आनुवंशिक वंशविद् नयाँ दृष्टिकोणमा परिणत भएपछि 1975 हत्यामा संदिग्ध पक्राउ

0
22
ल्यान्कास्टर काउन्टी डिस्ट्रिक्ट अटर्नीको कार्यालयले जारी गरेको एक अज्ञात तस्बिरले डिसेम्बर 5, 1975 मा उनको मनोर टाउनशिप, पेन्सिलभेनिया, अपार्टमेन्टमा मारिएकी 19 वर्षीया लिन्डी सु बिचलरलाई देखाइएको छ।
लिन्डी सु बिचलरले १९ वटा छुरा प्रहार गरिन् । आइतबार एक जना अभियुक्त पक्राउ परेका छन् ।

सन् १९७५ मा एउटी युवतीको हत्यामा यस हप्ता एकजना संदिग्धलाई पक्राउ गरिएको थियो जब एक आनुवंशिक वंशावलीविद् - जसले चिसो केसलाई समाधान गर्न अत्यन्तै गाह्रो भनेका थिए - एकदम नयाँ अनुसन्धान दृष्टिकोणमा परिणत भए।

ल्यान्कास्टर काउन्टी जिल्ला न्यायाधिवक्ताको कार्यालयका अनुसार १९ वर्षीया लिन्डी सु बिचलरलाई उनको मनोर टाउनशिप, पेन्सिल्भेनियास्थित अपार्टमेन्टमा डिसेम्बर ५, १९७५ मा छुरा प्रहार गरी हत्या गरिएको थियो। उनको घाँटी, छाती, ढाड र पेटमा १९ वटा छुरा प्रहार भएको अभियोजकहरूले बताएका छन्।

Biechler आफ्नो घाँटीमा चक्कु टाँसिएको उनको पीठमा सुतेको अवस्थामा फेला परेको थियो, अभियोजकहरूले भने, चक्कु Biechler को आफ्नै भान्साबाट थियो र एक चिया तौलिया यसको ह्यान्डल वरिपरि बेरिएको थियो।

जघन्य अपराधमा पक्राउ नगरी दशकौं बित्यो।

1990 को दशकमा जब डीएनए विश्लेषण देखा पर्‍यो, अभियोजकहरूले भने, अन्वेषकहरूले बिचलरको अन्डरवियरमा छोडिएको वीर्यबाट डीएनए राष्ट्रिय कानून प्रवर्तन DNA डाटाबेस CODIS मा बुझाए, तर कुनै पनि मेल फेला परेन।

2020 मा, CeCe Moore, एक पूर्व ABC समाचार योगदानकर्ता र Parabon NanoLabs मा प्रमुख आनुवंशिक वंशावलीविद्, आनुवंशिक वंशावलीको साथ केसको अनुसन्धान गर्न थाले, जसले अज्ञात संदिग्धको DNA प्रयोग गरी उसको परिवारको रूखलाई ट्रेस गर्दछ।

2018 मा जेनेटिक वंशावलीले हेडलाइन बनायो जब गोल्डेन स्टेट किलर पत्ता लगाउन उपन्यास खोजी उपकरण प्रयोग गरियो। आनुवंशिक वंशावलीले अपराध स्थलमा छोडिएको अज्ञात संदिग्धको DNA लिन्छ र DNA डाटाबेसमा स्वेच्छिक रूपमा DNA नमूनाहरू पेश गर्ने परिवारका सदस्यहरू प्रयोग गरेर पहिचान गर्छ; यसले पुलिसलाई धेरै ठूलो पारिवारिक रूख सिर्जना गर्न अनुमति दिन्छ यदि तिनीहरूले केवल CODIS जस्तै डाटाबेस प्रयोग गरे।

मूरले बिचलरको केसमा काम गर्न थालेपछि, उनी "अत्यधिक निराश" भइन् जब उनले केस फाइल डीएनए डाटाबेसमा अपलोड गरिन् र अज्ञात संदिग्धका धेरै टाढाका आफन्तहरू मात्र फेला पार्न सक्थे।

"सामान्यतया म साझा पुर्खाहरू पहिचान गर्न सक्षम छु। तर किनकी खेल र यस मामिलामा संदिग्ध बीचको साझा पुर्खाहरू सायद 1700s [वा] 1600s मा फर्केका थिए, म यसलाई मैले धेरैजसो गर्ने तरिकामा पुग्न सक्षम थिइन। केसहरू," मूरले एबीसी न्यूजलाई भने।

"यसले मलाई साँच्चै तानिरहेको थियो, त्यसैले मैले नयाँ दृष्टिकोण विकास गर्ने निर्णय गरें," उनले भनिन्। "दक्षिणी इटालीको गास्पेरिना भन्ने सहरबाट ल्यान्कास्टर, पेन्सिल्भेनियामा बसाइँ सर्ने ढाँचा एकदमै स्पष्ट थियो।"

मूरले भने कि उनले महिनौंसम्म ल्यान्कास्टर कागजातहरू खोजे र इटालीका बासिन्दाहरूको स्थानीय क्लबमा अवतरण गरे।

