मृत्यु पछि मस्तिष्क गतिविधि संग सम्बन्धित मृत्यु नजिकको अनुभव, अध्ययन भन्छ

0
39
सन्डे लामोट्टे द्वारा, सेप्टेम्बर १५: शल्यचिकित्सकहरूले डिसेम्बर २०२० मा हृदयघात भएपछि ८० वर्षीया औब्रे ओस्टीन को छाती हेर्दै थिए जब उनी अचानक होशमा परे।

"मैले भनें, 'यहाँ एक मिनेट पर्खनुहोस् तपाईं सबै अगाडि जानु अघि। मलाई थप एनेस्थेसिया दिनुहोस्, तपाईंलाई थाहा छ?’ ठिकै छ, मलाई यो महसुस गर्न एक मिनेट लाग्यो कि म तिनीहरू थिए जुन आयाममा छैन, त्यसैले उनीहरूले मलाई सुन्न सकेनन्।"

ओस्टिनले त्यसपछि आफ्नो शरीरलाई "रिब पिंजराबाट बुन्दै" र अपरेटिङ टेबलको माथि तैरिरहेको हेरे जब सर्जिकल टोलीले उसको छाती फुट्यो, मुटु हटायो र क्षतिको मर्मत गर्न थाल्यो। चाँडै, उसले कसैलाई "मृगौला" भनेको सुने।

"दुवै मृगौला एकै समयमा बन्द भयो - मलाई थाहा थियो कि म गएको छु। र त्यसबेला म अर्को स्तरमा पुगें, "ओस्टिनले भने। "जब म त्यहाँ पुगें, म भगवानको उपस्थितिमा थिएँ - एक शक्तिशाली उपस्थिति - उहाँको पछाडिबाट उज्यालो चम्किरहेको थियो। प्रकाश मैले यहाँ पृथ्वीमा अनुभव गरेको कुनै पनि कुरा भन्दा उज्यालो थियो, तर यो अन्धो थिएन।

"र त्यहाँ सबैभन्दा मीठो परी थियो जसले मलाई सान्त्वना दियो र मलाई 'आराम गर्नुहोस्। सबै ठीक हुँदैछ, 'र म फर्किनु पर्ने थियो, "अहिले ८२ वर्षका ओस्टिनले भने।

"मलाई अहिले थाहा छ कि मलाई मेरो अनुभवको बारेमा अरूलाई बताउन फिर्ता पठाइएको थियो।"
मृत्यु नजिकका अनुभवहरू

जाडोको दिन ओस्टिनलाई के भयो जसलाई विज्ञहरूले "नजिक मृत्युको अनुभव" भनेका छन्। यो तब हुन सक्छ जब डाक्टरहरूले एक व्यक्तिलाई हृदयको फ्ल्याटलाइन र सास फेर्न रोके पछि पुन: जीवनमा ल्याउँदछ - जुन हृदयघातको समयमा मात्र होइन, कुनै पनि कारणले व्यक्तिको मृत्यु हुँदा हुन्छ।

१९६० मा सि.पि.आर. भनेर चिनिने कार्डियोपल्मोनरी पुनरुत्थानको आविष्कार भएदेखि लाखौं मानिसहरूले मृत्युको नजिकको अनुभवहरू रिपोर्ट गरेका छन्, डा. साम पर्निया, एक यान.वाई.यु. ल्यांगोन हेल्थ इन्टेन्सिभ केयर चिकित्सक जसले दशकौंदेखि घटनाको अनुसन्धान गरेका छन्।

पर्निया एक नयाँ अध्ययनका वरिष्ठ लेखक हुन् जसलाई उसले मृत्युको "लुकेको चेतना" भन्ने कुरालाई उजागर गर्न डिजाइन गरेको छ जब मुटु रोकिन्छ र सास फेर्न बन्द हुन्छ मस्तिष्कमा विद्युतीय गतिविधि मापन गरेर।

