अमेरिकी बास्केटबल स्टार ब्रिटनी ग्रिनर लागूऔषध तस्करीको आरोपमा रुसी अदालतमा हाजिर भएकी छिन्

0
65
US WNBA basketball superstar Brittney Griner arrives to a hearing at the Khimki Court, outside Moscow on June 27, 2022. - Griner, a two-time Olympic gold medallist and WNBA champion, was detained at Moscow airport in February on charges of carrying in her luggage vape cartridges with cannabis oil, which could carry a 10-year prison sentence. (Photo by Kirill KUDRYAVTSEV / AFP) (Photo by KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP via Getty Images)
उनी दुई पटकको अमेरिकी ओलम्पिक बास्केटबल स्वर्ण पदक विजेता ब्रिटनी ग्रिनरलाई मस्को नजिकैको अदालतमा शुक्रबार लागूऔषध तस्करीको आरोपमा मुद्दा चलाइएको थियो जसलाई १० वर्षसम्म जेल सजाय हुन सक्छ।

डब्लुएनबीए अफ सिजनमा रसियामा खेल्ने फिनिक्स मर्करी खेलाडी ३१ वर्षीय ग्रिनरलाई रुसले युक्रेनमा आक्रमण गर्नुभन्दा एक साताअघि फेब्रुअरी १७ मा मस्को एयरपोर्टमा पक्राउ गरेको थियो।
ग्रिनरका समर्थक र अमेरिकी अधिकारीहरूले उनलाई गलत तरिकाले हिरासतमा राखिएको र रुस र अमेरिकाबीच बढ्दो तनावको बीचमा उनलाई राजनीतिक मोहराको रूपमा प्रयोग गरिँदैछ भन्ने डरले उनलाई रिहा गर्न आह्वान गरेको बताएका छन्।
मुद्दामा, ग्रिनरलाई अभियोजकले उनको सामानमा एक ग्राम भन्दा कम भांगको तेल तस्करी गरेको आरोप लगाए।
"नार्कोटिक लागूऔषध ओसारपसार गर्न अनुमति छैन भन्ने कुरामा पर्याप्त सचेत भएर... फेब्रुअरी 17, 2022 पछि एक अज्ञात व्यक्ति [ग्रिनर] बाट अज्ञात परिस्थितिमा अज्ञात स्थानमा 0.252 ग्राम र 0.45 ग्राम रहेको दुईवटा कारतूस किने। ग्राम ह्यास आयल, जम्मा ०.७०२ ग्राम," खिम्की शहर अदालतको हलमा रहेको TASS रिपोर्टरका अनुसार अभियोजकले भने।
अभियोजन पक्षको तर्क छ कि ग्रिनरले रूसको इलाकामा ड्रगहरू आयात गर्न र निषेधित पदार्थहरूलाई ब्याकप्याक र सुटकेसमा राख्ने उद्देश्य राखेका थिए, TASS अनुसार। भांगको तेल रूसमा नियन्त्रणको अधीनमा छ र यसलाई लागूऔषधको रूपमा वर्गीकृत गरिएको छ।
मुद्दाको दोस्रो सुनुवाइ जुलाई ७ मा हुनेछ।
जुलाई १ मा अदालतको सुनुवाइ अघि ग्रिनरलाई गार्डले साथ दियो।
कसै-कसैले ग्रिनरलाई कैदी स्वैपमा रिहा गर्न सकिने अनुमान गरेका छन्, तर सप्ताहन्तमा अमेरिकी विदेशमन्त्री एन्टोनी ब्लिन्केनले यस विषयमा टिप्पणी गर्न अस्वीकार गरे।
ग्रिनरका वकिलहरू, अलेक्ज्याण्डर बोयकोभ र मारिया ब्लागोभोलिनाले शुक्रबार भने कि उनीहरूलाई अमेरिकामा थुनिएका रुसी कैदीका लागि ग्रिनरलाई साटासाट गर्ने कुनै योजनाबारे जानकारी थिएन।
"दुर्भाग्यवश, हामीसँग यसको बारेमा कुनै जानकारी छैन," वकिलहरूले अचानक पत्रकार सम्मेलनमा भने।
सुनुवाईको क्रममा, शेरेमेट्येभो एयरपोर्ट भन्सार सेवाका एक कर्मचारी दुई साक्षी मध्ये एक थिए, वकिलहरूले भने। ग्रिनरको हिरासत र व्यक्तिगत खोजीको परिस्थितिमा उनीसँग सोधपुछ गरिएको थियो, वकिलहरूले भने कि उनीहरूले गवाहीको क्रममा खुलासा गरेको कुनै पनि जानकारी खुलाउन सक्दैनन्।
