कलाप्रति सच्चा रहनुहोस्

0
81
झण्डै नौ वर्षदेखि एकपछि अर्को हिट गीत दिने संगीतकार विपुल क्षेत्री संगीतलाई आफ्नो करियर मान्दैनन् ।
झण्डै नौ वर्षदेखि एकपछि अर्को हिट गीत दिने संगीतकार विपुल क्षेत्री संगीतलाई आफ्नो करियर मान्दैनन् ।

भारतको कालिम्पोङमा जन्मेका विपुल क्षेत्री बुबाको संगीतप्रतिको लगावका कारण संगीतप्रति आकर्षित भए ।

नौ वर्षअघि, विपुल क्षेत्रीले युट्युबमा आफ्नो पहिलो नेपाली एकल ‘वाइल्डफायर’ रिलिज गर्दा, यो ट्र्याकले निकट भविष्यका लागि आफ्नो सांगीतिक यात्रालाई आकार दिनेछ भन्ने कल्पना थिएन । क्षेत्रीले त्यो गीत हिट हुन्छ भन्ने सोचेका थिएनन्, आफूलाई नेपालको सांगीतिक उद्योगमा दृढतापूर्वक स्थापित गरौं ।

'वाइल्डफायर' पप संगीतको फ्युजन थियो जसमा लोक स्वरको सूक्ष्मता थियो, जुन त्यसबेला अधिकांश मानिसहरूले सुन्ने नेपाली संगीतभन्दा एकदमै फरक थियो। ‘वाइल्डफायर’ रिलिज भएको केही समय नबित्दै, क्षेत्रीले आफ्नो पहिलो एल्बम ‘स्केचेस अफ दार्जिलिङ’ छोडे र एल्बमले उनको ट्रेडमार्क संगीत शैलीलाई आफैंमा छुट्टै विधा बनाउन मद्दत गर्‍यो।

गायक भन्छन्, ‘विगत नौ वर्षमा मैले बनाएका सबै गीतमध्ये ‘वाइल्डफायर’ मलाई मनपर्ने गीत हो किनभने यही गीतले मलाई मेरो सांगीतिक पहिचान पत्ता लगाउन प्रेरित गरेको थियो।

आफ्नो नाममा तीन एल्बमहरू र धेरै एकलहरू सहित, क्षेत्रीलाई हालै २०२२ को नयाँ ग्रामी सदस्य वर्गको हिस्सा बन्न आमन्त्रित गरिएको छ। छेत्री २२,००० सदस्यहरूबाट छानिएका २,७०० कलाकारहरूमध्ये एक हुन्।

"संगीत भनेको मात्र मलाई थाहा छ। यो सास फेर्न जस्तै हो। र यो नभए म के गर्थें?" क्षेत्री बताउँछन् ।

भारतको कालिम्पोङमा जन्मेका क्षेत्री आफ्ना पिताको संगीतप्रतिको लगावका कारण संगीतप्रति आकर्षित भए । जब वरिष्ठ क्षेत्री सेनाबाट सेवानिवृत्त भए र संगीतकारको रूपमा काम गर्न थाले, उनको जोशले युवा, प्रभावशाली क्षेत्रीलाई रग्यो।

“कालिम्पोङमा केटाकेटीहरू फुटबल खेल्छन् वा गितार। म पछिल्लोसँग प्रेममा परें, ”क्षेत्री थप्छन्।

छेत्रीको संगीतप्रतिको प्रेम उनका बुबाले जगाएको भए तापनि उनी हुर्केको कालिम्पोङले पनि उनको संगीतप्रतिको मायालाई बलियो बनाउन महत्वपूर्ण भूमिका खेलेको थियो। कोइर र क्यारोल स्कूल जीवनको अभिन्न अंग भएका कन्भेन्ट स्कूलहरूको संख्याका लागि परिचित, कालिम्पोङको डीएनएमा संगीत छ, र शहरका अधिकांश बालबालिकाहरू जस्तै छेत्री पनि कन्भेन्ट स्कूलमा गए।

क्षेत्री कक्षा ३ मा थिए जब उनले विद्यालयको कार्यक्रममा आफ्नो पहिलो कन्सर्ट गरे। उनले प्रस्तुत गरेको गीत बब मार्लेको ‘बफेलो सोल्जर’ थियो।

कालिम्पोङमा स्कुल पढेपछि क्षेत्री कलेज पढ्न नयाँ दिल्ली गए। "मैले कलेजमा मेरो धेरै समय गितार बजाएर बिताएँ। जब तपाईं एक किशोर हुनुहुन्छ, तपाईं सधैं आफ्नो आफ्नै पहिचान खोज्दै हुनुहुन्छ, र म फरक थिएन। मेरो लागि संगीत नै मेरो पहिचान बनेको छ,’ क्षेत्री भन्छन् ।

