प्रधानमन्त्रीले इटालीमा संयुक्त राष्ट्र खाद्य प्रणाली शिखर सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्दै

0
82
प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले आज इटालीको रोममा संयुक्त राष्ट्रसंघीय खाद्य प्रणाली २०२३ स्टकटेकिङ मोमेन्टलाई सम्बोधन गरेका छन् ।

पललाई सम्बोधन गर्दै प्रधानमन्त्री प्रचण्डले नेपालको विद्यालय भोजन कार्यक्रमको बारेमा प्रकाश पार्दै विद्यार्थीको स्वास्थ्य, शैक्षिक कार्यसम्पादन र समग्र कल्याणमा विद्यालयको खाना कार्यक्रमले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने बताए ।

"उनीहरूले खाद्य प्रणालीमा सकारात्मक परिवर्तनका लागि उत्प्रेरकको रूपमा काम गर्दै, पोषण उपलब्ध गराउनभन्दा बाहिर जान्छन्। विकासोन्मुख देशहरूमा, एलडीसी र एलएलडीसीहरू लगायत, तिनीहरूले विद्यालय छोड्ने दर घटाउन पनि योगदान गरेका छन्।" प्रधानमन्त्री प्रचण्डले भने ।

"स्कूल फिडिङको नेपालको अनुभव एक सफलताको कथा हो। यसले कृषि, शिक्षा, खाद्य सुरक्षा, पोषण, स्वास्थ्य र सरसफाइलाई उत्कृष्ट तरिकाले एकीकृत गरेको छ। यसरी, कार्यक्रमबाट हरेक दिन केटीहरू सहित देशभरका ३.३ मिलियन बालबालिका प्रत्यक्ष लाभान्वित भइरहेका छन्।" प्रधानमन्त्रीले भने, "हामीले भर्ना, उपस्थिति र सिकाइको नतिजा बढाउन विद्यालय पोषणको प्रभावशाली नतिजा देखेका छौं।"

प्रधानमन्त्रीको सम्बोधनको पूर्णपाठ

मेडम मध्यस्थ,

महामहिमहरू,

महिला र सज्जनहरू।

यो बैठकको आयोजना गरेकोमा म संयुक्त राष्ट्र संघका महासचिव, रोमस्थित संयुक्त राष्ट्रसंघीय निकायहरू र इटाली सरकारलाई धन्यवाद दिन्छु।

खाद्य सुरक्षाका लागि मात्र नभई सबै दिगो विकास लक्ष्यहरू पूरा गर्नका लागि खाद्य प्रणालीको रूपान्तरण महत्त्वपूर्ण छ। यस सन्दर्भमा, 2021 मा संयुक्त राष्ट्र खाद्य प्रणाली शिखर सम्मेलनले विश्वव्यापी महत्वाकांक्षालाई ग्याल्भेनाइज गर्यो।

आज, म आशा लिएर आएको छु कि यो पहिलो द्विवार्षिक स्टकटेकिङ पलले ती महत्वाकांक्षा र प्रतिबद्धताहरू पूरा गर्न कार्यान्वयनका माध्यमहरूमा ध्यान केन्द्रित गर्नेछ।

यो महत्त्वपूर्ण छ कि हामीले शून्य भोकमरीमा फड्को मार्ने प्रत्येक क्षेत्रका बाधाहरूलाई सम्बोधन गर्नुपर्दछ। विद्यालयको खाना यस्तो क्षेत्र हो जसमा ठूलो परिवर्तनकारी प्रभाव छ।

2020 को पहिलो भागमा, मानव इतिहासमा कुनै पनि समय भन्दा धेरै बालबालिकाले विश्वव्यापी रूपमा विद्यालयको खानामा पहुँच गरेका थिए। तर, यो प्रगति कोभिड–१९ को महामारी, आपूर्तिमा अवरोध र संकुचित वित्तीय स्थानका कारण रोकिएको थियो ।

जब हामी महामारीबाट निको हुँदैछौं, यो महत्त्वपूर्ण छ कि हामीले विद्यालय खुवाउने कार्यक्रमहरू मापन गर्ने हाम्रो प्रयासलाई दोब्बर बनाउनुपर्छ। साना स्रोत आधार भएका देशहरूमा विशेष ध्यान दिन आवश्यक छ।

