राप्रपा–एनका असन्तुष्ट नेताहरुले दाहाललाई साथ दिने वाचा गरेका छन्

कमल थापाले एमालेको चुनाव चिन्हमा चुनाव लड्ने निर्णय गरेपछि आक्रोशित पाँच पदाधिकारीले माओवादी केन्द्रको अध्यक्षलाई शपथ दिएका छन् ।

0
72
सत्तारुढ गठबन्धनका प्रमुख नेता नेकपा (माओवादी केन्द्र)का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी नेपाल (राप्रपा–एन)का प्रमुख पाँच नेताले यसै साता पार्टी अध्यक्ष कमल थापासँगको मतभेद खुलासा गर्दै आफूलाई सहयोग गर्ने वाचा गरेका छन् । अर्को महिना हुन लागेको संसदीय निर्वाचन अगाडि।

पार्टीका अन्य नेताहरूलाई अन्योलमा राखेर मुख्यतया आफ्नो जितमा केन्द्रित रहेको एमालेसँग सहमति गर्ने थापाको कदमबाट पाँच नेता निराश भएको बताइएको छ, राप्रपा-एन स्रोतले पोस्टलाई बताएको छ।

थापा मकवानपुरमा चुनावी प्रचारमा व्यस्त रहेका बेला यस्तो विकास भएको हो । उनी नेकपा एमालेको चुनाव चिन्हमा आगामी निर्वाचनमा लड्दैछन् ।


‘वास्तवमा हामी दाहालको निमन्त्रणामा खुमलटार गएका थियौं जहाँ हामीले चाडपर्वको शुभकामना आदानप्रदान गरी ऐतिहासिक जिल्ला [गोरखा] लाई चुनाव लड्न रोजेका दाहाललाई शुभकामना व्यक्त गरेका थियौँ,’ ती पाँच नेतामध्येका सुरेश आचार्यले भने । ।

राप्रपा नेपालका प्रवक्ता समेत रहेका आचार्यले भने, ‘प्रचण्डले हामीलाई सहयोगका लागि अनुरोध गरेका थिए र हामीले सकारात्मक प्रतिक्रिया दिएका छौं ।

दाहाललाई भेट्ने राप्रपाका अन्य नेताहरुमा पार्टीका उपाध्यक्ष श्याम तिमिल्सिना, महासचिव केशव श्रेष्ठ, सहमहासचिव दमन बस्नेत र कोषाध्यक्ष ज्ञानेन्द्र कार्की रहेका छन् ।

यो तत्काल स्पष्ट छैन कि पाँच नेताहरू उनीहरूको पार्टी नेतृत्वबाट असहमत छन्।

राप्रपा–एन स्रोतले भने मंसिर २० गते हुने प्रतिनिधिसभाको निर्वाचनमा थापाले एमालेको चुनाव चिन्हमा चुनाव लड्ने निर्णय गरेपछि नेताहरु आक्रोशित भएको बताउँछन् ।

दाहालसँगको घन्टा लामो भेटमा पाँच नेताले अध्यक्ष थापाको कदमप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेको पार्टी स्रोतले जनाएको छ ।

राप्रपा नेपालले १६५ सदस्यीय प्रतिनिधिसभाका ९० भन्दा बढी सिटमा र प्रदेश सभाका ३३० सिटमध्ये १५० सिटमा उम्मेदवार खडा गरेको छ ।

पार्टीका जिल्ला कमिटीहरूले यसअघि भक्तपुरको एक प्रदेश, एक संघीय सिट काठमाडौं–५ र कास्कीका तीन प्रतिनिधिसभा निर्वाचन क्षेत्रमा एमालेका उम्मेदवारलाई समर्थन गर्ने निर्णय गरेको थियो । तर, राप्रपा–एनका उम्मेदवारले उम्मेदवारी नदिने ठाउँमा दाहाल र सत्तारुढ गठबन्धनका प्रमुख नेताहरूलाई साथ दिने पार्टीको प्रतिबद्धता पाँच नेताले व्यक्त गरेका छन् ।

खुमलटार बैठकमा उपस्थित राप्रपा नेपालका एक पदाधिकारीले भने, ‘गोरखामा उम्मेदवार भए पनि दाहाललाई साथ दिनेछौँ र सत्तारुढ गठबन्धनका अन्य साझेदारका प्रमुख नेताहरूलाई पनि साथ दिने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छौँ । । "वास्तवमा हामी थापाको निर्णयबाट निराश छौं र उहाँको प्रतिकार गर्न सक्छौं भन्ने सन्देश दिन चाहन्छौं।"

थापा राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका संस्थापक मध्येका एक हुन् जसले सन् २००८ मा विघटन भएको नेपाललाई हिन्दू अधिराज्यको रूपमा पुनर्स्थापनाको वकालत गर्दै आएको छ।

गत डिसेम्बरमा पार्टीको महाधिवेशनमा राजेन्द्र लिङ्देनसँग पराजित भएपछि थापाले पार्टी छाड्ने निर्णय गरेका थिए । त्यसपछि उनले फागुनमा राप्रपा–एन बनाए ।

लिङ्देनसँग पराजित भएपछि थापाले आफ्नो हारमा पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रको भूमिका रहेको आरोप लगाएका थिए । उनी दशकौंदेखि राजनीतिमा सक्रिय छन् र सन् २००५ मा ज्ञानेन्द्रले शाही-सैन्य विद्रोह गर्दा गृहमन्त्री थिए।

हिन्दुत्ववादी र राजतन्त्र समर्थक राजनीतिज्ञ थापाले नेपाललाई धर्मनिरपेक्ष संघीय गणतन्त्रको रूपमा ग्यारेन्टी गर्ने संविधान जारी भएपछि केपी ओली र दाहालको नेतृत्वमा रहेका विभिन्न सरकारहरूमा मन्त्रीको रूपमा पनि काम गरेका थिए। तर, अहिले थापाले ज्ञानेन्द्रको ‘लिङदेनलाई आफ्नो विरुद्धमा समर्थन गर्ने’ कदमलगायतका पछिल्लो गतिविधिलाई हेर्दा राजतन्त्र पुनरुत्थानको एजेण्डा अप्रासंगिक भएको दाबी गरेका छन् ।

दाहालसँगको भेटमा सहभागी अर्का पदाधिकारीले थापाले कानुनी रूपमा निर्वाचन जितेपछि एमालेको सदस्य बन्ने पोष्टलाई बताउनुभयो, त्यसैले पदाधिकारीहरूले आफ्नो परिकल्पनाअनुसार कसरी अघि बढ्ने भन्नेमा ठोस निर्णय गर्नुपर्ने आवश्यकता महसुस गरेका छन् । यस्तो अवस्थामा पार्टी नेतृत्वविहीन हुनेछ ।

सत्तारुढ गठबन्धनको साझा उम्मेदवारका रूपमा ललितपुर जिल्लाबाट चुनाव लड्दै आएकी माओवादी नेतृ पम्फा भुसाललगायत अन्य नेतालाई पनि राप्रपाका नेताहरूले साथ दिने प्रतिबद्धता जनाएका छन् ।

माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष दाहालसँग राप्रपा नेपालका पाँच नेताको भेटमा ऊर्जामन्त्री भुसाल पनि सहभागी थिए ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here