निर्वाचन आयोगले सामाजिक सञ्जालका दिग्गजहरूसँग गलत सूचनालाई लगाम लगाउन हात मिलाएको छ

0
52
फेक न्यूजमा फेसबुक, ट्विटर र टिकटकसँग काम गर्ने अधिकारीहरू, विज्ञापन खर्च अनुगमन गर्दै।

फेक न्यूजमा फेसबुक, ट्विटर र टिकटकसँग काम गर्ने अधिकारीहरू, विज्ञापन खर्च अनुगमन गर्दै।

आगामी निर्वाचनमा सामाजिक सञ्जालमा हुने गलत सूचना, विकृति र घृणा फैलाउने अभिव्यक्तिलाई नियन्त्रण गर्न निर्वाचन आयोगले मेटा (फेसबुक र इन्स्टाग्राम सञ्चालन गर्ने), ट्वीटर र चिनियाँ कम्पनी बाइटडान्स जस्ता प्राविधिक कम्पनीहरूसँग समन्वय गर्ने योजना घोषणा गरेको छ । TikTok, एक लोकप्रिय भिडियो साझेदारी अनुप्रयोग।

‘निर्वाचनका बेला भ्रामक सूचना फैलाउने कार्यलाई रोक्न नयाँ तरिका अपनाइरहेका छौं,’ प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेशकुमार थपलियाले भने ।

यसका लागि आयोगले फेसबुक, ट्विटर र ह्वाट्सएपसँग सम्झौता गरिसकेको थपलियाले बताए । "हामीले यस हप्ता TikTok अधिकारीहरूसँग बैठकहरू गरिरहेका छौं। यदि हामीले कुनै उम्मेदवार वा राजनीतिक दल विरुद्ध कुनै घृणित भाषण वा गलत सूचना देख्यौं भने, हामी तिनीहरूलाई फ्ल्याग गर्नेछौं र कम्पनीहरूले त्यस्ता सामग्री तुरुन्तै हटाइनेछ,’ थपलियाले भने।

उनले एक महिनाअघि सिंगापुरबाट टिकटकका तीन जना प्रतिनिधि निर्वाचन आयोगको कार्यालयमा गएको बताए ।

पछिल्लो समयमा, 2016 को अमेरिकी राष्ट्रपति चुनाव र 2020 मा ब्रेक्सिट भोट को समयमा, सामाजिक मिडिया गलत जानकारी, गलत जानकारी र घृणायुक्त भाषणले भरिएको थियो र कथित परिणामहरु लाई प्रभावित गर्यो। नेपालमा पनि पछिल्ला केही वर्षयता सामाजिक सञ्जालमा भ्रामक समाचार र भिडियोहरु भइरहेका छन् । विज्ञहरू भ्रामक सामाजिक सञ्जाल सामग्रीले मतदाता निर्णयलाई असर गर्न सक्छ।

"यो राम्रो पहल हो तर आयोगले निर्वाचन सम्बन्धी गलत सूचनालाई कारबाही गर्ने निर्णय गर्नु अघि व्यापक सार्वजनिक छलफल सुरु गर्नुपर्थ्यो," वकिल र डिजिटल राइट्स नेपालका अध्यक्ष सन्तोष सिग्देलले भने। डिजिटल अधिकार को प्रवर्द्धन।

गुगल, फेसबुक र ट्वीटरले सन् २०१६ को अमेरिकी राष्ट्रपति चुनावमा फेक न्यूज, घृणायुक्त भाषण र दुर्व्यवहार विरुद्ध आफ्नै तरिकाले लड्ने वाचा गरेका थिए।

थपलियाले भने, “निर्वाचनका समयमा विश्वव्यापी रूपमा झुटा समाचारको प्रचलनप्रति मेटा साँच्चै चिन्तित छ र हामीसँग काम गर्ने प्रतिबद्धता जनाएको छ । उनले जेठमा हुने स्थानीय निर्वाचनमा आयोगले फेसबुक र ट्वीटरसँग पनि सहकार्य गरेको बताए ।

‘तर यसपटक हामीले निर्वाचन हुन अझै एक महिनाभन्दा बढी समय बाँकी रहेकाले थप समन्वयका साथ काम गरिरहेका छौँ । विज्ञहरूद्वारा संचालित आफ्नै प्रेस कार्यालय पनि स्थापना गर्नुपर्छ,’ थपलियाले भने।

अहिले प्रायः सबै राजनीतिक दलहरू टिकट बाँडफाँडको आन्तरिक विवादलाई व्यवस्थापन गर्न र गठबन्धन गर्न संघर्ष गरिरहेका छन्, विरोधी विचार राख्ने दलहरू पनि, सार्वजनिक क्षेत्र र सामाजिक सञ्जालहरूमा चर्को बहस सुरु गर्दै। यस्तो अवस्थामा दल र व्यक्तिले आफ्नो राजनीतिक एजेन्डा बलियो बनाउन सामाजिक सञ्जालमा झुटा र भ्रामक सूचना फैलाउने सम्भावना बढी रहेको विज्ञहरू बताउँछन् ।

