मोरक्कोमा भूकम्पबाट मृत्यु हुनेको संख्या २,१०० नाघेको कारण मोरक्कोका बाँचेकाहरूले सहायता खोजिरहेका छन्

0
74
मोरक्कोको छ दशक भन्दा बढीको सबैभन्दा घातक भूकम्पबाट बचेकाहरूले खाना, पानी र आश्रय खोज्न संघर्ष गरिरहेका छन् किनभने दुर्गम गाउँहरूमा बेपत्ताहरूको खोजी जारी छ र २,१०० भन्दा बढीको मृत्यु हुनेहरूको संख्या अझै बढ्न सक्ने देखिन्छ।

शुक्रबार अबेर राति गएको ६.८ म्याग्निच्युडको भूकम्पपछि धेरैले तेस्रो रात पनि खुला ठाउँमा बिताइरहेका छन् । राहत कार्यकर्ताहरूले हाई एटलसको सबैभन्दा बढी प्रभावित गाउँहरूमा पुग्ने चुनौती सामना गर्छन्, एउटा असभ्य पहाडी शृङ्खला जहाँ बस्तीहरू प्रायः दुर्गम छन् र जहाँ धेरै घरहरू भत्किएका छन्।

मृत्यु हुनेको संख्या २,१२२ पुगेको छ भने २,४२१ जना घाइते भएका छन्, सरकारी टिभीले रिपोर्ट गरेको छ। मोरक्कोले भने कि यसले अन्य देशहरूबाट राहत प्रस्तावहरू स्वीकार गर्न सक्छ र आवश्यक भएमा उनीहरूलाई समन्वय गर्न काम गर्नेछ, सरकारी टिभीका अनुसार।

मोरक्कोको सांस्कृतिक सम्पदामा भएको क्षति थप स्पष्ट भयो किनकि स्थानीय मिडियाले १२ औं शताब्दीको ऐतिहासिक रूपमा महत्त्वपूर्ण मस्जिदको पतन रिपोर्ट गरेको थियो। भूकम्पले युनेस्कोको विश्व सम्पदा सूचीमा परेको माराकेच ओल्ड सिटीका केही भागलाई पनि क्षति पुर्याएको छ।

माराकेचबाट ४० किलोमिटर (२५ माइल) दक्षिणमा रहेको गाउँ मौले ब्राहिमका बासिन्दाहरूले कसरी आफ्ना खाली हातहरू प्रयोग गरेर भग्नावशेषबाट मृतकहरू खने भनेर वर्णन गरे। गाउँलाई हेरेर पहाडमा, बासिन्दाहरूले एक ४५ वर्षीया महिलालाई गाडे जुन उनको 18 वर्षीय छोराको साथमा मृत्यु भयो, एउटी महिलाको शव चिहानमा तल झर्दा ठूलो स्वरले रोई।

उसले आफ्नो क्षतिग्रस्त घरबाट सम्पत्तिहरू पुनःप्राप्त गर्दा, हुसेन अदनाईले भने कि उनी विश्वास गर्छन् कि मानिसहरू अझै पनि नजिकैको भग्नावशेषमा गाडिएका छन्।

"उनीहरूले उनीहरूलाई आवश्यक उद्धार पाउन सकेनन् त्यसैले तिनीहरू मरे। मैले मेरा बच्चाहरूलाई उद्धार गरें र म उनीहरूका लागि कभरहरू र घरबाट लुगा लगाउने सबै चीजहरू ल्याउन कोशिस गर्दैछु," एडनाईले भने।

३६ वर्षीय यासिन नौमघरले हालसम्म सरकारी सहयोग थोरै नपाएको भन्दै पानी, खाना र बिजुलीको अभाव भएको गुनासो गरे ।

"हामीले सबै गुमायौं, हामीले पूरै घर गुमायौं," नौमघरले भने। "हामी हाम्रो सरकारले हामीलाई मद्दत गरोस् भन्ने चाहन्छौं।"

पछि, खानाका बोराहरू ट्रकबाट उतारिएको थियो जुन स्थानीय अधिकारी मोहम्मद अल-हयानले सरकार र नागरिक समाज संगठनहरूले आयोजना गरेको बताए।

गाउँको सानो क्लिनिकमा २५ वटा शव ल्याइएको कर्मचारीले बताए ।

माटोको इँटा र काठ वा सिमेन्ट र हावाको ब्लकले बनेका धेरै घरहरू, संरचनाहरू सजिलै भत्किए। यो १९६० पछि मोरक्कोको सबैभन्दा घातक भूकम्प थियो जब भूकम्पले कम्तिमा १२,००० मानिसहरूको मृत्यु भएको अनुमान गरिएको थियो।

एमिज्मिजको नराम्ररी प्रभावित गाउँमा, उद्धारकर्ताहरूले भत्किएको घरमा मेकानिकल डिगर प्रयोग गरेको देखे।

