संवैधानिक इजलासको निष्क्रियता अत्यावश्यक राष्ट्रिय मुद्दाहरू सम्हाल्दै

0
60
सर्वोच्च अदालतको अभिलेखले पछिल्लो पटक सुनुवाइ गरेको इजलासले दुई महिनाभन्दा बढी समय देखाएको छ ।

२०१७ मा अधिवक्ता सुनिल रञ्जन सिंहले तत्कालीन प्रधानन्यायाधीश सुशीला कार्कीविरुद्ध नेपाली कांग्रेस र नेकपा (माओवादी केन्द्र)ले महाअभियोग प्रस्ताव दर्ता गर्ने कदमलाई चुनौती दिँदै सर्वोच्च अदालतमा रिट दायर गरेका थिए ।

निवेदक सिंहले अदालतको फैसलामा केही सांसदहरू असन्तुष्ट भएकाले न्यायाधिशमाथि महाभियोग लगाउन नहुने तर्क गरे। सिंहले सर्वोच्च अदालतको संवैधानिक इजलासलाई महाभियोगको मापदण्ड परिभाषित गर्न पनि माग गरे। निवेदन दर्ता भएको पाँच वर्ष बितिसक्दा पनि इजलासले मुद्दाको अन्तिम फैसला गर्न सकेको छैन ।

2017 देखि 35 पटक सुनुवाई स्थगित भएको छ। अदालतले पहिले जुन 29 मा फैसला सुनाएको थियो जुन पछि अगस्ट 3 र फेरि नोभेम्बर 23 सम्म सारिएको थियो। "यो धेरै दुर्भाग्यपूर्ण छ। यदि अदालतले मेरो निवेदनमा फैसला सुनाएको भए महाभियोगको मापदण्ड तय हुने थियो," सिंहले पोस्टलाई भने। "आजका दिन म ढिलाइबाट बच्न सिधै संवैधानिक इजलासमा निवेदन दर्ता नगर्न रुचाउँछु।"

सेप्टेम्बर २३ मा राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले १५ दिनको संवैधानिक समयसीमाभित्र नागरिकता ऐन संशोधन विधेयक प्रमाणीकरण गर्न अस्वीकार गरेको विरुद्ध अदालतमा निवेदन दिने पाँच जनामध्ये सिंह एक हुन्। यद्यपि यो मुद्दा संवैधानिक व्याख्यासँग सम्बन्धित थियो, सिंहले भने कि उनले सिधै संवैधानिक बेन्चमा याचिका दर्ता नगर्ने छनोट गरे किनभने यसले उनको 2017 को महाभियोगको याचिका जस्तै भाग्यमा पुग्न सक्छ।

"मैले जानाजानी संवैधानिक इजलासलाई बेवास्ता गरेँ तर मेरो निवेदन अन्तिम सुनुवाईको लागि बेन्चमा पठाउने सम्भावना छ," उनले भने। “संविधान कार्यान्वयनको प्रारम्भिक वर्षहरूमा धेरै व्याख्याहरू गर्नुपर्ने भएकाले बेञ्च थप सक्रिय हुनुपर्छ। तर यसको विपरित यो पूर्ण रूपमा निष्क्रिय छ। ”

संविधानको धारा १३७ मा मुख्यतया संघ र प्रदेशबीच, प्रदेशबीच, प्रदेश र स्थानीय तहबीच र स्थानीय तहबीचको अधिकार क्षेत्रसम्बन्धी विवाद समाधान गर्न प्रधानन्यायाधीशको संयोजकत्वमा पाँच सदस्यीय संवैधानिक इजलास रहने व्यवस्था गरिएको छ । संवैधानिक व्याख्याको लागि आह्वान गर्ने मुद्दाहरूमा फैसला दिने जिम्मा पनि यसलाई दिइएको छ।

