किन भारतको चामल प्रतिबन्धले विश्वव्यापी खाद्य संकटलाई ट्रिगर गर्न सक्छ

0
48
के हुन्छ जब भारतले विश्वभर अरबौंको आहारको लागि आवश्यक खाद्य पदार्थको निर्यातमा प्रतिबन्ध लगायो?

२० जुलाईमा, भारतले घरेलु मूल्यमा बढ्दो मूल्यलाई शान्त पार्न गैर-बासमती सेतो चामलको निर्यातमा प्रतिबन्ध लगाएको थियो। यो अमेरिका र क्यानडामा भारतीय किराना पसलहरूमा आतंक किन्ने र खाली चामल शेल्फको रिपोर्ट र भिडियोहरू पछि गरिएको थियो, प्रक्रियामा मूल्यहरू बढ्दै।

त्यहाँ धानका हजारौं प्रजातिहरू छन् जुन उब्जनी र उपभोग गरिन्छ, तर चार मुख्य समूहहरू विश्वव्यापी रूपमा व्यापार गरिन्छ। पातलो लामो दाना इंडिका चामलले विश्वव्यापी व्यापारको ठूलो हिस्सा समावेश गर्दछ, जबकि बाँकी बासमती जस्तै सुगन्धित वा सुगन्धित चामलले बनेको हुन्छ; छोटो दाना भएको Japonica, सुशी र risottos लागि प्रयोग; र चिल्लो वा टाँसिएको चामल, मिठाईको लागि प्रयोग गरिन्छ।

भारत विश्वको शीर्ष चामल निर्यातकर्ता हो, अनाजको विश्वव्यापी व्यापारको लगभग ४०% हो। (थाइल्याण्ड, भियतनाम, पाकिस्तान र अमेरिका अन्य शीर्ष निर्यातकर्ता हुन्)।

चामलका प्रमुख खरिदकर्तामध्ये चीन, फिलिपिन्स र नाइजेरिया रहेका छन् । त्यहाँ इन्डोनेसिया र बंगलादेश जस्ता "स्विङ खरीददारहरू" छन् जसले घरेलु आपूर्तिको अभाव हुँदा आयात बढाउँछन्। अफ्रिकामा चामलको खपत उच्च छ र बढ्दो छ। क्युबा र पानामा जस्ता देशहरूमा यो ऊर्जाको मुख्य स्रोत हो।

गत वर्ष भारतले १४० देशमा २२ करोड टन चामल निर्यात गरेको थियो । त्यसमध्ये ६० लाख टन अपेक्षाकृत सस्तो इन्डिका सेतो चामल थियो । (चामलको अनुमानित विश्वव्यापी व्यापार ५६ मिलियन टन थियो।)
इन्डिका सेतो चामलको विश्वव्यापी व्यापारको लगभग 70% प्रभुत्व छ, र भारतले अब यसको निर्यात बन्द गरेको छ। गत वर्ष देशले भाँचिएको चामल निकासीमा लगाएको प्रतिबन्ध र गैर-बासमती चामलको निर्यातमा २० प्रतिशत भन्सारको शीर्षमा यो हो ।

अचम्मको कुरा होइन, जुलाईको निर्यात प्रतिबन्धले चामलको विश्वव्यापी मूल्यको बारेमा चिन्ता जगाएको छ। आईएमएफका प्रमुख अर्थशास्त्री पियरे-ओलिभियर गौरिन्चसले प्रतिबन्धले लागत बढाउने र यस वर्ष अन्तर्राष्ट्रिय खाद्यान्नको मूल्य १५% सम्म बढ्न सक्ने ठान्छन्।

साथै, भारतको निर्यात प्रतिबन्ध विशेष रूपमा उपयुक्त समयमा आएको छैन, संयुक्त राष्ट्रको खाद्य तथा कृषि संगठन (FAO) का चामल बजार विश्लेषक शर्ली मुस्तफाले मलाई भने।

एक त, गत जुनदेखि १४ प्रतिशतको बृद्धिसँगै २०२२ को शुरुवातदेखि विश्वव्यापी चामलको मूल्य निरन्तर बढिरहेको छ।

दोस्रो, बजारमा नयाँ बाली आउन अझै तीन महिना बाँकी रहेकाले आपूर्ति तनावमा छ ।

दक्षिण एसियामा प्रतिकूल मौसम - भारतमा असमान मनसुन वर्षा र पाकिस्तानमा बाढी - आपूर्ति प्रभावित भएको छ। मलको मूल्य बढेपछि धान उत्पादनको लागत बढेको हो ।

मुद्राहरूको अवमूल्यनले धेरै देशहरूको लागि आयात लागत बढाएको छ, जबकि उच्च मुद्रास्फीतिले व्यापारको उधारो लागत बढाएको छ।
"हामीसँग यस्तो अवस्था छ जहाँ आयातकर्ताहरू बाध्य छन्। यी खरीददारहरूले थप मूल्यवृद्धिको सामना गर्न सक्ने स्थितिमा हुनेछन् कि भनेर हेर्न बाँकी छ," सुश्री मुस्तफा भन्छिन्।

भारतसँग यसको रणनीतिक भण्डार र सार्वजनिक वितरण प्रणाली (पीडीएस) को लागि सार्वजनिक अन्न भण्डारहरूमा - बफर आवश्यकता भन्दा तीन गुणा बढी - ४१ मिलियन टन चामलको भण्डार छ, जसले ७०० मिलियन भन्दा बढी गरिबहरूलाई सस्तोमा पहुँच दिन्छ। खाना।

