लोकतन्त्रको विकल्प उन्नत लोकतन्त्र मात्रै : मन्त्री शर्मा

0
61
नेपालको संविधान जारी भएको आज आठ वर्ष पूरा भएको छ । यो संविधान लामो राजनीतिक संघर्ष र बलिदानको उपज हो । जनप्रतिनिधिले बनाएको र संविधानसभाले जारी गरेको भूमिसम्बन्धी यो सर्वोच्च कानूनले विभिन्न मौलिक हकलाई समेटेको छ ।

संविधान जारी भएको लामो समय भइसक्दा पनि कतिपय महत्वपूर्ण कानुन बन्न बाँकी छ । तर, सरकारले केही प्रमुख कानुन बनाउने काम अघि बढाएको छ ।

त्यस्तै, संविधानसँग सम्बन्धित शान्ति प्रक्रियाका बाँकी काम पनि पूरा भएका छैनन् । त्यसलाई अन्तिम टुङ्गोमा पुर्‍याउने तयारी भइरहेको छ । सरकारका प्रवक्ता समेत रहेका सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री रेखा शर्मासँग आरएसएसको फिचर न्यूज शाखाका प्रमुख कृष्ण अधिकारी र रिपोर्टर रमेश लम्सालले संविधान दिवस, सरकारका गतिविधिलगायतका विषयमा अन्तर्वार्ता लिएका हुन् । प्रस्तुत छ अन्तर्वार्ताका सम्पादित अंश :

प्र. संविधान कार्यान्वयनको अवस्थालाई कसरी मूल्याङ्कन गर्नुहुन्छ ?

– तत्कालीन राजनीतिक शक्ति सन्तुलनका आधारमा नेपालको संविधान बनेको थियो । यसबीचमा केही महत्वपूर्ण कामहरु भएका छन् । राजनीतिक दलहरुको शक्ति र शक्ति सन्तुलनका आधारमा संविधान निर्माण भएको हो । एकात्मक राज्यसत्ता र शासन व्यवस्थाबाट मुलुक संघीय संरचनामा प्रवेश गरेको छ । ‘एक जात एक भाषा’को नीतिबाट मुलुकलाई रूपान्तरण गर्ने समावेशीताको आधार प्रदान गरेका छौं । हामीले संविधानमा समावेशीता, समानुपातिक प्रतिनिधित्व, धर्मनिरपेक्षता जस्ता महत्वपूर्ण विषयहरू स्थापित गरेका छौं।

तर, संघीयता सुदृढीकरणका लागि आवश्यक पर्ने केही कानुन बनाउन र तीनै तहका सरकारबीच समन्वय कायम गर्दै अघि बढ्न ढिलाइ भएको छ । संविधान कार्यान्वयन प्रभावकारी रुपमा अघि बढेको छैन । वर्तमान सरकार गठन भएपछि शिक्षासम्बन्धी ऐन र निजामती सेवासम्बन्धी विधेयक बनाउने काम अघि बढेको छ । सङ्घीयतासँग सम्बन्धित कानुन नबन्दासम्म सङ्घीयता पूर्ण रूपमा लागू भइसकेको घोषणा गर्ने स्थितिमा छैनौँ ।
प्र. सङ्घीयतासँग सम्बन्धित महत्वपूर्ण कानुन कहिले पूर्णरूपमा आउँछन् ?

- संघीय शिक्षा ऐन संसदमा पेस भइसकेको छ भने निजामती सेवा ऐन अन्तिम चरणमा छ । केही विषयहरू पछिल्लोमा बाँकी छन्। गृह मन्त्रालयले प्रहरी ऐनलाई पनि अन्तिम रुप दिएको छ । स्थानीय सरकार र प्रदेश सरकारलाई सुदृढ गर्नका लागि बनेका केही ऐन बन्ने प्रक्रियामा छन् । हामी यसलाई चाँडै निष्कर्षमा लैजान्छौं। संविधानसँग सम्बन्धित विभिन्न विषयलाई थप स्पष्ट पारेर कानून निर्माण गर्न सरकार प्रतिबद्ध छ ।

