१० वर्षीया बलात्कार पीडितको मुद्दाले गर्भपतन विरोधी आन्दोलनलाई चुनौती दिएको छ

0
29
क्याथरिन ग्लेन फोस्टर, अमेरिकन युनाइटेड फर लाइफका अध्यक्ष र सीईओ वाशिंगटन, डीसीमा जुलाई 14, 2022, क्यापिटल हिलमा हाउस न्यायिक समितिको सुनुवाइको क्रममा बोल्दै।
दशकौंको एकतापछि आन्दोलन कसरी समाधान गर्ने भन्नेमा विभाजित छ ।

यस हप्ता क्यापिटल हिलमा भएको सदन सुनुवाईमा, गर्भपात विरोधी अधिकार अधिवक्ताले भने कि गर्भावस्था अन्त्य गर्नु भनेको गर्भपतन होइन जब यसमा १० वर्षीया बलात्कार पीडित समावेश छ।

टिप्पणीले डेमोक्र्याटिक सांसदलाई उनको प्रश्नमा छक्क पार्यो।

अमेरिकन कलेज अफ ओब्स्टेट्रिशियन्स एन्ड गायनोकोलोजिस्टले गर्भपतनलाई "गर्भावस्थाको चिकित्सा अवस्था अन्त्य गर्न आवश्यक पर्ने व्यक्तिहरूलाई प्रदान गरिने चिकित्सा हस्तक्षेप" भनेर परिभाषित गर्दछ।

"पर्खनुहोस्, यो गर्भपात हुनेछैन?" रिप. एरिक स्वालवेल, डी-क्यालिफले भने।

गर्भपतन विरोधी समूह अमेरिकन युनाइटेड फर लाइफकी प्रमुख क्याथरिन ग्लेन फोस्टरले स्वालवेललाई भनिन् कि उनले यो हो जस्तो लागेन।"यदि आफ्ना आमाबाबुसँगको १० वर्षीया बालिकाले बलात्कारको कारणले बच्चा नजन्माउने निर्णय गरे, यदि १० वर्षीया बालिका बलात्कारको कारण गर्भवती भइन्, र यसले उसको ज्यानलाई खतरामा पार्यो भने त्यो हो। गर्भपतन होइन," फोस्टरले बिहीबार सदन न्यायिक समितिलाई भने।

फोस्टरको गवाहीको वरिपरि, जीवनको अधिकार समितिका लागि शीर्ष वकिल, एक निश्चित रूपमा फरक धारणा थियो।

पोलिटिकोसँगको फोन अन्तर्वार्तामा, जेम्स बोपले केटीलाई एनआरएलसीको सामान्य सल्लाहकारको रूपमा गत जुनमा लेखेका मोडेल कानून अन्तर्गत गर्भावस्था कायम गर्न बाध्य तुल्याएको बताए। त्यो कानून राज्यहरूले गर्भपतन प्रतिबन्धहरू अपनाउन प्रयोग गरिरहेको छ।

"उनले बच्चा जन्माउने भएकी छिन्, र धेरै महिलाहरु जसले बलात्कारको परिणामस्वरूप बच्चा जन्माएकी छिन्, हामी आशा गर्छौं कि उनले कारण र अन्ततः बच्चा जन्माउनुको फाइदा बुझ्नुहुन्छ," बोपले भनेका छन्।

बोपले अन्तर्वार्ताको लागि अनुरोधलाई जवाफ दिएनन्।

Roe v. Wade लाई पल्टाउने प्रयासमा एकजुट भएर दशकौं बिताएपछि, रूढिवादी आन्दोलनले गर्भपतनको विरोध गर्नुको अर्थ के हो भन्ने बारे कडा प्रश्नहरूको सामना गरिरहेको छ।

बलात्कार र अनाचारलाई छुट दिनुपर्छ ? के पीडितको उमेर महत्त्वपूर्ण छ? "आमाको जीवन" को रक्षा गर्नु भनेको के हो? डाक्टरले कानुनी हस्तक्षेप गर्न सक्नु अघि मृत्यु कति नजिक हुनुपर्छ?

अन्य प्रश्नहरू: के राज्यहरूले महिलाहरूलाई गर्भपतनको लागि राज्य बाहिर यात्रा गर्नबाट रोक्नको लागि कानून बनाउनुपर्छ? के तिनीहरूले IUD र प्लान बी जस्ता आपतकालीन गर्भनिरोधकहरूलाई प्रतिबन्ध लगाउनु पर्छ?

