एमाले नेताहरूले सार्वजनिक रूपमा ठूला-ठूला दाबी गर्छन् तर आन्तरिक मूल्याङ्कनमा गम्भीर धक्का लाग्ने डर छ

सही उम्मेदवार खडा गर्न असफल हुनु र पद र फाइलको लागि उत्साहजनक वातावरणको अभाव पार्टीका लागि महँगो साबित हुन सक्छ।

0
62
The Prime Minister, Shri Narendra Modi with the Prime Minister of Nepal, Mr. K.P. Sharma Oli, at Hyderabad House, in New Delhi on April 07, 2018.
सही उम्मेदवार खडा गर्न असफल हुनु र पद र फाइलको लागि उत्साहजनक वातावरणको अभाव पार्टीका लागि महँगो साबित हुन सक्छ।

नोभेम्बरको चुनाव नजिकिँदै गर्दा नेकपा एमालेका नेताहरूले अन्य प्रमुख दलहरू यसको विरुद्धमा एकजुट भए पनि पार्टी एकपटक फेरि ठूलो शक्तिका रूपमा देखा पर्ने जनसमक्ष दाबी गर्छन्। सत्तारुढ नेपाली कांग्रेसले नेकपा (माओवादी केन्द्र), नेकपा (एकीकृत समाजवादी), लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी र राष्ट्रिय जनमोर्चाको चुनावी गठबन्धन गरेको छ ।

आफ्नो सम्भावना बलियो बनाउन एमालेले मंसिर २० को निर्वाचनका लागि जनता समाजवादी, राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (आरपीपी) र राप्रपा नेपाललगायतका दलहरूसँग पनि साझेदारी गरेको छ ।

एमाले उपाध्यक्ष अष्टलक्ष्मी शाक्यले चुनावमा आफ्नो पार्टीले प्रतिद्वन्द्वीलाई पछि पार्छ भन्नेमा आफू विश्वस्त रहेको बताउनुभएको छ । ‘संघीय निर्वाचनमा हाम्रो पार्टीले कति सिट जित्ने आशा राखेको छ, म भन्न सक्दिन तर एमाले सबैभन्दा ठूलो दल बन्ने विश्वास छ,’ शाक्यले पोष्टलाई भने ।


तर, पार्टीभित्रका नेताहरूले अनौपचारिक कुराकानीमा पार्टीलाई चुनावमा गम्भीर धक्का लाग्ने विश्वास व्यक्त गरेका छन् ।

‘पार्टीले संघीय संसदको ३० देखि ३५ सिट मात्रै जित्न सक्छ र समानुपातिक प्रतिनिधित्वमा प्राप्त मत पनि समान स्तरको हुन सक्छ,’ एमालेका केन्द्रीय नेताले भने । जनता समाजवादी पार्टीसँग गठबन्धन गर्नुअघि पार्टीको आन्तरिक मूल्याङ्कन यस्तो थियो ।

स्थानीय तहको निर्वाचनअघि बसेको स्थायी समिति बैठकले पार्टीले बढीमा १६० देखि १६५ सिट जित्ने प्रक्षेपण गरेको थियो । स्थानीय चुनावको अन्तिम नतिजाले प्रारम्भिक हिसाबलाई गलत साबित गर्यो किनभने पार्टीले कूल 206 स्थानीय एकाइ जित्यो। तर, त्यसबेला पार्टीले २९४ स्थानीय तह जित्न सफल भएकाले अघिल्लो निर्वाचनमा हासिल गरेको भन्दा कम थियो । यसपटक स्थानीय निर्वाचनमा पनि एमाले सत्तारुढ नेपाली कांग्रेस नेतृत्वको पाँच दलको गठबन्धनसँग लडेको थियो ।

शीर्ष नेताहरूले सही उम्मेदवार नउठाउन र पार्टीभित्र उत्साहजनक वातावरण सिर्जना गर्न नसक्दा आगामी निर्वाचनमा पनि पार्टीलाई गम्भीर धक्का लाग्न सक्ने एमाले नेताहरूले बताएका छन् । स्थायी कमिटी सदस्य घनश्याम भुसालसहितका केही नेताले मुख्यतया पार्टी अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले आफूलाई बगाएको आरोप लगाउँदै पार्टी परित्याग गरेका छन् ।

