बिडेनको मध्य पूर्वको यात्राको क्रममा हेर्नको लागि छवटा चीजहरू

0
72
राष्ट्रपति जो बिडेनले यस हप्ता मध्यपूर्वको यात्रा गर्दा चुनौतिहरूको क्यालिडोस्कोपको सामना गर्नेछन्, पदभार ग्रहण गरेपछि त्यहाँ उनको पहिलो यात्रा। रियरभ्यू मिररमा इराक र अफगानिस्तानमा अमेरिकी युद्धको साथ, संयुक्त राज्यले यस क्षेत्रमा आफ्नो भूमिकाको पुन: मूल्याङ्कन गरिरहेको छ जब उसको ध्यान युरोप र एसियामा सरेको छ।

बिडेनको यात्राको क्रममा खेल्ने केही प्रमुख मुद्दाहरूमा एक नजर।

इजरायली-अरब सहयोग

बाइडेन इजरायलबाट सीधा यात्रा गर्ने पहिलो अमेरिकी राष्ट्रपति बन्नेछन्, उनको पहिलो गन्तव्य, साउदी अरेबिया, वाशिंगटन फर्कनु अघि उनको अन्तिम बिसौनी। यात्रा कार्यक्रम इजरायल र यसका अरब छिमेकीहरू बीचको मित्रवत सम्बन्धको प्रतिबिम्ब हो, यो क्षेत्रको राजनीतिलाई पुन: आकार दिने टेक्टोनिक परिवर्तन हो।

राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको नेतृत्वमा, इजरायलले अब्राहम सम्झौता मार्फत संयुक्त अरब इमिरेट्स जस्ता देशहरूसँगको सम्बन्धलाई सामान्य बनायो। बिडेनको यात्रामा इजरायल र साउदी अरेबियाले औपचारिक कूटनीतिक सम्बन्धको घोषणा गर्ने कसैले अपेक्षा नगरे पनि, इजरायली व्यावसायिक उडानहरूलाई नजिकैका अन्य देशहरूमा जाने बाटोमा राज्य पार गर्न अनुमति दिने जस्ता थप वृद्धिशील कदमहरू लिन सकिन्छ।

थप रूपमा, यस क्षेत्रमा सञ्चालनको निरीक्षण गर्ने अमेरिकी सेनाको केन्द्रीय कमाण्डको अध्यक्षतामा सुरक्षा सहयोगमा पहिले नै वृद्धि भएको छ। ह्वाइट हाउसका राष्ट्रिय सुरक्षा प्रवक्ता जोन किर्बीले भने कि प्रारम्भिक सैन्य साझेदारी इरानी ब्यालिस्टिक मिसाइल र ड्रोनबाट सुरक्षा गर्न सक्ने क्षेत्रीय वायु रक्षा प्रणालीलाई बढावा दिनको लागि हो।

इरान आणविक सम्झौता

इरानको धम्की इजरायल र अरब देशहरूलाई सँगै मिलेर काम गर्नको लागि प्राथमिक प्रोत्साहन मध्ये एक हो, र यो मुद्दा बिडेनको बैठकहरूको लागि शीर्ष फोकस हुनेछ। इजरायलले इरानलाई आफ्नो सबैभन्दा ठूलो खतराको रूपमा हेर्छन्, र सुन्नी अरब देशहरूले शिया इरानलाई क्षेत्रीय शक्तिको लागि खतरनाक प्रतिस्पर्धीको रूपमा हेर्छन्।

एउटा मुख्य प्रश्न भनेको इरानलाई आणविक हतियारको विकास गर्नबाट रोक्नको लागि उत्तम तरिका पत्ता लगाउनु हो, जुन यो हासिल गर्न पहिले भन्दा नजिक रहेको विश्वास गरिन्छ। बाइडेन सन् २०१५ मा राष्ट्रपति बाराक ओबामाले गरेको र सन् २०१८ मा ट्रम्पले त्यागेको आणविक सम्झौतालाई पुनर्जीवित गर्न चाहन्छ, तर वार्ता रोकिएको देखिन्छ।

