जापानले राष्ट्र खरानी बन्दै गएको भन्दै अब १० मध्ये १ जना अष्टोजेनेरियन भएको बताएको छ

0
44
जापानको १०% भन्दा बढी जनसंख्या अहिले ८० वा माथिका छन्, सरकारले सोमबार भन्यो, द्रुत रूपमा ग्रे देशको जनसांख्यिकीय संकटमा पछिल्लो चिन्ताजनक माइलस्टोन।

आन्तरिक मामिला र सञ्चार मन्त्रालयले जारी गरेको तथ्याङ्क अनुसार, जापानको वृद्धहरूको अनुपात, जुन ६५ वर्ष र माथिको उमेरको रूपमा परिभाषित गरिएको छ, जनसंख्याको २९.१% समावेश गरी रेकर्ड उच्च छ - यो संसारमा सबैभन्दा उच्च दर हो।

मन्त्रालयले वृद्ध दिवस, देशमा सार्वजनिक बिदाको लागि सम्मान मनाउन तथ्याङ्कहरू जारी गर्‍यो, जसले घट्दो जन्मदर र घट्दो कार्यबलको सामना गर्दछ जसले वृद्ध जनसंख्याको मागको रूपमा निवृत्तिभरण र स्वास्थ्य सेवाको लागि कोषलाई असर गर्न सक्छ।

अध्यागमनको अभावमा स्थिर जनसंख्या कायम राख्न आवश्यक पर्ने २.१ भन्दा धेरै कम - १.३ को प्रजनन दरको साथ १९८० को दशकको आर्थिक उछालदेखि जापानको जनसंख्या निरन्तर घट्दै गएको छ। जापानमा मृत्युको संख्या एक दशकभन्दा बढी भइसकेको छ, जसले विश्वको तेस्रो ठूलो अर्थतन्त्रका नेताहरूका लागि बढ्दो समस्या खडा गरेको छ।

यो देशमा विश्वको सबैभन्दा उच्च जीवन प्रत्याशा पनि छ, जसले बेलुनिंग वृद्ध जनसंख्यामा योगदान पुर्‍याउँछ।

बढ्दो श्रम अभावको सामना गर्न र रोकिएको अर्थतन्त्रलाई पुनर्जीवित गर्ने आशामा, जापान सरकारले विगत एक दशकमा थप ज्येष्ठ नागरिक र घरमा बस्ने आमाहरूलाई कार्यबलमा पुन: प्रवेश गर्न प्रोत्साहित गरेको छ।

केही हदसम्म, त्यो सन्देशले काम गरेको छ: जापानमा अहिले रेकर्ड ९.१२ मिलियन वृद्ध कामदारहरू छन्, यो संख्या लगातार १९ वर्षदेखि बढेको छ। ६५ वर्ष र माथिका कामदारहरूले अहिले राष्ट्रिय कार्यबलको १३ प्रतिशतभन्दा बढी ओगटेका छन्, आन्तरिक मामिला मन्त्रालयले सोमबार जनाएको छ।

जापानको वृद्ध रोजगारी दर प्रमुख अर्थतन्त्रहरूमा सबैभन्दा उच्च छ, यो थपियो।

तर वृद्ध कामदारहरूलाई प्रोत्साहन दिनु पनि जनसांख्यिकीय संकटको सामाजिक र आर्थिक प्रभावहरू अफसेट गर्न पर्याप्त छैन, जनवरीमा प्रधानमन्त्री फुमियो किशिदाले जापान "सामाजिक कार्यहरू कायम गर्न सक्षम नहुने कगारमा छ" भनेर चेतावनी दिएका थिए।

उनले थपे कि बाल-पालन समर्थन सरकारको "सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण नीति" थियो र यो समस्या समाधान गर्न "केवल अब पर्खन सक्दैन।"

नजिकै, चीन, दक्षिण कोरिया, सिंगापुर र ताइवानले समान संकटको सामना गरिरहेका छन्, युवाहरूलाई बढ्दो जीवन लागत र सामाजिक असन्तुष्टिको सामना गर्दै बढी बच्चाहरू जन्माउन प्रोत्साहित गर्न संघर्ष गरिरहेका छन्।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here