पूर्वी अफगानिस्तानमा ५.९ म्याग्निच्युडको भूकम्पमा परी एक हजारभन्दा बढीको मृत्यु

0
88
#NEWS MORE: Afghanistan quake kills at least 255 people - State-run news agency A magnitude 5.9 earthquake that hit Afghanistan has killed at least 255 people and wounded more than 500 people, according to state-run news agency Bakhtar. Casualties were reported in Barmal, Zirok, Nika and Giyan districts of Paktika province, according to Bakhtar. CNN is unable to independently confirm Bakhtar??s reporting.

अफगानिस्तानमा बुधबार दशकौं यताकै सबैभन्दा घातक भूकम्प गएको थियो जब देशको पूर्वमा ५.९ म्याग्निच्युडको भूकम्प गएको थियो, जसमा १,००० भन्दा बढी व्यक्तिको मृत्यु भएको थियो र धेरै घाइते भएका थिए, एक क्षेत्रीय अधिकारीका अनुसार।

हाल भोकमरी र आर्थिक संकटको चपेटामा रहेको तालिबान शासित देशका लागि यो मानवीय प्रकोप कठिन समयमा आएको छ।

संयुक्त राज्य अमेरिकाका अनुसार बुधबार स्थानीय समय अनुसार बिहान १:२४ बजे (मंगलबार बिहान ४:५४ बजे) खोस्ट सहरको दक्षिणपश्चिममा ४६ किलोमिटर (२८.५ माइल) दक्षिणपश्चिममा भूकम्प गएको संयुक्त राज्य अमेरिकाले जनाएको छ। भूवैज्ञानिक सर्वेक्षण (USGS)।

भूकम्प १० किलोमिटर (६.२ माइल) को गहिराइमा दर्ता भएको USGS को अनुसार, जसले यसलाई पहेंलो चेतावनी स्तरमा तोक्यो – अपेक्षाकृत स्थानीयकृत प्रभावलाई संकेत गर्दछ।

सबैभन्दा बढी मृत्यु पक्टिका प्रान्तका ग्यान, निका, बर्माल र जिरोक जिल्लामा भएको विपद् व्यवस्थापन राज्य मन्त्रालयले जनाएको छ ।

पक्तिका प्रान्तका सूचना तथा संस्कृति विभागका प्रमुख मोहम्मद अमिन होजाइफाले बुधबार सीएनएनलाई फोन कलमा “पाक्टिका प्रान्तको गायन र बर्माल जिल्लामा मात्रै मृत्यु हुनेको सङ्ख्या १,००० भन्दा बढी छ र कम्तिमा १,५०० व्यक्ति घाइते भएका छन्।”

खोज र प्रयास अभियान जारी रहँदा मृतकको संख्या बढ्ने अधिकारीले अनुमान गरेका छन्।

छिमेकी खोस्ट प्रान्तमा २५ जनाको ज्यान गएको छ भने धेरै घाइते भएका छन् भने नान्गाहार प्रान्तमा पाँच जनाको मृत्यु भएको प्रकोप व्यवस्थापन प्राधिकरणले जनाएको छ।

खोस्ट प्रान्तको दक्षिणी भागमा रहेको पक्तिका प्रान्तका तस्बिरहरूले घरहरू भग्नावशेषमा परिणत भएको देखाउँछन्, केवल एक वा दुईवटा पर्खालहरू मात्र भग्नावशेषमा उभिएका छन् र छानाका बिमहरू भत्केका छन्।

अफगानिस्तानका जलस्रोत व्यवस्थापन विशेषज्ञ नजिबुल्लाह सादिदले यस क्षेत्रमा भारी मनसुन वर्षासँगै भूकम्प गएको बताउनुभयो – परम्परागत घरहरू, धेरै माटो र अन्य प्राकृतिक सामग्रीहरू, विशेष गरी क्षतिको जोखिममा परेका छन्।

“भूकम्पको समय (रातको अँध्यारोमा) … र यसको केन्द्रविन्दुको १० किलोमिटरको उथलपुथलका कारण धेरै हताहत भएको छ,” उनले थपे।

