युक्रेनी आक्रमणले २ जहाजलाई क्षति पुर्यायो र २४ जना घाइते भएका थिए

0
75
रुसले कब्जा गरेको क्रिमियामा रहेको रणनीतिक शिपयार्डमा बुधबार बिहान युक्रेनी आक्रमणमा २४ जना घाइते भएका छन्, मर्मत भइरहेको दुईवटा जहाजमा क्षति पुगेको छ र उक्त सुविधामा आगलागी भएको छ, रुसी अधिकारीहरूले रिपोर्ट गरेका छन्।

रसियाको ब्ल्याक सी फ्लीटको लागि मुख्य आधारको रूपमा सेवा गर्ने बन्दरगाह सहर सेभास्टोपोलमा आक्रमण भएको थियो जब मस्कोले दक्षिणी युक्रेनको ओडेसा क्षेत्र विरुद्ध ड्रोन प्रक्षेपण गरेको थियो। बिहानको पूर्व आक्रमणले त्यहाँको इजमेल जिल्लामा बन्दरगाह र नागरिक पूर्वाधारमा क्षति पुर्‍यायो र क्रिमियन सहरबाट धेरै टाढा सात जना घाइते भए, गभर्नर ओलेह किपरले भने।

युक्रेनको वायुसेनाले भन्यो कि यसले ३२ वटा ४४ वटा शाहेद प्रकारका ड्रोनहरू रातभरि देशमा प्रक्षेपण गरेको छ, जसमध्ये धेरै जसो ओडेसा क्षेत्रको दक्षिणी भागहरूमा निर्देशित थिए।

रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनलाई युक्रेनमा रहेका मस्कोका सेनालाई हतियार उपलब्ध गराउने सम्झौतामा निम्त्याउन सक्ने चेतावनी दिएको शिखर वार्ताका क्रममा यो युद्ध भएको हो । किमले रुसको "मात्र लडाइँ" लाई आफ्नो पूर्ण समर्थन प्रस्ताव गरे र दुवैले "सार्वभौम अधिकार र सुरक्षाको रक्षा गर्न संघर्षमा रणनीतिक र रणनीतिक सहयोग र ऐक्यबद्धता" लाई अझ गहिरो बनाउन सम्झौता गरे।

क्रिमियन प्रायद्वीप, जसलाई रूसले २०१४ मा युक्रेनबाट एक कार्यमा संलग्न गर्यो जसलाई धेरै जसो संसारले गैरकानूनी मानेको थियो, पुटिनले १८ महिना भन्दा बढी पहिले युक्रेनमा पूर्ण मात्रामा आक्रमणको आदेश दिएदेखि बारम्बार निशाना बनेको छ।

गत महिना, युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले क्रिमियालाई फिर्ता ल्याउन आफूले सक्दो गर्ने वाचा गरे र अन्तर्राष्ट्रिय सहयोगीहरूलाई यस प्रयासलाई समर्थन गर्न आग्रह गरे।

सोमबार, युक्रेनले २०१५ मा रुसले कब्जा गरेको ब्ल्याक सीमा रणनीतिक ग्यास र तेल ड्रिलिंग प्लेटफर्महरू पुनः कब्जा गरेको दाबी गर्‍यो। रसियाले हतियारहरू र हेलिकप्टरहरू प्रक्षेपण गर्न प्लेटफर्महरू प्रयोग गरेको थियो, र युक्रेनले उनीहरूले क्रिमियालाई फिर्ता लिन मद्दत गर्ने बताएको थियो।

सेभास्टोपोल शिपयार्डमा बुधबारको आक्रमण हालैका हप्ताहरूमा सबैभन्दा ठूलो मध्ये एक थियो। रुसको रक्षा मन्त्रालयले युक्रेनले शिपयार्डमा १० क्रुज मिसाइल र ब्ल्याक सीमा रुसी जहाजमा तीनवटा समुद्री ड्रोन प्रहार गरेको जनाएको छ।

शिपयार्ड रसियाको लागि रणनीतिक महत्वको छ किनभने यसको ब्ल्याक सी फ्लीटमा जहाजहरू मर्मत गरिन्छ।

सात मिसाइलहरू खसालेका थिए, र सबै समुद्री ड्रोनहरू नष्ट भएका थिए, रूसी सेनाले भने, तर केही मिसाइलहरूले शिपयार्डमा मर्मत भइरहेको दुई जहाजहरूलाई क्षति पुर्‍यायो।

सेभास्टोपोलका मस्को-नियुक्त गभर्नर मिखाइल रज्भोजाइभले टेलिग्राममा आगलागी हुँदा २४ जना घाइते भएको बताए।

उनले शिपयार्डमा धुवाँको मुस्लो निस्किएको देखाउँदै एउटा तस्बिर पोस्ट गरे।

युक्रेनको आरबीसी-युक्रेन समाचार आउटलेटले युक्रेनी सैन्य खुफियामा अज्ञात स्रोतहरूलाई उद्धृत गर्दै, एक उभयचर अवतरण जहाज र एक पनडुब्बी आक्रमणमा क्षतिग्रस्त भएको रिपोर्ट गर्यो। केही रुसी मेसेजिङ एप च्यानलहरूले पनि यस्तै दाबी गरेका छन्।

युक्रेनी अधिकारीहरुबाट तत्काल कुनै प्रतिक्रिया आएको छैन। कीभले क्राइमियामा विगतमा भएका आक्रमणहरू स्वीकार गरेको छ तर मस्को र रुसका अन्य क्षेत्रहरूमा ड्रोन आक्रमणहरूको जिम्मेवारी लिन अस्वीकार गरेको छ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here