महामहिमहरू,

विद्यालयको भोजन कार्यक्रमले विद्यार्थीको स्वास्थ्य, शैक्षिक कार्यसम्पादन र समग्र कल्याणलाई बढावा दिन महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। तिनीहरू पोषण प्रदान गर्न भन्दा बाहिर जान्छन्, खाद्य प्रणालीमा सकारात्मक परिवर्तनको लागि उत्प्रेरकको रूपमा कार्य गर्दछ।

विकासोन्मुख देशहरूमा, LDCs र LLDCs लगायत, तिनीहरूले पनि विद्यालय छोड्ने दर घटाउन योगदान गरेका छन्।

विद्यालय खुवाउने नेपालको अनुभव एक सफलताको कथा हो। यसले कृषि, शिक्षा, खाद्य सुरक्षा, पोषण, स्वास्थ्य र सरसफाइलाई उत्कृष्ट ढंगले एकीकृत गरेको छ । यसरी देशभरिका बालिकासहित ३३ लाख बालबालिका कार्यक्रमबाट दैनिक प्रत्यक्ष लाभान्वित भइरहेका छन् । हामीले भर्ना, उपस्थिति, र सिकाइ नतिजाहरू बढाउन विद्यालय पोषणमा प्रभावशाली नतिजाहरू देखेका छौं।

यसका लागि हामीले विगत पाँच वर्षमा चार गुणा बजेट विनियोजन गरेका छौं । चालु आर्थिक वर्षमा हामीले कूल शिक्षा बजेटको ६ प्रतिशत विद्यालयको खाजामा विनियोजन गरेका छौं । हामी यस महत्त्वपूर्ण सुरक्षा जालको लागि लगानी र स्रोतहरू थप मापन गर्न प्रतिबद्ध छौं।

2021 मा संयुक्त राष्ट्र खाद्य प्रणाली शिखर सम्मेलन पछि, हामीले विद्यमान खाद्य प्रणालीहरू जाँच गर्न, कमजोरीहरू बुझ्न र तिनीहरूलाई रूपान्तरण गर्न मार्गहरू डिजाइन गर्न सम्बन्धित सरोकारवालाहरूसँग राष्ट्रिय र प्रान्तीय स्तरको खाद्य प्रणाली संवादहरू आयोजना गर्‍यौं।

त्यसपछि हामीले खाद्य प्रणाली रूपान्तरण रणनीतिक योजना (2022-2030) तयार गर्‍यौं, कार्यहरूलाई दिगो विकास लक्ष्यहरूसँग सुव्यवस्थित र लिङ्क गर्न। नेपाल पनि विद्यालय भोजन कार्यक्रमको गुणस्तर, पर्याप्तता, कभरेज र दिगोपन सुधार गर्न २०२१ मा स्कूल मिल्स कोलिसनमा सामेल भयो।

कार्यक्रम कार्यान्वयन र अनुगमन गर्ने स्थानीय सरकारको क्षमतालाई पनि सुदृढ गर्दैछौँ ।अध्यक्ष महोदय,

सन् २०२६ सम्ममा हामी LDC बाट स्नातक हुने तयारीमा छौँ, मेरो सरकारले दिगो घरेलु विद्यालय फिडिङ मोडेल स्थापना गर्ने र विद्यालयको खानामा विविध र पौष्टिक खाद्यान्न आपूर्ति सुनिश्चित गर्न स्थानीय खाद्य उत्पादन विस्तार गर्ने दिशामा प्रयास गरिरहेको छ। यसो गर्दा, हामी सानो स्तरको स्थानीय कृषि विकासलाई समर्थन गर्छौं र हाम्रा बालबालिकाको स्वास्थ्य, पोषण र शिक्षामा सुधार गर्न मद्दत गर्छौं।

हामी UN प्रणाली, हाम्रा विकास साझेदारहरू र मुख्य सरोकारवालाहरूलाई हाम्रो खाद्य प्रणाली परिवर्तन गर्न र 2030 सम्म SDGs हासिल गर्न मद्दत गर्ने दृढ प्रतिबद्धताको लागि ईमानदारीपूर्वक प्रशंसा गर्छौं।

आउनुहोस्, हामी मिलेर यो परिवर्तनकारी यात्रालाई अँगालौं, हाम्रा बालबालिकालाई पोषणयुक्त खाना, गुणस्तरीय शिक्षा र दिगो भविष्य प्रदान गर्न हातमा हात मिलाएर काम गरौं।

म तपाईंलाई धन्यवाद दिन्छु।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here