मृतकको संख्या ११,००० नाघेपछि खोजकर्ताहरूले १०,००० बेपत्ताको खोजी गर्दा लिबियाले बाढीग्रस्त शहर खाली गर्यो

0
41
लिबियाका अधिकारीहरूले शुक्रबार डुबानमा परेको सहरबाट बासिन्दाहरूलाई निकाले र त्यहाँ पहुँच सीमित गरे, खोजकर्ताहरूले ११,००० भन्दा बढीको ज्यान लिइसकेको बाढीमा बेपत्ता र १०,००० मानिसहरूको मृत्यु भएको डरका लागि माटो र खाली भवनहरू खने।

अधिकारीहरूले चेतावनी दिए कि पानीबाट सरेको रोग र विस्फोटक पदार्थहरूले अझै धेरै ज्यान लिन सक्छ।

सोमबार बिहान भूमध्यसागरीय आँधी ड्यानियलबाट आएको असाधारण भारी वर्षामा दुईवटा बाँधहरू भत्किएका छन्, जसले डेर्ना सहरलाई काट्ने उपत्यकामा धेरै मिटर (फिट) अग्लो पानीको पर्खाल पठाएको छ।

असामान्य बाढी र लिबियाको राजनीतिक अराजकताले ठूलो टोलमा योगदान पुर्‍यायो। तेलको धनी राज्य विभिन्न मिलिशिया सेना र अन्तर्राष्ट्रिय संरक्षकहरूको समर्थनमा पूर्व र पश्चिमका प्रतिद्वन्द्वी सरकारहरू बीच २०१४ देखि विभाजित भएको छ।

प्रकोपले दुर्लभ एकता ल्याएको छ, किनकि लिबियाको विभाजनमा सरकारी एजेन्सीहरू प्रभावित क्षेत्रहरूलाई मद्दत गर्न पुगेका छन्। तर सहर जोड्ने कैयौं पुल भत्किएपछि राहत कार्यमा सुस्तता आएको छ ।

ट्विस्टेड मेटलको थुप्रो र बाढीले भरिएका कारहरूले डेर्नाका सडकहरू भरिएका छन्, जुन टान माटोले भरिएको छ। टोलीहरूले शहर बाहिर र नजिकका शहरहरूमा सामूहिक चिहानहरूमा शवहरू गाडेका छन्, पूर्वी लिबियाका स्वास्थ्य मन्त्री ओथमान अब्दुलजलीलले भने।

तर अधिकारीहरू चिन्तित छन् कि हजारौं अझै फेला परेका छन्।

शवहरू "सडकहरूमा फोहोर फालिरहेका छन्, किनारमा फिर्ता पखालिरहेका छन् र भत्किएका भवनहरू र भग्नावशेषहरूमा गाडिएका छन्," रेड क्रसको अन्तर्राष्ट्रिय समितिमा अफ्रिकाका लागि क्षेत्रीय फोरेन्सिक प्रबन्धक बिलाल साब्लोहले भने।

"केवल दुई घण्टामा, मेरो एक सहकर्मीले डेर्ना नजिकैको समुद्र तटमा २०० भन्दा बढी शव गन्यो," उनले भने।

गोताखोरहरूले पनि सहरको तटीय पानीमा कम्बाइ गर्दैछन्।

बाढीबाट बचेका एडेल अयादले आफ्नो भवनको चौथो तल्लामा पानी बढेको देखेको सम्झना गरे।

"छालहरूले मानिसहरूलाई भवनको माथिबाट बगाएर लगे र हामीले मानिसहरूलाई बाढीको पानीले बगाएको देख्यौं," उनका छिमेकीहरूले भने।

आपतकालिन टोलीहरूलाई आफ्नो काम गर्न अनुमति दिन, बासिन्दाहरूलाई डेर्नाबाट बाहिर निकालिनेछ र केवल खोज र उद्धार टोलीहरूलाई प्रवेश गर्न अनुमति दिइनेछ, पूर्वी लिबियामा एम्बुलेन्स र आपतकालीन सेवाका महानिर्देशक सलाम अल-फरगानीले बिहीबार ढिलो घोषणा गरे।

स्वास्थ्य अधिकारीहरूले चेताउनी दिए कि खडा पानीले रोगको ढोका खोल्यो - तर भने कि त्यहाँ दफन गर्न वा मृतकहरूलाई सामूहिक चिहानमा राख्नु आवश्यक छैन, किनकि त्यस्ता अवस्थामा शवहरूले सामान्यतया जोखिममा पार्दैन।

