आन्तरिक राजस्व विभागले विदेश भ्रमणमा ५ प्रतिशत कर लगाउने कार्यविधि तयार गरेको छ

0
61
आन्तरिक राजस्व विभागले विदेश भ्रमण प्याकेजमा थप शुल्क तिर्नका लागि कार्यविधि जारी गरेको छ ।

विदेश भ्रमणमा जाने नेपाली नागरिकले आफ्नो टुर प्याकेज खर्चमा पाँच प्रतिशत कर तिर्नुपर्ने व्यवस्थालाई कार्यान्वयन गर्ने उद्देश्यले यो व्यवस्था गरिएको हो ।

कार्यविधिअनुसार नेपाली ग्राहकका लागि विदेश भ्रमणको व्यवस्था गर्ने टुर तथा ट्राभल कम्पनीहरूले आफ्ना ग्राहकबाट थप पाँच प्रतिशत शुल्क लिई सरकारमा बुझाउनुपर्नेछ । साथै, आफ्नो व्यवसाय प्रवर्द्धनका लागि नेपाल भ्रमणको आयोजना गर्ने विदेशी फर्म वा कम्पनीले पनि यो कर नियमको पालना गर्नुपर्नेछ।

करदाता सेवा कार्यालय, आन्तरिक राजस्व कार्यालय, मध्यमस्तरको करदाता कार्यालय वा ठूला करदाता कार्यालय जस्ता तोकिएका कार्यालयहरूबाट कर भुक्तानी गर्न सकिन्छ। भुक्तानीको लागि अन्तिम म्याद अर्को महिनाको 25 औं दिनमा सेट गरिएको छ, र कुनै पनि ढिलाइले प्रति महिना २.५ प्रतिशत ब्याज शुल्क लाग्नेछ, वार्षिक रूपमा 15 प्रतिशतमा जम्मा हुनेछ।

सरकारले यो व्यवस्था दुईवटा प्रमुख उद्देश्यमा केन्द्रित रहेको बताएको छ । पहिलो, यसले नेपाली नागरिकहरूलाई आन्तरिक पर्यटन अन्वेषण र अनुभव गर्न प्रोत्साहित गर्ने, यसरी स्थानीय र आन्तरिक पर्यटन उद्योगलाई प्रवर्द्धन गर्ने र दोस्रो, विदेशी यात्राका कारण पूँजी उडान रोक्ने उद्देश्य राखेको छ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here