रुसले युक्रेनी रक्षकहरुलाई प्रमुख पूर्वी सहरकाे बाहीरी भागमा धकेल्

0
77
KYIV/स्लोभियान्स्क, युक्रेन, जुन 8 (रायटर) - युक्रेनी सेनाहरू एक भयंकर रूसी आक्रमणको सामना गर्दै बुधबार औद्योगिक सहर सिभिएरोडोनेत्स्कको बाहिरी भागमा फर्किए, क्षेत्रीय गभर्नरले भने, एउटा गतिमा अर्को ठूलो स्विंग। युद्धको सबैभन्दा रक्तपातपूर्ण लडाईहरू।

रुसले पृथकतावादी प्रोक्सीहरूको तर्फबाट वरपरको प्रान्तलाई सुरक्षित गर्न हालैका हप्ताहरूमा सानो पूर्वी सहरमा आफ्ना सेना र फायरपावर केन्द्रित गरेको छ। युक्रेनले सम्भव भएसम्म त्यहाँ लड्ने वाचा गरेको छ, यस युद्धले युद्धको भविष्यको मार्गलाई आकार दिन मद्दत गर्न सक्छ।

गत हप्ता अचम्मको जवाफी हमलामा रुसीहरूलाई पछाडि धकेलेको र शहरको आधा भाग सुरक्षित गरेको दाबी गरेपछि, वरपरको लुहान्स्क क्षेत्रका गभर्नरले बुधबार दिउँसो भने कि शहरको अधिकांश भाग फेरि रूसी हातमा छ।

"...हाम्रो (सेना) अब फेरि सहरको बाहिरी भागमा मात्र नियन्त्रणमा छ। तर लडाई अझै जारी छ, हाम्रो (सेना) सिभिएरोडोनेत्स्कको रक्षा गर्दैछ, यो भन्न असम्भव छ कि रूसीहरूले पूर्ण रूपमा सहरलाई नियन्त्रणमा राख्छन्," सेर्ही गैडाईले भने। RBC-युक्रेन मिडिया आउटलेट।

उनले यसअघि भनेका थिए कि रुसी सेनाले सिभिएरोडोनेत्स्क र सिभेर्स्की डोनेट्स नदीको पश्चिमी किनारमा रहेको यसको सानो जुम्ल्याहा सहर लिसिचान्स्क दुवैमा बमबारी गर्ने छ।

युक्रेनी प्रहरीले लिसिचान्स्कबाट वृद्धवृद्धाहरूलाई बाहिर निकालेको देखाइएको फुटेज जारी गरेको छ। करिब एक सातादेखि मुख्य सडकमा गोलाबारीका कारण विस्थापन अवरुद्ध भएको थियो ।

युक्रेनका रक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ता ओलेक्जेन्डर मोतुज्यानिकले एक ब्रीफिंगमा भने, रुसी सेनासँग सिभिएरोडोनेत्स्कका केही क्षेत्रमा युक्रेनी सेनाको तुलनामा १० गुणा बढी उपकरण छ।

रायटरले सिभेरोडोनेट्स्कको जमिनमा स्थितिलाई स्वतन्त्र रूपमा प्रमाणित गर्न सकेन।

मस्कोले आफ्नो छिमेकीलाई निशस्त्र र "निःशस्त्र" गर्न "विशेष सैन्य अभियान" मा संलग्न रहेको बताएको छ। युक्रेन र सहयोगीहरूले यसलाई युद्धको आधारहीन बहाना भनेका छन् जसले हजारौंलाई मारेको छ, सहरहरू समतल बनाएको छ र लाखौं मानिसहरूलाई भाग्न बाध्य पारेको छ।

'भगवानले मलाई बचाउनुभयो'

लुहान्स्क र डोनेट्स्कको छेउछाउको प्रान्तले डोनबास बनाएको छ, जसलाई मस्कोले यस क्षेत्रको पूर्वी भागहरू 2014 देखि आफ्नो पृथकतावादी प्रोक्सीहरूको लागि दाबी गरेको छ। मस्कोले उत्तर, पूर्व र दक्षिणबाट डोनबासको युक्रेनी नियन्त्रित भागमा आक्रमण गर्दै आएको छ। क्षेत्रमा युक्रेनी सेनालाई घेरा हाल्ने प्रयास।

स्लोभियान्स्कको सिएर्भिएरोडोनेत्स्कको पश्चिममा, युक्रेनको मुख्य डोनबास सहरहरू मध्ये एक, साना केटाकेटीहरू भएका महिलाहरू सहायता सङ्कलन गर्न लाइनमा उभिएका छन् जबकि अन्य बासिन्दाहरूले शहरभर पानीको बाल्टिन बोकेका छन्।

अधिकांश बासिन्दाहरू भागेका छन् तर अधिकारीहरूले भनेका छन् कि लगभग 24,000 शहरमा रहन्छन्, रसियाली सेनाहरूले उत्तरमा पुन: समूहबद्ध हुने अपेक्षित आक्रमणको मार्गमा।

८५ वर्षीया अल्बिना पेट्रोभनाले आफ्नो भवन आक्रमणमा परेको क्षणको वर्णन गरिन्, जसले गर्दा उनको झ्यालहरू चकनाचुर भयो र उनको बालकनी ध्वस्त भयो।