सर्वोच्च अदालतको निर्णयको प्रशंसा गर्दै कन्जरभेटिभहरू भन्छन् कि ती विवरणहरू राज्यहरूमा मतदाताहरूले निर्णय गर्नुपर्छ। गर्भपतन अधिकारका समर्थकहरूले स्वतन्त्रता र गोपनीयताको अधिकार मतदाताले निर्णय गर्न नपर्ने बताउँछन्, तर संविधानमा ग्यारेन्टी गरिएको छ।

"यदि हामीले बिर्सेका छौं भने, लोकतन्त्र यस्तो देखिन्छ," रिप. मिशेल फिस्बाच, आर-मिन,ले सर्वोच्च अदालतको निर्णयको पक्षमा भने।

तर ओहायोमा १० वर्षीया बालिकाको बलात्कारभन्दा गर्भपतन विरोधी आन्दोलनलाई कुनै पनि मुद्दाले चुनौती दिएको छैन।

उनको मुद्दामा एक 27 वर्षीय पुरुषको गिरफ्तारी पछि, एक जासूसले यस हप्ता अदालतको सुनुवाईमा गवाही दियो कि केटी बलात्कारको परिणामस्वरूप गर्भवती भएको थियो र गर्भपतन गर्न इन्डियानापोलिस यात्रा गर्यो। ओहायोले मुटुको गतिविधि पत्ता लागेपछि गर्भपतनमा प्रतिबन्ध लगाएको छ, जुन गर्भावस्थाको करिब छ हप्तामा छ। राज्यले बलात्कार वा अनाचारका घटनाहरूमा अपवाद प्रदान गर्दैन।

इण्डियानाका रिपब्लिकन महान्यायाधिवक्ताले केटीलाई गर्भपतन गराउन मद्दत गर्ने डाक्टरको अनुसन्धान गर्ने योजना बनाएको बताएका छन्। डा. केटलिन बर्नार्डको प्रतिनिधित्व गर्ने एक वकिलले भनिन् कि उनले रिपोर्टिङ प्रक्रियाहरू पालना गरे, र इन्डियाना युनिभर्सिटी हेल्थले भने कि एक अनुसन्धानले उनी गोपनीयता कानूनको पालना गरिरहेको थियो।

धेरै रिपब्लिकन राजनीतिज्ञहरू, रिप. जिम जोर्डन, एक सदन न्यायिक समिति सदस्य सहित, यो मुद्दा राजनीतिक कारणले बनाइएको थियो कि भनेर प्रश्न गरेका थिए। जोर्डनले बिहीबारको सुनुवाईमा आफ्नो प्रश्नमा मुद्दालाई सन्दर्भ गरेन, बरु गर्भपतन विरोधी गर्भावस्था केन्द्रहरू विरुद्ध हिंसात्मक आक्रमणहरूको बारेमा बोल्यो।

ओक्लाहोमा विश्वविद्यालयका इतिहास प्राध्यापक जेनिफर हल्यान्डले भनिन् कि उनी सोच्छन् कि रूढिवादीहरूले यस्तो जवान पीडितको बलात्कारको मुद्दाको बारेमा कुरा गर्न संघर्ष गरिरहेका छन् किनभने उनीहरूले पहिले कहिल्यै गरेनन्।

"५० वर्षदेखि भ्रूणमा सकेसम्म ध्यान केन्द्रित गरिएको छ," उनले भनिन्। "उनीहरूले कडा केसहरूको साथ कहिल्यै गणना नगर्ने छनौट गरे। अब उनीहरूसँग राज्यको शक्ति छ, त्यो धेरै फरक छ। ”

राजनीति र धर्मको अध्ययन गर्ने वेस्ट जर्जिया विश्वविद्यालयका इतिहास प्राध्यापक डेनियल विलियम्सले बलात्कार र अनाचारको अपवादका लागि रूढिवादीहरूको समर्थन समयसँगै परिवर्तन भएको बताए। यस अवस्थामा, गर्भपतन विरोधी अधिकार आन्दोलनका नेताहरू रो बनाम वेडको उल्टाइ पछि यति चाँडै उनीहरूलाई सामना गर्न यस्तो मुद्दाको लागि तयार थिएनन्, उनले भने।

"मलाई शंका छ, यद्यपि, यो आन्दोलनको लागि ठूलो धक्का हुनेछ," विलियम्सले भने। "अधिकांशमा, यसले केही रूढिवादी राज्यहरूलाई गर्भपतन प्रतिबन्धको बारेमा विचार गरिरहेका छन् जुन बलात्कार (वा) अनाचार अपवाद खण्ड समावेश गर्ने बारे सोच्न सक्छ। तर त्यो पनि अनिश्चित छ। तर हामी यहाँ अज्ञात क्षेत्रमा छौं, त्यसैले भविष्यका घटनाक्रमहरूको बारेमा भविष्यवाणी गर्न गाह्रो छ।"

मानव अधिकार अभियानका कानुनी निर्देशक साराह वार्बेलोले भनिन् कि यो 10 वर्षीया बलात्कार पीडितको लागि गर्भपतन होईन भनेर सुझाव दिनु गलत जानकारी हो।

"गर्भपात एक चिकित्सा प्रक्रिया हो। यो एक चिकित्सा प्रक्रिया हो जुन व्यक्तिहरूले विभिन्न परिस्थितिहरूमा गुज्र्छन्, जसमा उनीहरूलाई यौन दुर्व्यवहार गरिएको छ, १० वर्षीया बालिकाको मामलामा बलात्कार गरिएको छ," उनले भनिन्।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here