किन बनायो स्विजरल्याण्डले २ किलोमिटर लामो रेल ?

By Raj Shrestha

0
58
स्विस आल्प्समा उच्च, सेन्ट मोरिट्जले जाडो खेलको सीमाहरू धकेल्ने ठाउँको रूपमा आफ्नो नाम बनायो। सन् १९२८ मा दोस्रो शीतकालीन ओलम्पिक खेलकुद आयोजना गर्दा धनी साहसीहरूको लागि खेल मैदानको रूपमा यसको प्रतिष्ठा पहिले नै राम्रोसँग स्थापित भइसकेको थियो।

शनिबार, यस क्षेत्रले एक महाकाव्य विश्व कीर्तिमान प्रयासको साथ सम्भव हुने सीमाहरू विस्तार गर्ने आफ्नो लामो परम्परालाई जारी राख्यो - हिउँ वा बरफमा होइन, तर रेलहरूमा।

स्विट्जरल्याण्डको पहिलो रेलवेको 175 औं वार्षिकोत्सव मनाउन, देशको रेल उद्योग संसारको सबैभन्दा लामो यात्रु ट्रेन - 100 कार, 2,990 टन र लगभग दुई किलोमिटर लामो चलाउन एकसाथ आए।

२५ नयाँ "मकर" विद्युतीय रेलहरूबाट बनेको रेकर्ड तोड्ने १,९०६ मिटर ट्रेनले पूर्वी स्विट्जरल्याण्डको प्रिडादेखि अल्भानुसम्मको युनेस्कोको विश्व सम्पदा अलबुला लाइनमा करिब २५ किलोमिटर (लगभग १५ माइल) कभर गर्न करिब एक घण्टा लाग्यो।

पौराणिक क्रेस्टा रन टोबोगन ट्र्याक जस्तै, अल्बुला रेखा यसको अन्तहीन घुमाउने घुमाउरो र ठाडो अवतरणका लागि प्रसिद्ध छ। सिभिल इन्जिनियरिङको विश्व प्रसिद्ध उत्कृष्ट कृति, थुसिस र सेन्ट मोरिट्ज बीचको ६२ किलोमिटर लाइन ५५ पुल र ३९ टनेल आवश्यक भए पनि निर्माण गर्न मात्र पाँच वर्ष लाग्यो।

जुलाई 1904 मा यसको पूरा हुनु अघि, आगन्तुकहरूले घोडा तानिएका गाडीहरू वा स्लेजहरूमा कुनै न कुनै ट्र्याकहरूमा जोखिमपूर्ण 14-घण्टा यात्राको सामना गर्नुपरेको थियो।

रेखाको केन्द्रबिन्दु ५,८६६ मिटर लामो अल्बुला सुरुङ हो, जुन राइन र डेन्युब नदीहरू बीचको वाटरशेड मुनि गहिरो छ।

_______________________________________________________________________________________________________________

सर्पिलहरू, उकालो भ्याडक्टहरू र सुरुङहरू
रेल पहाडहरू हुँदै ट्र्याकहरूको स्विचब्याक तल घुम्यो। swiss-image.ch/Philipp Schmidli

_______________________________________________________________________________________________________________

1930 देखि विश्व प्रसिद्ध ग्लेशियर एक्सप्रेस द्वारा लिइएको मार्ग को एक भाग पछि, विश्व कीर्तिमान प्रयास ले शानदार ल्यान्डवासर भायाडक्ट र रेखा को अन्तर्राष्ट्रिय सम्पदाको दर्जा सुरक्षित गर्ने असाधारण सर्पिलमा लियो।

25 किलोमिटर भन्दा कममा, ट्रेन प्रेडाको समुद्र सतह माथि 1,788 मिटर बाट अल्भानुमा 999.3 मिटरमा झर्यो, क्रमशः सर्पिलहरू, उकालो भायाडक्टहरू र सुरुङहरू प्रयोग गर्दै।

रेकर्ड प्रयास स्विस ट्रेन निर्माता स्ट्याडलर द्वारा समर्थित Rhaetische Bahn (Rhaetian रेलवे, वा RhB) द्वारा आयोजित गरिएको थियो, र यो सायद साँघुरो गेज रेलवेमा स्थान लिनको लागि अझ अचम्मको छ।

अधिकांश स्विस र युरोपेली रेलवेहरू विपरीत, जसले 1.435 मिटर (4 फिट 8.5 इन्च) को रेलहरू बीच "मानक" गेज प्रयोग गर्दछ, RhB रेलहरू केवल एक मिटरको दूरीमा छन्।

यसलाई कुख्यात टाइट कर्भहरू, ठाडो ढाँचाहरू, 22 टनेलहरू र गहिरो उपत्यकाहरूमा 48 पुलहरू भएको मार्गसँग जोड्नुहोस् र चुनौतीहरू स्पष्ट हुन्छन्।

संसारको सबैभन्दा लामो यात्रु ट्रेन रेकर्डको अघिल्लो धारकहरू - बेल्जियम र, त्यस अघि, नेदरल्याण्ड्स - तिनीहरूको फाइदाको लागि समतल परिदृश्यहरू मार्फत मानक गेज रेलवे प्रयोग गर्थे।