अफगानिस्तानको रक्षा मन्त्रालयले बुधबार एक ट्वीटमा भने, घाइतेहरूलाई नजिकैका अस्पतालहरूमा लैजान चिकित्सकहरूको टोली र सातवटा हेलिकप्टरहरू यस क्षेत्रमा पठाइएको छ।

यो देशको लगभग आधा जनसंख्या – 20 मिलियन मानिसहरू – तीव्र भोकमरीको अनुभव गरिरहेको रूपमा आउँछ, संयुक्त राष्ट्र समर्थित मे मा एक रिपोर्ट अनुसार। यो अगस्ट २०२१ मा तालिबानले सत्ता कब्जा गरेको अवस्था हो, जसले संयुक्त राज्य अमेरिका र यसका सहयोगीहरूले देशको विदेशी भण्डारको करिब $ 7 बिलियन फ्रिज गर्यो र अन्तर्राष्ट्रिय कोष कटौती गर्यो।

अवस्थाले पहिले नै सहायतामा धेरै निर्भर अर्थतन्त्रलाई अपांग बनाएको छ। गत वर्ष अफगानिस्तानबाट अमेरिकी फिर्ताको अराजकता पछि, यसको अर्थतन्त्र फ्रिफलमा गयो विश्व बैंकले अप्रिलमा भविष्यवाणी गरेको थियो कि “घट्दो आय र बढ्दो मूल्यको संयोजनले घरायसी जीवनस्तरमा गम्भीर गिरावट आएको छ।”

धेरैजसो क्षेत्रका परम्परागत घरहरू माटो र अन्य प्राकृतिक सामग्रीले बनेका छन्, जसले गर्दा उनीहरूलाई क्षति हुने खतरा छ।

तालिबानले बुधवार आपतकालीन बैठक बसेको थियो जसमा घाइतेहरूलाई ढुवानी र पीडित र उनीहरूका परिवारलाई भौतिक सहायता उपलब्ध गराउने व्यवस्था मिलाइएको थियो, तालिवानका प्रवक्ता जबिउल्लाह मुजाहिदले भने।

प्रधानमन्त्री मोहम्मद हसन अखुन्दले सबै सम्बन्धित निकायहरूलाई प्रभावित क्षेत्रमा आपतकालीन राहत टोलीहरू पठाउन निर्देशन दिनको लागि देशको राष्ट्रपति भवनमा बैठक बोलाए, मुजाहिदले ट्वीटमा भने।

“नगद सहयोग र उपचार प्रदान गर्न उपायहरू पनि लिइएको थियो,” मुजाहिदले भने र थपे कि एजेन्सीहरूलाई “खाना, लत्ताकपडा, औषधि र अन्य आवश्यकताहरू वितरण गर्न र घाइतेहरूको ढुवानीका लागि हवाई र स्थल यातायात प्रयोग गर्न निर्देशन दिइएको थियो।”

अफगानिस्तानका विपद् व्यवस्थापन राज्यका उपमन्त्री मौलावी शराफुद्दीन मुस्लिमले बुधबार भनेका छन्, “इस्लामिक इमिरेट्सले भूकम्पमा परी ज्यान गुमाएकाहरूको परिवारलाई १,००,००० AFN ($ १,११६.१९) र ती व्यक्तिका परिवारलाई ५०,००० ($५५८.१०)) भुक्तानी गर्नेछ। घाइते।”

सरकारले वैदेशिक सहायताको आवश्यकतालाई पनि जोड दिएको छ ।

“इस्लामिक रिपब्लिक अफ अफगानिस्तानले तत्काल मानवीय सहायता उपलब्ध गराउन र पुर्‍याउनका लागि सबै देशका अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाका व्यक्तिहरू र फाउन्डेसनहरूलाई उदार समर्थनको लागि आह्वान गर्दछ,” देशको कूटनीतिक नियोगको प्रेस विज्ञप्तिमा भनिएको छ।

बुधबार एक ट्वीटमा, विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) ले भनेको छ कि यसका टोलीहरू आपतकालिन प्रतिक्रियाको लागि मैदानमा थिए, जसमा औषधि, आघात सेवाहरू र आवश्यकताहरूको मूल्याङ्कनहरू सञ्चालन गर्ने समावेश छ।