इजरायल, जुन यस क्षेत्रको एकमात्र आणविक हतियार राष्ट्र हो भन्ने व्यापक रूपमा विश्वास गरिन्छ तर त्यस्ता हतियारहरू भएको स्वीकार गर्दैन, यो सम्झौताको विरोध थियो। यो सम्झौताले इरानको आणविक संवर्धनलाई निश्चित समयको लागि मात्र सीमित गरेको मन परेन, न त यसले इरानको ब्यालिस्टिक मिसाइल कार्यक्रम वा क्षेत्रमा अन्य सैन्य गतिविधिहरूलाई सम्बोधन गरेको थियो। अब इजरायलले तेहरानलाई थप व्यापक सम्झौतामा सहमत हुन दबाब दिन प्रतिबन्धहरू बढाउन आह्वान गरिरहेको छ।

बिडेनले इजरायलको क्षेप्यास्त्र प्रतिरक्षा प्रतिष्ठानहरू मध्ये एकको भ्रमण गर्ने अपेक्षा गरिएको छ किनभने उनले इजरायलीहरूलाई आश्वस्त पार्ने प्रयास गरे कि अमेरिका देशको सुरक्षामा प्रतिबद्ध छ।

इजरायली-प्यालेस्टिनी द्वन्द्व

इजरायलले अरब देशहरूसँग घनिष्ठ सम्बन्ध निर्माण गरिरहेको भए पनि प्यालेस्टिनीहरूसँगको दशकौंदेखि चलिरहेको द्वन्द्व समाधान गर्नेतर्फ कुनै प्रगति भएको छैन।

वास्तवमा, केही प्यालेस्टाइनीहरूले अब्राहम सम्झौता मार्फत इजरायलसँग आफ्नै सम्झौतामा पुगेका अरब नेताहरूले त्यागेको महसुस गर्छन्। त्यो इजरायली-समावेश गरिएको पूर्वी जेरुसेलम, कब्जा गरिएको वेस्ट बैंक र गाजा, इजरायलले 1967 मध्यपूर्व युद्धमा कब्जा गरेको भूमिमा स्वतन्त्र राज्यको प्यालेस्टिनीहरूको लक्ष्यमा प्रगति हासिल नगरी आएको थियो।

र त्यहाँ बढ्दो शङ्काहरू छन् कि दुई-राज्य समाधान यस बिन्दुमा पनि सम्भव छ किनभने इजरायलले बस्तीहरू विस्तार गर्न दशकौं बिताएको छ जुन अहिले सयौं हजार यहूदी बसोबास गर्नेहरूको घर हो। इजरायलले प्यालेस्टिनी हिंसामा जारी द्वन्द्व र प्यालेस्टाइनी नेताहरूले विगतका प्रस्तावहरूलाई स्वीकार गर्न अस्वीकार गरेकोमा उनीहरूलाई राज्य दिने बताएको छ।

बिडेनले आफ्नो यात्राको क्रममा बेथलेहेममा प्यालेस्टिनी प्राधिकरणका प्रमुख महमूद अब्बाससँग भेट्ने योजना बनाएका छन्। तर यो सम्भव छैन कि उनी वा इजरायली प्रधानमन्त्री यायर लापिडलाई वार्ता पुन: खोल्न प्रोत्साहित गर्ने अवसर हुनेछ। प्यालेस्टिनी प्राधिकरण, जसले कब्जा गरिएको वेस्ट बैंकका भागहरू प्रशासित गर्दछ, हालका वर्षहरूमा बढ्दो अलोकप्रिय र निरंकुश बढेको छ। इजरायलले यस वर्षको अन्त्यमा अर्को चरणको चुनावको तयारी गरिरहेको बेला ल्यापिड एक कार्यवाहक प्रधानमन्त्री हुन्।

