संक्रमणकालीन न्याय प्रक्रियामा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले चासो व्यक्त गरेको छ

0
75
माओवादी अध्यक्ष दाहालसँग कूटनीतिक समुदायका सदस्यले शनिबार भेट गरेका छन् ।
सरकारले संशोधन विधेयक संसदमा पेस गर्ने तयारी गरिरहेको बेला कूटनीतिज्ञहरूले आफ्ना बैठकमा देउवा र दाहाललाई पीडितका गुनासो सम्बोधन गर्न आग्रह गरेका छन्।

सरकारले बेपत्ता पारिएका सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप आयोग ऐन, २०१४ लाई संशोधन गर्न विधेयक पेस गर्ने तयारी गरिरहेको बेला काठमाडौंस्थित कूटनीतिज्ञहरुको एक समूहले प्रधानमन्त्री शेरबहादुरसँगको भेटमा केही प्रावधानप्रति चिन्ता व्यक्त गरेको छ । देउवा र नेकपा (माओवादी केन्द्र)का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ।

शुक्रबार देउवालाई फोन गरेपछि कूटनीतिक समुदायका सदस्यले शनिबार दाहालसँग संयुक्त रुपमा भेट गरेका थिए र छिट्टै नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीसँग भेट्ने कार्यक्रम रहेको कूटनीतिक श्रोतले जनाएको छ ।

नेपालका लागि संयुक्त राष्ट्र संघका आवासीय संयोजक रिचार्ड हावर्ड र संयुक्त राज्य अमेरिका, युरोपेली संघ, जर्मनी, अष्ट्रेलिया र स्विट्जरल्याण्डका राजदूतहरुले संक्रमणकालीन न्याय ऐन संशोधन गर्ने नेपालको योजनाका सम्बन्धमा नेताहरुसँग छलफल गरेको दाहालको निजी सचिवालयले जनाएको छ ।

संशोधन विधेयकका केही प्रावधानहरूले पीडितहरू, अधिकारकर्मीहरू र नागरिक समाजका सदस्यहरूबाट आलोचना गरेका छन् जसले सन् १९९६-२००६ सशस्त्र द्वन्द्वका क्रममा गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका दोषीहरूलाई उन्मुक्ति दिने उद्देश्यका साथ संशोधन गरिएको बताएका छन्।

बैठकमा जानकारहरूका अनुसार कूटनीतिज्ञहरूले केही प्रावधानहरूमा चिन्ता व्यक्त गर्दै गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका घटनाहरूका लागि केही योग्यता र थप स्पष्टीकरण आवश्यक पर्ने देउवा र दाहाल दुवैलाई आग्रह गरे।

माओवादी नेता खिमलाल देवकोटाका अनुसार कूटनीतिज्ञहरूले राष्ट्रिय रूपमा सञ्चालित शान्ति प्रक्रियाको प्रशंसा गरेसँगै उनीहरूले गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका विषयमा स्पष्टिकरण नहुनुलगायतका केही विषयमा चासो राखेका छन् र सङ्क्रमणकालीन न्यायको निष्कर्ष निकाल्दा अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड पूरा गर्न आग्रह गरेका छन् । प्रक्रिया।

प्रधानमन्त्री देउवाका एक सहयोगीले मानवअधिकारको गम्भीर उल्लङ्घनमा संलग्न व्यक्तिलाई छुट दिन नहुने र विशेष अदालतबाट चलाएको अभियोग प्रक्रियाबाट पीडित चित्त नबुझेमा पीडितलाई कुटनीतिज्ञको धारणा रहेको बताए । सर्वोच्च अदालतमा पुनरावेदन गर्न अनुमति दिनुपर्छ।

संशोधन गरिएको विधेयकमा सङ्क्रमणकालीन न्याय आयोगले गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका मुद्दामा कारबाही थाल्न महान्यायाधिवक्ताको कार्यालयमा सिफारिस गर्ने व्यवस्था गरिएको छ । उच्च अदालतका तीन न्यायाधीश सम्मिलित विशेष अदालतले महान्यायाधिवक्ताको कार्यालयले दायर गरेका गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका मुद्दामा दुई आयोगको सिफारिसमा ६ महिनाभित्र फैसला गर्नेछ ।

जिल्ला र उच्च अदालतमा विचाराधीन दशक लामो द्वन्द्वकालका फौजदारी मुद्दालाई विशेष अदालतमा सारिनेछ ।