यससँगै शान्ति प्रक्रियासँग जोडिएको एउटा महत्वपूर्ण विषय पनि छ । सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप आयोगसम्बन्धी विधेयक ऐन बन्न लामो समय लागेको छ । हामीले सरकार गठनलगत्तै यो विधेयक अगाडि बढाएका थियौं तर सम्बन्धित संसदीय समितिमा लामो समय लागिरहेको छ । यो विधेयक नबन्दा शान्ति प्रक्रिया पूर्णरुपमा टुङ्गिएको सन्देश दिन सकेका छैनौँ । शक्ति सन्तुलनका आधारमा बनेको संविधान र त्यसको कार्यान्वयनलगायत अन्य विषयका कारण छायामा परेको छ । सत्य निरुपण तथा मेलमिलापसम्बन्धी विधेयक उपसमितिले लगभग टुंगो लगाएकाले छिट्टै निष्कर्षमा पुग्ने अवस्था छ । संसदको वर्तमान अधिवेशनमा नै यसलाई निष्कर्षमा पु¥याउने प्रयासमा छौं ।

प्र. सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप आयोग र बेपत्ता पारिएका व्यक्तिको छानबिन आयोगसँग सम्बन्धित ऐन तर्जुमा गर्न सत्तारुढ दल र प्रतिपक्ष आफैंले जिम्मेवारी नलिने जस्ता गुनासो पनि सुनिन थालेका छन् । यसमा तपाईको के भन्नु छ ?

– मुख्यतया यो सरकारको मात्र काम र जिम्मेवारी हो । यसअघि पनि सहमति जुटाएर सम्बन्धित विधेयक समितिमा पठाएका थियौं । समितिमा चार–पाँच दिनमा विधेयक ल्याउने भनिए पनि समितिले ल्याएको छैन । यसैबीच संसदको म्याद सकिएपछि विधेयक वर्ग एकमा फर्किएको थियो । शान्ति प्रक्रियाको विषयलाई कुनै पार्टी, समूह वा खास नेताका लागि मात्रै चित्रण गर्ने तरिका गलत हो जस्तो मलाई लाग्छ । यो नेपालको शान्ति प्रक्रिया हो र यो नेपालका सबै राजनीतिक दलको चासोको विषय हो । त्यही शान्ति प्रक्रियाका उपलब्धिहरूको पछाडि सबै राजनीतिक दलहरू यस ठाउँमा छन् र यसमा सबै दलहरूले स्वामित्व लिनुपर्छ। शान्ति प्रक्रियालाई मूलतः सबै पक्षको साझा दायित्वका रूपमा हेर्नुपर्छ । पछिल्लो अवस्था हेर्दा सबै एकै ठाउँमा पुगेर बुझ्दै गएको महसुस हुन्छ । छिट्टै टुंगो लाग्ने आशा गरौं ।
प्र. संविधान र संघीयता कार्यान्वयनसँग सम्बन्धित ४२ वटा ऐनलाई संशोधन गर्न राष्ट्रियसभाले नै सरकारलाई निर्देशन दिएको छ । यसलाई सरकारले कसरी सम्बोधन गर्ने ?

– सरकारले कानून निर्माणलाई उच्च प्राथमिकतामा राखेको छ । सङ्घीयता र संविधानसँग जोडिएको विषयको महत्व छ । हामीले नागरिकतासँग सम्बन्धित विषयलाई सम्बोधन गरेका छौं। मन्त्रिपरिषद्को बैठकले नागरिकतासम्बन्धी नियमावली पनि पारित गरेको छ । अब कार्यान्वयनमा जान्छ । संविधान कार्यान्वयनसँग सम्बन्धित कानुन निर्माण सरकारको प्राथमिकता हो । त्यसका लागि मन्त्रालयहरूले काम गरिरहेका छन् । यसका लागि प्रधानमन्त्री प्रचण्डले पनि स्पष्ट निर्देशन दिएका छन् । प्रधानमन्त्रीको निर्देशनपछि हामी सबैले त्यसका लागि पहल गरिरहेका छौं । कुल ४२ कानुनमध्ये केही महत्वपूर्ण छन् । हामी यसलाई छिट्टै अन्तिम चरणमा लैजान्छौं। हामीले कानुन निर्माणलाई उच्च प्राथमिकतामा राख्नुपर्छ ।

राष्ट्रिय समस्या समाधान समितिको पछिल्लो बैठकमा सातवटै प्रदेशका मुख्यमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको प्रक्रिया छिटो अघि बढाउन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह गरेका थिए । प्रदेश सरकारले प्रहरी समायोजनसम्बन्धी ऐन बनाएको छ । प्रहरी समायोजन हुन नसक्दा प्रदेश सरकारहरू प्रदेश सरकारजस्तो नभएको गुनासो छ, यसलाई कसरी सम्बोधन गर्दै हुनुहुन्छ ?

