भारतले प्रदूषण विरुद्ध लड्न एकल प्रयोग प्लास्टिक प्रतिबन्ध

0
61
नयाँ दिल्लीमा जुन 30, 2022 मा प्लास्टिक र अन्य फोहोरले भरिएको ढल नहरको छेउमा एउटा कार्टमा बसेका एक व्यक्ति।
भारतले सडक फोहोरले छरिएको देशमा बिग्रँदै गएको प्रदूषणलाई रोक्न स्ट्रादेखि चुरोटको प्याकेटसम्मका वस्तुहरूमा एकल प्रयोग गरिने प्लास्टिकमा शुक्रबार प्रतिबन्ध लगाएको छ प्रतिबन्धको घोषणा गर्दै सरकारले खाद्य, पेय पदार्थ र उपभोग्य वस्तु कम्पनीहरूको अवरोध रोक्नको लागि प्रतिबन्ध स्थगन गर्ने मागलाई खारेज गर्‍यो।

विश्वको दोस्रो सबैभन्दा बढी जनसंख्या भएको देश भारतमा प्लास्टिकको फोहोर प्रदूषणको प्रमुख स्रोत बनेको छ।

द्रुत आर्थिक बृद्धिले स्ट्र र डिस्पोजेबल कटलरी जस्ता एकल-प्रयोग प्लास्टिक उत्पादनहरूसँग आउने सामानहरूको माग बढाएको छ।

तर वार्षिक करिब १ करोड ४० लाख टन प्लास्टिक प्रयोग गर्ने भारतमा प्लाष्टिकको फोहोर व्यवस्थापनको लागि व्यवस्थित प्रणालीको अभाव छ, जसले गर्दा व्यापक फोहोर फाल्ने गरेको छ।

सहरहरूका सडकहरू प्रयोग गरिएका प्लास्टिकका सामानहरूले भरिएका छन् जसले अन्ततः नालीहरू, नदीहरू र महासागरहरू चोक गर्छन् र जनावरहरूलाई पनि मार्छन्।

एकल-प्रयोग प्लास्टिक वस्तुहरूमा भारतको प्रतिबन्धमा स्ट्र, कटलरी, इयर बड, प्याकेजिङ फिल्म, बेलुनका लागि प्लास्टिकको स्टिक, क्यान्डी र आइसक्रिम र सिगरेटका प्याकेटहरू समावेश छन्, प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको सरकारले एक विज्ञप्तिमा भन्यो।

पेप्सिको, कोका-कोला, भारतको पार्ले एग्रो, डाबर र अमूलले स्ट्रालाई प्रतिबन्धबाट छुट दिन लबिङ गरेका थिए। उपभोक्तालाई राहत दिने क्रममा सरकारले प्लाष्टिकका झोलालाई अहिलेको लागि छुट दिएको छ तर उत्पादक र आयातकर्तालाई पुनः प्रयोग प्रवर्द्धन गर्न यसको मोटाई बढाउन आग्रह गरेको छ ।

खाद्यान्न तथा पेय पदार्थ र उपभोग्य वस्तु कम्पनीहरू बाहेक, प्लास्टिक उत्पादकहरूले पनि प्रतिबन्धको लागि तयारी गर्न पर्याप्त समय नदिएको भन्दै गुनासो गरेका छन्।

केही विज्ञहरू प्रतिबन्ध लागू गर्न गाह्रो हुन सक्छ भन्ने विश्वास गर्छन्। सरकारले एकल प्रयोग हुने प्लास्टिकजन्य वस्तुको अवैध प्रयोग, बिक्री वितरण र बिक्री नियन्त्रण गर्न नियन्त्रण कक्ष स्थापना गर्ने निर्णय गरेको छ ।

संयुक्त राष्ट्रसङ्घका अनुसार विश्वका महासागरहरूमा प्लाष्टिकको फोहोर महामारीको अनुपातमा रहेको छ र त्यहाँ करिब १० करोड टन फोहोर फालिएको छ। वैज्ञानिकहरूले गहिरो बसोबास गर्ने ह्वेल जस्ता समुद्री स्तनधारी प्राणीहरूको आन्द्रामा ठूलो मात्रामा माइक्रो प्लास्टिक फेला पारेका छन्।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here