‘निजी क्षेत्रबाट स्रोत परिचालन राष्ट्रिय विकासका लागि महत्वपूर्ण’

0
90
प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले नेपालमा लगानीको वातावरण सुधार्नु सरकारको उच्च प्राथमिकता रहेको बताउनुभएको छ ।

बिहीबार यहाँ लगानी बोर्ड नेपालको १२औँ वार्षिकोत्सवका अवसरमा आयोजित कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै प्रधानमन्त्री ओलीले समावेशी र दिगो रूपमा राष्ट्रको आर्थिक विकासका लागि प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानीलगायत निजी लगानी अभिवृद्धि गर्न निरन्तर लागिरहने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे ।

आफ्नो मन्तव्यमा प्रधानमन्त्रीले लगानी बोर्ड नेपालले सीमित स्रोतसाधनका बाबजुद प्रभावकारी रूपमा सहजीकरण गर्न सफल भएको बताउँदै आवश्यक सीप र जनशक्तिसहितको फास्ट ट्र्याक एजेन्सीका रूपमा बोर्डलाई सरकारले गम्भीरतापूर्वक सोचिरहेको उल्लेख गरे ।

प्रधानमन्त्रीले एफडीआईको सन्दर्भमा नीतिगत सुधारहरू ल्याउन र विशेष गरी सार्वजनिक निजी साझेदारी (पीपीपी) मोडेलमा परियोजनाहरूलाई प्रभावकारी ह्यान्डहोल्ड गर्न आफ्नो प्रतिबद्धता व्यक्त गरे।

प्रधानमन्त्रीले नेपालप्रति अत्याधिक विश्वास देखाएको र नेपाल लगानीको आकर्षक गन्तव्य हो भन्ने सन्देश विश्वभर फैलाएकोमा लगानीकर्तालाई धन्यवाद पनि दिए । "यसले हाम्रो आत्मविश्वास बढाएको छ र मलाई विश्वास छ कि यसले हामीलाई भविष्यमा थप लगानी जुटाउन मद्दत गर्नेछ," प्रधानमन्त्री प्रचण्डले भने।

“नेपालले सन् २०३० सम्ममा मध्यम आय भएको मुलुक बन्ने र सन् २०३० सम्ममा दिगो विकासका लक्ष्यहरू हासिल गर्ने आकांक्षा राखेको छ तर कोभिड–१९ महामारी, विश्वव्यापी द्वन्द्व र जलवायु परिवर्तनका कारण हाम्रा आकांक्षालाई तोकिएको समयसीमासँगै साकार पार्ने क्रम जारी छ । अझ चुनौतीपूर्ण," प्रधानमन्त्रीले अवलोकन गरे।

सो अवसरमा प्रधानमन्त्रीले ठूला पूर्वाधार आयोजनाको विकास, निर्माण र व्यवस्थापन र सार्वजनिक निजी साझेदारीका आयोजनाको प्रभावकारी सहजीकरणमा बोर्डले निजी लगानीलाई थप परिचालन गर्ने बताउनुभयो ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्डले राष्ट्रिय विकासका लागि निजी क्षेत्रबाट स्रोत परिचालन अपरिहार्य रहेको पनि बताए । ‘व्यवसाय र लगानीको वातावरण सुदृढ गर्न नीतिगत, कानुनी, नियामक, प्रक्रियागत र संस्थागत व्यवस्थामा निरन्तर सुधार गर्न सरकार सदैव प्रतिबद्ध छ’, उनले भने ।

नेपालले कतिपय क्षेत्रमा निर्माण–आफनो सञ्चालन हस्तान्तरण (बुट) मोडालिटीको अभ्यास गरिरहेको बताउँदै प्रधानमन्त्रीले जलविद्युत, पर्यटन, कृषि, सूचना प्रविधि नेपालको तुलनात्मक लाभका क्षेत्र भएको बताए । तुलनात्मक र प्रतिस्पर्धात्मक लाभका क्षेत्रमा लगानीका अवसर प्रशस्त रहेको भन्दै प्रधानमन्त्रीले सम्भावित लगानीकर्तालाई नेपालमा लगानी गर्न आग्रह गरे ।

त्यसैगरी, प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सम्पूर्ण व्यवसायिक जीवन चक्रमा लगानीकर्तालाई प्रभावकारी ह्यान्डहोल्डिङ सुनिश्चित गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here