गत वर्षदेखि, भारतले खाद्य मुद्रास्फीतिको सतावटको सामना गरेको छ - घरेलु चामलको मूल्य गत अक्टोबरदेखि 30% भन्दा बढी बढेको छ - परिणामस्वरूप अर्को वर्षको आम चुनाव अघि सरकारमाथि राजनीतिक दबाब बढेको छ। साथै, आगामी महिनाहरूमा राज्य-स्तरीय चुनावको मेजबानसँगै, जीवनयापनको बढ्दो लागतले सरकारलाई चुनौती खडा गरेको छ।

"गैर-बासमती चामलको निर्यातमा प्रतिबन्ध लगाउने कार्य धेरै हदसम्म सावधानीपूर्ण छ र आशा छ कि यो अस्थायी साबित हुनेछ भन्ने मलाई शंका छ," इन्टरनेशनल फूड पोलिसी रिसर्च इन्स्टिच्युट (इफ्प्री) का जोसेफ ग्लाउबरले मलाई भने।

भारतको कृषि नीतिका विज्ञ देविन्दर शर्मा भन्छन्, ‘एल निनो मौसमको ढाँचा पछि हट्दै जाँदा दक्षिणमा धान उब्जाउने क्षेत्रहरू पनि सुख्खा वर्षाको जोखिममा परेकाले सरकारले अनुमानित उत्पादनमा कमी ल्याउने प्रयास गरिरहेको छ। यो वर्ष।

धेरैले भारतले चामल निर्यात प्रतिबन्धबाट जोगिनु पर्छ भन्ने विश्वास गर्छन् किनभने यो विश्वव्यापी खाद्य सुरक्षाको लागि हानिकारक छ।

इफ्प्रीका अनुसार करिब ४२ देशहरूमा आधाभन्दा बढी चामल आयात भारतबाट हुन्छ र धेरै अफ्रिकी राष्ट्रहरूमा चामल आयातमा भारतको बजार हिस्सा ८०% नाघेको छ।

एसियाका शीर्ष उपभोग गर्ने देशहरूमा - बंगलादेश, भुटान, कम्बोडिया, इन्डोनेसिया, थाइल्याण्ड र श्रीलंका, उदाहरणका लागि - दैनिक कुल क्यालोरी खपतमा चामल खपतको अंश ४०% देखि ६७% सम्म छ।
"यी प्रतिबन्धहरूले कमजोर मानिसहरूलाई सबैभन्दा बढी चोट पुर्‍यायो किनभने तिनीहरूले आफ्नो आम्दानीको ठूलो हिस्सा खाना किन्नमा समर्पित गर्छन्," सुश्री मुस्तफा भन्छिन्। "बढ्दो मूल्यहरूले उनीहरूले उपभोग गर्ने खानाको मात्रा घटाउन वा पौष्टिक रूपमा राम्रो नहुने विकल्पहरूमा स्विच गर्न वा आवास र खाना जस्ता अन्य आधारभूत आवश्यकताहरूमा खर्च कटौती गर्न बाध्य पार्न सक्छ।" (निश्चित हुन, भारतको प्रतिबन्धले खाद्य सुरक्षाको आधारमा देशहरूमा केही सरकारी ढुवानीलाई अनुमति दिन्छ।)

खाद्य निर्यात प्रतिबन्ध नयाँ होइन। गत वर्ष युक्रेनमा रुसी आक्रमणपछि खाद्यान्नमा निर्यात प्रतिबन्ध लगाउने देशको संख्या तीनबाट बढेर १६ पुगेको इफ्प्रीले जनाएको छ। इन्डोनेसियाले पाम तेल निर्यातमा प्रतिबन्ध लगायो; अर्जेन्टिनाले गाईको मासु निर्यातमा प्रतिबन्ध लगायो; र टर्की र किर्गिजस्तानले अनाज उत्पादनहरूको दायरालाई निषेध गरेको छ। कोविड महामारीको पहिलो चार हप्तामा, केहि २१ देशहरूले विभिन्न उत्पादनहरूमा निर्यात प्रतिबन्धहरू लागू गरे।

तर विज्ञहरू भन्छन् कि भारतको निर्यात प्रतिबन्धले ठूलो जोखिम निम्त्याउँछ। यसले "पक्कै पनि सेतो चामलको विश्वव्यापी मूल्यमा स्पाइक निम्त्याउने" र "धेरै अफ्रिकी राष्ट्रहरूको खाद्य सुरक्षामा प्रतिकूल असर पुर्‍याउने" चेतावनी दिएका छन्, दिल्लीस्थित इन्डियन काउन्सिल फर रिसर्च ऑन इन्टरनेशनल इकोनोमिक रिलेसन (आईक्रियर) का अशोक गुलाटी र राय दास। आधारित विचार ट्याङ्क। तिनीहरू विश्वास गर्छन् कि भारत "G-२० मा ग्लोबल साउथको जिम्मेवार नेता" बन्नको लागि, यस्तो अचानक प्रतिबन्धबाट बच्नुपर्छ। "तर ठूलो क्षति," उनीहरू भन्छन्, "भारतलाई चामलको धेरै अविश्वसनीय आपूर्तिकर्ताको रूपमा हेरिनेछ।"

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here