पोखरा घुम्न आउने पर्यटकले छिमेकी सम्भावित बागलुङको बाटो किन धकेल्दैनन् ?

0
93
नेपाल भ्रमणमा आउने कुल पर्यटकमध्ये ४० प्रतिशत पर्यटकीय नगरी पोखरा पुगेको उपलब्ध तथ्याङ्कले देखाएको छ । अर्को पर्यटकीय गन्तव्य बागलुङ जिल्ला पर्यटनको राजधानी पोखराबाट करिब ७० किलोमिटर टाढा छ । तर बाग्लुङमा पर्यटकको आगमन भने तुलनात्मक रूपमा कम रहेको तथ्यांकले देखाएको छ । पोखराबाट डेढ घन्टाको पैदल हिँडाइमा पर्यटकलाई आकर्षित गर्ने धेरै सम्भावना बोकेका धेरै पर्यटकीय गन्तव्य छन् । छिमेकी बागलुङ, पर्वत र म्याग्दी जिल्लाका पर्यटकीय गन्तव्य पर्यटक भित्र्याउन किन पछाडि परेका छन् ?

पर्यटन पूर्वाधारको अभाव, प्रचारप्रसार र सूचना प्रविधि यसको प्रमुख कारण रहेको पर्यटन व्यवसायी बताउँछन् । पोखराबाट बागलुङ पुग्न करिब दुई घन्टा पैदल लागे पनि पर्यटकीय गन्तव्यमा पर्यटकको चहलपहल न्यून रहेको भन्दै पर्यटन व्यवसायीको निर्देशनमा पोखरा पुगेका पर्यटक बाहेक व्यक्तिगत पर्यटक भने नआउने उनीहरुको भनाइ छ । बाग्लुङ आफैं ।

पूर्वी रुकुम, म्याग्दी र बागलुङ जिल्लामा पर्ने ढोरपाटन शिकार आरक्षमा पर्यटकहरु हेलिकप्टरबाट सिधै पुग्ने गरेका छन् । पर्यटक प्याकेजमा बागलुङ पुगे पनि यहाँ राती बस्न नपाउने स्थानीय पर्यटन व्यवसायीले बताए ।

बाग्लुङ किन आउँदैनन् पर्यटक ?

पर्यटकलाई आकर्षित गर्न संस्थागत पहल आवश्यक रहेको जिल्ला पर्यटन व्यवसायी महादेव शर्माले जिल्लामा पर्यटक भित्र्याउन व्यक्तिगत रूपमा पहल गरेको बताए ।

‘व्यक्तिगत पहलमा बागलुङमा कति पर्यटक आउँछन् ? शाकाहारी पर्यटक भित्र्याउने प्रयास गरेको छु । स्थानीय तहले पहल गर्नुपर्छ, निजी क्षेत्रले साझेदारी गर्नुपर्छ । धार्मिक प्रयोजनका लागि आउने पर्यटकलाई आकर्षित गर्न सजिलो भएको देख्छु । पोखरा घुम्न आउनेले पोखराबाट सिधै मुक्तिनाथ पुग्छन्, मुक्तिनाथ पुगेका भारतीय पर्यटकले बाग्लुङ आउने सम्भावना छ, भारतीय पर्यटकका लागि गुणस्तरीय आवास र खानाको व्यवस्था मिलाउनुपर्छ, सुबिधायुक्त शाकाहारी होटलहरू स्थापना गर्नुपर्छ,’ उनले भने ।

निजी क्षेत्रबाट साझेदार संस्थाको अभाव, बाग्लुङको पर्यटकीय सम्भावनाको राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा प्रचार–प्रसार गर्न नसक्नुजस्ता कारणले पर्यटक आकर्षण गर्न नसकिएको उनको भनाइ छ । स्थानीय तहले पर्यटकका लागि तीन दिनसम्म पैदल हिँड्न एउटै ट्रेल नखुलेकाले पर्यटकले ग्रामीण परिवेश, संस्कृति र जीवनशैलीको खोजी गर्न सक्ने उनले बताए ।

‘बाग्लुङको बजारबाट भकुण्डे र बौडेचौर हुँदै बौरासम्मको ट्रेल खोलेर दुई दिन पर्यटकलाई मार्गदर्शन गरेको छु, तर स्थानीय तहले पर्यटक भित्र्याउन कुनै चासो देखाएको छैन । पर्यटन पूर्वाधारमा निजी क्षेत्रको लगानी न्यून छ । घुम्न लायक ठाउँहरू र पर्यटकहरूका लागि राम्रो आवास सेवा छैन। उनीहरुको बसाइलाई लम्ब्याउने पूर्वाधारको अभाव छ । जसले गर्दा पर्यटक आकर्षित हुन नसकेको स्थानीय राम शर्माले बताए । बागलुङका पुराना सांस्कृतिक नाच ‘हनुमान नाच’, ‘लाखे नाच’, ‘घाटु नाच’, ‘सलाइजो’को संरक्षण र प्रदर्शनले विदेशी मात्र नभई स्वदेशी पर्यटकलाई पनि आकर्षित गर्न सक्ने उनको भनाइ छ ।