तर डब्ल्यूएचओका एक अधिकारीले सीएनएनको एलेनी जियोकोसलाई रसद फैलिएको बताए। “सबै स्रोतहरू नजिकैका प्रान्तहरूबाट मात्र नभई काबुलबाट पनि परिचालन गरिएको छ, जसमा चिकित्सा आपूर्ति, चिकित्सक, नर्स, स्वास्थ्यकर्मी, एम्बुलेन्स र आपतकालीन अधिकारीहरू जसले त्यस्ता परिस्थितिहरूसँग व्यवहार गर्न तालिम पाएका छन्,” आपतकालीन टोलीले भने। WHO को अफगानिस्तान कार्यालयमा नेतृत्व र घटना प्रबन्धक।

“परिस्थिति अझै विकसित हुँदैछ, र हामी परिस्थितिको आवश्यकता अनुसार थप स्रोतहरू जोडिरहेका छौं,” उनले भने। “यहाँ स्रोतहरू धेरै फैलिएका छन्, यस क्षेत्रको लागि मात्र होइन, तर हामी आगामी घण्टाहरूमा स्थिति विकसित हुने आशा गरिरहेका छौं।”

संयुक्त राष्ट्र संघको मानवीय मामिला समन्वय कार्यालय (UNOCHA) का अनुसार भारी वर्षा र हावाहुरीले “आज दिउँसो हेलिकप्टर अवतरण गर्न नसकेकाले प्रयासमा बाधा पुगेको छ।”

“आकस्मिक आघात हेरचाह, आपतकालीन आश्रय र गैर-खाद्य वस्तुहरू, खाद्य सहायता र धुने [पानी, सरसफाइ र स्वच्छता] समर्थन समावेश तुरुन्तै आवश्यकताहरू पहिचान गरिएको छ,” UNOCHA ले बुधबार प्रकाशित विज्ञप्तिमा भन्यो।

पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री शहबाज शरीफले बुधबार ट्वीट गर्दै शोक र समर्थनको प्रस्ताव राखेका छन्। “अफगानिस्तानमा भूकम्पको बारेमा थाहा पाउँदा गहिरो दुःख लागेको छ, जसले निर्दोष जीवन गुमाएको छ,” उनले लेखे। “पाकिस्तानका मानिसहरूले आफ्ना अफगान दाजुभाइहरूको शोक र दु:ख साझा गर्छन्। यस खाँचोको समयमा अफगानिस्तानलाई सहयोग गर्न सम्बन्धित अधिकारीहरूले काम गरिरहेका छन्।”

बुधबार भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताले गरेको ट्वीटका अनुसार भारतले “पीडित र उनीहरूका परिवारप्रति सहानुभूति र समवेदना प्रकट गरेको छ।”

पोप फ्रान्सिसले बुधवार आफ्नो साप्ताहिक श्रोताहरूमा “आफ्नो ज्यान गुमाएकाहरू र उनीहरूको परिवारका लागि” प्रार्थना गरिरहेको बताएका थिए। “मलाई आशा छ कि अफगानिस्तानका प्रिय जनताका सबै पीडाहरूलाई मद्दत गर्न त्यहाँ सहायता पठाउन सकिन्छ।”

अफगानिस्तानमा भूकम्पको लामो इतिहास छ, जसमध्ये धेरै जसो पाकिस्तानसँग सीमा जोडिएको पहाडी हिन्दुकुश क्षेत्रमा हुन्छन्।

सन् २०१५ मा दक्षिण एसियाका केही भागलाई हल्लाउने भूकम्पले अफगानिस्तान, पाकिस्तान र भारतमा ३०० भन्दा बढीको ज्यान लियो।

उत्तरपश्चिमी अफगानिस्तानको नाहरिन क्षेत्रमा 2002 मा दुई भूकम्प पछि 1,000 भन्दा बढी व्यक्तिको मृत्यु भयो। सन् १९९८ मा सोही क्षेत्रमा शक्तिशाली भूकम्प गएको थियो, जसमा करिब ४,७०० व्यक्तिको मृत्यु भएको थियो, राष्ट्रिय वातावरणीय सूचना केन्द्रको रेकर्ड अनुसार।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here