– गृह मन्त्रालयले प्रहरी समायोजनसम्बन्धी ऐनको अन्तिम मस्यौदामा काम गरिरहेको बताइएको छ । यो विषय छलफलका लागि मन्त्रिपरिषद्मा पुगेको थियो ।

अहिले हामी प्रदेश सरकारको दोस्रो कार्यकालमा छौं । प्रदेश सरकारको पहिलो कार्यकाल परीक्षण अवधि जस्तै थियो । नगरपालिकाको आफ्नै प्रहरी हुँदा, प्रदेश सरकारसँग छुट्टै सुरक्षा बल नहुँदा प्रदेश सरकारको काम कारबाहीमा केही चुनौती देखिएको छ ।

प्रहरी र न्यायपालिकालाई सरकारको महत्वपूर्ण अंग मानिन्छ । न्यायपालिकामा संघीयताको कार्यान्वयन प्रतिबिम्बित गर्न हामीसँग उच्च अदालतहरू छन्। यो समस्या समाधान हुने महसुस भएको छ र यस विषयमा प्रदेश सरकारहरूको चासोको अपेक्षा गरिएको छ।
प्र. तपाईको विचारमा प्रदेश सरकारको उपस्थितिलाई थप प्रभावकारी बनाउन संघीय सरकारले कस्तो भूमिका खेल्ने अपेक्षा गरिएको छ ?

- प्रादेशिक सरकारहरूको स्थापना हाम्रो लागि बिल्कुलै नयाँ थियो, किनकि हामी एकात्मक प्रणालीको लामो इतिहास पछि पहिलो पटक संघीयतामा जाँदैछौं। हामी स्थानीय सरकारको अवधारणासँग परिचित हुँदा, प्रादेशिक शासनको अभ्यास अपरिचित क्षेत्रमा प्रवेश गर्नु जस्तै थियो।

प्रादेशिक सरकारहरूका लागि अस्थायी कानुनी ढाँचा भए तापनि, एकात्मक प्रणालीसँगको हाम्रो लामो समयको अनुभवले हाम्रो भूमिकामा अस्पष्टता, कानुनी जटिलताहरू र केन्द्रीकृत शासनप्रति अभ्यस्त मानसिकताबाट उत्पन्न विभिन्न चुनौतीहरू निम्त्यायो। हामीलाई कानुन बनाउने र संघीयताको सिद्धान्तलाई छिट्टै पालना गर्ने जिम्मेवारी दिइएको थियो, तर विभिन्न अवरोधहरूले हाम्रो प्रगतिमा बाधा पुर्‍यायो। यसअघिको संसदले नागरिकता, प्रहरी प्रशासन र निजामती सेवासम्बन्धी ऐनको मस्यौदा बनाउने प्रयास गरेको थियो तर विभिन्न कारणले ती विधेयक कार्यान्वयन हुन सकेनन् ।

सबैभन्दा पहिले, प्रादेशिक सरकारको अस्तित्वका चुनौतीहरू कानुनद्वारा सम्बोधन गरिन्छ। दोस्रो, प्रादेशिक सरकारहरूले संघीय संरचनामा आफ्नो सान्दर्भिकता प्रमाणित गर्न आत्म-प्रयास गर्ने अपेक्षा गरिएको छ।

२४० वर्षको अवधिमा बनेको एकात्मक मानसिकतालाई भत्काइन्छ, मनमा गहिरो जरा गाडेका कुराहरूलाई बाहिर निकाल्ने प्रयास गर्नुपर्छ। सामूहिक प्रयासबाट सहकारी संघीयताको अवधारणा कार्यान्वयन हुन्छ । आवश्यक समायोजनको लागि यसको कार्यान्वयनमा रहेका हाम्रा कमजोरीहरू छलफल गर्न खुला हुनुपर्छ।