संशोधन विधेयक बमोजिम सर्वोच्च अदालतमा पुनरावेदन गर्ने व्यवस्था नभएको विशेष अदालतको कुनै पनि निर्णय अन्तिम हुनेछ । पीडित र मानवअधिकार संगठनहरूले विधेयकमा माफी नहुने अपराधको सूचीप्रति आपत्ति जनाएका छन् ।

विधेयकले ‘क्रूर हत्या’ वा यातनापछिको हत्या, बलात्कार, जबर्जस्ती बेपत्ता र द्वन्द्वकालमा निहत्था वा सर्वसाधारणमाथि हुने अमानवीय वा क्रूर यातनालाई गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घन भएको र गैरमाफी नहुने उल्लेख गरेको छ । यद्यपि यसले युद्ध अपराध र मानवता विरुद्धको अपराधलाई गम्भीर मानव अधिकार उल्लङ्घन अन्तर्गत सूचीबद्ध गर्दैन।

"क्रूर हत्या" मात्र गैर-माफी हुनेछ भनी विधेयकले हत्याका लागि आममाफीको ढोका खोलेको छ, जसले गर्दा सबै हत्याहरूलाई गैर-क्रूर भनेर परिभाषित गर्ने र आममाफी दिने बाधा उपलब्ध छ, पीडितहरूका अनुसार।

द्वन्द्वपीडित र मानवअधिकार रक्षकहरूले लामो समयदेखि उक्त ऐन २०१५ को सर्वोच्च अदालतको फैसला र अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डअनुसार परिमार्जन गर्न माग गर्दै आएका छन् ।

सन् २००६ मा सशस्त्र द्वन्द्व समाप्त भएको १६ वर्षदेखि पीडितले न्यायको पर्खाइमा रहेका बेला त्यसलाई टुंगोमा पु¥याउने राजनीतिक इच्छाशक्तिको अभावका कारण नेपालको सङ्क्रमणकालीन न्याय प्रक्रिया निकै सुस्त रहेको छ ।

यो प्रक्रिया पूरा गर्न र पीडितलाई न्याय सुनिश्चित गर्न संयुक्त राष्ट्रसंघलगायत अन्तर्राष्ट्रिय समुदाय र मानवअधिकार संगठनहरूले नेपाललाई निरन्तर दबाब दिइरहेका छन्।

द्वन्द्वका क्रममा १३ हजारभन्दा बढी मानिस मरे, हजारौं विस्थापित भए र धेरैलाई जबरजस्ती बेपत्ता पारियो ।

शेरबहादुर देउवा प्रधानमन्त्री भएपछि र गोविन्द शर्मा बन्दी कानुनमन्त्री बनेपछि ऐन संशोधनको प्रक्रिया सुरु भएको थियो ।

देवकोटाका अनुसार कूटनीतिज्ञहरूले २०१५ को सर्वोच्च अदालतको फैसलालाई सम्मान र सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने धारणा राखेका थिए।

तर परराष्ट्र मन्त्रालयले देउवा र दाहालसँगको कूटनीतिज्ञको भेटबारे अनभिज्ञता जनाएको छ ।

परराष्ट्र मन्त्रालयका एक वरिष्ठ अधिकारीले दुवै भेटबारे मन्त्रालयलाई जानकारी नभएकोले सञ्चारमाध्यमलाई केही बताउन नसकेको पोष्टलाई बताए ।

परराष्ट्र मन्त्रालयका प्रवक्ता सेवा लम्सालले सरकारले व्यापक छलफल गरेर सङ्क्रमणकालीन न्याय ऐनमाथिको संशोधन विधेयक सदनमा पेश गर्न लागिएको भन्दै विभिन्न माध्यमबाट अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई जानकारी गराएको बताइन् ।

लम्सालले भने, ‘संशोधन विधेयक तयार गर्नुअघि भएका परामर्शका बारेमा सबै सरोकारवालालाई जानकारी गराएका छौँ र परामर्श प्रक्रिया फराकिलो भएको र सबै पक्षको चासोलाई ध्यानमा राखिएको छ । "यो घटनाक्रम उच्च राजनीतिक तहले कूटनीतिक समुदायलाई जानकारी गराएको छ।"

बन्दी कानुनमन्त्री बनेपछि उनले संसदमा नयाँ विधेयक दर्ता गर्नुअघि सबै वर्गको विश्वास जित्न सातवटै प्रदेश र राष्ट्रियस्तरमा काठमाडौंमा परामर्श गरेका थिए ।