मानव अधिकार

दुई महिना अघि मारिएका प्यालेस्टाइनी-अमेरिकी पत्रकार शिरीन अबु अक्लेहको मृत्युमा बिडेनले थप नतिजाको सामना गर्नुपर्नेछ। संयुक्त राज्य अमेरिका द्वारा निरीक्षण गरिएको एक विश्लेषणले सुझाव दियो कि उनलाई इजरायली सैनिकहरूले गोली हानेका थिए जसले नजिकै आक्रमण गरिरहेका थिए, तर यसले निश्चित निष्कर्ष निकाल्न सकेन। धमिलो नतिजाले स्पष्टता भन्दा बढी क्रोध निम्त्यायो।

बाइडेन साउदी अरेबियाको भ्रमण गर्दा पत्रकारहरूको व्यवहार पनि केन्द्र बिन्दु हुनेछ। अमेरिकी गुप्तचरहरूले विश्वास गर्छ कि राज्यका युवराज मोहम्मद बिन सलमानले सम्भावित शासनको आलोचना गर्ने वाशिंगटन पोस्टका लागि अमेरिकी-आधारित लेखक जमाल खशोग्गीको हत्यालाई अनुमोदन गरेको थियो। हत्या क्राउन प्रिन्सका लागि काम गर्ने एजेन्टहरूद्वारा गरिएको थियो, र यो 2018 मा इस्तानबुलको साउदी वाणिज्य दूतावास भित्र भएको थियो।

दर्जनौं कार्यकर्ता, लेखक, उदारवादी धर्मगुरु र अर्थशास्त्रीहरू मोहम्मद बिन सलमानको आलोचनाको कारण जेलमा छन्। रिहा भएका थोरै, जस्तै ब्लगर राइफ बदावी र महिला अधिकार अधिवक्ता लुजैन अल-हथलौल, वर्षौं लामो यात्रा प्रतिबन्धको सामना गर्छन् र स्वतन्त्र रूपमा बोल्न सक्दैनन्। शाही परिवारका केही वरिष्ठ सदस्यहरू पक्राउ परेका छन् वा उनीहरूको सम्पत्ति जफत गरिएको छ, र अरूलाई निर्वासनमा बाध्य पारिएको छ।

क्र्याकडाउनको बावजुद, क्राउन प्रिन्सलाई पनि सुधारको श्रेय दिइएको छ। साउदी अरेबिया पाँच वर्ष अघि भन्दा एकदमै फरक देखिन्छ, जब धार्मिक पुलिसहरूले अझै पनि मलहरूमा चम्किलो नेल पालिस लगाएका महिलाहरूलाई दण्डित गर्दै, सार्वजनिक स्थानहरूमा लैङ्गिक पृथकीकरण लागू गर्ने र रेस्टुरेन्टहरूलाई पृष्ठभूमि संगीत बन्द गर्न आदेश दिए। महिलाहरूले अब पुरुष आफन्तको अनुमति बिना ड्राइभ गर्न, विदेश यात्रा गर्न र एक पटक पुरुषका लागि मात्र आरक्षित रंगशालामा खेलकुद कार्यक्रमहरूमा भाग लिन सक्नेछन्। चलचित्र थिएटर र कन्सर्टहरू, पप स्टार जस्टिन बिबरको साथमा, सरकारी समर्थन छ, जुन दशकौंको अल्ट्रा-कन्जरभेटिभ वहाबी प्रभाव पछिको ठूलो परिवर्तन हो।

तेल उत्पादन

बिडेनले साउदी अरेबियाको मानवअधिकार रेकर्डको आलोचनालाई कम गर्न राज्य र यसका छिमेकीहरूलाई थप तेल पम्प गर्न र ग्यास पम्पमा महिनौंको आकाश-उच्च मूल्यहरू कम गर्न मनाउन दबाबको सामना गर्नुपर्नेछ।

ऊर्जा विश्लेषकहरू भन्छन् कि चालकहरूले आफ्नो आशाहरू उठाउनु हुँदैन। "यदि जनताले यस यात्रा पछि कम पेट्रोल मूल्यहरू खोजिरहेका छन् भने, मलाई लाग्छ कि तिनीहरू निराश हुन बाध्य छन्," ब्रुकिङ्स इन्स्टिच्युटमा ऊर्जा सुरक्षा र जलवायु पहलका निर्देशक सामन्था ग्रोसले भने।