"उनीहरू एक जना मानिस र उसको छोरा खोजिरहेका छन्। तिनीहरूमध्ये एक अझै जीवित हुन सक्छ," हसन हलौच, सेवानिवृत्त निर्माणकर्ताले भने।


टोलीले अन्ततः शव मात्र निकाल्यो।

उद्धार कार्यमा सघाउन सेना परिचालन गरिएको छ र घरबारविहीनहरूका लागि पालसहित शिविर स्थापना गरिएको छ। अधिकांश पसलहरू क्षतिग्रस्त वा बन्द हुँदा, बासिन्दाहरूले खाना र आपूर्तिहरू पाउन संघर्ष गरे।

"हामी अझै पालको पर्खाइमा छौं। हामीसँग अझै केही छैन," काठको टुक्राले बनेको अस्थायी आश्रयमा आफ्नो कम्बल पलाउने कामदार मोहम्मद नेज्जरले भने। "मलाई एक जना मानिसले दिएको अलिकति खानेकुरा थियो तर भूकम्पपछि यति मात्रै हो। यहाँ एउटा पसल खुलेको देख्न पाइँदैन र छाना खसेको खण्डमा मानिसहरू भित्र जान डराउँछन्।"

भूकम्पको केन्द्रबिन्दु माराकेचको ७२ किलोमिटर (४५ माइल) दक्षिणपश्चिममा थियो, जुन मोरक्कन र विदेशी पर्यटकहरूले मन पराउने शहर यसका मध्ययुगीन मस्जिदहरू, दरबारहरू र गुलाफ-ह्युड गल्लीहरूको भूलभुलैयाको बीचमा ज्वलन्त मोज़ेक टाइलिंगले सजिएका सेमिनारहरूका लागि मन पराउँछन्।

सरकारले भूकम्प पीडितका लागि आइतबार कोष स्थापना गरेको जनाएको छ । सरकारले खोजी र उद्धार टोलीलाई बलियो बनाउने, खानेपानी उपलब्ध गराउने र खाना, टेन्ट र कम्बल वितरण गर्ने पनि जनाएको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठनले प्रकोपबाट तीन लाखभन्दा बढी मानिस प्रभावित भएको बताएको छ ।

विदेशी सहायता

स्पेनले 56 अफिसर र चार स्निफर कुकुरहरू मोरक्को आइपुगेको बताएको छ, जबकि ३० व्यक्ति र चार कुकुरहरूको दोस्रो टोली त्यहाँ जाँदैछ। बेलायतले आइतवार ६० जना खोज र उद्धार विशेषज्ञ र चारवटा कुकुर र चार व्यक्तिको मेडिकल एसेसमेन्ट टोली खटाएको बताएको छ। कतारले आफ्नो खोज तथा उद्धार टोली मोरक्कोतर्फ प्रस्थान गरेको पनि बताएको छ ।

अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले भूकम्पबाट भएको जनधनको क्षति र क्षतिप्रति दुःख व्यक्त गरेका छन्।

"हामी मोरक्कन जनतालाई आवश्यक सहयोग गर्न तयार छौं," बिडेनले भियतनामको हनोईमा पत्रकार सम्मेलनमा भने।

एक अमेरिकी अधिकारीले भने कि संयुक्त राज्यले पठाएको प्रकोप विशेषज्ञहरूको सानो टोली स्थितिको आकलन गर्न आइतबार मोरक्को आइपुगेको छ।

फ्रान्सले भने कि यो मद्दत गर्न तयार छ र मोरक्कोको औपचारिक अनुरोधको लागि पर्खिरहेको छ।

सहायता प्रदान गर्ने अन्य देशहरूमा टर्की समावेश छ, जहाँ फेब्रुअरीमा भूकम्पले ५०,००० भन्दा बढी मानिसहरूको ज्यान लियो। आइतवार सम्म, टर्की टोली अझै प्रस्थान गरेको थिएन।

"भग्नावशेषमा फसेका मानिसहरूलाई फेला पार्नको लागि अर्को दुई देखि तीन दिन महत्वपूर्ण हुनेछ," रेड क्रस र रेड क्रिसेन्ट सोसाइटी (आई.याफ.आर.सि.) को अन्तर्राष्ट्रिय महासंघ (आई.याफ.आर.सि.) को सञ्चालनका ग्लोबल निर्देशक क्यारोलिन होल्टले रोयटर्सलाई बताइन्।

होल्टले भने कि अन्तर्राष्ट्रिय सहायता प्रणाली मोरक्कोबाट सहयोगको लागि निमन्त्रणाको लागि पर्खिरहेको छ, र सरकारले आवश्यकताहरूको मूल्याङ्कन गर्दा यो असामान्य रूपमा हुनु आवश्यक छैन।

पोप फ्रान्सिसले पीडितहरूका लागि प्रार्थना र ऐक्यबद्धता दिए।

मोरक्कोले तीन दिनको शोक घोषणा गरेको छ र राजा मोहम्मद छैठौंले देशभरका मस्जिदहरूमा मृतकहरूको लागि प्रार्थना गर्न आह्वान गरेका छन्।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here