नेपालमा सडक सुरक्षा ठप्प छ

By Raj Shrestha

0
61
नेपालका वर्तमान प्रयासहरू निकट भविष्यमा ट्राफिक सम्बन्धी मृत्यु वा घाइतेहरूलाई कम गर्न अपर्याप्त छन्।
नेपालका वर्तमान प्रयासहरू निकट भविष्यमा ट्राफिक सम्बन्धी मृत्यु वा घाइतेहरूलाई कम गर्न अपर्याप्त छन्।

सडकको वातावरणमा परिवर्तन ल्याएर, गति र ट्राफिकको मात्रा घटाएर र मोटर चालित सवारीलाई पैदल यात्रु र गैर-मोटर सवारीहरूबाट अलग गरेर सडक यातायात सम्बन्धी चोटपटक र मृत्युलाई कम गर्न सकिन्छ। यद्यपि, नेपालका वर्तमान प्रयासहरू निकट भविष्यमा ट्राफिक सम्बन्धी मृत्यु वा घाइतेहरूलाई कम गर्न अपर्याप्त छन्। देशको सडक सुरक्षाको अहिलेको अवस्था कानुन र नियमको अभावले नभई विद्यमान व्यवस्थाको प्रशासन र कार्यान्वयनका लागि अपर्याप्त व्यवस्थाको परिणाम हो ।

सडक सुरक्षाका सरल उपायहरूले पनि ठूलो प्रभाव पार्न सक्छ। यसमा सहरी सडकहरूमा लेन अनुशासन कायम राख्ने, आवासीय क्षेत्र, विद्यालय वा अस्पतालहरूमा गति सीमा ३० किलोमिटर प्रतिघण्टाभन्दा कम राख्ने र मानिसहरू फुर्सद वा किनमेल गर्न जाने ठाउँहरू वरिपरि सवारी साधनमुक्त क्षेत्रहरू राख्ने समावेश छन्। अन्य स्पष्ट उपायहरू स्पष्ट रूपमा चिन्हित सडकहरू, देखिने सडक चिन्हहरू, सडक बत्तीहरू, र पैदल यात्रीहरू मात्र फुटपाथहरू हुन सक्छन्। यी आधारभूत नियमहरूको सम्मान गर्न असफल हुनुको अर्थ यो हो कि हामी प्रत्येक चोटि सडकमा हुँदा हाम्रो जीवनको बारेमा चिन्तित हुनुपर्दछ।

रोड सेफ्टीमा ग्लोबल स्टेटस रिपोर्ट (२०१८) ले धेरै न्यून र मध्यम आय भएका देशहरूमा स्थिर प्रगति देखाएको छ। सडक सुरक्षाका लागि कार्यहरूको पहिलो दशक (२०११-२०२०) को कार्यसम्पादन सन्तोषजनक थिएन। सडक ट्राफिक दुर्घटनाबाट हुने विश्वव्यापी मृत्यु र घाइतेको संख्यालाई आधा घटाउन दिगो विकास लक्ष्यको लक्ष्य ३.६ बाट पनि यो स्पष्ट भएको थियो। यसैबीच, विश्वव्यापी सडक सुरक्षा समुदायले केही उच्च आय भएका देशहरूको सफलताका कथाहरू हाइलाइट गरेर यी देशहरूमा नेताहरूलाई उत्प्रेरित गर्न पर्दा पछाडि काम गरिरहेको थियो।

विश्व स्वास्थ्य संगठन (WHO) ले संयुक्त राष्ट्र सडक सुरक्षा सहयोग (UNRSC) को नेतृत्व गरिरहेको छ र धेरै प्रतिवेदनहरू र मार्गदर्शक कागजातहरू विकास गर्दैछ। सडक सुरक्षाका लागि 12 स्वैच्छिक विश्वव्यापी लक्ष्यहरू (34 सूचकहरू सहित) ती महत्त्वपूर्ण आउटपुटहरूमध्ये छन्। यी विश्वव्यापी कार्यसम्पादन लक्ष्यहरू 2016-17 मा सबै WHO सदस्य राष्ट्रहरू र प्रमुख सरोकारवालाहरूलाई समावेश गर्ने प्रक्रिया मार्फत विकसित गरिएको थियो। लक्ष्यहरूको उद्देश्य मुख्य जोखिम कारकहरू र सेवा प्रदान गर्ने संयन्त्रहरूसँग सम्बन्धित लक्ष्यहरू निर्धारण गर्नु थियो जुन सडक ट्राफिक दुर्घटनाहरूलाई कम गर्न थियो। जेनेभामा २० देखि २१ नोभेम्बर २०१७ सम्म भएको WHO सदस्य राष्ट्रहरूको बैठकमा सहमति भएको थियो।

सडक सुरक्षाका लागि १२ स्वैच्छिक लक्ष्यहरू मध्ये पहिलोले राष्ट्रहरूलाई २०२० सम्ममा समयबद्ध लक्ष्यसहितको व्यापक बहुक्षेत्रीय राष्ट्रिय सडक सुरक्षा कार्य योजना स्थापना गर्न निर्देशन दिन्छ र नेपाल दुई वर्ष पछाडि छ। नेपालमा सडक सुरक्षा, सडक सुरक्षालाई नियन्त्रण गर्ने कानुन, वा राष्ट्रिय सडक सुरक्षा कार्ययोजनाका लागि समयसीमा लक्षित कुनै प्रमुख निकाय छैन। यस झट्काले २०३० सम्ममा हासिल गर्ने लक्ष्यका बाँकी ११ लक्ष्यमा बाधा पुर्‍याउने छ र विश्वव्यापी पङ्क्तिबद्धता, नयाँ सडक, विद्यमान सडक, सवारी साधनको मापदण्ड, तीव्र गति, मोटरसाइकल हेल्मेट, सवारी साधनको सुरक्षा, प्रभावमा परेर सवारी चलाउने, मोबाइलबाट विचलित हुनेसँग सम्बन्धित छ । फोन, व्यावसायिक चालक, र समयमै आपतकालीन हेरचाह।