थप, मन्त्रालयको संख्या र तिनको सान्दर्भिकतामा प्रश्न उठेको छ । हाम्रो ध्यान प्रादेशिक सरकारको सान्दर्भिकता र उपस्थितिलाई प्रवर्द्धन गर्ने कुरामा केन्द्रित हुनुपर्छ। सारमा भन्नुपर्दा, प्रान्तीय सरकारहरू जनतासँग घनिष्ठ सम्बन्ध स्थापित गर्न र उनीहरूलाई सेवा गर्ने उद्देश्य राख्छन्। व्यवहारिक समस्याहरू क्रमशः सम्बोधन गर्नुपर्छ।
प्र. संविधान दिवसको अवसरमा नेपाली नागरिकका लागि सरकारको केही सन्देश छ ?

– संविधान दिवस मनाउँदै छौँ । संविधानले प्रत्याभूत गरेका नागरिकका मौलिक हकको कार्यान्वयनलाई सरकारले प्राथमिकतामा राखेको छ ।

हामीले संविधानले तोकेका कानुन निर्माणलाई उच्च प्राथमिकता दिन्छौं। हामीले सङ्घीयतातर्फ अघि बढ्ने वाचा गरेका थियौँ, तर हाम्रो काम त्यसतर्फ उन्मुख भएन ।

सरकारी निकाय र निकायहरूले हामीले गरेका वाचाहरूलाई कार्यमा रूपान्तरण गरेका छन्। यसले व्यवस्था र संविधानको आलोचना गर्ने ठाउँ दिएको छ । यो अवस्थाको बीचमा, सरकारले यो समस्या प्रणालीसँग निहित छैन भनेर स्पष्ट पार्ने लक्ष्य राखेको छ। संघीयता र गणतन्त्रको कार्यान्वयनको परिणामस्वरुप हामीले ‘हाइ प्रोफाइल’ व्यक्तिलाई पनि कानून समान रूपमा लागू भएको देख्न थालेका छौं। सरकारले वितरण मार्फत जनतामा आशा जगाउन पहल गरिरहेको छ ।

प्रणाली लागू गर्न जिम्मेवार व्यक्तिको तर्फबाट कुनै पनि कमजोरीहरू यस प्रणालीको सान्दर्भिकतामा प्रश्न उठाउने आधार बन्नु हुँदैन।

"संघीयताको विकल्प छैन। वर्तमान सङ्घीयताको विकल्प वास्तवमा सुदृढ र परिष्कृत सङ्घीयता नै हो। जनतालाई तल्लो तहदेखि राज्यसत्ताको मूलधारमा पुर्‍याउने व्यवस्था सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण छ।"

"नेपालको संविधान अपेक्षाकृत उत्कृष्ट छ, र यसको महत्व यसको कार्यान्वयनको हदमा निर्भर गर्दछ। कुनै दस्तावेज जतिसुकै राम्रो किन नहोस्, त्यसको प्रभावकारी कार्यान्वयन हुँदा मात्रै यसको वास्तविक मूल्य थाहा हुन्छ। वातावरण प्रवर्द्धन गर्ने आफ्नो दायित्वप्रति सरकार राम्ररी सचेत छ। संविधानको प्रभावकारी कार्यान्वयनका लागि अन्य सरकारी निकायले पनि यो लक्ष्यलाई प्राथमिकतामा राख्नुपर्छ ।
प्र. स्वदेशमा अपेक्षाको अभावमा रोजगारीका अवसरको खोजीमा विदेश पलायन भएका नेपाली युवाहरूको पलायनबारे सरकार सचेत छ ? के उनीहरूमा देशको उज्ज्वल भविष्यको लागि आशा जगाउने लगनशील प्रयासहरू भइरहेको छ?"

