उच्च रक्तचापको उचित उपचारले सन् २०५० सम्ममा विश्वभर ७ करोड ६० लाखको मृत्युलाई रोक्न सक्छ : डब्ल्यूएचओ

0
60
उच्च रक्तचापका खतरनाक प्रभावहरू विश्व स्वास्थ्य संगठनको नयाँ रिपोर्टमा हाइलाइट गरिएको छ जसले अवस्थालाई मृत्यु र अशक्तताको लागि विश्वको प्रमुख जोखिम कारकहरू मध्ये एकको रूपमा पहिचान गर्दछ।

मंगलबार प्रकाशित, उच्च रक्तचापको विश्वव्यापी प्रभावमा डब्ल्यूएचओको पहिलो रिपोर्ट, जसलाई हाइपरटेन्सन पनि भनिन्छ, "मौन हत्यारा" विरुद्ध लड्ने तरिकाहरूमा सिफारिसहरू प्रदान गर्दछ।

उच्च रक्तचाप, १४०/९० mmHg वा माथिको रक्तचाप रिडिंगको रूपमा वर्गीकृत, रिपोर्ट अनुसार, विश्वव्यापी ३ वयस्कहरूमा १ लाई असर गर्छ। यसले सामान्यतया स्ट्रोक, हृदयघात, हृदयघात र मृगौला क्षति सहित अन्य स्वास्थ्य समस्याहरू निम्त्याउँछ।

"उच्च रक्तचापलाई सरल, कम लागतको औषधिको प्रयोगले प्रभावकारी रूपमा नियन्त्रण गर्न सकिन्छ, र उच्च रक्तचाप भएका पाँचमध्ये एक जनाले मात्रै यसलाई नियन्त्रण गरेको छ," डब्लूएचओका महानिर्देशक डा टेड्रोस अधानोम गेब्रेयससले एक समाचार विज्ञप्तिमा भने।

क्यानडा र दक्षिण कोरिया जस्ता उच्च प्रदर्शन गर्ने देशहरूले व्यापक राष्ट्रिय उच्च रक्तचाप उपचार कार्यक्रमहरू प्रदान गरेका छन्, डब्लु.याच.ओ. अनुसार, र दुवै राष्ट्रहरूले उच्च रक्तचाप भएका वयस्कहरूमा रक्तचाप नियन्त्रणको लागि ५०% अंक पार गरेका छन्।

उच्च रक्तचापको प्रभावकारी उपचार गर्ने व्यक्तिको संख्यामा उच्च प्रदर्शन गर्ने देशहरूमा देखाइएको स्तरमा वृद्धिले २०२३ र २०३० बीच ७६ मिलियन मृत्युलाई रोक्न सक्छ, डब्ल्यूएचओ भन्छ।

यी रोकथामका उपायहरूमा स्वस्थ आहार खाने, स्वस्थ तौल कायम राख्ने, मदिरा र सुर्तीजन्य पदार्थबाट बच्ने र नियमित रूपमा व्यायाम गर्ने समावेश छ, रिपोर्ट भन्छ। यी रणनीतिहरू विशेष सेटिङहरू जस्तै स्कूलहरू र कार्यस्थलमा स्वस्थ जीवनशैली विकल्पहरूलाई बढावा दिन लागू गरिनुपर्छ, यसले भन्छ।

अर्को युक्ति दैनिक सोडियम सेवन कम गर्नु हो।

"आज संसारमा धेरैजसो हृदयघात र स्ट्रोकहरू किफायती, सुरक्षित, पहुँचयोग्य औषधिहरू र सोडियम घटाउने जस्ता अन्य हस्तक्षेपहरूबाट रोक्न सकिन्छ," माइकल ब्लूमबर्ग, न्यूयोर्कका पूर्व मेयर र गैरसंक्रामक रोगहरू र चोटपटकका लागि डब्लु.याच.ओ. ग्लोबल राजदूतले भने।

सिफारिस गरिएको सोडियम खपत देश अनुसार फरक हुन्छ, तर डब्लु.याच.ओ. ले दिनमा २,००० मिलिग्राम भन्दा कम सिफारिस गर्छ। अनुमानित विश्वव्यापी औसत नुन खपत दोब्बर भन्दा बढी छ: प्रति दिन १०.८ ग्राम, संगठन भन्छ।

युएस सेन्टर फर डिजिज कन्ट्रोल एण्ड प्रिभेन्सनले दिनमा २,३०० मिलीग्राम सोडियम भन्दा कम सेवन गर्न सिफारिस गरेको छ। औसतमा, अमेरिकीहरूले दैनिक ३,४०० मिलीग्राम सोडियम भन्दा बढी खपत गर्छन्।

२०१३ मा, सबै १९० डब्लु.याच.ओ. सदस्य देशहरूले २०२५ सम्म सोडियमको मात्रा ३०% ले घटाउने प्रतिबद्धता जनाए, तर यस वर्ष जारी गरिएको प्रतिवेदनले मात्र ५% ले बृहत् सोडियम-हटाउने नीतिहरू लागू गरेको देखाएको छ।

कम्तिमा एक अनिवार्य सोडियम नीति र पूर्व प्याकेज गरिएको खानामा सोडियमको घोषणा भएकोमा संयुक्त राज्यले प्रतिवेदनमा ४ मध्ये ३ अंक प्राप्त गरेको छ।

उच्च रक्तचाप अमेरिकामा व्याप्त छ, ३० देखि ७९ वर्ष उमेरका लगभग ३२% मानिसहरूलाई असर गर्छ।

यो अवस्थालाई प्रभावकारी रूपमा नियन्त्रण गर्न सकियो भने सन् २०४० सम्ममा १२ लाख अमेरिकी मृत्युलाई रोक्न सकिन्छ, प्रतिवेदनले अनुमान गरेको छ। तर राष्ट्रले ५०% नियन्त्रण दर हासिल गर्न उच्च रक्तचाप भएका थप ६९३,००० व्यक्तिको प्रभावकारी उपचार गर्नुपर्ने हुन्छ।

रिजोलभ टु सेभ लाइभ्स संस्थाका अध्यक्ष र सीईओ र सीडीसीका पूर्व निर्देशक डा. टम फ्रिडेनका अनुसार प्रत्येक घण्टामा १,००० भन्दा बढी मानिसले स्ट्रोक र हृदयाघातबाट मर्छन्। "यी मृत्युमध्ये धेरैजसो उच्च रक्तचापका कारण हुन्छन्, र धेरैजसोलाई रोक्न सकिन्थ्यो।"

डब्ल्यूएचओले यो पनि उल्लेख गर्‍यो कि उच्च रक्तचाप र यसको जटिलताहरूले बिरामीहरू, स्वास्थ्य सेवा प्रणाली र राष्ट्रिय अर्थतन्त्रहरूका लागि विश्वव्यापी रूपमा "ठूलो" लागतहरू निम्त्याउँछ।

"राम्रो उच्च रक्तचाप हेरचाह किफायती छ, पहुँच भित्र, र प्राथमिक स्वास्थ्य हेरविचार बलियो बनाउँछ," फ्रीडेन थपे। "अब चुनौती भनेको 'पहुँच भित्र' बाट 'पुगेको' मा जानु हो। यसका लागि विश्वभरका सरकारहरूको प्रतिबद्धता आवश्यक पर्दछ।"

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here