पर्यटक सूचना केन्द्रको अभाव

उचित सूचना प्रणाली नहुँदा स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटकलाई घुम्न आउन समस्या हुने गरेको छ । यसका लागि पर्यटकीय क्षेत्रका पर्यटकीय स्थल, बासस्थान, नक्सा र अन्य सुविधाको जानकारी दिने पर्यटक सूचना केन्द्र आवश्यक रहेको बागलुङ जिल्ला होटल व्यवसायी संघका अध्यक्ष निलेश राजभण्डारीले बताए । पर्यटकले आफूले घुम्न चाहेको ठाउँको जानकारी चाहिन्छ, उनले भने ।

"यो डिजिटल युग हो। सबै कुरा डिजिटल भएको छ। तर यहाँका होटलहरू पुरानो शैलीका छन् । तिनीहरू डिजिटल वा Google नक्सा मार्फत अवस्थित गर्न सकिँदैन। विदेशी पर्यटकहरूले डिजिटल रूपमा आफ्नो गन्तव्य र होटलहरू खोज्छन्। जिल्ला सदरमुकाममा एक दर्जन मात्र पर्यटकीय होटल छन् । यहाँका होटललाई स्तरोन्नति गर्नुपर्छ । जिल्लाको प्रवेशद्वारमा पर्यटक सूचना केन्द्र खोल्न बागलुङ नगरपालिकालाई सुझाव दिएका छौं,’ उनले भने । उनले पर्यटकलाई आकर्षित गर्न भौतिक पूर्वाधार विकास, आतिथ्य क्षेत्रमा लगानी र प्रचारप्रसारमा जोड दिनुपर्नेमा जोड दिए ।

मुस्ताङ जाने पर्यटक बाग्लुङ जान पाउँदैनन्

भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको १२ मे २०१८ को भ्रमणपछि मुक्तिनाथ मन्दिरमा भारतीय पर्यटकको घुइँचो बढेको छ । तर, बाग्लुङ जिल्लाका कालिका मन्दिरलगायत धार्मिक क्षेत्रमा १५ प्रतिशत मात्रै भारतीय पर्यटक पुगेका तथ्याङ्कले देखाएको छ । पछिल्लो समय मुस्ताङ घुम्न आएका भारतीय पर्यटक बाग्लुङ आउन थाले पनि तेस्रो मुलुकका पर्यटक सिधै फर्कने गरेको कुमार खड्काले बताए । बागलुङ कालिका भगवती गुठी व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष डा. बाग्लुङ नगरपालिका–४ कुण्डुलेस्थित शालग्राम सङ्ग्रहालयमा मुक्तिनाथ मन्दिर पुग्ने भारतीय पर्यटक । तर मुस्ताङबाट बागलुङ पुग्ने पर्यटक यहाँ राती नबस्ने सिधै पोखरा जाने गरेको स्थानीय होटल व्यवसायीले बताए ।

अधिकांश भारतीय पर्यटक शाकाहारी खाना रुचाउँछन्। तर, बाग्लुङमा एउटा पनि राम्रो गुणस्तरको शाकाहारी होटल नहुँदा समस्या झनै बिग्रिएको शर्माले बताए । मुस्ताङका पर्यटकलाई आकर्षित गर्न पर्यटन प्रचारप्रसार र प्रवद्र्धनात्मक गतिविधि हुनुपर्ने उनको भनाइ छ । होटलको डिजिटल प्रचार प्रवद्र्धनात्मक क्रियाकलापको एक हिस्सा हुनसक्ने उनले बताए ।

बाग्लुङ आन्तरिक पर्यटकमा निर्भर छ

बाग्लुङमा विदेशी पर्यटक नआए पनि आन्तरिक पर्यटकको बाक्लो आवतजावत छ । जिल्लाका अधिकांश होटल आन्तरिक पर्यटकले भरिभराउ भएको होटल व्यवसायी संघ बागलुङको तथ्यांकले देखाएको छ । जिल्लाका पर्यटकीय गन्तव्य बागलुङ कालिका, पञ्चकोट, शालग्राम सङ्ग्रहालय, हाण्डीकोट, बेलढुंगा, सोलेडाँडा, भैरवस्थान, घकुण्डेलगायत क्षेत्रमा आन्तरिक पर्यटकको घुइँचो बढेको छ ।