“धेरै मानिसहरूले एउटै अनुभव रिपोर्ट गर्छन्। तिनीहरूको चेतना उच्च र अधिक जीवन्त भयो, र तिनीहरूको सोचाइ तीखो र स्पष्ट भयो जब कि म जस्तै डाक्टरहरूले तिनीहरूलाई पुनर्जीवित गर्न र तिनीहरू मरेका छन् भन्ने सोचिरहेका छन्, "न्यूयोर्क शहरको यान.वाई.यु ग्रोसम्यान स्कूल अफ मेडिसिनका सहयोगी प्राध्यापक पर्नियाले भने।

"उनीहरूलाई शरीरबाट अलग भएको अनुभूति छ र डाक्टरहरू र नर्सहरूलाई देख्न र सुन्न सक्छन्, र उनीहरूले उनीहरूलाई ३६०-डिग्री तरिकामा डाक्टरहरूले के गरिरहेका थिए भनेर रिपोर्ट गर्न सक्षम थिए जुन उनीहरूलाई अकल्पनीय छ," उनले थपे।

थप रूपमा, मानिसहरू प्रायः आफ्नो सम्पूर्ण जीवनको समीक्षा गर्छन्, विचारहरू, भावनाहरू र घटनाहरू सम्झन्छन् जुन उनीहरूले सामान्यतया सक्दैनन्, र नैतिकता र नैतिकताका सिद्धान्तहरूमा आधारित आफूलाई मूल्याङ्कन गर्न थाल्छन्। यो "जीवनभरि उनीहरूको व्यवहारको विश्वव्यापी बुझाइ हो जहाँ उनीहरूले आफूलाई धोका दिन सक्दैनन्," पर्नियाले भने।

मानिसहरूले परमेश्वर जस्तै भएको देखेको रिपोर्ट पनि पर्निया भन्छन्: "यदि तपाईं एक क्रिश्चियन हुनुभयो भने, तपाईंले भन्नुहुन्छ, 'मैले येशूलाई देखेको छु' र यदि तपाईं नास्तिक हुनुहुन्छ भने, तपाईंले 'मैले देखेको छु' भन्नुहुन्छ। प्रेम र करुणाको यो अविश्वसनीय अस्तित्व।' यी सबै अहिले ६० वर्ष भन्दा बढीको लागि रिपोर्ट गरिएको छ।
सि.पि.आर. बाट गुज्रिरहेको बेला मस्तिष्क तरंगहरू रेकर्ड गर्दै

रिसुसिटेसन जर्नलमा बिहीबार प्रकाशित अध्ययनमा, संयुक्त राज्य अमेरिका, युनाइटेड किंगडम र बुल्गेरियाका २५ अस्पतालहरूमा प्रशिक्षित कर्मचारीहरूको टोलीले डाक्टरहरूलाई कोठाहरूमा पछ्याए जहाँ बिरामीहरू "कोडिङ" वा "प्राविधिक रूपमा मरेका थिए," पर्नियाले भने।

डाक्टरहरूले सीपीआर प्रदर्शन गर्दा, अनुसन्धान टोलीहरूले मर्ने व्यक्तिको टाउकोमा अक्सिजन र विद्युतीय गतिविधि मापन गर्ने उपकरणहरू संलग्न गर्यो। औसत पुनरुत्थान प्रयास २३ र २६ मिनेटको बीचमा रह्यो। यद्यपि, केही डाक्टरहरूले एक घण्टासम्म सीपीआर गर्न जारी राखेको अध्ययनले देखाएको छ।

"पुनरुत्थान एक धेरै तनावपूर्ण, चुनौतीपूर्ण परिस्थिति हो। यो धेरै उच्च तीव्रता हो, "उनले भने। "कसैले यो पहिले कहिल्यै गरेको छैन, तर हाम्रो स्वतन्त्र अनुसन्धान टोलीहरू बिरामीहरूको चिकित्सा हेरचाहमा हस्तक्षेप नगरी प्रक्रियाहरू पूरा गर्न सफल भए।"