"तपाईंसँग धेरै खडा पानी छ। यसको मतलब मृत शरीरहरूले जोखिम निम्त्याउँछ भन्ने होइन, तर यसको मतलब यो हो कि पानी आफैंमा सबै चीजहरू दूषित छ, "विश्व स्वास्थ्य संगठनका प्रवक्ता डा. मार्गरेट ह्यारिसले जेनेभामा पत्रकारहरूलाई बताइन्। "त्यसैले तपाईले मानिसहरूलाई सुरक्षित पानीमा पहुँच छ भन्ने कुरा सुनिश्चित गर्नमा ध्यान केन्द्रित गर्नुपर्छ।"

रेड क्रसको अन्तर्राष्ट्रिय समितिका प्रवक्ता इमेने ट्राबेल्सीले चेताउनी दिए कि माटोमा अर्को खतरा लुकेको छ: देशको लामो द्वन्द्वले पछाडि छोडेका भूसुरुंग र अन्य विस्फोटक अवशेषहरू।

लिबियामा दोस्रो विश्वयुद्धको समयका बाँकी रहेका विस्फोटक पदार्थहरू छन्, तर अधिकांश सन् २०११ मा सुरु भएको गृहयुद्धका हुन्। अन्तर्राष्ट्रियका अनुसार २०११ र २०२१ को बीचमा लिबियामा बारुदी सुरंग र विस्फोटक हतियारका अवशेषबाट करिब ३,४५७ व्यक्तिको मृत्यु र घाइते भएका छन्। ल्यान्डमाइन र क्लस्टर मुनिशन मनिटर।

बाढी आउनुअघि पनि त्राबेल्सीले क्षेत्र पत्ता लगाउने र नाश गर्ने क्षमता सीमित रहेको बताए । बाढी पछि, उनले भनिन्, विस्फोटक उपकरणहरू "नयाँ, पत्ता नलागेको क्षेत्रहरू" मा फ्याँकिएको हुन सक्छ जहाँ तिनीहरूले खोज टोलीहरूका लागि तत्काल खतरा र नागरिकहरूलाई दीर्घकालीन खतरा निम्त्याउन सक्छन्।

लिबियाको रेड क्रिसेन्टले बिहीबारसम्म डेर्नामा ११,३०० व्यक्तिको मृत्यु भएको र अन्य १०,१०० जना बेपत्ता भएको बताएको छ - यद्यपि धेरै जीवित भेटिने आशा कमै थियो। आँधीले देशका अन्य ठाउँमा पनि १ सय ७० जनाको ज्यान लियो।

यस प्रकोपमा दर्जनौं सुडानी आप्रवासीको मृत्यु भएको लिबियाली सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् । यो देश मध्य पूर्वी र अफ्रिकी आप्रवासीहरूका लागि द्वन्द्व र गरिबीबाट भागेर युरोपमा राम्रो जीवन खोज्ने प्रमुख ट्रान्जिट बिन्दु बनेको छ।

लिबियामा वर्षाको मौसममा बाढी आउने गर्छ, तर विरलै यति धेरै विनाश हुन्छ। वैज्ञानिकहरूले भने कि आँधीले जलवायु परिवर्तनका केही विशेषताहरू बोकेको छ, र अत्यन्त न्यानो समुद्री पानीले आँधीलाई थप उर्जा दिन सक्छ र यसलाई अझ बिस्तारै बढ्न अनुमति दिन सक्छ।

अधिकारीहरूले भनेका छन् कि लिबियाको राजनीतिक अराजकताले पनि जीवनको हानिमा योगदान पुर्‍यायो, र खलिफा ओथमानले भने कि उनले प्रकोपको हदसम्म अधिकारीहरूलाई दोष दिए।

"मेरो छोरा, यो वर्ष स्नातक गरेका डाक्टर, मेरो भतिजा र उसको सबै परिवार, मेरो नातिनी, मेरी छोरी र उनका श्रीमान् सबै बेपत्ता छन्, र हामी उनीहरूको खोजी गरिरहेका छौं," डेर्ना निवासीले भने। "सबै मानिसहरू विचलित र क्रोधित छन् - त्यहाँ कुनै तयारी थिएन।"

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here