यद्यपि, आरएचबी कार्यक्रमको तयारीहरू महिनौं अगाडि सुरु भयो, परीक्षण रनहरू सहित अद्वितीय ट्रेन सुरक्षित रूपमा सञ्चालन गर्न सकिन्छ।

"हामी सबैलाई अल्बुला रेखा राम्ररी थाहा छ, ढाँचाको हरेक परिवर्तन, हरेक झुकाव," प्रमुख चालक एन्ड्रियास क्रेमर, 46, ठूलो दिन अगाडि भने। "हामी बारम्बार प्रक्रियाबाट गुज्रिरहेका छौं भन्ने कुरा नगरी जान्छ।"

उनले थपे: "हामी प्रत्येक सेकेन्डमा १००% सिङ्क्रोनाइज हुन आवश्यक छ। सबैले आफ्नो गति र अन्य प्रणालीहरूलाई सधैं नियन्त्रणमा राख्नुपर्छ।"

एक प्रारम्भिक परीक्षण रन असफलतामा समाप्त भयो ट्रेन पनि सार्न अघि जब यो पत्ता लाग्यो कि आपतकालीन ब्रेक प्रणाली सक्रिय गर्न सकिँदैन र सात चालकहरूले धेरै सुरुङहरूमा रेडियो वा सेल फोन मार्फत एक अर्कासँग कुराकानी गर्न सकेनन्।

क्रेमर, छ जना अन्य चालक र 21 प्राविधिकहरूको सहयोगमा स्विस नागरिक सुरक्षा संगठनले अनगिन्ती सुरुङहरू र गहिरो उपत्यकाहरू हुँदै 35 किमी/घन्टाको गतिमा चल्ने रेलको रूपमा सञ्चार कायम राख्नको लागि स्थापना गरिएको अस्थायी फिल्ड टेलिफोन प्रणाली प्रयोग गर्‍यो।

विशेष रूपमा परिमार्जित सफ्टवेयर र सात ड्राइभरहरू बीचको इन्टरकमले 25 रेलहरूलाई समानुपातिक रूपमा काम गर्न अनुमति दियो। यात्राको क्रममा गति वा ढिलाइमा कुनै पनि बेमेलले ट्र्याक र बिजुली आपूर्तिहरूमा अस्वीकार्य रूपमा उच्च बलहरू प्रयोग गर्ने थियो, जसले ठूलो सुरक्षा समस्या सिर्जना गर्दछ।

RhB निर्देशक रेनाटो फासियाटीले भने: "स्विजरल्याण्ड एक रेलवे देश हो जुन अरू कुनै छैन। यो वर्ष, हामी स्विस रेलवे को 175 वर्ष मनाउँदैछौं। यो विश्व रेकर्ड प्रयास संग, RhB र यसका साझेदारहरूले एक अग्रगामी उपलब्धि हासिल गर्न आफ्नो भूमिका खेल्न चाहन्थे। पहिले कहिल्यै देखिएन।"

_______________________________________________________________________________________________________________

पार्टी वातावरण

_______________________________________________________________________________________________________________

लामो अवतरणमा, गतिलाई पुन: उत्पन्न ब्रेकिङद्वारा नियन्त्रण गरिएको थियो, जसरी केही विद्युतीय कारहरूमा प्रयोग गरिन्छ, जसले 11,000-भोल्ट ओभरहेड पावर सप्लाई लाइनहरूमा करेन्ट फिर्ता गर्छ।

यद्यपि, लाइनको एउटै खण्डमा यति धेरै रेलहरूसँग, त्यहाँ चिन्ता थियो कि तिनीहरूले प्रणालीमा धेरै करेन्ट फिर्ता गर्न सक्छन्, दुबै ट्रेनहरू र स्थानीय पावर ग्रिडहरू ओभरलोड गर्दै। यसबाट बच्न ट्रेनको टप स्पीड ३५ किलोमिटर/घण्टामा सीमित गरिएको थियो र पावर फिड गर्न बन्द गर्न सफ्टवेयर परिमार्जन गर्नुपर्ने थियो।

ट्रेनहरू बीचको मानक मेकानिकल र वायमेटिक जडानहरूलाई समर्थन गर्न अतिरिक्त सुरक्षा नियन्त्रण केबलहरू पनि रेल भरि जडान गर्नुपर्थ्यो।

ठूलो दिनमा, RhB ले Bergün मा एक रेलवे महोत्सव आयोजना गर्यो र 3,000 भाग्यशाली टिकट धारकहरूले स्थानीय मनोरञ्जन र ग्यास्ट्रोनोमीको मजा लिँदै लाइभ टिभी फिड मार्फत रेकर्ड प्रयासको साक्षी दिन सक्षम भए। अल्बुला टनेल हुँदै सेन्ट मोरिट्ज र बाहिरका सामान्य सेवाहरू १२ घण्टाको लागि निलम्बित गरिएको थियो।

तीनवटा स्याटेलाइट अपलिङ्कहरू, र ड्रोन र हेलिकप्टरहरूमा 19 क्यामेराहरू, रेलमा र ट्र्याकको छेउमा, ट्रेनको फिल्मांकन, यो जीवनमा एक पटकको घटनाको एक अद्वितीय रेकर्ड प्रदान गर्दछ। सीमित मोबाइल टेलिकम कभरेज भएको दुर्गम, पहाडी क्षेत्रमा यो एक्लै ठूलो चुनौती थियो।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here