पश्चिम अफ्रिकामा फस्टाइरहेको अवैध सुनको व्यापारको लागि धमनी

0
22
पश्चिम अफ्रिकाको आकर्षक सुनको व्यापारको महँगो अँध्यारो पक्ष छ। संयुक्त अरब इमिरेट्स (UAE) मा माली र दुबई बीचको सुन उत्पादन र व्यापारको तथ्याङ्कमा भएको विसंगतिले विशेष गरी कारीगर खानी क्षेत्रमा ठूलो अवैध व्यापारलाई उजागर गर्छ। यी अवैध सम्झौताहरूले पश्चिम अफ्रिकी देशहरूलाई अरबौं डलर लुट्ने मात्र होइन, उनीहरूले हिंसात्मक चरमपन्थीलाई वित्तपोषण मार्फत द्वन्द्वलाई पनि उत्तेजित गर्छन्।

बढ्दो विश्वव्यापी सुनको मूल्यले धातु उत्खननमा स्थानीय र अन्तर्राष्ट्रिय लगानीकर्ताहरूबाट विशेष चासो आकर्षित गरेको छ, विशेष गरी साना-साना ग्रामीण खानीहरूमा। माली अफ्रिकाको सुनको तेस्रो ठूलो निर्यातकर्ता हो, र यसको कुल उत्पादनको लगभग एक तिहाइ कारीगरी खानीबाट आउँछ। सन् २०१६ मा देशले २ अर्ब २ करोड डलर मूल्यको ६७ टन सुन निर्यात गरेको थियो । जसमध्ये ४६.९ टन औद्योगिक उत्पादकहरुले निकालेका छन् भने बाँकी २०.१ टन कारीगरी माध्यमबाट निकालिएको छ ।

तर सन् २०१६ मा युएईले मालीबाट १.५२ अर्ब डलरको सुन आयात गरे पनि बामाकोले मात्रै २१ करोड ६० लाख डलरको निर्यात गरेको थियो। त्यस्तै, २०१४ मा युएईले मालीबाट ५९.९ टन आयात गरेकोमा मालीले ४५ दशमलव ८ टन सुन उत्पादन गरेको घोषणा गरेको थियो ।

मालीले प्रति महिना पहिलो ५० केजी सुन मात्रै निर्यात गर्छ, जसले सुन तस्करहरूलाई ठूलो कर छुटको लागि मालीबाट धातु पठाउन प्रोत्साहन दिन्छ। यसले देशलाई पश्चिम अफ्रिकामा अवैध सुनको व्यापारको लागि चुम्बक बनाउँछ, जसमा क्षेत्रीय वित्तीय समन्वय ढाँचाको अभाव छ।

मालीको आपूर्ति शृङ्खलामा रहेको 80 प्रतिशत कारीगर सुन सेनेगलमा उत्पादन हुने अनुमान छ। असुरक्षित सीमा, भौगोलिक निकटता, सीमापार जातीय सम्बन्ध, अवैध प्रवेश बिन्दुहरू मार्फत सुरक्षित मार्गहरू, र मालीमा वर्षौंको अस्थिरताले अवैध व्यापारलाई सहज बनाउँछ। र जब सेनेगाली भन्सार अधिकारीहरूले सुन व्यापारीहरूलाई आधिकारिक सुन शुद्धता विश्लेषण प्रमाणपत्र पेश गर्न आवश्यक छ, अधिकांश स्थानीय व्यापारीहरू अनौपचारिक लेनदेनमा भर पर्छन् र विरलै त्यस्ता कागजातहरू उत्पादन गर्छन्।

मालीलाई यसको छिमेकीहरू र बाहिरका देशहरूद्वारा युएईको सुन बजारको प्रवेशद्वारको रूपमा पनि प्रयोग गरिन्छ। लिबिया र भेनेजुएलाले हालसालै मालीलाई अवैध रूपमा दुबईमा सुन निर्यात गर्न प्लेटफर्मको रूपमा प्रयोग गरे। २०२० मा, मालीमा सुन तस्करीले भेनेजुएलाको निकोलस मादुरोको सरकारलाई करिब १ अर्ब डलर ल्याएको बताइएको छ।

अफ्रिकामा सशस्त्र र आतंककारी समूहहरूले पनि दुबईसँगको अवैध सुनको व्यापारलाई आफ्नो गतिविधिलाई आर्थिक सहयोग गर्न प्रयोग गरिरहेका छन्, अफ्रिकाको सुन व्यापारका एक अज्ञात विशेषज्ञले ENACT परियोजनालाई बताए। 2021 मा, मालीको गौर्मा क्षेत्रमा सुन खानी भण्डारहरू नियन्त्रण गर्न दुई आतंककारी समूहहरू भीषण युद्धमा भिड्यो। र स्विस कम्पनी वाल्काम्बीले दुबईको सुन स्मेल्टर कालोतीबाट ठूलो मात्रामा धातु प्राप्त गर्‍यो, जुन सम्भवतः 2012 मा सुडानमा सशस्त्र समूहहरूमा बाँधिएको थियो।

माली र दुबई बीच अवैध रूपमा कारोबार हुने सुन प्रति यात्रा औसत १० केजी ढुवानी गर्ने सन्देशवाहकहरूद्वारा हातले ढुवानी गरिन्छ। माली र दुबई बीचको उडानहरू लगभग $ 500 लागत, 10-12 ग्राम सुनको बराबर, एकल यात्रा सार्थक बनाउँछ। कतिपय तस्करहरूले हरेक हप्ता ४० किलोसम्म सुन दुबईमा लैजान्छन्। भन्सार अधिकारी र प्रहरी जस्ता भ्रष्ट विमानस्थलका कर्मचारीहरूले यसलाई सहज बनाएका छन्। बामाकोमा अधिकारीहरू।