मस्तिष्क गतिविधि दुई वा तीन-मिनेट अन्तरालहरूमा मापन गरिएको थियो जब डाक्टरहरूले बिरामीको मुटु पुन: सुरु हुन्छ कि भनेर हेर्नको लागि छाती कम्प्रेशन वा बिजुली झटका बन्द गर्नुपर्थ्यो, पर्नियाले भने।

“कुनै आन्दोलन भएन। यो एक मौनता थियो। त्यो हो जब हामी के हुँदैछ हेर्नको लागि मापन लिनेछौं। हामीले मृत्युबाट गुज्रिरहेका व्यक्तिहरूको दिमाग समतल भएको भेट्टायौं, जुन तपाईले अपेक्षा गर्नुहुनेछ, "पर्नियाले भने।

"तर चाखलाग्दो कुरा के छ भने, पुनरुत्थानको एक घण्टा सम्म पनि, हामीले स्पाइकहरू देख्यौं - मस्तिष्कको विद्युतीय गतिविधिको उदय, जस्तै मसँग कुरा गर्दा वा गहिरो ध्यान केन्द्रित गर्दा," उनले थपे।

ती स्पाइकहरूमा गामा, डेल्टा, थीटा, अल्फा र बीटा तरंगहरू समावेश थिए, अध्ययन अनुसार।

दुर्भाग्यवश, अध्ययनमा ५६७ व्यक्तिहरू मध्ये ५३ व्यक्तिहरू, वा १०%, मात्र जीवनमा ल्याइयो। ती मध्ये, २८ जनासँग त्यसपछि उनीहरूले अनुभवबाट के सम्झन सक्छन् भनेर अन्तर्वार्ता लिएका थिए। केवल ११ बिरामीहरूले सि.पि.आर. को समयमा सचेत रहेको रिपोर्ट गरे र केवल छ जनाले मृत्युको नजिकको अनुभव रिपोर्ट गरे।

यद्यपि, ती अनुभवहरूलाई हृदयघातबाट बचेका १२६ जना व्यक्तिहरूको गवाहीसहित वर्गीकृत गरिएको थियो जो अध्ययनमा थिएनन्, र "हामीले मृत्युको रेकर्ड गरिएको अनुभव - छुट्टिने भावना, तपाईंको जीवनको समीक्षा, जाँदैछ भनेर स्पष्ट रूपमा देखाउन सक्षम भयौं। घर जस्तो महसुस गर्ने ठाउँमा र त्यसपछि तपाई फिर्ता आउन आवश्यक छ भन्ने मान्यता - संसारभरका मानिसहरूमा धेरै सुसंगत थियो," पर्नियाले भने।
यसका अतिरिक्त, अध्ययनले रेकर्ड गरिएका मस्तिष्क संकेतहरू लिएको थियो र अन्य अध्ययनहरूले भ्रम, भ्रम र भ्रममा गरेको मस्तिष्क संकेतहरूसँग तुलना गरेको थियो र ती धेरै फरक भएको फेला पारेको थियो, उनले थपे।

"हामीले मृत्युको सम्झना अनुभव वास्तविक हो भन्ने निष्कर्षमा पुग्न सक्षम भयौं। यो मृत्यु संग हुन्छ, र त्यहाँ एक मस्तिष्क मार्कर छ जुन हामीले पहिचान गरेका छौं। यी विद्युतीय संकेतहरू मरिरहेको मस्तिष्कको चालको रूपमा उत्पादन भइरहेको छैन, जुन धेरै आलोचकहरूले भनेका छन्। ”
के अध्ययनले वास्तवमा चेतना नाप्यो?