वैरभ टेक्नोलोजीका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत समेत रहेका साइबरसेक्युरिटी विज्ञ विजय लिम्बुले भने, “हामीले जेठको स्थानीय चुनावमा सामाजिक सञ्जालको नकारात्मक प्रभाव देख्यौं, त्यसैले गलत सूचनालाई सम्बोधन गर्न आयोगको पहल सराहनीय छ। "तर यसको प्रभावकारिता आयोगले यस उद्देश्यका लागि कस्तो प्रकारको सफ्टवेयर प्रयोग गर्दछ त्यसमा निर्भर गर्दछ।"

आयोगले राम्रो सफ्टवेयर प्रयोग गरेमा सोसल मिडियामा रहेका झण्डै ८० प्रतिशत फेक न्यूजलाई फ्ल्याग गरी हटाउन सकिने लिम्बुले बताए ।

निर्वाचन आयुक्त थपलियाले गलत सूचना विरुद्धको पहलले समाचार र सूचनाका लागि सामाजिक सञ्जाल फिडमा मात्र भर परेका धेरैलाई सहयोग पुग्ने बताए ।

‘आज सामाजिक सञ्जाल यति शक्तिशाली छ कि यसले जनमतलाई आकार दिन र प्रभाव पार्न सक्छ, त्यसैले खासगरी निर्वाचनको बेला कस्तो किसिमको सूचना प्रवाह भइरहेको छ, त्यसको अनुगमन गर्न जरुरी छ,’ निर्वाचन आयोगका उपप्रवक्ता कमल भट्टराईले भने ।


यसपटक आयोगले फेसबुक एड लाइब्रेरीमार्फत सामाजिक सञ्जालमा हुने राजनीतिक विज्ञापन र त्यसमा हुने खर्चको पनि अनुगमन गर्नेछ ।

विज्ञापन लाइब्रेरीबाट जो कोहीले पनि चुनाव-सम्बन्धित विज्ञापन डेटा पहुँच गर्न सक्छन्, र राजनीतिक विज्ञापनहरूमा यस्तो जानकारी प्राप्त गर्न सक्छन् जस्तै उनीहरूलाई कसले वित्त पोषित गर्यो, अनुमानित लागतहरू, र बहु ​​जनसांख्यिकीहरूमा उनीहरूको पहुँच। विज्ञापनहरू पुस्तकालयमा सात वर्षसम्म भण्डारण गरिन्छ।

आयोगले कडा आचारसंहिता जारी गरे पनि निर्वाचन आयोगसँग यसको कार्यान्वयनको अनुगमन गर्ने प्रभावकारी संयन्त्र नभएको पर्यवेक्षक बताउँछन् ।

आयोगको निर्वाचन आचारसंहिता २०७९ (२०२२) ले सामाजिक सञ्जाललगायत सञ्चारमाध्यममा कुनै पनि उम्मेदवारको पक्ष वा विपक्षमा आधारहीन सूचना प्रकाशन, प्रसारण वा सम्प्रेषण गर्न निषेध गरेको छ ।

भट्टराईले मेटाले आयोगका अधिकारीहरूलाई तालिम दिइसकेको र अमेरिकी टेक कम्पनीले आगामी हप्ताहरूमा नेपाली पत्रकारहरूलाई गलत सूचना, विकृति र घृणित भाषणबारे तालिमको आयोजना गर्ने पनि बताए।

नेपाल नीति संस्थानका तर्फबाट आयोगलाई सल्लाह दिँदै आएका क्रसबोर्डर डिसइन्फर्मेसनका अनुसन्धानकर्ता किरण चापागाईले नेपालमा पहिलो पटक कुनै सार्वजनिक संस्थाले गलत सूचना, विकृति र घृणा फैलाउने भाषण रोक्न काम गरिरहेको बताए।

“नेपालमा यी मुद्दाहरूमा कुनै विशेष कानून छैन, र हामी आईसीटी [सूचना र सञ्चार प्रविधि] क्षेत्रमा धेरै कमजोर छौं। आयोगको प्राविधिक कम्पनीहरूसँगको सहकार्य नेपालमा सामाजिक सञ्जाल नीति सुधारका लागि एउटा हस्ताक्षर पहल हो,” चापागाईले भने ।

यसैबीच थपलियाले आयोगले गत स्थानीय निर्वाचनमा फेसबुक र ट्वीटरसँग मिलेर निर्वाचनसम्बन्धी गलत सूचना र गलत सूचनालाई सम्बोधन गर्न काम गरेको तर अहिलेको तुलनामा कम समन्वय भएको बताए ।

उनका अनुसार दोलखा जिल्लामा वैशाखमा हुने स्थानीय निर्वाचन रद्द भएको भनी झुटा समाचार केही व्यक्तिले फैलाएको र आयोगले मेटालाई पत्राचार गरेलगत्तै उक्त समाचार हटाएको थियो ।

थपलियाले भने, ‘हामीले तुरुन्तै मेटामार्फत उक्त पोस्ट हटाएर सूचना प्रकाशित गरेका थियौँ । सरकारसँग प्रभावकारी सामाजिक सञ्जाल नीति नभएको अवस्थामा आयोगको पहलले सम्बन्धित कानुन बनाउन सहयोग पुग्ने उनले बताए ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here