ग्रिनरले अदालतमा आरोपमा बोल्न किन अस्वीकार गरिन् भनेर सोध्दा, वकिलहरूले भने: "उनीसँग पछि त्यसो गर्ने अधिकार छ।
शुक्रबारको सुनुवाईमा भाग लिने अमेरिकी दूतावासका चार्ज डी अफेयर्स एलिजाबेथ रुडले ग्रिनरलाई "गलत तरिकाले हिरासतमा राखिएको" दोहोर्‍याएर भनिन्, "गलत तरिकाले हिरासतमा राख्ने अभ्यास जहाँ भए पनि अस्वीकार्य छ र यो यात्रा, काम गर्ने सबैको सुरक्षाको लागि खतरा हो। र विदेशमा बस्दैछ।"
उनले अदालतमा ग्रिनरसँग कुरा गरिन्। "उनी यी कठिन परिस्थितिहरूमा आशा गर्न सकिन्छ जस्तो गरिरहेकी छिन् र उनले मलाई उनी राम्रो आत्मामा छिन् र विश्वासलाई कायम राखिरहेकी छिन् भनी बताउन भनिन्," रुडले भने।
"अमेरिकी सरकार, उच्च स्तरबाट, ब्रिटनी र सबै गलत तरिकाले थुनामा परेका अमेरिकी नागरिकहरूलाई घर ल्याउन कडा मेहनत गरिरहेको छ," उनले थपे।
ग्रिनरको नजरबन्द, जो बारम्बार विस्तार गरिएको छ, अमेरिकामा दर्जनौं संगठनहरू बीच समर्थनको लहर छाएको छ जसले ग्रिनरकी श्रीमती चेरेललाई राष्ट्रपति जो बिडेनलाई रूसी अधिकारीहरूसँग ग्रिनरलाई रिहा गर्न र घर ल्याउनको लागि आदानप्रदान सम्झौता गर्न आग्रह गरेको छ। सकेसम्म चाँडो सुरक्षित।
बिहीबार सीएनएनसँग कुरा गर्दै, चेरेल ग्रिनरले अमेरिकी अधिकारीहरूलाई आफ्नी श्रीमतीको रिहाइ सुरक्षित गर्न अझ धेरै गर्न आग्रह गरे।
"यो साँच्चै, साँच्चै गाह्रो छ। यो त्यस्तो अवस्था होइन जहाँ बयानबाजीले कार्यसँग मेल खान्छ," उनले भनिन्। "मैले दुर्भाग्यवश मानिसहरूलाई उनीहरूले मलाई भनेको कुराहरू पनि उनीहरूको कार्यसँग मेल खान्छ भन्ने कुरा सुनिश्चित गर्न धकेल्नु पर्छ र त्यसैले सन्तुलन राख्न सबैभन्दा गाह्रो कुरा हो किनभने म हार मान्न सक्दिन। यो 130 दिन भन्दा बढी भयो र BG अझै फिर्ता आएको छैन। ।"
क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले शुक्रबार पत्रकारहरूसँगको सम्मेलन कलमा यो मुद्दा राजनीतिक रूपमा प्रेरित नभएको बताए।
जबकि क्रेमलिनले परीक्षणको क्रममा टिप्पणी गर्न सक्दैन, पेस्कोभले भने, उनले जोड दिए कि ग्रिनरलाई "अवैध ड्रग्स जसमा मादक पदार्थहरू थिए" बोकेर पक्राउ गरिएको थियो जुन रूसी कानूनले दण्डनीय छ।
"मैले भनेको कुराको आधारमा, उनको गिरफ्तारी राजनीतिक रूपमा प्रेरित हुन सक्दैन," पेस्कोभले थपे।
ग्रिनरलाई गत हप्ता मानार्थ WNBA All-Star गेम स्टार्टर नाम दिइएको थियो, जसमा All-Star Game जुलाई १० मा शिकागोमा हुने तय भएको थियो। उनको हिरासत अझै पनि "हाम्रो टोलीमा कठिन छ," फिनिक्स मर्करीका मुख्य प्रशिक्षक भेनेसा न्यागार्डले सोमबार इंडियाना फिभर विरुद्धको टोलीको खेल अघि पत्रकारहरूलाई भने।
उनले ग्रिनर छिट्टै घर फर्किने आशा व्यक्त गरिन् र राष्ट्रपति बिडेनले "उनी घर आउने सुनिश्चित गर्न कदम चाल्नेछन्।"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here