एलोन मस्कले ट्विटरमा लिँदा स्वतन्त्र वाक् सीमा परीक्षण गरियो

0
52
इलोन मस्कको तस्बिर अक्टोबर २८, २०२२ मा लिइएको यस चित्रणमा ट्विटर लोगो मार्फत देखिन्छ
इलोन मस्कले ट्विटर इंकमा नयाँ युगको सुरुवात गरेको केही घण्टापछि, अर्बपति मालिक प्रतिबन्धित खाता धारकहरू र विश्व नेताहरूबाट बिन्ती र मागहरूबाट फसेका थिए।

अनुरोधहरूको बाढीले इलेक्ट्रिक कार निर्माता टेस्ला इंक (TSLA.O) का सीईओले सामना गरेको चुनौतीलाई जोड दिन्छ, जसले प्लेटफर्मलाई "हेलस्केप" मा झर्नबाट रोक्ने स्वतन्त्र वाक् पुनर्स्थापना गर्ने वाचालाई सन्तुलनमा राखेको छ। विज्ञापनदाताहरू

पूर्व अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प, जनवरी 6, 2021 क्यापिटल दंगा पछि हिंसा भड्काएको आरोपमा ट्विटरबाट स्थायी रूपमा प्रतिबन्धित थिए, ले टेकओभरलाई स्वागत गरे तर ट्विटरमा फिर्ताको बारेमा थोरै भने। "म धेरै खुसी छु कि ट्विटर अब समझदार हातमा छ, र अब उप्रान्त हाम्रो देशलाई घृणा गर्ने कट्टरपन्थी बामपन्थी र पागलहरूद्वारा चलाउने छैन।"

दिमित्री मेदवेदेव, पूर्व रूसी राष्ट्रपति र रूसको सुरक्षा परिषद्का वर्तमान उप-अध्यक्ष, ट्वीटरमा बधाई दिए: "@elonmusk लाई ट्विटरमा राजनीतिक पूर्वाग्रह र वैचारिक तानाशाहीलाई जित्नको लागि शुभकामना। र युक्रेनको व्यवसायमा त्यो स्टारलिंक छोड्नुहोस्।"

अरूले मस्कलाई सामाजिक सञ्जाल प्लेटफर्मद्वारा लगाइएको दण्ड फिर्ता गर्न आग्रह गरे। @catturd2 को जवाफमा, 852,000 फलोअरहरू भएको एक बेनामी खाता, ट्रम्पको चुनावी जालसाजी दावीहरूको ठूलो समर्थकको रूपमा परिचित छ, र जसले यसलाई "छाया प्रतिबन्धित" भनी भन्यो, मस्कले ट्वीट गरे "म आज थप खोज्नेछु।"

रुसी राज्य नियन्त्रित प्रसारक आरटीका सम्पादक-इन-चीफ मार्गारीटा सिमोनियनले मस्कलाई "RT र स्पुतनिक खाताहरूमाथि प्रतिबन्ध हटाउन र मेरो पनि छाया प्रतिबन्ध हटाउन?"

मस्क र ट्विटरमा दबाब बढ्दै गएको छ किनकि उनले सम्झौता बन्द गरेपछि शुक्रबार ट्विटरका कर्मचारीहरूलाई सम्बोधन गर्ने तयारी गरेका छन्।

"हे @ElonMusk, अब तपाई ट्विटरको स्वामित्वमा हुनुहुन्छ, के तपाइँ ट्रुडोको अनलाइन सेन्सरशिप बिल C-11 विरुद्ध लड्न मद्दत गर्नुहुन्छ?" क्यानाडाका प्रधानमन्त्री जस्टिन ट्रुडोलाई भोट आउट गर्न काम गर्ने संस्था क्यानाडा प्राउडले ट्वीट गरेको छ।

"पहिलो मैले सुनेको छु," मस्कले शुक्रबार एक ट्वीटमा जवाफ दिए।

पहिलो दिन

शुक्रबार रोयटर्ससँग कुरा गर्ने धेरै कर्मचारीहरूले त्यसपछि के भयो भन्ने बारे व्यवस्थापनबाट कुनै सञ्चार नभएको बताए।

मस्कले शुक्रबार कर्मचारीहरूलाई सम्बोधन गर्ने अपेक्षा गरिएको थियो, तर कर्मचारीहरूले दिउँसोसम्म कुनै सूचना नपाएको बताएका छन्।

यस मामिलासँग परिचित दुई स्रोतहरूले भने कि मस्कको टोलीले ट्विटरको कोडको अनुसन्धान गरिरहेको थियो र प्लेटफर्मका पक्षहरूले कसरी काम गर्छ भनेर प्रश्नहरू सोधिरहेका थिए।

मस्क शुक्रवार सम्म कम्पनीको स्ल्याक च्यानलमा सामेल भएको देखिन्छ, रोयटर्सले देखेको स्क्रिनशट अनुसार।

मस्कले शुक्रबार पनि ट्वीट गरे कि ट्विटरले "व्यापक विविध दृष्टिकोणको साथ सामग्री मध्यस्थता काउन्सिल" गठन गर्नेछ र यो भेला हुनु अघि मध्यस्थता वा खाता पुनर्स्थापनामा कुनै प्रमुख निर्णय गरिने छैन।