यस क्षेत्रका केही विशेषज्ञहरू अध्ययनको निष्कर्षबाट कम विश्वस्त थिए, जुन पहिलो पटक नोभेम्बर २०२२ मा वैज्ञानिक सत्रहरूमा प्रस्तुत गरिएको थियो र मिडियाले व्यापक रूपमा कभर गरेको थियो।

"हृदयघात पछि लगातार मस्तिष्क तरंगहरूको यो पछिल्लो रिपोर्ट मिडिया द्वारा अनुपात बाहिर उडाइएको छ। वास्तवमा, उनको टोलीले यी मस्तिष्क तरंगहरू र चेतना गतिविधि बीच कुनै सम्बन्ध देखाउन सकेन, "डा. ब्रुस ग्रेसन, कार्लसन प्रोफेसर मनोचिकित्सा र न्यूरोबिहेभियरल साइन्सेसको युनिभर्सिटी अफ भर्जिनिया स्कूल अफ मेडिसिन शार्लोट्सभिलले भने।

"अर्थात, ती बिरामीहरू जसले मृत्यु नजिकको अनुभव गरेका थिए उनीहरूले रिपोर्ट गरिएको मस्तिष्क तरंगहरू देखाएनन्, र रिपोर्ट गरिएको मस्तिष्क तरंगहरू देखाउनेहरूले मृत्युको नजिकको अनुभवहरू रिपोर्ट गरेनन्," ग्रेसनले ईमेल मार्फत सीएनएनलाई भने।

नयाँ अध्ययनमा संलग्न नभएका ग्रेसन "द ह्यान्डबुक अफ नियर-डेथ एक्सपिरियन्स: थर्टी इयर्स अफ इन्भेस्टिगेशन"का सह-सम्पादक हुन्। उनी र कार्डियोलोजिस्ट डा पिम भान लोमेल, एक डच अनुसन्धानकर्ता र निकट-मृत्यु अनुभवहरूमा लेखक, नयाँ अध्ययनसँगै प्रकाशित गर्न पत्रिकामा टिप्पणीहरू पेश गरे। तिनीहरूले अध्ययनको कथनलाई औंल्याए कि "अन्तर्वार्ता लिइएका २८ विषयहरू मध्ये दुईसँग ईईजी डाटा थियो, तर स्पष्ट संज्ञानात्मक सम्झना भएकाहरूमध्ये थिएनन्।"

"सबै (अध्ययन) ले देखाएको छ कि केहि बिरामीहरूमा टाउकोमा निरन्तर विद्युतीय गतिविधि हुन्छ जुन सोही अवधिमा हुन्छ जुन अन्य बिरामीहरूले यान.डी.इज (मृत्यु नजिकको अनुभवहरू) भएको रिपोर्ट गर्छन्," ग्रेसनले भने।

यो सही छ कि अध्ययनले एउटै बिरामीमा मृत्युको नजिकको अनुभवसँग विद्युतीय गतिविधिसँग मेल खान सकेको छैन, पर्नियाले भने।

"हाम्रो नमूना आकार पर्याप्त ठूलो थिएन। हाम्रा धेरैजसो मानिसहरू बाँचेनन् त्यसैले हामीसँग सयौं बाँच्नेहरू थिएनन्। यथार्थ यही हो,’ उनले भने । "जिसहरू बाँचिरहेका थिए र पढ्न योग्य इलेक्ट्रोएन्सेफालोग्रामहरू थिए, तिनीहरूमध्ये ४०% ले देखाए कि उनीहरूको मस्तिष्कका तरंगहरू फ्ल्याटलाइनबाट सामान्य स्पष्टताका संकेतहरू देखाउन गए।"

थप रूपमा, पर्नियाले भने, बाँचेका मानिसहरूले प्रायः खण्डित सम्झनाहरू हुन्छन् वा गहन हेरचाहमा भारी बेहोशको कारणले अनुभव गरेको कुरा बिर्सन्छन्।

"रेकर्डको अभावको अर्थ चेतनाको अभाव हो भन्ने होइन," पर्नियाले भनिन्। "अन्ततः, हामीले के भनिरहेका छौं, 'यो ठूलो अज्ञात हो। हामी अज्ञात क्षेत्रमा छौं।' र मुख्य कुरा यो हो कि यी भ्रमहरू होइनन्। यी वास्तविक अनुभव हुन् जुन मृत्युसँगै देखापर्छ।"

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here