माथि उल्लिखित स्वैच्छिक लक्ष्यहरू प्राप्त गर्नका लागि राष्ट्रहरूलाई गतिविधिहरू विकास र कार्यान्वयन गर्न मार्गदर्शन गर्न विश्व स्वास्थ्य संगठनको नेतृत्वद्वारा सडक सुरक्षा २०२१-२०३० को दशकको कार्यको विश्वव्यापी योजना एक वर्षअघि सुरु गरिएको थियो। ग्लोबल प्लानले "व्यवसायलाई सामान्य रूपमा अस्वीकार गर्दछ र सरकार र सरोकारवालाहरूलाई नयाँ बाटो लिन आह्वान गर्दछ - जुन एक एकीकृत सुरक्षित प्रणाली दृष्टिकोणलाई प्राथमिकता दिन्छ र लागू गर्दछ जसले सडक सुरक्षालाई दिगो विकासको प्रमुख चालकको रूपमा राख्छ। यसले मद्दत गर्ने कार्यहरूको लागि पनि आह्वान गर्दछ। विश्वले सन् २०३० सम्ममा सडक दुर्घटनामा हुने मृत्यु र गम्भीर घाइतेको संख्यामा ५० प्रतिशत कमी ल्याउने लक्ष्य लिएको छ।" सडक सुरक्षा साझा जिम्मेवारी भएको हुनाले, ग्लोबल प्लानले नागरिक समाज, शिक्षाविद्, निजी क्षेत्र, दाता, समुदाय र युवा नेताहरूलगायत सबै सरोकारवालाहरूलाई प्रेरित गर्छ। कार्य योजनाको भाग III ले यसको सफल कार्यान्वयनको लागि "आवश्यकताहरू" वर्णन गर्दछ र भाग IV ले सरकार, शिक्षाविद् र अन्य सरोकारवालाहरूको भूमिकाको विवरण दिन्छ।

भर्खरै, अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले "सडक सुरक्षाको लागि 2030 क्षितिज: कार्य र वितरणको एक दशक सुरक्षित" भन्ने विषय अन्तर्गत जुलाई 2022 मा भएको उच्च स्तरीय बैठक मार्फत सडक सुरक्षा स्थिति सुधार गर्ने प्रतिबद्धता दोहोर्याएको छ। दुःखको कुरा, नेपालले सडक सुरक्षाका लागि राजनीतिक प्रतिवद्धताको मिल्दोजुल्दो मात्रा अहिलेसम्म गरेको छैन। जिम्मेवार मन्त्रालयका मन्त्रीहरूलाई यसबारे राम्ररी जानकारी नभएकाले यस्तो भएको हुन सक्छ । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालय, जुन सडक ट्राफिक चोट रोकथामको लागि डब्ल्यूएचओको फोकल मन्त्रालय पनि हो, विगत पाँच वर्षमा नेतृत्वमा बारम्बार परिवर्तनहरू भएको छ। सडक निर्माणमा मुख्यतया केन्द्रित रहेको अर्को प्रमुख निकाय भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालय र मातहतको यातायात व्यवस्था विभागले प्रचलित कानुनले दिएको जिम्मेवारी पूरा गर्न सकेको छैन ।

नेपाली कर्मचारीतन्त्र प्रायः आफ्नो कम्फर्ट जोनभन्दा बाहिर काम गर्दैन, रक्षात्मक छ, रचनात्मक विचारहरू लिएर आउँदैन, सम्बन्धित समसामयिक मामिलाहरू बारे जानकारी राख्न अनिच्छुक छ, र राजनीतिक नेतृत्वलाई शिक्षित गर्ने प्रयास गर्दैन। नेपालले हालसम्म विश्व सडक सुरक्षा मापदण्डहरूसँग राष्ट्रिय प्रयासहरू मिलाउन महत्वपूर्ण सडक सुरक्षा-सम्बन्धित संयुक्त राष्ट्र संघका कानुनी औजारहरूमध्ये कुनैमा पनि प्रवेश गर्न सकेको छैन। प्रायजसो, सम्बन्धित व्यक्ति र मिडियाले सडक ट्राफिक दुर्घटना, चोटपटक र मृत्युलाई हटाउनका लागि कार्यहरू गर्न आह्वान गर्छन्। हाम्रो सडकलाई सुरक्षित बनाउने कुनै जादुई बुलेट छैन। सडक सुरक्षा साझा जिम्मेवारी हो। जिम्मेवार एजेन्सीहरू र अधिकारीहरूले सडक सुरक्षाका लागि १२ स्वैच्छिक लक्ष्यहरू र विश्वव्यापी योजनाका सिफारिसहरू अनुरूप योजनाहरू बारे सचेत हुनुपर्छ। आखिर, सामान्य रूपमा व्यापारले कुनै फरक पार्दैन, र हाम्रो सडकमा ज्यान गुमाउने काम जारी रहनेछ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here