तर पीडितले गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका घटनामा समेत अपराधीलाई संरक्षण र आममाफी दिने गरी नयाँ संशोधन गरिएको भन्दै चिन्ता व्यक्त गर्दै काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गरेका छन् ।

नेपालको राजनीतिक नेतृत्वसँग कूटनीतिज्ञको भेटवार्ता सरकारले संशोधन विधेयक संसदमा पेश गर्ने योजना अघि सारेको हो ।

सरकारले नयाँ संशोधन विधेयक आइतबार संसदमा पेश गर्ने तयारी गरेको कानुन मन्त्रालयले जनाएको छ ।

शीर्ष नेपाली नेतृत्वसँग कूटनीतिज्ञहरूको बैठकमा, काठमाडौंस्थित अमेरिकी दूतावासले शनिबार पोष्टलाई इमेलको जवाफमा भन्यो, “नेपालमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको सदस्य भएकाले हामी नेपाली नेतृत्वमा पारदर्शी हुने संक्रमणकालीन न्याय प्रक्रियालाई समर्थन गर्छौं। अन्तर्राष्ट्रिय कानूनसँग मेल खान्छ, र विश्वसनीय न्याय प्राप्त गर्न जनताको विश्वास कमाउँछ।"

“हामी नेपाल सरकारले हालैका घटनाक्रमहरूबाट उत्साहित भएका छौं र मानवअधिकार, विधिको शासनको सम्मान गर्ने र देशको पूर्णतालाई सहजीकरण गर्ने प्रक्रियामार्फत नेपालको द्वन्द्वकालका पीडितहरूलाई न्यायको लागि लामो प्रतीक्षाको अन्त्यको प्रतीक्षामा छौं। दिगो शान्तिमा संक्रमण, ”दूतावासले थप्यो।

नेपालको सङ्क्रमणकालीन न्याय प्रक्रियामा काठमाडौंस्थित कूटनीतिक समुदायले सँधै नजिकबाट नजर राखेको छ र अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डको पालना गरी पीडितलाई न्याय सुनिश्चित गर्न सरकारलाई पटक–पटक आग्रह गरेको छ ।

देवकोटाका अनुसार नेपाल भ्रमणमा रहेका राजदूतहरुले पीडितका गुनासो सुचिकृत गरी सम्बोधन गर्न दाहाललाई बताए ।

‘गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घनका मुद्दाहरूलाई योग्यता र स्पष्टीकरणको विषयमा हामीले ऐनको कार्यविधिले थप स्पष्टीकरण दिने बताए। उनीहरूले जारी सत्य र मेलमिलाप प्रक्रियाप्रति ऐक्यबद्धता र राष्ट्रिय रूपमा सञ्चालित शान्ति प्रक्रियालाई सहयोग गर्ने इच्छा व्यक्त गरेका छन्,’ देवकोटाले भने ।

दाहालको सचिवालयले जारी गरेको विज्ञप्तिमा नेपाल भ्रमणमा रहेका अन्तर्राष्ट्रिय संघसंस्थाको प्रतिनिधिमण्डलले नेपालको शान्ति प्रक्रियालाई ‘अद्वितीय’ भएको भन्दै मानवअधिकारको गम्भीर उल्लङ्घनका घटना र पीडितले न्यायका लागि पुनरावेदन गर्ने अधिकारप्रति चिन्ता व्यक्त गरेको छ ।

विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘दाहालले भ्रमणमा आएका राजदूतहरुलाई उनीहरुको सामूहिक चासो र निकटतम शान्ति प्रक्रियाको शुभकामनाका लागि कृतज्ञता व्यक्त गरेका छन् ।

‘विस्तृत शान्ति सम्झौता र सङ्क्रमणकालीन न्याय प्रक्रियाको संवेदनशीलता, सर्वोच्च अदालतको फैसला, पीडितको आवाज र अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले व्यक्त गरेका चासोका विषयमा राजनीतिक तहमा गम्भीर छलफल भएको अध्यक्षले भ्रमण प्रतिनिधिमण्डललाई बताए । थपियो। "हामी सबै सरोकार र गुनासोहरू सम्बोधन गरेर यस प्रक्रियालाई अगाडि बढाउने र तार्किक निष्कर्षमा पुग्ने आशा गरिरहेका छौं।"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here