डेंगुसँग लड्न विशेष लामखुट्टे उत्पादन भइरहेको छ

0
48
दशकौंदेखि, होन्डुरसमा डेंगु ज्वरो रोक्नको अर्थ मानिसहरूलाई लामखुट्टेबाट डराउन र तिनीहरूको टोकाइबाट बच्न सिकाउनु हो। अब, होन्डुरन्सलाई रोग नियन्त्रण गर्ने सम्भावित अझ प्रभावकारी तरिकाको बारेमा शिक्षित गरिएको छ - र यो उनीहरूले सिकेका सबै कुराको विरुद्धमा जान्छ।

गत महिना टेगुसिगाल्पाका निवासी हेक्टर एनरिकेजले लामखुट्टेले भरिएको गिलासको भाँडो आफ्नो टाउकोमाथि राख्दा दर्जनौं मानिसहरूले किन हर्षोल्लास गरे र त्यसपछि ती कीराहरूलाई हावामा छोडिदिए। ५२ वर्षीय राजकुमार एनरिकेजले होन्डुरनको राजधानीमा लाखौं विशेष लामखुट्टे छोडेर डेंगु दमन गर्ने योजनालाई प्रचार गर्न मद्दत गर्न स्वयम्सेवा गरेका थिए।

Enriquez लामखुट्टे उनको एल मान्चेन छिमेकमा डेंगु फैलिएको क्षेत्र मा फैलिएको वैज्ञानिकहरूले वोल्बाचिया भनिने ब्याक्टेरिया बोक्न को लागी रोग को प्रसारण मा बाधा पुर्‍याउन प्रजनन गरेका थिए। जब यी लामखुट्टेहरूले पुन: उत्पादन गर्छन्, तिनीहरूले ब्याक्टेरियाहरू आफ्ना सन्तानहरूलाई पठाउँछन्, भविष्यको प्रकोप कम गर्दछ।

डेंगुसँग लड्न यो उदीयमान रणनीति गैर-नाफामुखी विश्व लामखुट्टे कार्यक्रम द्वारा गत दशकमा अग्रगामी गरिएको थियो, र यो एक दर्जन भन्दा बढी देशहरूमा परीक्षण भइरहेको छ। विश्वको आधाभन्दा बढी जनसंख्या डेंगुको जोखिममा रहेको बेला विश्व स्वास्थ्य संगठनले होन्डुरस र अन्य ठाउँमा लामखुट्टे निस्किने कुरामा ध्यान दिइरहेको छ र यो रणनीतिलाई विश्वव्यापी रूपमा प्रवर्द्धन गर्न तयार छ।

होन्डुरसमा, जहाँ प्रत्येक वर्ष १०,००० मानिसहरू डेंगुबाट बिरामी हुन्छन्, डक्टर्स विदाउट बोर्डर्सले आगामी छ महिनामा वोल्बाचिया ब्याक्टेरिया बोक्ने करिब 9 मिलियन लामखुट्टे छोड्न लामखुट्टे कार्यक्रमसँग साझेदारी गर्दैछ।

लामखुट्टे कार्यक्रमका संस्थापक स्कट ओ'निलले भने, "नयाँ दृष्टिकोणहरूको लागि असाध्यै आवश्यकता छ।"

वैज्ञानिकहरूले मलेरिया जस्ता लामखुट्टेबाट सर्ने भाइरसलगायत संक्रामक रोगहरूको खतरा कम गर्न हालैका दशकहरूमा ठूलो प्रगति गरेका छन्। तर डेंगु अपवाद हो: यसको संक्रमण दर बढ्दै गइरहेको छ।

मोडलहरूको अनुमान छ कि लगभग १३० देशहरूमा लगभग ४०० मिलियन मानिसहरू प्रत्येक वर्ष डेंगुबाट संक्रमित हुन्छन्। डेंगुबाट हुने मृत्यु दर कम छ - अनुमानित ४०,०००मानिसहरू यसबाट प्रत्येक वर्ष मर्छन् - तर प्रकोपले स्वास्थ्य प्रणालीलाई ओझेलमा पार्न सक्छ र धेरै मानिसहरूलाई काम वा विद्यालय छुटाउन बाध्य पार्न सक्छ।

जोन्स हप्किन्स युनिभर्सिटीका लामखुट्टे अनुसन्धानकर्ता कोनोर म्याकमेनिम्यानले भने, "जब तपाईं डेंगु ज्वरोको केसमा आउनुहुन्छ, यो प्रायः तपाईंले कल्पना गर्न सक्नुहुने इन्फ्लुएन्जाको सबैभन्दा खराब केस प्राप्त गर्न मिल्दोजुल्दो छ।" यो सामान्यतया एक कारणको लागि "ब्रेकबोन ज्वरो" भनेर चिनिन्छ, म्याकमेनिम्यानले भने।

लामखुट्टेको टोकाइबाट लाग्ने रोगबाट बच्ने परम्परागत विधिहरू डेंगुविरुद्ध त्यति प्रभावकारी हुन सकेको छैन।

एडिस एजिप्टाई लामखुट्टे जसले प्रायः डेंगु फैलाउँछ, कीटनाशकहरू प्रतिरोधी हुन्छ, जसले राम्रो अवस्थामा पनि क्षणिक परिणाम दिन्छ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here