स्ट्रोक भएका महिलाहरू गम्भीर उपचार समय विन्डोमा बेवास्ता हुन्छन्

0
16
एम्बुलेन्सबाट अस्पताल पुग्ने पुरुषको तुलनामा स्ट्रोक भएका महिलाहरू बढी सम्भावना भए तापनि उनीहरूको हेरचाहले बाटोमा हेरचाहको सहज मार्ग पछ्याउने सम्भावना कम हुन्छ, नयाँ अनुसन्धानका अनुसार।

त्यहाँ उमेरको प्रभाव पनि थियो, एम्बुलेन्स कर्मचारीहरूले युवा पुरुषहरूको तुलनामा 70 वर्ष भन्दा कम उमेरका महिलाहरूमा स्ट्रोक निदान गुमाउने सम्भावना बढी थियो।

जर्ज इन्स्टिच्युट फर ग्लोबल हेल्थका रिसर्च फेलो, प्रमुख लेखक डाक्टर सिया वाङले भनिन् कि स्ट्रोक पछि महिलाहरूमा सामान्यतया खराब कार्यात्मक परिणामहरू हुन्छन् र उनीहरूलाई पुरुषहरू भन्दा बढी सहयोगी हेरचाह चाहिन्छ, त्यसैले उनीहरूलाई उत्तम अभ्यास हेरचाह सुनिश्चित गर्नु महत्त्वपूर्ण छ।

"हाम्रो अध्ययनले सुझाव दिन्छ कि एम्बुलेन्स कर्मचारीहरूले महिलाहरूमा स्ट्रोक लक्षणहरूको राम्रो पहिचानले सही उपचार सकेसम्म चाँडो सुरु भएको सुनिश्चित गर्न सक्छ र उनीहरूलाई रिकभरीको लागि उत्तम अवसर दिन सक्छ," उनले भनिन्।

स्ट्रोक अस्ट्रेलियामा मृत्युको तेस्रो सबैभन्दा सामान्य कारण हो, जसमा प्रत्येक वर्ष 55,000 मानिसहरूले एक जना पीडित हुने सम्भावना हुन्छ। हालैका वर्षहरूमा चिकित्सा अनुसन्धानको विकासका कारण उपचार परिवर्तन हुँदैछ। स्ट्रोकको अनुभव गरेका व्यक्तिहरूका लागि अझ राम्रो नतिजा ल्याउने थप सिद्ध विकल्पहरू छन्। तर यी सफलताहरूको सफलता प्रायः धेरै समय निर्भर हुन्छ, त्यसैले बिरामी अस्पताल आइपुग्नु अघि नै स्ट्रोक पहिचान गर्नु महत्त्वपूर्ण छ।

जुलाई 2005 र डिसेम्बर 2018 बीच NSW अस्पतालहरूमा भर्ना भएका र पछि स्ट्रोक भएको पत्ता लागेका 200,000 भन्दा बढी बिरामीहरू (51 प्रतिशत महिलाहरू) अध्ययनमा समावेश गरिएका थिए। करिब आधा बिरामीहरू एम्बुलेन्सबाट अस्पताल पुगेका थिए, जसमा पुरुषहरू भन्दा महिलाहरू यसरी उपस्थित हुने सम्भावना बढी थियो।

अन्वेषकहरूले पत्ता लगाए कि स्ट्रोक भएको पत्ता लागेका ७० वर्ष मुनिका महिलाहरूलाई एम्बुलेन्स कर्मचारीहरूले माइग्रेन, चिन्ता, बेहोशी, उच्च रक्तचाप, वाकवाकी वा टाउको दुखेको रूपमा मूल्याङ्कन गर्ने सम्भावना पुरुषहरू भन्दा बढी थियो। र तिनीहरूको एम्बुलेन्स यात्राको समयमा पूर्व-अस्पताल स्ट्रोक हेरचाह प्राप्त गर्ने पुरुषहरू भन्दा कम सम्भावना थियो। यद्यपि, आकस्मिक कल र आपतकालीन विभाग प्रवेश बीचको समयमा कुनै भिन्नता थिएन।

जर्ज इन्स्टिच्युटको ग्लोबल ब्रेन हेल्थ इनिसिएटिभका सिनियर रिसर्च फेलो र एकेडेमिक लीड, डा चेरिल कार्सेलले भने कि महिलाहरूमा स्ट्रोक निदान हराउनु विभिन्न लक्षणहरूको कारण हुन सक्छ, तर स्वास्थ्य सेवा प्रदायकहरू बीच निहित यौन पूर्वाग्रह सम्भव छ।

"जब मस्तिष्कघात छिट्टै पहिचान गरिएन, ढिलाइले गम्भीर परिणामहरू निम्त्याउन सक्छ," उनले भनिन्।

"इन-एम्बुलेन्स स्ट्रोक हेरचाहका लागि प्रक्रियाहरूले स्ट्रोकका लक्षणहरू भएका बिरामीहरूलाई जीवन बचाउने उपचार प्राप्त गर्न द्रुत रूपमा उच्च-स्तरको विशेष सुविधामा ल्याइन्छ भन्ने सुनिश्चित गर्दछ।"

"यद्यपि स्ट्रोकमा चिकित्सकीय यौन पूर्वाग्रहलाई हेर्ने कुनै अध्ययनहरू छैनन्, हामीसँग अन्य देशहरूबाट प्रमाणहरू छन् जहाँ यो कोरोनरी धमनी रोगमा भइरहेको छ। पुरुष र महिला बीच लक्षण प्रस्तुति मा भिन्नता को बारे मा सबै स्वास्थ्य पेशेवरहरु बीच ठूलो जागरूकता यो पूर्वाग्रह सम्बोधन गर्न मद्दत गर्न सक्छ," उनले थपे।

"स्ट्रोकको अवस्थामा, यो एम्बुलेन्स कर्मचारीहरूको लागि विशेष गरी महत्त्वपूर्ण छ, ताकि महिलाहरूलाई चाँडै पहिचान गर्न सकिन्छ र उनीहरू अस्पताल पुग्नु अघि नै उपचार सुरु हुन्छ।"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here