‘सत्तारुढ गठबन्धनका साझा उम्मेदवारविरुद्ध लड्न एमालेले पार्टीका उम्मेदवारहरूमध्येबाट उत्कृष्ट उम्मेदवारलाई उम्मेदवारी दिनुपरेको थियो,’ नाम नबताउन आग्रह गर्दै एमालेका एक नेताले भने । तर, उम्मेदवार छनोटमा पार्टीले गल्ती गरेको छ, त्यसको असर नतिजामा देखिनेछ ।

उपाध्यक्ष शाक्यले पनि पार्टीले सही उम्मेदवार छनोट गर्न नसकेको स्वीकार्छन् ।

‘पार्टीसँग उत्कृष्ट उम्मेदवार छनोट गर्ने अवसर थियो तर त्यसो भएन,’ शाक्यले भने ।

आन्तरिक बैठकमा एमालेका प्रदेश कमिटीका इन्चार्ज नेताहरुले संसदीय र प्रादेशिक निर्वाचनमा सत्तारुढ गठबन्धन कायम रहे पार्टीले गम्भीर पराजय भोग्न सक्ने बताएका थिए । भदौ २३ गते स्थायी समितिमा आफ्नो मूल्याङ्कन प्रतिवेदन गर्दै प्रदेशका नेताहरूले सम्भावित चुनावी नतिजाको प्रक्षेपण गरेका थिए ।


स्थायी समितिको पछिल्लो बैठकमा यस्ता प्रतिवेदनमाथि छलफल भएको शाक्यले पुष्टि गरे ।

"यो सत्य हो कि प्रदेश नेताहरूले सम्भावित चुनावी परिदृश्यको भविष्यवाणी गर्दै आफ्नो प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका थिए," शाक्यले पोष्टलाई भने, पार्टीले जित्ने सम्भावना रहेको सिट संख्या खुलासा नगरिकन।

त्यतिबेलासम्म जनता समाजवादी सत्तारुढ गठबन्धनकै हिस्सा भएकाले पार्टी बैठक बसेको समयको परिस्थिति फरक रहेको नेताहरूले बताए । पछि, पार्टीले शिविर छोडेर एमालेसँग चुनावी तालमेल गर्यो। यो विकाससँगै एमालेका नेताहरु केही कमीकमजोरीबाट बच्न आशावादी छन् ।

जनता समाजवादीसँग चुनावी साझेदारी गरेर एमाले कांग्रेस नेतृत्वको गठबन्धनलाई कमजोर बनाउन सफल भएको छ । मधेसमा जनता समाजवादीसँगको साझेदारी एमालेका लागि पक्कै पनि राहत हो । तर मधेसका जिल्लामा अझै पनि पार्टीलाई बलियो आधार बनाउन नसकेको पार्टी भित्री बताउँछन् ।

मधेस प्रदेशमा एमालेको स्तम्भका रुपमा लिइएका प्रभु साहले पार्टी नेतृत्वप्रति गम्भीर असन्तुष्टि जनाउँदै स्वतन्त्र उम्मेदवारका रुपमा चुनाव लडिरहेका छन् । उनी रौतहट–३ बाट स्वतन्त्र रुपमा चुनाव लड्दै छन् । साहले मधेस प्रदेशमा अन्य २७ जना उम्मेदवार पनि दिएका छन् । पार्टीले जनता समाजवादीसँग चुनावी गठबन्धन गरेपछि र आफ्नै चुनावी योजना ल्याएपछि उनले मुख्यतया पक्षबाट टाढा महसुस गरे।

‘जनता समाजवादी पार्टीसँग चुनावी तालमेल गरेपछि पनि साह पार्टीमा रहे भने पार्टी बलियो हुने थियो तर उनको बाहिरिनु पार्टीका लागि धक्का हो,’ एमालेका केन्द्रीय सदस्यले भने ।

