थ्य सहायक पेशामा २३ हजार १५० जनशक्ति (स्नातक तह) र अन्य स्वास्थ्य सम्बन्धी सहायक पेशामा १ लाख ४ हजार ३९ जनशक्ति (प्रमाणपत्र तह) रहेका छन् । त्यो अवधिसम्म पेशाहरू उत्पादन गर्नुपर्छ।

एमईसीले ५७ हजार ४३ महिला सामुदायिक स्वास्थ्य स्वयंसेविका तथा कार्यालय सहयोगी, ४४ हजार ८०० सफाई कर्मचारी र चालक आवश्यक पर्ने जनाएको छ । विसं २०८३ मा २ लाख ४५ हजार ४६३ स्वास्थ्यकर्मी, ५४ हजार ४६३ महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका र ४२ हजार ७७७ कार्यालय सहायक, सेनेटरी कर्मचारी र चालक आवश्यक पर्ने परिषद्ले जनाएको छ ।

एमईसीको प्रतिवेदनअनुसार यस वर्ष स्नातक तहमा ७ हजार ६ सय ५९, स्नातकोत्तर तहमा १ हजार ६ सय ८४ र स्नातकोत्तर तहभन्दा माथिका १०९ जनशक्ति उत्पादन हुने भएको छ । त्यसैगरी नर्सिङ, जनरल मेडिसिन, दन्त विज्ञान, आयुर्वेदिक स्वास्थ्य विज्ञान, फिजियोथेरापी, फार्मेसी लगायतका ११ वटा मध्यम तथा आधारभूत तहमा १२ हजार १०२ स्वास्थ्यकर्मी उत्पादन गरिने छ ।

हाल देशभर सात हजार ८८९ सरकारी अस्पतालसहित १० हजार एक सय ३९ स्वास्थ्य संस्था, सरकारले निर्माण गरिरहेको स्थानीय तहमा रहेका आधारभूत अस्पताल र निजी क्षेत्रका २ हजार २ सय ५० अस्पताल हाल देशभर सञ्चालनमा छन् ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here