स्वर्गद्वारीको महिमा

0
71
हिन्दू पौराणिक कथाहरूमा स्वर्गद्वारीको अर्थ "स्वर्गको द्वार" हो। द्वापर युगमा स्वर्ग आरोहण गर्नुअघि पाँच पाण्डवहरूले अन्तिम पटक भगवान महादेवको आराधना गरेको ठाउँ मानिन्छ।

महाप्रभु भनेर चिनिने स्वामी हंसानन्दले सन् १९५१ मा नेपालको प्युठान जिल्लामा यो पवित्र भूमि पत्ता लगाएका थिए । जब महाप्रभुले जग्गा खनेर चामल र आगोमा दही मिसिएको भेट्टाए, जग्गाधनी अचम्ममा परे र उनको अनुरोध अनुसार जग्गा दान दिए। विसं १९५२ साल वैशाख शुक्ल पूर्णिमाका दिनबाट वैदिक अनुष्ठान र मन्त्र जपका साथ विश्व शान्तिका लागि अखंड महायज्ञ सुरु भएको थियो ।

वैदिक मन्त्र जपिरहेको बेला ब्राह्मण टिकाराम गौतमको मुखबाट आगो निस्क्यो । त्यो पहिलेदेखि नै जलिरहेको छ वा कहिल्यै मरेको छैन। यो धेरै चमत्कारी र क्यारिज्म्याटिक मानिन्छ। पवित्र आगोमा जलाइएको दाउराको खरानीले विभिन्न रोग निको हुने जनविश्वास छ ।

पाँच कुण्डमा पाँच पञ्चाङ्ग अर्थात् गणेश, शिव, देवी, सूर्य र विष्णुको दिनमा तीनपटक वैदिक विधिअनुसार पूजा गरिन्छ। त्यस्तै अखण्ड महायज्ञ, मुख्य मन्दिर, गुप्तीसागर (गुफा), गौशाला (गौशाला) र जलकुण्ड यहाँका विशेष आकर्षण हुन् । अखंड महायज्ञमा दैनिक २४ ब्राह्मणले पूजा गर्ने र पूर्ण वैदिक अनुष्ठान अनुसार पूजा गरिन्छ ।

मुख्य मन्दिर महाप्रभुको दाहसंस्कार हो जहाँ शिवलिंग पनि स्थापित छ। गुप्तीसागर (गुफा) एक रहस्य र खोज को विषय बनेको छ। यहाँ २ वटा गाई गोठ छन् । एउटा गोठमा ३५० र अर्कोमा १५० गाई छन् । हिन्दू दर्शनमा गाईलाई देवी भनेर चिनिने भएकाले गाईको विशेष महत्व छ ।

महाप्रभुले २/८/१७/१९९७ मा आफ्ना शिष्य र अनुयायीहरूका अगाडि स्वेच्छाले आफ्नो भौतिक शरीर छोड्दा आश्रममा करिब एक हजार गाईहरू थिए। जलकुण्डको उत्पत्ति महाप्रभुकै कारण भएको मानिन्छ । यस कुण्डको पानी मन्दिरमा पूजा गर्न प्रयोग गरिन्छ। साथै, त्यहाँ वेद विद्यालय (संस्कृत शिक्षा), गोवर्धन पर्वत, भान्जी रूख र अन्य धेरै मन्दिरहरू छन्।

विगत छ दशकदेखि आगन्तुकहरूका लागि खुला गरिएको स्वर्गद्वारी नेपालको प्रमुख तीर्थस्थलहरूमध्ये एक मानिन्छ र सांस्कृतिक र ऐतिहासिक सम्पदा स्थलहरूको राष्ट्रिय सूचीमा पनि सूचीकृत छ। यसले करिब 2,600 हेक्टर जमिन ओगटेको छ र एक पटकमा 500 तीर्थयात्रीहरूलाई समायोजन गर्न सकिन्छ। यस मन्दिरको दर्शन गर्नाले सुख, समृद्धि र मनोकामना पूरा हुने जनविश्वास रहेको छ । हिन्दू धर्ममा मृत्युपछि स्वर्ग पुग्नको लागि सातै धामको दर्शन गर्नु अनिवार्य मानिन्छ ।