बिहीबार विज्ञापनदाताहरूलाई गरेको अपीलको बावजुद उनले ट्विटरलाई "विश्वको सबैभन्दा सम्मानित विज्ञापन प्लेटफर्म" बनाउने आशा गरे पनि कम्तिमा एउटा प्रमुख अटोमेकर - GM (GM.N) - भने कि यसले आफ्नो विज्ञापन अस्थायी रूपमा रोकेको छ र "बुझ्न" काम गरिरहेको छ। तिनीहरूको नयाँ स्वामित्व अन्तर्गत प्लेटफर्मको दिशा।"

कर्मचारीहरू पनि आफ्नो कामको भविष्यको बारेमा चिन्तित थिए। मेसेजिङ एप ब्लाइन्डमा भएको सर्वेक्षणमा सहभागी हुने २६६ ट्विटर कर्मचारीमध्ये १०% भन्दा कमले तीन महिनामा आफ्नो जागिर पाउने अपेक्षा गरेका छन्। ब्लाइन्डले कर्मचारीहरूलाई कर्पोरेट इमेलहरूसँग साइन अप गरेपछि गुमनाम रूपमा गुनासोहरू प्रसारण गर्न अनुमति दिन्छ।

मस्कले ट्विटरका प्रमुख कार्यकारी पराग अग्रवाल, मुख्य वित्तीय अधिकारी नेड सेगल र कानुनी मामिला तथा नीति प्रमुख विजया गड्डेलाई बर्खास्त गरेका छन्, यस मामिलासँग परिचित व्यक्तिहरूका अनुसार। उनले प्लेटफर्ममा नक्कली खाताहरूको संख्यामा आफू र ट्विटरका लगानीकर्ताहरूलाई भ्रमित गरेको आरोप लगाए।

अग्रवाल र सेगल ट्विटरको सैन फ्रान्सिस्को मुख्यालयमा थिए जब सम्झौता बन्द भयो र बाहिर निस्कियो, स्रोतहरूले थपे।

मस्क, जसले रकेट कम्पनी स्पेसएक्स पनि चलाउँछ, ट्विटरको अन्तरिम सीईओ बन्ने योजना बनाएको छ, यस मामिलासँग परिचित व्यक्तिका अनुसार र रोयटर्सको अघिल्लो रिपोर्ट पछ्याउँदै। मस्कले प्रयोगकर्ताहरूमा स्थायी प्रतिबन्ध हटाउने योजना पनि बनाएको छ, ब्लूमबर्गले यस विषयमा परिचित व्यक्तिलाई उद्धृत गर्दै भने।

ट्विटर, मस्क र कार्यकारीहरूले तुरून्त टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई प्रतिक्रिया दिएनन्।

'चीफ ट्विट'

सम्झौता बन्द गर्नु अघि, मस्क ठूलो मुस्कान र पोर्सिलेन सिंकको साथ बुधबार ट्विटरको मुख्यालयमा गए, त्यसपछि ट्वीट गरे "त्यसलाई भित्र डुब्न दिनुहोस्।" उनले आफ्नो ट्विटर प्रोफाइल विवरण "चीफ ट्विट" मा परिवर्तन गरे।

युरोपेली नियामकहरूले पनि विगतका चेतावनीहरू दोहोर्याए कि, मस्कको नेतृत्वमा, ट्विटरले अझै पनि क्षेत्रको डिजिटल सेवा ऐनको पालना गर्नुपर्छ, जसले कम्पनीहरूलाई अवैध सामग्री नियन्त्रण नगरेमा ठूलो जरिवाना लगाउँछ।

"युरोपमा, चरा हाम्रो EU नियम अनुसार उड्नेछ," EU उद्योग प्रमुख थियरी ब्रेटनले शुक्रबार बिहान ट्वीट गरे।

युरोपेली संसदका सांसद र नागरिक अधिकारका समर्थक प्याट्रिक ब्रेयरले मानिसहरूलाई विकल्प खोज्न सुझाव दिए जहाँ गोपनीयता प्राथमिकता हो।

"ट्विटरले हाम्रो प्रत्येक क्लिकको व्यापक निगरानीको कारणले हाम्रा व्यक्तित्वहरूलाई खतरनाक रूपमा राम्ररी बुझेको छ। अब, यो ज्ञान मस्कको हातमा पर्नेछ।"

मस्कले संकेत दिएका छन् कि उनले ट्विटरलाई "सुपर एप" सिर्जना गर्ने आधारको रूपमा हेर्छन् जसले पैसा स्थानान्तरणदेखि किनमेल र सवारी-हेलिङसम्म सबै कुरा प्रदान गर्दछ।

तर ट्विटरले आफ्नो सबैभन्दा सक्रिय प्रयोगकर्ताहरू संलग्न गर्न संघर्ष गरिरहेको छ जो व्यापारको लागि महत्त्वपूर्ण छन्। यी "भारी ट्वीटरहरू" ले मासिक समग्र प्रयोगकर्ताहरूको 10% भन्दा कम खाता बनाउँछ तर सबै ट्वीटहरूको 90% र विश्वव्यापी राजस्वको आधा उत्पन्न गर्दछ।

मस्कले राजस्व निर्माणमा चुनौतीको सामना गर्नुपर्नेछ "विवादास्पद विचारहरू जुन उनी विज्ञापनदाताहरूलाई प्रायः नि: शुल्क लगाम दिन चाहन्छन् जस्तो देखिन्छ," हार्ग्रेभ्स ल्यान्सडाउन विश्लेषक सुसानाह स्ट्रीटरले भने।

सम्झौताको खबर फैलिएपछि, केही ट्विटर प्रयोगकर्ताहरूले आफ्नो इच्छालाई झण्डा दिएर टाढा जान थाले।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here