सत्तारुढ गठबन्धनको बल बाहेक, एमाले नेताहरूले चुनावी अभियानमा प्रतिद्वन्द्वीहरूले मुद्दा उठाउने भएकाले पार्टी अध्यक्ष ओलीले दुई पटक संसद विघटन गर्ने निर्णयले आफ्नो पार्टीलाई पनि गम्भीर असर पार्ने डर छ।

पार्टीभित्रको विवादलाई सम्हाल्न नसकेपछि ओलीले दुईपटक व्यवस्थापिका विघटन गरेका थिए ।

सिङ्गो देश संकटमा परेको बेला तत्कालीन सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका शीर्ष नेताहरु आ–आफ्नो भूमिकालाई लिएर निरन्तर विवादमा थिए । महामारी नियन्त्रण गर्न नसकेको भन्दै ओली सरकारको चौतर्फी आलोचना भएको थियो ।

‘हामीले गत निर्वाचनको तुलनामा कांग्रेसले राम्रो नतिजा ल्याउने अपेक्षा गरेका छौं, तर परिस्थिति हाम्रो पक्षमा नहुन सक्छ,’ नाम न छाप्ने सर्तमा एक नेताले भने ।

गत संघीय निर्वाचनमा एमाले र माओवादी केन्द्रबीच तालमेल भएको थियो । प्रत्यक्ष निर्वाचनमा कांग्रेसले समानुपातिक निर्वाचन प्रणालीअन्तर्गत ४० सिट मात्रै जितेको थियो ।
मधेस प्रदेशमा एमालेको स्तम्भका रुपमा लिइएका प्रभु साहले पार्टी नेतृत्वप्रति गम्भीर असन्तुष्टि जनाउँदै स्वतन्त्र उम्मेदवारका रुपमा चुनाव लडिरहेका छन् । उनी रौतहट–३ बाट स्वतन्त्र रुपमा चुनाव लड्दै छन् । साहले मधेस प्रदेशमा अन्य २७ जना उम्मेदवार पनि दिएका छन् । पार्टीले जनता समाजवादीसँग चुनावी गठबन्धन गरेपछि र आफ्नै चुनावी योजना ल्याएपछि उनले मुख्यतया पक्षबाट टाढा महसुस गरे।

‘जनता समाजवादी पार्टीसँग चुनावी तालमेल गरेपछि पनि साह पार्टीमा रहे भने पार्टी बलियो हुने थियो तर उनको बाहिरिनु पार्टीका लागि धक्का हो,’ एमालेका केन्द्रीय सदस्यले भने ।

सत्तारुढ गठबन्धनको बल बाहेक, एमाले नेताहरूले चुनावी अभियानमा प्रतिद्वन्द्वीहरूले मुद्दा उठाउने भएकाले पार्टी अध्यक्ष ओलीले दुई पटक संसद विघटन गर्ने निर्णयले आफ्नो पार्टीलाई पनि गम्भीर असर पार्ने डर छ।

पार्टीभित्रको विवादलाई सम्हाल्न नसकेपछि ओलीले दुईपटक व्यवस्थापिका विघटन गरेका थिए ।

सिङ्गो देश संकटमा परेको बेला तत्कालीन सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका शीर्ष नेताहरु आ–आफ्नो भूमिकालाई लिएर निरन्तर विवादमा थिए । महामारी नियन्त्रण गर्न नसकेको भन्दै ओली सरकारको चौतर्फी आलोचना भएको थियो ।

‘हामीले गत निर्वाचनको तुलनामा कांग्रेसले राम्रो नतिजा ल्याउने अपेक्षा गरेका छौं, तर परिस्थिति हाम्रो पक्षमा नहुन सक्छ,’ नाम न छाप्ने सर्तमा एक नेताले भने ।

गत संघीय निर्वाचनमा एमाले र माओवादी केन्द्रबीच तालमेल भएको थियो । प्रत्यक्ष निर्वाचनमा कांग्रेसले समानुपातिक निर्वाचन प्रणालीअन्तर्गत ४० सिट मात्रै जितेको थियो ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here