चिनियाँ दूतावासले थम्पसनको चीन विकृति अभियान कथनलाई अपवाद लिन्छ

0
34
दूतावासले अमेरिकी पक्षको भनाइ निराधार भएको र यसले चीनको निन्दा मात्र नभएर नेपाल र जनतालाई पनि चित्त दुखाएको जनाएको छ ।

मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन कम्प्याक्टलाई चीनले "विकृत सूचना अभियान" को बाबजुद अनुमोदन गरेको भनी नेपालका लागि वासिङ्टनका राजदूतको भर्खरैको टिप्पणीमा चीनले प्रतिक्रिया दिएको छ।

काठमाडौंस्थित चिनियाँ दूतावासले शुक्रबार एक विज्ञप्ति जारी गर्दै अमेरिकाको भनाइ निराधार भएको जनाएको छ ।

“उनीहरूले चीनको निन्दा मात्र गरेका छैनन्, नेपाल र त्यहाँका जनतालाई पनि चित्त दुखाएका छन्। यो एक साँचो 'डिसइन्फर्मेसन' हो। चीन यसलाई दृढताका साथ अस्वीकार गर्दछ, "विज्ञप्ति पढ्छ।

बुधवार अमेरिकी सिनेटको विदेश सम्बन्ध समिति समक्ष आफ्नो उद्घाटन बयानमा, डीन आर थम्पसनले भनेका थिए: “फेब्रुअरीमा, नेपालको संसदले ५० करोड डलर मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन कम्प्याक्टलाई अनुमोदन गरेको पीआरसी [जनताको गणतन्त्र चीन] को गलत जानकारीको सामना गर्दै। अभियान।"

काठमाडौंस्थित चिनियाँ दूतावासका प्रवक्ता वाङ सियाओलोङले विज्ञप्तिमा एमसीसी कम्प्याक्टलाई नेपालको संविधानले कम्प्याक्ट र अन्य सम्बद्ध सम्झौताहरूमाथि विजयी हुने र नेपाल त्यसको हिस्सा नहुने कुरा सुनिश्चित गर्न व्याख्यात्मक घोषणासहित अनुमोदन गरेको बताएको छ । इन्डो-प्यासिफिक रणनीति सहित संयुक्त राज्य अमेरिकाको कुनै पनि रणनीति, सैन्य वा सुरक्षा गठबन्धनको।

"यो नेपाली सरकार र जनताको सार्वभौमसत्ता र स्वतन्त्रताको रक्षा गर्न र राष्ट्रिय हितको रक्षा गर्नका लागि वैध कार्य हो," वाङले भने। "अन्तर्राष्ट्रिय विकास सहयोगलाई पछ्याउने क्रममा पारस्परिक सम्मान र समानताको सिद्धान्तलाई कायम राख्नुपर्छ, सम्बन्धित देशको सार्वभौमसत्ता र जनताको इच्छाको पूर्ण सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने चीनको दृढ विश्वास छ।"

दूतावासले कुनै पनि देशको घरेलु मामिलामा हस्तक्षेप नगर्ने, कुनै पनि राजनीतिक धार जोड्ने, जबरजस्ती कूटनीति र स्वार्थका लागि अन्य देशको सार्वभौमसत्ता र स्वार्थमा हनन नहुने पनि जोड दिएको छ ।

एमसीसी कम्प्याक्टलाई लिएर नेपालमा बहस चलिरहेको बेला चीनले वासिङ्टनलाई नेपालमा ‘जबरदस्ती कूटनीति’ नगर्न चेतावनी दिएको थियो । एमसीसी कम्प्याक्ट उपहार हो भने समयसीमा किन थियो भनी भनेपछि बेइजिङको बलियो स्थिति झनै स्पष्ट भएको थियो।

“नेपालको मित्रवत नजिकको छिमेकी र विकास साझेदारका रूपमा चीनले नेपालको सार्वभौमसत्ता, स्वाधीनता र राष्ट्रिय हितको रक्षा गर्न सहयोग गरिरहनेछ,” दूतावासले भन्यो, “नेपाली जनतालाई स्वतन्त्र रूपमा आफ्नो विकासको बाटो रोज्न सहयोग र सहयोग गर्ने प्रस्ताव राखेको छ। नेपालको सामाजिक-आर्थिक विकासलाई आफ्नो क्षमताले भरिपूर्ण
 MCC कम्प्याक्टलाई व्याख्यात्मक घोषणासँगै फेब्रुअरी २७ मा प्रतिनिधिसभाले अनुमोदन गरेको थियो।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here