18 वर्षको उमेरमा, क्षेत्रीले पकेट मनी कमाउन संगीत सिकाउन थाले। कलेजको पढाइ सकेपछि क्षेत्रीले नयाँ दिल्लीको वसन्त भ्याली स्कूलमा संगीत शिक्षकको रूपमा काम गर्न थाले, जुन काम उनीसँग अझै पनि छ।

वसन्त भ्याली स्कुलको कला विभाग प्रमुख रहेका क्षेत्री बताउँछन्, “यदि तपाई आफूलाई मनपर्ने संगीतलाई निरन्तरता दिन चाहनुहुन्छ र आफ्नो कलामा कहिल्यै सम्झौता नगर्न चाहनुहुन्छ भने, निरन्तर काम गर्नु महत्त्वपूर्ण छ”। ‘कलाबाट मात्रै जीविका चलाउन गाह्रो छ । जब तपाईं आफ्नो संगीत/कलामा आर्थिक रूपमा निर्भर हुनुहुन्छ, तब तपाईंले सम्झौता गर्न थाल्नुहुन्छ। जबरजस्तीमा संगीत नगर्ने कुरामा म सधैं स्पष्ट छु। म आफ्नो कलामा इमानदार रहन चाहन्छु।"

यही विश्वास प्रणालीले गर्दा क्षेत्री आफ्नो सांगीतिक यात्रालाई करियर भन्न चाहँदैनन् ।

बिहान ७:३० देखि दिउँसो ४ बजेसम्म क्षेत्री विद्यालय परिसरमा संगीत सिकाउन व्यस्त रहन्छन्। स्कुलबाट घर फर्किएपछि गायकले आफ्नो गीत लेखनमा जोड दिएका छन् ।

"वास्तविक जीवनमा, त्यहाँ शायद नै आदर्श परिस्थितिहरू छन् जहाँ तपाईंसँग आफ्ना गीतहरू लेख्नको लागि सही परिस्थितिहरू हुनेछन्। गीतहरू लेख्नु भनेको अनुशासनको बारेमा हो, र तपाई जतिसुकै थकित भए पनि, यदि तपाइँ आफ्नो कलालाई माया गर्नुहुन्छ भने, तपाइँ सधैं यसको लागि समय पाउनुहुनेछ," क्षेत्री भन्छन्, जो आफ्नो शिक्षण पेशासँगै आफ्नो सांगीतिक साहसिक कार्यहरू लिइरहेका छन्।

क्षेत्रीले आफ्नो छुट्टै सांगीतिक विधाको सिर्जना गरे पनि त्यो सांगीतिक पहिचान खोज्ने यात्रा सहज भए पनि । उनी अहिले जुन प्रकारको संगीतको लागि चिनिन्छन् त्यो संगीत सुन्दै हुर्केका संगीत भन्दा पूर्णतया फरक थियो।

हुर्कदै गएका क्षेत्रीले पश्चिमी संगीत सुन्न मन पराउँथे र अमेरिकन ज्याजसँग पनि फ्लर्ट गर्न थालेका थिए, त्यसैले पनि उनले पश्चिमी शास्त्रीय गितारमा डिप्लोमा गरेका छन्। तर आफूले खोजेको संगीतसँग उनले कहिल्यै जोडिएको महसुस गरेनन्।

उनले अन्ततः शिकागोको समुद्र तटमा आफ्नो सांगीतिक पहिचान फेला पारे। क्षेत्री भन्छन्, “त्यस दिन म रमाइलो मुडमा थिएँ र त्यही बेला मलाई नेपाली गीतको आइडिया आयो र त्यो गीत पछि ‘वाइल्डफायर’ बन्यो,’ क्षेत्री भन्छन्। "मैले आफ्नो सांगीतिक पहिचान त्यस्तो समयमा फेला पारे जब म घरबाट टाढा विदेशी भूमिमा थिएँ र संस्कृति झटका अनुभव गरिरहेको थिएँ।"

आफ्नो डेब्यु सिंगलको करिब नौ वर्षपछि क्षेत्री भन्छन् कि उनी आफ्नो सांगीतिक क्षमता प्रमाणित गर्न वा हिट गीतहरू उत्पादन गर्ने दबाबमा विश्वास गर्दैनन्।

क्षेत्री भन्छन्, ‘आफूलाई मन पर्ने काम गर्दा सन्तुष्टि सधैं मिल्छ । "तब दबाबको कुरा तपाईले के गर्नुहुन्छ त्यसलाई सिद्ध बनाउँछ।"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here