-संविधान दिवसको सन्दर्भमा यसलाई विश्लेषण गर्दा संविधानको कार्यान्वयन समयको महत्वपूर्ण पक्ष हो । संविधानको प्रभावकारी कार्यान्वयनबाट हामीले परिणाम हासिल गर्न सक्छौँ ।

 यस बीचमा हामीले केही उल्लेखनीय व्यक्तित्वहरू गुमायौं। विदेशबाट सन्तान आउने पर्खाइमा अन्तिम संस्कारमा ढिलाइ भएको देख्छौं । अवस्था चिन्ताजनक छ र हामीलाई देश भित्र युवाहरूको लागि क्यारियर अवसरहरू सिर्जना गर्न हाम्रो सामूहिक जिम्मेवारी महसुस गराउँछ। हाम्रो देशले लामो राजनीतिक अस्थिरताको अनुभव गर्यो, जसले गर्दा सरकारको कार्यसम्पादनमा बाधा पुगेको छ।

अब हाम्रो प्राथमिक फोकस स्वदेशी उत्पादन बढाउनमा केन्द्रित हुनुपर्दछ जसले विदेश जाने विचार गर्नेहरूलाई स्वदेशमै आशाजनक भविष्य प्रदान गर्नुपर्दछ। समाजवादको अवधारणालाई व्यवहारमा ल्याइयो भने जनताको पलायन स्वतः निरुत्साहित हुन्छ । हामीले ठोस योजना लिएर अघि बढ्नुपर्छ र प्रधानमन्त्रीले पहिले नै सुझाव दिनुभएको अनुसार बजेट तर्जुमा प्रक्रियालाई परिमार्जन गर्न आवश्यक छ। राजनीतिक दल र नेताहरूले आन्तरिक वातावरण सुधारका लागि आफूलाई समर्पित गर्नुपर्छ ।

हाम्रा नेता र कर्मचारीतन्त्रप्रति रहेको निराशालाई सम्बोधन गर्न ठोस प्रयास आवश्यक छ । हामी यसको बारेमा सचेत छौं र हाम्रा कार्यहरू मार्फत यसलाई सम्बोधन गर्न प्रतिबद्ध छौं।
प्र. यो व्यवस्थाको स्थापनाका लागि आफ्नो ज्यान बलिदान दिने र घाइते र बेपत्ता भएका जनताले आफ्नो स्वामित्वमा यससँगै आएको महसुस कहिले गर्ने भन्ने प्रश्न छ ? सरकारको प्रवक्ता भएर के भन्नुहुन्छ ?

- यो परिवर्तनको जग महान शहीदहरू र बेपत्ता र घाइते योद्धाहरू हुन्। लामो समयसम्म पनि राज्यले आफ्नो ज्यानको बलिदान दिनेलाई चिन्न सकेन । उनीहरुलाई राज्यले शहीदको रुपमा मान्यता दिएको छैन । यसपटक राष्ट्रिय राजपत्रमा छापेर शहीदलाई मान्यता दिएको छ । तपाईंले यसको बारेमा प्रतिक्रिया सुन्नु भएको छ। जनता कति कृतज्ञ छन् भन्ने पनि देखियो । राज्यले सम्मान गरेको छ । हामीले शहीदका परिवारलाई सम्बोधन गर्न हरेक कानुनमा प्राथमिकता दिएका छौं। अहिले पनि घाइतेहरु शरिरमा छर्रा टाँसेर बाँचिरहेका छन् ।

यो समग्र शान्ति प्रक्रियाको विषय भएकाले यसलाई अन्तिम निष्कर्षमा पुर्‍याउनैपर्छ। धेरै समय लाग्यो। द्वन्द्वको घाउ निको हुनैपर्छ, एकीकरणबाट नयाँ उचाइमा पुग्नुपर्छ । शान्ति प्रक्रिया टुङ्गिएको भए अहिलेको आर्थिक समृद्धिको यात्रामा हामी धेरै अगाडि बढ्न सक्ने थियौँ । खोला तर्नको लागि लठ्ठी बिर्सिएझैं हो ।

शहीदहरूको बलिदानले हामी यो स्थितिमा आएका छौं भन्ने सबैले सम्झनुपर्छ। यो कुनै पार्टी विशेषको मात्र होइन । यो समग्रमा नेपालको राजनीतिक परिवर्तन र आन्दोलनको विषय भएकाले यो परिवर्तनलाई स्वीकार गर्ने र संविधानको पालना गर्ने सबैको कुरा हो ।

बेपत्ता नागरिकको अवस्था पत्ता लगाउने र सार्वजनिक गर्ने काम हुन सकेको छैन । यो चिन्ताको विषय हो । सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप ऐनका मुख्य प्राथमिकताका आधारमा काम अघि बढाउनुपर्छ ।

प्र. हामीले वित्तीय सङ्घीयताको कार्यान्वयनलाई कम मूल्याङ्कन गरेको र कम मूल्याङ्कन गरेको गुनासोहरू छन्। यसमा तपाई के भन्नुहुन्छ ?

