DDA ले भारतबाट घातक कफ सिरपको आयात रोक्न निगरानी बढाउँछ

0
50
काउन्टरबाट औषधि खरिद गर्दा सावधानी अपनाउन डाक्टरहरुले सर्वसाधारणलाई सुझाव दिएका छन् ।

गाम्बियामा उक्त सिरप खाँदा मिर्गौला फेल भएर सयौँ बालबालिकाको मृत्यु भएपछि भारतीय औषधि कम्पनीले उत्पादन गरेको कफ सिरपको आयात र बिक्री रोक्न औषधि निरीक्षकलाई निगरानी बढाउन औषधि प्रशासन विभागले जनाएको छ ।

विभागको यो कदमले पश्चिम अफ्रिकी देशमा जुलाई, अगस्ट र सेप्टेम्बरमा बालबालिकाको मृत्युसँग जोडिएको चार कफ सिरपको बारेमा विश्व स्वास्थ्य संगठनले विश्वव्यापी चेतावनीलाई पछ्याएको हो।

"मेडेन फार्मास्युटिकल लिमिटेड (हरियाणा इन्डिया) द्वारा उत्पादित कफ सिरपको आयात र बिक्री रोक्न हामीले हाम्रा औषधि निरीक्षकहरूलाई निगरानी बढाउन सचेत गरेका छौं," विभागका प्रवक्ता सन्तोष केसीले भने। "उत्पादनहरू DDA मा दर्ता गरिएको छैन।"

संयुक्त राष्ट्र संघको स्वास्थ्य एजेन्सीले मृत्युको लागि जिम्मेवार हुन सक्ने भारतीय कम्पनीद्वारा निर्मित चारवटा औषधिहरू - प्रोमेथाजिन ओरल सोलुसन, कोफेक्समालिन बेबी कफ सिरप, माकफ बेबी कफ सिरप र मग्रिप एन कोल्ड सिरपलाई गुणस्तरहीन उत्पादनको रूपमा पहिचान गरेको थियो। डब्ल्यूएचओले भने कि कम्पनीले उत्पादनको सुरक्षाको ग्यारेन्टी गर्न असफल भएको थियो।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार भारत सरकारले पनि स्थितिको अनुसन्धान गरिरहेको छ।

"प्रत्येक चार उत्पादनको नमूनाहरूको प्रयोगशाला विश्लेषणले पुष्टि गर्छ कि तिनीहरूमा अस्वीकार्य मात्रामा डाइथिलीन ग्लाइकोल र एथिलिन ग्लाइकोल दूषित पदार्थहरू छन्," WHO ले यसको वेबसाइटमा प्रकाशित चेतावनी पढ्छ। "आजसम्म, यी चार उत्पादनहरू गाम्बियामा पहिचान गरिएको छ, तर अनौपचारिक बजारहरू मार्फत, अन्य देश वा क्षेत्रहरूमा वितरण गरिएको हुन सक्छ।"

Diethylene glycol र ethylene glycol लाई एन्टिफ्रिज, ब्रेक फ्लुइड र अन्य औद्योगिक अनुप्रयोगको रूपमा प्रयोग गरिन्छ, तर केही औषधि उत्पादनहरूमा ग्लिसरीनको सस्तो विकल्पको रूपमा पनि प्रयोग गरिन्छ, धेरै कफ सिरपहरूमा विलायक वा गाढा बनाउने एजेन्ट, रोयटर्सको रिपोर्ट अनुसार।

नेपाल र भारतबीच सयौं किलोमिटर लामो सीमाना छ, जहाँबाट दैनिक हजारौं मानिस एकअर्काको भूभागमा आवतजावत गर्छन्। खुम्चिएको सिमानाको अनुचित फाइदा उठाउँदै साना व्यापारीले औषधिलगायत विभिन्न सामान नेपाल भित्र्याउने गरेका छन् ।

डब्ल्यूएचओले यी उत्पादनहरूबाट प्रभावित हुने सम्भावित देशहरू र क्षेत्रहरूको आपूर्ति श्रृंखला भित्र निगरानी र लगनशीलता बढाउन अनुरोध गर्दछ। अनौपचारिक/अनियमित बजारको बढ्दो निगरानीलाई पनि सल्लाह दिइन्छ।

नेपालका स्वास्थ्य विज्ञहरूले जोखिमप्रति सरोकारवाला निकायको कमजोर दृष्टिकोणको आलोचना गर्छन्।

‘संयुक्त राष्ट्रसंघीय स्वास्थ्य निकायले विश्वव्यापी सचेत गराएको पाँच दिन बितिसक्दा पनि स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले जोखिमबारे सूचना जारी गर्न आवश्यक महसुस गरेको छैन,’ इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका पूर्व निर्देशक डा बाबुराम मरासिनीले भने ।

"हामीसँग तिनीहरूका साइड इफेक्टहरू थाहा नपाई ओभर-द-काउन्टर औषधिहरू किन्नको लागि धेरै खराब प्रवृत्ति छ।"

धेरै डाक्टरहरू पोष्टसँग कुरा गरे कि रुघाखोकी र रुघाखोकीका धेरैजसो अवस्थामा औषधिहरू आवश्यक पर्दैन र सबै खोकीका औषधिहरूले एउटै उद्देश्य पूरा गर्दैनन्।

‘पुरानो प्रिस्क्रिप्शन वा खाली औषधिको बोतल देखाएर काउन्टरमा औषधि किन्ने चलन छ,’ नेपाल बालरोग समाजका अध्यक्ष डा गणेश राईले भने । "खोकीको धेरैजसो अवस्थामा औषधिको आवश्यकता पर्दैन र खोकी पनि एलर्जी, दम, ब्रोन्काइटिस आदिका कारणले हुन्छ।"

डाक्टरहरू भन्छन् कि केही कफ सिरपहरू बलगमलाई खुकुलो बनाउनका लागि बनाइन्छ त्यसैले यसले घाँटी र छाती सफा गर्न मद्दत गर्दछ, र केही कफ सिरपहरू बलगमलाई दबाउनको लागि हो।

कान्ति बाल अस्पतालका डा रामहरि चापागाईंले भने, ‘एक उद्देश्यका लागि बनाइएका औषधिले अर्को उद्देश्यका लागि काम गर्दैन भन्ने कुरा हामीले बिर्सनु हुँदैन । "र हरेक खोकीको औषधिको साइड इफेक्ट हुन्छ।"

रुघाखोकी भाइरसको कारणले गर्दा औषधिले काम गर्दैन र केही कफ सिरपमा प्यारासिटामोल पनि हुन्छ, जसलाई बालबालिकालाई ज्वरो नआएमा आवश्यक पर्दैन।

कान्ति बाल अस्पतालका पूर्व निर्देशक समेत रहेका राईले भने, ‘घरेलु उपचार - तातो पानी, अदुवा, मह, कागती र भाप सेवनले धेरै अवस्थामा खोकी निको पार्न मद्दत गर्छ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here