साउदीहरू, विश्वको सबैभन्दा ठूलो ऊर्जा उत्पादकहरू मध्ये, पहिले नै प्रति दिन 11 मिलियन ब्यारेल तेलको पूर्ण क्षमताको नजिक उत्पादन गर्दै छन्। र साउदी लगायत ओपेक + राष्ट्रहरूका सदस्यहरू, अमेरिकाबाट मागहरू आउँदा सतर्क हुने सम्भावना छ।

2020 मा, कोरोनाभाइरस महामारीले गम्भीर रूपमा फिर्ता यात्रा मापन गरेपछि, ट्रम्पले ओपेक + लाई अमेरिकी तेल उद्योगले डगमगाउँदा उत्पादनलाई फिर्ता मापन गर्न आग्रह गरे। अब, युक्रेनमा रूसी आक्रमणले मूल्यहरू बढाएको छ, बिडेन कुनाको वरिपरि विश्वव्यापी मन्दीको डर भए तापनि OPEC+ ले थप उत्पादन गर्न चाहन्छ।

OPEC+ को वास्तविक नेता साउदीहरूका लागि उच्च तेलको मूल्यहरू मात्र राम्रो व्यापार हो। राज्यले रिपोर्ट गरेको छ कि यसको कच्चा निर्यातको मूल्य मार्च र अप्रिलमा प्रति दिन लगभग $ 1 बिलियन थियो, जुन 2021 मा सोही अवधिको तुलनामा 123% बढेको छ।

भारत

बिडेन मध्य पूर्वमा यात्रा गर्दा अर्को साझेदारी पनि आकार लिइरहेको छ। उसले इजरायल, भारत र संयुक्त अरब इमिरेट्सका नेताहरूसँग नयाँ मोनिकर - I2U2 अन्तर्गत भर्चुअल शिखर सम्मेलन आयोजना गर्नेछ।

यो देशहरूको असम्भव संग्रह जस्तो लाग्न सक्छ, तर उत्पादक सहयोगको लागि आशाहरू छन्। युएईका लागि पूर्व भारतीय राजदूत नवदीप सुरीले यो पहल इजरायली प्रविधि, युएईको राजधानी र भारतीय सीपलाई एकसाथ ल्याउने उद्देश्य रहेको बताए।

‘हामीले यस क्षेत्रमा मन्थन देखिरहेका छौं र भारतका लागि टेबुलभन्दा बाहिर बस्नु राम्रो हो,’ उनले थपे।

अमेरिकी विदेश विभागका प्रवक्ता नेड प्राइसले सम्बन्धलाई अझ गहिरो बनाउने प्रशस्त अवसर रहेको बताए।

"त्यहाँ धेरै क्षेत्रहरू छन् जहाँ यी देशहरूले सँगै काम गर्न सक्छन्, चाहे त्यो प्रविधि होस्, चाहे व्यापार होस्, चाहे जलवायु होस्, चाहे कोभिड होस्, र सम्भावित रूपमा सुरक्षा पनि होस्," उनले भने।

तलमीज अहमद, साउदी अरेबियाका लागि भारतका पूर्व राजदूतले सुझाव दिए कि त्यहाँ सुरक्षा सहयोगको सीमा हुनेछ, र उनी नयाँ पहलको बारेमा शंकास्पद छन्।

अहमदले उल्लेख गरे कि इजरायलले "यो इरानको विरुद्धमा रहेको बताएको छ। भारत इरानविरुद्ध गठबन्धनमा सामेल हुने कुनै उपाय छैन।

———

यरूशलेममा एसोसिएटेड प्रेस लेखक आमर माधनी, नयाँ दिल्लीमा अशोक शर्मा, दुबईमा अया बत्रावी, वाशिंगटनमा एलेन निकमेयर र ओटावामा जोसेफ क्राउसले यस रिपोर्टलाई योगदान पुर्‍याए।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here