– एकात्मक राज्यसत्ताबाट संघीय राज्यसत्तामा परिर्वतन हुँदा रातारात सबै विषयहरूमा परिवर्तन हुनसक्ने विषय थिएन । सरकारले वित्तीय संघीयता कार्यान्वयनमा जोड दिएको छ । तर हाम्रो देशमा के भएको छ कि केन्द्र सरकार पनि कमजोर छ, कुनै प्रश्न उठ्दैन। तर, प्रदेशमा एउटै घटना हुनेबित्तिकै प्रश्न उठाउनुमा विसंगति छ । हामीले उठाएका कमजोरी र प्रश्नहरू स्वीकार गर्नुपर्छ। हामीले कमजोरी सच्याउनुपर्छ । त्यसमा हामी पहल गरिरहेका छौं ।
प्र. संविधान दिवसको अवसरमा नेपाली जनतालाई आशावादी बनाउन सरकारको तर्फबाट केही अनुरोध छ ?

– ठूला बलिदानका कारण नेपालमा उपलब्धि हासिल भएको हो । यसको पछाडि ठूलो त्यागहरू छन्। हामीले आँसु, पसिना र रगत बगाएर यी उपलब्धि हासिल गरेका हौँ । हामी तल्लो तहका जनता परिवर्तन नभएको भए राज्यसत्ताको मूलधारमा पुग्न सक्ने थिएनौं ।

नेपाली जनताकी छोरी राष्ट्रप्रमुख बन्नु कल्पनाभन्दा बाहिरको कुरा थियो । सिंहदरबारमा सिन्डिकेटको समस्या थियो । तर आज त्यो भत्किएको छ । तल्लो तहका जनताले यो देश हाम्रो हो भन्न सक्ने राज्यमा हामी पुगेका छौं। सेवा प्रवाह गर्दा हाम्रो कमजोरी हुन सक्छ।

व्यवस्थालाई दोष दिनु उचित होइन । यो प्रणालीले सबैलाई स्वामित्वमा राखेको छ। सरकार चलाउनेहरूले आफूले गरेका गल्तीको सजाय एक दिन भोग्न सक्ने कुरा स्थापित भएको छ। विगतमा यो सम्भव थिएन । व्यक्तिलाई घृणा गर्न सकिन्छ, तर प्रणालीलाई घृणा गर्न सकिँदैन।

परिस्थिति बदलिएको छ, र अहिले हामी परिस्थिति परिवर्तन गर्न चुनौतीहरूको सामना गरिरहेका छौं। यो संविधानको विकल्प छैन । अहिलेसम्म भएका उपलब्धिहरूलाई संस्थागत गर्दै अगाडि बढ्नुपर्छ । यस अवसरमा म सबैलाई आशावादी बन्न आग्रह गर्दछु।

प्र. अन्त्यमा तपाई सञ्चारमन्त्री पनि हुनुहुन्छ, सामाजिक सञ्जालमा नकारात्मकताको बाढी आएको छ । यसलाई सम्बोधन गर्न सरकारले के पहल गरिरहेको छ ?

- सामाजिक सञ्जाललाई सही दिशामा ल्याउन आत्म-नियमन मुख्य विचार हो। यसको सहि प्रयोग हुन सकेको छैन, दुरुपयोग भएको छ । समग्र व्यवस्था र राजनीतिक व्यवस्थाविरुद्धको अवस्था सिर्जना भएको देखिन्छ । त्यसैले हामीले सामाजिक सञ्जालको समस्या समाधान गर्न निर्देशनलाई अन्तिम रुप दिइरहेका छौं । स्वीकृतिका लागि अर्थ मन्त्रालय र कानुन मन्त्रालयमा पठाएका छौं । निर्देशन दिएर तत्काल व्यवस्थापन गर्न पहल गर्नेछौं। त्यसैगरी ऐन तर्जुमा गर्ने काम पनि अघि बढेको छ । मूलतः, सामाजिक मिडिया आत्म-नियमित हुनुपर्छ। स्वनियमन र व्यवस्थापन नभए राज्यले नियमन गर्छ ।

worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here