सात धामको तीर्थयात्रा पशुपतिनाथबाट सुरु भएर स्वर्गद्वारीमा समापन हुन्छ । त्यसैले यसको महत्व र गरिमा ठूलो छ । ध्यान दिनुपर्ने कुरा के छ भने पशुपतिनाथको मन्दिरमा भगवान शिवको मात्र पूजा हुन्छ, तर हिन्दु धर्मावलम्बीहरुको संस्कार अनुसार चल्ने विश्वको एकमात्र मन्दिर स्वर्गद्वारी हो ।

स्वर्गद्वारीको स्रोत

स्वर्गद्वारी आश्रमको लागि कोषको मुख्य स्रोत भक्तहरूको चन्दा हो। उनको रोल्पामा १३ रोपनी, प्युठानमा २६ हजार १४० रोपनी र दाङमा एक हजार ५० बिघा जमिन छ । दुर्भाग्यवश, खेती गर्न र घर बनाउनको लागि उपयुक्त जमिनको धेरैजसो भू-माफियाहरूले अतिक्रमण गरेका छन् जसले राजनीतिक संरक्षण पाएका छन्। हाल दाङमा आश्रमले करिब ३० बिघा जग्गा मात्रै राखेको छ । करिब २७ वर्षदेखि उक्त जग्गा गैरकानूनी रूपमा कब्जामा लिएर ठूला–ठूला घरहरू निर्माण भइरहेका छन् ।

आश्रमले अतिक्रमण रोक्न प्रशासनमा उजुरी र कानुनी कारबाही गरेको भए पनि प्रभावकारी समाधान हुन सकेको छैन । अनौपचारिक रुपमा जग्गा किनबेच भैरहेको छ ।

सर्वोच्च अदालतको फैसला

सर्वोच्च अदालतले आफ्नो फैसलामा नं. २०६३ को ७६४१ ले आश्रमको नाममा दर्ता भएको जग्गा राज्य ट्रष्ट (राजगुठी) नभएको फैसला गरेको थियो । यी जग्गाहरू न त राजा त्रिभुवनले राज्यको तर्फबाट न त त्यसपछिका कुनै राजा वा नेपाल सरकारले दिएका थिए।

यसबाहेक गुठी संस्थान ऐन, २०३३ को दफा २८ अनुसार आश्रमले जग्गाबाट ‘कूट’ (उत्पादनको अंश) गुठी संस्थानलाई बुझाउनुपर्ने भए पनि त्यसो भएको छैन । फलस्वरूप आश्रमको नाममा दर्ता भएका जग्गा गुठी संस्थानको अधिकारक्षेत्रमा पर्दैन । अदालतले आश्रमको सम्पूर्ण सम्पत्ति महाप्रभुको दान वा योगदान भएको र यसको अधिकार आश्रमसँग सम्बन्धित सन्तहरूको रहेको स्पष्ट पारेको छ ।

गुठी विधेयक, २०७५

२०७५ मा, गुठी विधेयकले निजी ट्रस्टहरू सहित गुठी सम्बन्धित सबै कागजातहरू र अधिकारहरूलाई निष्क्रिय बनाउने खण्डहरू प्रस्ताव गरेको थियो। तर, सार्वजनिक दबाबका कारण विशेषगरी आश्रमजस्ता धार्मिकस्थलका सम्बन्धमा सरकारले उक्त विधेयक फिर्ता लिन बाध्य भयो ।

स्वर्गद्वारीको पूजा हिन्दूहरूको लागि गहिरो आध्यात्मिक महत्त्व राख्छ, मृत्यु र मुक्तिसँग सम्बन्धित छ। सन् १९५२ मा महाप्रभुले स्थापना गरेको आश्रम कुनै व्यक्ति वा समूहको हितमा नभई समग्र मानवताको कल्याणका लागि स्थापना भएको हो । यसका धार्मिक अनुष्ठानहरूका अतिरिक्त, आश्रमले गाई, ब्राह्मण, योगीहरू, साधु पाहुनाहरू, वैदिक र संस्कृत शिक्षा, र धर्मशाला (गेस्टहाउस) सुविधाहरूको हेरचाह गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ।

जनताको गौरव र पहिचानको विषय रहेको स्वर्गद्वारीको संरक्षण गर्दै सर्वोच्च अदालतको फैसलालाई सरकारले पालना गर्नु जरुरी छ । विभिन्न क्षेत्रका व्यक्तिहरू, विशेष गरी कानून र पत्रकारितामा संलग्न व्यक्तिहरू पवित्र स्थलको संरक्षण र संरक्षणमा सचेत र सक्रिय रूपमा संलग्न हुन आवश्यक छ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here