"भाँचिएको गिलास ममाथि खस्यो तर भगवानले मलाई बचाउनुभयो, मलाई जताततै खरोंच छ...," उनले भनिन्।

मार्चमा कीभको बाहिरी क्षेत्रमा आफ्नो सेना पराजित भएपछि रुसले डोनबासमा आफ्नो ध्यान केन्द्रित गरेको छ।

युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीको कार्यालयले गत २४ घण्टामा लुहान्स्क क्षेत्रमा दुई जनाको ज्यान गएको र दुई जना घाइते भएको, डोनेट्स्क क्षेत्रमा पाँच सर्वसाधारण र खार्किभ क्षेत्रमा चार जनाको मृत्यु र ११ जना घाइते भएको बताए ।

युक्रेनको दोस्रो ठूलो सहर खार्किभमा, बासिन्दाहरू अघिल्लो दिन गोलाबारीबाट भग्नावशेष सफा गर्दै थिए। युक्रेनले गत महिना रसियाली सेनालाई सहरको बाहिरी भागबाट फिर्ता धकेल्यो तर रुसले अझै पनि छिटपुट आक्रमण गर्छ।

सीसीटीभी फुटेजले मंगलबार ढिलो पल देखाएको छ जब एक संदिग्ध मिसाइल एक शपिंग मलमा प्रहार भएको थियो जसमा सुपरमार्केट, भग्नावशेष र सामानहरू छरिएको थियो। ड्रोनबाट खिचिएको फुटेजले ठूलो भवनको छतमा एउटा खाल्डो देखाएको छ।

"सहयोगी स्तम्भहरू पूर्ण रूपमा ध्वस्त भएका छन्," सुपरमार्केट प्रबन्धक स्विटलाना डिउलिनाले भने, आक्रमणमा कसैलाई चोटपटक लागेको छैन।

'जल्लाद गर्नेहरूको पुस्तक'

जेलेन्स्कीले युक्रेनले अर्को साता युद्ध अपराधको विवरण दिन "जल्लादको पुस्तक" लन्च गर्ने बताए।

युक्रेनले सम्भावित युद्ध अपराधमा 16,000 भन्दा बढी अनुसन्धान खोलेको छ, आठ अदालतमा मुद्दा दायर गरेको छ र 104 संदिग्धहरूलाई पहिचान गरेको छ, यसको अभियोजक जनरलले बुधबार भने। मस्कोले आफ्ना सेनाले अपराध गरेको आरोप अस्वीकार गरेको छ।

युक्रेन विश्वको सबैभन्दा ठूलो अन्न निर्यातकर्ता मध्ये एक हो, र पश्चिमी देशहरूले रूसले युक्रेनको ब्ल्याक सी बन्दरगाहहरू बन्द गरेर विश्वव्यापी अनिकालको जोखिम सिर्जना गरेको आरोप लगाउँछन्। मस्कोले खाद्यान्न अभावका लागि पश्चिमी प्रतिबन्धहरू जिम्मेवार रहेको बताएको छ।

रुस र युक्रेन दुवैसँग राम्रो सम्बन्ध भएको नेटो सदस्य टर्कीले युक्रेनी ब्ल्याक सी बन्दरगाहहरू खोल्न वार्तामा दलाल गर्ने प्रयास गरिरहेको छ। विदेशमन्त्री मेभलुत काभुसोग्लुले बुधबार रुसी विदेशमन्त्री सर्गेई लाभरोभलाई वार्ताका लागि आयोजना गरे र थप वार्ताका साथ बन्दरगाहमा संयुक्त राष्ट्रसंघले समर्थन गरेको सम्झौता सम्भव भएको बताए।

लाभरोभले युक्रेनी बन्दरगाहहरू खोल्न सकिने बताए तर युक्रेनले पहिले ती बन्दरगाहहरू हटाउनु पर्छ। युक्रेनले रसियाको आश्वासनलाई "खाली शब्दहरू" भनी खारेज गर्‍यो र दक्षिणमा खेतीयोग्य जमिन र कृषि साइटहरूमा रूसी आक्रमणले संकटलाई बढाएको उल्लेख गर्यो।

दक्षिणी युक्रेनको जापोरिझिया क्षेत्रको कब्जामा रहेको भागमा रुसले स्थापना गरेको प्रशासनले रुससँग सामेल हुने सम्बन्धमा यस वर्षको अन्त्यमा जनमत संग्रह गर्ने योजना बनाएको छ, रुसी समाचार एजेन्सीहरूले रिपोर्ट गरेका छन्। थप पश्चिम खेरसन प्रान्तमा रूसी-स्थापित अधिकारीहरूले पनि यस्तै योजनाहरू घोषणा गरेका छन्।

युक्रेन र यसका पश्चिमी सहयोगीहरूले कब्जा गरिएका क्षेत्रहरूमा कुनै पनि योजनाबद्ध जनमत संग्रहलाई गैरकानूनी मान्छन् र रूसको वास्तविक उद्देश्य क्षेत्रीय विजय हो भन्ने प्रमाण दिन्छ।

#worldwidekhabar
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here