UAE मा, त्रुटिहरू, कमजोर आयात प्रक्रियाहरू, र UAE-आधारित खरीददारहरू र दुबई मल्टि कमोडिटी सेन्टर (DMCC) द्वारा शंकास्पद अभ्यासहरूले अवैध व्यापारलाई सहज बनाउँछ। उदाहरण को लागी, UAE मा आइपुगेका यात्रुहरु लाई ह्यान्ड ब्यागेज मा ढुवानी सुन को लागी भन्सार घोषणाहरु मा छुट छ। तसर्थ, दुबईको गोल्ड सुकमा आफ्नो सामान बेच्न मालीबाट आउने तस्करहरूलाई युएई भन्सार फारमको साथ मात्र उपस्थित खरिदकर्ताहरू चाहिन्छ जसले "सुन भन्सार अधिकारीहरूलाई कानुनी रूपमा घोषित गरिएको थियो" भनेर प्रमाणित गर्दछ।

त्यहाँ पनि मुद्दाहरू छन् कि DMCC ले देशमा प्रवेश गर्ने सुनको उत्पत्ति र आपूर्ति श्रृंखला कसरी ट्र्याक गर्दछ। युएई भन्सारलाई सुनको उत्पत्ति बारे जानकारी चाहिँदैन। अवैध रूपमा कारोबार हुने अधिकांश सुन पहिले दुबई गोल्ड सुकमा र पछि रिफाइनरी र ज्वेलर्समा बेचिन्छ। दुबईस्थित रिफाइनर्सबाट धातु किन्ने विदेशी कम्पनीहरूको पहिचान खुल्न सकेको छैन।

साथै, DMCC को लेखापरीक्षण कमजोर भएको रिपोर्ट गरिएको छ। अर्न्स्ट एण्ड यङलाई कमोडिटी सेन्टरसँगको सम्बन्धलाई लिएर ‘अवैध, अव्यवसायिक र अनैतिक’ आचरणको आरोप लगाइएको छ। लेखा फर्मले DMCC लाई लेखापरीक्षण निष्कर्षहरू परिमार्जन गर्न प्राप्त गर्न एमिराती सुन रिफाइनरलाई यसको अनुपालन रिपोर्ट पुन: लेख्न मद्दत गरेको विश्वास गरिन्छ।

धेरै पश्चिम अफ्रिकी कारीगर खानीहरूले आफ्ना गतिविधिहरू वित्तपोषण गर्न संघर्ष गरिरहेका छन्, उनीहरूले इमिरातीहरूबाट ऋण लिन्छन् जुन उनीहरूको सुन संयुक्त अरब इमिरेट्समा निर्यात गरेर मात्र चुक्ता गर्न सकिन्छ। यो गैरकानुनी नै होइन, तर यो सुनको अधिकांश अवैध माध्यमबाट निर्यात हुने सम्भावना छ ।

माली र संयुक्त अरब इमिरेट्सले गैरकानुनी सुनको व्यापारलाई अनुमति दिने कमिहरू बन्द गर्न राष्ट्रिय रणनीति र प्रक्रियाका साथै द्विपक्षीय र क्षेत्रीय सहयोगलाई बलियो बनाउनु पर्छ। दुबई एयरपोर्टका अधिकारीहरूले माली र अफ्रिकाबाट आइपुगेको हातले बोकेको सुनलाई नजिकबाट नियन्त्रण र निगरानी गर्नुपर्छ। यात्रुहरूले उत्पत्तिको देश र निर्यात भएको देशमा कर रसिदहरू प्रमाणित गर्ने वास्तविक प्रमाणपत्रहरू प्रस्तुत गर्नुपर्छ।

मालीको कर प्रोत्साहन छिमेकी तस्करहरूको लागि आकर्षक छ। पश्चिम अफ्रिकी राज्यहरूले आफ्नो सुन कर नीति र नियमहरू मिलाउनै पर्छ, पश्चिम अफ्रिकी राज्यहरूको आर्थिक समुदायका देशहरू बीच राम्रो समन्वयको साथ सुरु गर्दै। तब तस्करहरूले कम व्यापार मार्ग अवसरहरू पाउनेछन्।

अन्तमा, कारीगर खननको अनौपचारिक प्रकृतिको कारणले पत्ता लगाउन गाह्रो छ। यसलाई ठीक गर्ने एउटा तरिका ट्रेड चेनमा रहेका सबै कलाकारहरूलाई पहिचान गर्नु हो। किनकी मालीबाट अवैध रूपमा कारोबार हुने अधिकांश सुन दुबईको सुनको सउकमा बेचिन्छ र त्यसपछि विश्वभरका रिफाइनर र ज्वेलर्सलाई बेचिन्छ, खरिदकर्ताहरूको पहिचान खुलाउनु पर्छ। अन्तर्राष्ट्रिय राजनीतिक र आर्थिक साझेदारहरूले यस सम्बन्धमा थप पारदर्शी हुन यूएईका अधिकारीहरूलाई दबाब दिनुपर्छ।


ENACT युरोपियन युनियन द्वारा वित्त पोषित छ र सुरक्षा अध्ययन संस्थान र INTERPOL द्वारा लागू गरिएको छ, अन्तरराष्ट्रिय संगठित अपराध विरुद्ध ग्लोबल पहल संग सम्बद्धता मा।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here