"ती सदस्यता कार्डहरू मानिसहरूको जन्म हुँदा सूचीबद्ध थिए। किनभने मलाई थाहा थियो कि यो संदिग्धको जरा यो सानो शहर ग्यास्पेरिनामा छ, मैले ती सबै कार्डहरू हेरें र ग्यास्पेरिनाबाट ल्यान्कास्टरमा बसाइँ सरेका मानिसहरू भेट्टाएँ," मूरले भने।

उनले भनिन् कि उनले अपराधको समयमा ल्यान्कास्टरमा लगभग 2,300 इटालियनहरू बसेका थिए - जुन उनको लागि "व्यवस्थापनयोग्य" संख्या थियो।

"लगभग आधा महिला हुनेछन्। एक निश्चित प्रतिशत धेरै वृद्ध वा धेरै जवान हुन गइरहेको छ। मलाई थाहा थियो यो व्यक्ति Gasperina वा नजिकैबाट पूर्ण रूपमा इटालियन हुनुपर्छ," मूरले भने।

"मैले त्यो विशेष शहरबाट बसाइँ सरेका प्रत्येक परिवारमा काम गरें," उनले भनिन्। "यो वास्तवमै सम्भव भएको थियो किनभने यो धेरै अद्वितीय [सदस्यता कार्ड] रेकर्ड सङ्कलन ल्यान्कास्टरसँग थियो।"

मूरले भनिन् कि उनले ती सदस्यता कार्डहरूलाई एलिस आइल्याण्ड रेकर्डहरू र विश्वयुद्ध I र II ड्राफ्ट दर्ता कार्डहरूसँग गास्पेरिनाबाट ल्यान्कास्टरमा सरेका मानिसहरूलाई पहिचान गर्नका लागि तुलना गरे र त्यसपछि तिनीहरूका सन्तानहरू पहिचान गर्न काम गरे।

"मैले चुपचाप आफ्नै समयमा काम गरें। मलाई थाहा थिएन कि यसले काम गर्छ कि छैन," मूरले भने।

1975 मा ल्यान्कास्टरमा सबै इटालियन परिवारहरू हेरेपछि, मूरले भनिन् कि उनले 68 वर्षीय डेभिड सिनोपोलीलाई शून्य गरे। उनका सबै हजुरबा हजुरआमा ग्यास्पेरिनाका थिए, मूरले भने, र उनी पहिले बिचलरको अपार्टमेन्ट कम्प्लेक्समा बस्थे, अभियोजकहरूले भने।

फेब्रुअरी २०२२ मा, अन्वेषकहरूले सिनोपोलीको निरीक्षण गरे र उनले प्रयोग गरेको कफी कप बरामद गरे र फिलाडेल्फिया अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा फ्याँके, अभियोजकहरूले भने। ल्याबहरूले पछि पुष्टि गर्‍यो कि सिनोपोलीको कफी कपमा रहेको डीएनए बिचलरको अन्डरवियरमा रहेको वीर्यको डीएनएसँग मेल खान्छ, अभियोजकहरूका अनुसार।

अन्वेषकहरूले यो पनि फेला पारे कि Biechler को pantyhose मा छोडिएको रगत मा DNA Biechler को अंडरवियर को वीर्य संग संगत हुन निर्धारण गरिएको थियो, अभियोजकहरूले भने।

हत्या पछि ल्यान्कास्टरमा बस्दै आएका सिनोपोलीलाई आपराधिक हत्याको आरोपमा आइतबार उनको घरबाट पक्राउ गरिएको थियो, अभियोजनकर्ताहरूले सोमबार घोषणा गरे। उनको प्रारम्भिक सुनुवाइ जुलाई २५ को लागि तोकिएको छ। कुनै पनि प्रतिवादी वकिल सूचीबद्ध छैन।

सिनोपोली "हाम्रो रडारमा थिएन," ल्यान्कास्टर काउन्टी जिल्ला अधिवक्ता हेदर एडम्सले एक पत्रकार सम्मेलनमा भने। सिनोपोलीलाई "कहिल्यै खाली गरिएको थिएन," एडम्सले भने, तर "वर्षौंको कुनै पनि सुझावले उनलाई सम्भावित संदिग्धको रूपमा सुझाव दिएको थिएन।"

Biechler को हत्याले पहिलो पटक मूरले यो नयाँ दृष्टिकोण प्रयोग गरेको चिन्ह लगाइयो, र उनले भनिन् कि उनले यसलाई अझै दुईवटा केसहरूमा सफलतापूर्वक प्रयोग गरिन्।

एडम्सले एक विज्ञप्तिमा मूर र पारबोन नानो ल्याब्सको प्रशंसा गरे, उनीहरूको सहयोग बिना पक्राउ सम्भव हुने थिएन।

एडम्सले भने, "यस मुद्दामा न्यायको लागि कहिल्यै अन्त्य नहुने प्रयास भएको छ जसले हामीलाई सिनोपोलीलाई पहिचान गर्न र पक्राउ गर्न अग्रसर गरेको छ।" "निश्चय पनि, कानून प्रवर्तनले लिन्डी सुको बारेमा कहिल्यै बिर्सेको छैन, र यो गिरफ्तारी उनको लागि न्याय प्राप्त गर्न र उनको हत्यारालाई जिम्मेवार बनाउने पहिलो कदम हो।"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here