यद्यपि, यसको सुस्तताले सिंहले दायर गरेको जस्ता महत्त्वपूर्ण याचिकाहरूमा निर्णय गर्न ढिलाइ मात्र गरेको छैन, तर संघीयताको कार्यान्वयनमा पनि बाधा पुर्‍याएको छ, जुन नेपालमा अझै नयाँ छ। अधिवक्ताहरूका अन्य धेरै निवेदनहरू बाहेक, मधेस प्रदेशले संघीय सरकारले प्रदेशलाई संवैधानिक अधिकार उपभोग गर्नबाट रोकेर आफ्नो क्षेत्राधिकार उल्लंघन गरेको दाबी गर्दै छवटा फरक निवेदन दर्ता गरेको छ।

२०१९ जुन ६ मा तत्कालीन केपी शर्मा ओली सरकारले सगरनाथ वन विकास आयोजनालाई टिम्बर कर्पोरेशन अफ नेपाल अन्तर्गत ल्याउने निर्णय गरेको थियो । यसअघि प्रदेश २ रहेको मधेस प्रदेश सरकारले संघीय सरकारले प्रदेशको क्षेत्राधिकार मिचेको भन्दै उक्त निर्णयलाई सर्वोच्च अदालतमा चुनौती दिएको थियो । संघीय सरकारले आफ्नो क्षेत्राधिकारभित्र पर्ने वन आयोजनाको निर्णय गर्ने अधिकार नभएको तर्क गरेको छ ।

संघीय सरकारको निर्णयलाई चुनौती दिँदै कुनै पनि प्रदेश सरकारले संघीय सरकारविरुद्ध दर्ता गरेको यो पहिलो निवेदन थियो। तर, अन्तरिम आदेश जारी नगरी रिट दर्ता भएको तीन वर्ष बितिसक्दा पनि अदालतले अन्तिम सुनुवाइ गर्न सकेको छैन । प्रदेशले दायर गरेका अन्य पाँच वटा निवेदनमा पनि त्यस्तै छ।

सर्वोच्च अदालतको अभिलेखले अगस्ट २ मा संवैधानिक इजलासले अन्तिम सुनुवाइ गरेको दुई महिनाभन्दा बढी भइसकेको देखाउँछ। अदालतका अधिकारीहरूका अनुसार इजलासले 230 वटा निवेदन खारेज गर्नुपर्नेछ। हरेक बुधवार र शुक्रबार इजलास गठन गर्ने प्रचलन भए पनि पछिल्लो समय पालना हुन सकेको छैन ।

संवैधानिक विज्ञ दिनेश त्रिपाठीले सयौं मुद्दा विचाराधीन हुँदा इजलासलाई निष्क्रिय राख्नु गलत भएको बताउँछन् ।

२०२० डिसेम्बर र २०२१ मा सरकारले विभिन्न संवैधानिक आयोगमा ५२ अध्यक्ष र सदस्यको सिफारिस र नियुक्तिलाई दुई फरक अवसरमा चुनौती दिने निवेदकमध्ये उनी पनि एक हुन्। तत्कालीन ओली सरकारले संवैधानिक परिषद् ऐन संशोधन गरी तीनवटा आयोगका लागि बाटो खुला गरेको थियो। संवैधानिक निकायमा नियुक्तिका लागि सिफारिस गर्न परिषद्का पाँच सदस्यहरूमध्ये काउन्सिलले सिफारिस गरेकाहरूलाई संसदीय सुनुवाइ बिना नै नियुक्त गरिएको थियो।

‘समयमै फैसला आएको भए असंवैधानिक रूपमा नियुक्त भएकाहरूलाई पदबाट हटाइने थियो,’ त्रिपाठीले भने । ‘संवैधानिक इजलासले सोचेअनुसार काम गर्न नसकेको स्पष्ट छ ।

पूर्व कायममुकायम प्रधानन्यायाधीश दीपक कार्की असोज २ गते अवकाश हुनुअघि एक महिना बिदामा बसेकाले लामो समयदेखि इजलासले काम नगरेको सर्वोच्च अदालतका अधिकारीहरुले बताएका छन् ।

“बेञ्चले छिट्टै सुनुवाई सुरु गर्नेछ। सम्भवतः बुधबारदेखि नै हो,’ अदालतका प्रवक्ता पौडेलले भने ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here