कोभिड–१९ पछि जिल्लामा आन्तरिक पर्यटकको सङ्ख्या बढेको स्थानीय होटल व्यवसायी ललिता थापाले बताइन् । तीमध्ये अधिकांश पोखरा, चितवन, गोरखा र काठमाडौंका थिए। आन्तरिक पर्यटकको चाप बढेपछि बागलुङ नगरपालिकाले विदेशी पर्यटक भित्र्याउन संस्थागत तहमा पहल गर्ने नगरपालिकाका उपमेयर राजु खड्काले बताए ।

पर्यटकीय गन्तव्य थप्दै गएका छन्

बागलुङ जिल्लामा नयाँ पर्यटकीय गन्तव्य थपिँदै गएका छन् । विश्वको सबैभन्दा लामो झोलुङ्गे पुल, अंग्रेजीमा ‘गण्डकी गोल्डेन ब्रिज’ र नेपालीमा ‘गण्डकी सुनौलो झुला’, शालग्राम संग्रहालय, पञ्चकोट, बुद्धहिल, हाण्डीकोट, गलकोट सहस्त्र झरना र घाईघाट झरना पछिल्लो समय पर्यटकीय गन्तव्यमा परेका छन् । कोभिड-१९ पछि मात्र पर्यटकहरू, स्थानीय अधिकारीहरूले भने। कालीगण्डकी नदीमा रहेको ५६७ मिटर लामो पुलबाट ‘विश्वकै अग्लो’ बन्जी जम्पिङ र स्विङ पनि सञ्चालन भएको छ ।

यो पुलले बागलुङ जिल्लाको बलेवा र पर्वतको सदरमुकाम कुश्मालाई जोडेको छ । दुईवटा साहसिक गतिविधिको रमाइलो गर्न पर्यटकको घुइँचो लागेको पर्यटन विकास समिति बागलुङका सचिव अर्जुन चोखलले बताए । पछिल्लो समय प्रविधिको प्रयोगबाट उचित प्रचारप्रसारसँगै आन्तरिक पर्यटक पर्यटकीय गन्तव्यतर्फ आकर्षित हुँदै गएको उनले बताए । "टिकटक मार्फत प्रचारप्रसार गर्दै झोलुङ्गे पुलमा धेरै मानिस पुगेका पाइन्छ। पर्यटकीय गन्तव्यको प्रचारप्रसारमा सामाजिक सञ्जाल प्रभावकारी बन्दै गएका छन्। स्थानीय तहले पर्यटन पूर्वाधार निर्माण गर्ने अभियानअन्तर्गत स्थानीय तहले पूर्वाधार निर्माण गर्न थालेपछि पर्यटकीय गन्तव्य थपिन थालेका छन् । ," उसले भन्यो।

स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटकको बसाइलाई लम्ब्याउन पर्यटनमैत्री नीति तथा कार्यक्रम ल्याउनुपर्नेमा जोड दिँदै उनले बाग्लुङमा पर्यटन गुरुयोजना नहुँदा समस्या भएको बताए ।

बाग्लुङमा सुविधासम्पन्न होटलको अभाव छ

विदेशी पर्यटक तथा भिआइपी पाहुनाहरु तारे होटलको अभावमा बागलुङ जिल्ला जान हिचकिचाउँछन् । जिल्ला पुगेपछि पनि राती बस्न पोखरा ओर्लिने गरेको स्थानीय होटल व्यवसायीले बताए । जिल्लामा एकैपटक १०० जना अट्ने होटल नभएको स्थानीय राम शर्माले बताए । सुविधासम्पन्न होटल र रिसोर्ट नहुँदा ठूला राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय कार्यक्रम, गोष्ठी र कार्यशाला आयोजना गर्ने ठाउँको अभाव रहेको उनले बताए ।

पर्यटकमैत्री होमस्टे आवश्यक छ

जिल्लामा रहेका २८ सामुदायिक होमस्टेमध्ये आधा दर्जन मात्रै पर्यटकमैत्री रहेको उनले बताए । थोरैले मात्र गुणस्तरीय आवास प्रदान गरेर र स्थानीय अर्गानिक खाद्य वस्तुहरू सेवा गरेर गुणस्तरीय सेवा प्रदान गरेका छन्। स्थानीय बासिन्दाका अनुसार उनीहरूले विभिन्न स्थानीय सांस्कृतिक मनोरञ्जन कार्यक्रमहरू पनि प्रदान गर्छन्। गुणस्तरीय होमस्टे सुविधा नहुँदा स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटक बस्न रुचाउँदैनन्,’ उनले भने ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here