ग्रहले यस हप्ता रेकर्डमा आफ्नो तीन सबैभन्दा तातो दिन देख्यो

0
51
धेरै दशकहरू कभर गर्ने दुई जलवायु ट्र्याकिङ एजेन्सीहरूको तथ्याङ्क अनुसार यो हप्ता अहिलेसम्मकै सबैभन्दा तातो विश्वव्यापी तापक्रम रेकर्ड गरिएको छ।

सोमबार विश्वको औसत तापक्रम १७.०१ डिग्री सेल्सियस (६२.६२ फरेनहाइट) पुगेको छ, जुन सन् १९७९ मा अमेरिकाको नेशनल सेन्टर फर इन्भाइरोन्मेन्टल प्रिडिक्शनको तथ्यांकमा सबैभन्दा बढी हो। मंगलबार यो अझै बढेर १७.१८ डिग्री सेल्सियस पुगेको छ र विश्वव्यापी तापक्रम यथावत रहेको छ। बुधबार यो कीर्तिमान उच्च हो।

यसअघिको कीर्तिमान १६.९२ डिग्री सेल्सियसको अगस्ट २०१६ मा कायम गरिएको थियो।

युरोपेली संघको कोपर्निकस क्लाइमेट चेन्ज सर्भिसले सोमबार र मंगलबारको विश्वव्यापी तापक्रम पनि सन् १९४० मा रहेको तथ्यांकमा रेकर्ड गरिएको पुष्टि गरेको छ।

यद्यपि यी विश्वव्यापी तापक्रम रेकर्डहरू २० औं शताब्दीको मध्यमा फर्किने डेटा सेटहरूमा आधारित छन्, तिनीहरू लगभग निश्चित रूपमा धेरै लामो अवधिमा ग्रहले देखेको सबैभन्दा न्यानो हो, केही वैज्ञानिकहरू भन्छन्, हामीले धेरै सहस्राब्दीको जलवायुबाट के थाहा पाएका छौं। बरफको कोर र कोरल चट्टानबाट निकालिएको डाटा।

यस हप्ताको रेकर्ड सम्भवतः "कम्तीमा १००,००० वर्षमा सबैभन्दा न्यानो हो," वुडवेल क्लाइमेट रिसर्च सेन्टरका वरिष्ठ वैज्ञानिक जेनिफर फ्रान्सिसले रेकर्डहरूलाई "ठूलो कुरा" भन्दै सीएनएनलाई बताइन्।

विज्ञहरूले यो वर्ष अझै धेरै पटक रेकर्ड तोड्न सक्ने चेतावनी दिएका छन् । बर्कले अर्थका प्रमुख वैज्ञानिक रोबर्ट रोहडेले मंगलबार एक ट्वीटर पोस्टमा भनेका छन्, "विश्वले आगामी ६ हप्तामा अझै केही न्यानो दिनहरू देख्न सक्छ।"

यो विश्वव्यापी कीर्तिमान प्रारम्भिक हो, तर यो संसार कत्तिको छिटो तापिरहेको छ भन्ने अर्को सङ्केत हो। प्राकृतिक जलवायु घटना एल निनोको आगमन, जसको तापक्रम वृद्धिको प्रभाव छ, तापक्रम उच्च बनाउन जलवायु संकटको शीर्षमा छ।

"यो उत्सव मनाउने रेकर्ड होइन र यो लामो समयको लागि कीर्तिमान हुनेछैन, उत्तरी गोलार्धमा ग्रीष्म अझै धेरै अगाडि छ र एल निनोको विकास भइरहेको छ," ग्रान्थम इन्स्टिच्युट फर क्लाइमेट चेन्ज र वातावरणका जलवायु विज्ञानका वरिष्ठ व्याख्याता फ्रेडरिक ओटोले भने। UK मा।

यस वर्ष विश्वभर गर्मीको रेकर्ड तोडिएको छ, विनाशकारी नतिजाहरू सहित।

संयुक्त राज्य अमेरिकामा, टेक्सास र दक्षिण जुनको अन्त्यमा एक क्रूर तातो लहरमा डुबायो, तीन अंकको फरेनहाइट तापमान र अत्यधिक आर्द्रताको साथ। मेक्सिकोमा मार्चदेखि बढ्दो तापक्रमले कम्तिमा ११२ जनाको ज्यान लिइसकेको छ।

भारतको बिहार राज्यमा भीषण गर्मीका कारण कम्तीमा ४४ जनाको मृत्यु भएको छ । चीन, पनि, धेरै ब्लिस्टरिंग गर्मी छालहरू अनुभव गरेको छ र यसले सबैभन्दा धेरै तातो दिनहरू दर्ता गरेको छ - जहाँ अधिकतम दैनिक तापमान ३५ डिग्री सेल्सियस (९५ डिग्री फरेनहाइट) नाघेको छ - रेकर्डहरू सुरु भएको छ महिनाको अवधिमा।

देशको राष्ट्रिय मौसम सेवा, मेट अफिसका अनुसार बेलायतले 1884 मा रेकर्डहरू सुरु भएदेखि सबैभन्दा तातो जुन रेकर्ड गरेको छ। महिनाको औसत तापक्रम १५.८ डिग्री सेल्सियस (६०.४ फरेनहाइट) थियो, जुन ०.९ डिग्री सेल्सियसले अघिल्लो रेकर्ड तोड्दै थियो।

"प्राकृतिक परिवर्तनशीलताको साथसाथै, मानव-प्रेरित जलवायु परिवर्तनका कारण पृथ्वीको वायुमण्डलको पृष्ठभूमि तापक्रमले रेकर्ड उच्च तापक्रममा पुग्ने सम्भावना बढाएको छ," मेट अफिस क्लाइमेट एक्स्ट्रिम्स प्रिन्सिपल फेलो र मुख्य मौसमविद् पाउल डेभिसले एक विज्ञप्तिमा भने।

जलवायु संकट तीव्र हुँदै जाँदा, वैज्ञानिकहरू स्पष्ट छन् कि रेकर्ड तोड्ने गर्मी छालहरू लगातार र अधिक गम्भीर हुन सेट गरिएको छ।

नयाँ विश्वव्यापी औसत तापक्रम रेकर्ड अर्को वेक-अप कल हो, ओटोले सीएनएनलाई भने। "यसले हामीले जीवाश्म ईन्धन जलाउन रोक्नु पर्छ भनेर देखाउँदछ, दशकहरूमा होइन, अब। यो दिन संख्या मात्र हो, तर धेरै मानिस र इकोसिस्टमका लागि यो जीवन र जीविकोपार्जनको नोक्सानी हो।"

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here